Έλλειψη ύπνου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μα επίτηδες το κάνω για να μην κοιμηθώ ή έστω για να αργήσω να κοιμηθώ...ομολογώ όμως ότι δεν το ήξερα ότι όταν δεν ξεκουράζονται οι μύες του προσώπου προκαλείται πόνος...δεν νομίζω να έχω κρυώσει...μάλλον πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω...δεν κοιμάμαι γιατί φοβάμαι να κοιμηθώ...κι όταν κοιμάμαι μερικές φορές βλέπω παράξενα κι άσχημα όνειρα... :( Και δε τα θέλω...
    Κυκνάκο μπορεί να λέω και χαζομάρες αλλά η έλλειψη ύπνου φέρνει και πονοκεφάλους και ταχυπαλμίες και αύξηση αρτηριακής πίεσης και πόνους στον αυχένα λόγω έντασης και κακή όραση και ημικρανίες και γενικώς γινόμαστε ρετάλια! Πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι κακό αν κοιμηθείς; Αν βάλεις ένα πολύ μικρό φωτάκι να σου κρατάει παρέα στο δωμάτιό σου και προσπαθήσεις να διαβάσεις ένα χαλαρό βιβλιαράκι να δεις τί ωραία που κοιμάσαι (να μη σου πω για κανα "βαρύ" βιβλίο γιατί εκεί εμένα με παίρνει ο ύπνος μόλις γυρίσω το εξώφυλλο!). Α! και αν κοιμάσαι με την τηλεόραση ανοιχτή είναι ότι χειρότερο!
    Άντε για ύπνο τώρα και μη φοβάσαι τίποτα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,751
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Κυκνάκο μπορεί να λέω και χαζομάρες αλλά η έλλειψη ύπνου φέρνει και πονοκεφάλους και ταχυπαλμίες και αύξηση αρτηριακής πίεσης και πόνους στον αυχένα λόγω έντασης και κακή όραση και ημικρανίες και γενικώς γινόμαστε ρετάλια! Πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι κακό αν κοιμηθείς; Αν βάλεις ένα πολύ μικρό φωτάκι να σου κρατάει παρέα στο δωμάτιό σου και προσπαθήσεις να διαβάσεις ένα χαλαρό βιβλιαράκι να δεις τί ωραία που κοιμάσαι (να μη σου πω για κανα "βαρύ" βιβλίο γιατί εκεί εμένα με παίρνει ο ύπνος μόλις γυρίσω το εξώφυλλο!). Α! και αν κοιμάσαι με την τηλεόραση ανοιχτή είναι ότι χειρότερο!
    Άντε για ύπνο τώρα και μη φοβάσαι τίποτα!
    Ναι, το πιστεύω...όσον αφορά την τηλεόραση κάθε νύχτα την αφήνω ανοιχτή όπως επίσης και το φως του δωματίου μου, φοβάμαι το σκοτάδι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κύκνε, δεν μπορώ να σου στείλω πμ.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, το πιστεύω...όσον αφορά την τηλεόραση κάθε νύχτα την αφήνω ανοιχτή όπως επίσης και το φως του δωματίου μου, φοβάμαι το σκοτάδι...
    Κάνε μια προσπάθεια να κοιμηθείς έστω και με το ζόρι χωρίς τηλεόραση και έχε αναμμένο ένα μικρό φωτάκι και πιστεύω ότι θα δεις διαφορά.

    Εμένα με βοηθάει τώρα που η διάθεσή μου είναι αρκετά καλή πριν κοιμηθώ να σκέφτομαι κάτι καλό που θέλω να μου συμβεί, κάτι σαν να ονειροπολώ. Όταν πιάνει το κόλπο
    κοιμάμαι μια χαρά και ξυπνάω με καλή διάθεση και ξεκούραστος.

    Κύκνε μου τί φοβάσαι ότι θα σου συμβεί όταν κοιμάσαι;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,751
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Κάνε μια προσπάθεια να κοιμηθείς έστω και με το ζόρι χωρίς τηλεόραση και έχε αναμμένο ένα μικρό φωτάκι και πιστεύω ότι θα δεις διαφορά.

    Εμένα με βοηθάει τώρα που η διάθεσή μου είναι αρκετά καλή πριν κοιμηθώ να σκέφτομαι κάτι καλό που θέλω να μου συμβεί, κάτι σαν να ονειροπολώ. Όταν πιάνει το κόλπο
    κοιμάμαι μια χαρά και ξυπνάω με καλή διάθεση και ξεκούραστος.

    Κύκνε μου τί φοβάσαι ότι θα σου συμβεί όταν κοιμάσαι;
    Έχω δυο μικρές λάμπες, μια μωβ με πουλάκια και μια άσπρη με λουλούδια κερασιάς οπότε μπορώ να προσπαθήσω να το κάνω αυτό αν δω ότι μου αρκεί το φως τους για να μην τρομάζω αν και ως τώρα είχα πάντα αναμμένο το μεγάλο φως...θα δω...αλλά δεν ξέρω ποια από τις δυο λάμπες να κρατήσω τελικά γιατί αυτή με τα πουλάκια με στεναχωρεί τελικά...μου είχαν προτείνει ένα βιβλίο στο οποίο σε ένα απόσπασμα το πουλάκι συμβόλιζε την ελπίδα ότι τα πράγματα θα καλυτερέψουν αλλά επειδή εγώ δεν νιώθω πια ότι θα καλυτερέψουν σκέφτομαι να την πετάξω αν και μου άρεσε πιο πολύ από την άσπρη... :(
    Όσο για το τι φοβάμαι ότι θα μου συμβεί όταν κοιμάμαι 1ον φοβάμαι ότι θα επαναληφθεί ένα γεγονός του παρελθόντος και 2ον τον τελευταίο καιρό βλέπω εφιάλτες για πράγματα που έχουν συμβεί και τα ξαναβλέπω και τα ξαναζώ και ξυπνάω με χάλια διάθεση...τις προάλλες είδα τη στιγμή που μου ανακοίνωσαν το θάνατο της γιαγιάς μου και το μετά...ίσως αυτό να είναι σημάδι ότι πρέπει να πάω να τη δω...αύριο μάλλον...έχω καιρό να την επισκεφτώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Μην πετάξεις βρε τη λάμπα με τα πουλάκια, κρίμα δεν είναι; Δοκίμασέ την πρώτα ένα βράδυ και βλέπεις μετά τί θα κάνεις.
    Πάντως φαίνεται ότι θεωρείς πάρα πολύ αξιόπιστα τα συναισθήματά σου και αυτό σε κάνει να στεναχωριέσαι (άσχετο με το θέμα του ύπνου).

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Να κουράσεις το σώμα σου αρκετά, πήγαινε για γυμναστική/ ποδήλατο/ τρέξιμο/ οτιδήποτε. Η σωματική κόπωση βοηθάει πολύ- εμένα τουλάχιστον που υποφέρω από αϋπνίες.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,751
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Μην πετάξεις βρε τη λάμπα με τα πουλάκια, κρίμα δεν είναι; Δοκίμασέ την πρώτα ένα βράδυ και βλέπεις μετά τί θα κάνεις.
    Πάντως φαίνεται ότι θεωρείς πάρα πολύ αξιόπιστα τα συναισθήματά σου και αυτό σε κάνει να στεναχωριέσαι (άσχετο με το θέμα του ύπνου).
    Την έχω δοκιμάσει κι έχει πολύ ωραίο φως, καλύτερο από την άσπρη κι είναι και πιο όμορφο το σχέδιο της...κι εμένα μ΄αρέσει πολύ και την αγαπάω...αλλά ταυτόχρονα με πληγώνει να τη βλέπω επειδή μου θυμίζει την ελπίδα που δεν έχω πια και που κάποτε με έκαναν να πιστέψω πως είχα οπότε εγώ αναθάρρησα αλλά μετά μου την πήρα πίσω κι από τη μια δεν αντέχω να βλέπω τη λάμπα να μου τη θυμίζει γιατί με πληγώνει αλλά από την άλλη δεν θέλω να την πετάξω κιόλας...σκέφτηκα να ζητήσω από κάποιον άλλον να το κάνει αλλά ούτε αυτό το μπορώ...δεν μου πάει η καρδιά... :(
    Τί εννοείς μ' αυτή τη φράση; "Πάντως φαίνεται ότι θεωρείς πάρα πολύ αξιόπιστα τα συναισθήματά σου και αυτό σε κάνει να στεναχωριέσαι";
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    π.χ. έχω μια σχέση με την Άννα (λέμε τώρα) και η Άννα μετά από έξι μήνες με παρατάει. Το συναίσθημα που θα νιώσω είναι απογοήτευση, θα σκεφτώ ότι δεν αξίζω σαν σύντροφος, δεν θα με αγαπήσει κανένας, θα είμαι μια ζωή μόνος, θα αποτυγχάνω σε κάθε σχέση κλπ κλπ και δυστυχώς όλες αυτές οι σκέψεις και τα συναισθήματα δεν λένε να με αφήσουν σε ησυχία γιατί έχω πιστέψει σε αυτά και δεν βλέπω ότι είναι παράλογα γιατί μπορεί η Άννα να με παράτησε γιατί ήμουν εγωιστής, γιατί δεν ταιριάζαμε, γιατί η ίδια ήταν παράλογη, γιατί οι άνθρωποι γενικά χωρίζουν, γιατί σε άλλες σχέσεις που είχα με εκτιμούσαν και με αγαπούσαν και ήμουν εγώ που έφυγα κλπ. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες λιγάκι.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,751
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    π.χ. έχω μια σχέση με την Άννα (λέμε τώρα) και η Άννα μετά από έξι μήνες με παρατάει. Το συναίσθημα που θα νιώσω είναι απογοήτευση, θα σκεφτώ ότι δεν αξίζω σαν σύντροφος, δεν θα με αγαπήσει κανένας, θα είμαι μια ζωή μόνος, θα αποτυγχάνω σε κάθε σχέση κλπ κλπ και δυστυχώς όλες αυτές οι σκέψεις και τα συναισθήματα δεν λένε να με αφήσουν σε ησυχία γιατί έχω πιστέψει σε αυτά και δεν βλέπω ότι είναι παράλογα γιατί μπορεί η Άννα να με παράτησε γιατί ήμουν εγωιστής, γιατί δεν ταιριάζαμε, γιατί η ίδια ήταν παράλογη, γιατί οι άνθρωποι γενικά χωρίζουν, γιατί σε άλλες σχέσεις που είχα με εκτιμούσαν και με αγαπούσαν και ήμουν εγώ που έφυγα κλπ. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες λιγάκι.
    Ναι, κατάλαβα...και μπορώ να πω ότι ταυτίζομαι αρκετά με τη σκέψη σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,751
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Να κουράσεις το σώμα σου αρκετά, πήγαινε για γυμναστική/ ποδήλατο/ τρέξιμο/ οτιδήποτε. Η σωματική κόπωση βοηθάει πολύ- εμένα τουλάχιστον που υποφέρω από αϋπνίες.
    Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή σου αλλά σ' εμένα δυστυχώς δεν πιάνει...είμαι ικανή να λείπω όλη τη μέρα από το σπίτι και να κοιμηθώ ξημερώματα... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Είναι κάτι που κάνω και εγώ στον εαυτό μου κάποιες φορές, δεν είναι ωστόσο άλυτο το πρόβλημά μας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ένα άλλο τρικ, για να μην κάνουμε φοβικές σκέψεις είναι να αρχίσουμε να παρατηρούμε τις σκέψεις μας σαν
    να πρόκειται για έν' άλλο άτομο. Μ' αυτόν τον τρόπο ελέγχουμε κι αρχίζουμε κι επιλέγουμε εμείς την σκέψη που θα κάνουμε κάθε φορά κι έτσι
    τις σκέψεις που προκαλούν κυρίως φόβο, όσο μπορούμε τις περιορίζουμε. Εξ άλλου ένα σοφό ρητό λέει πως: " Είμαστε ό,τι σκεπτόμαστε "
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #29
    Μου επιτρέπετε να εισβάλω λιγάκι πιο αναλυτικά και ενημερωτικά ??

    ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΘΛΙΨΗΣ Ή ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    Περισσότερα από δύο εκατομμύρια Ελληνες αντιμετωπίζουν πρόβλημα αϋπνίας


    Τα στοιχεία δείχνουν ότι οι άνεργοι ηλικίας 35 ως 55 ετών αντιμετωπίζουν τα μεγαλύτερα προβλήματα διαταραχής ύπνου




    Προβλήματα διαταραχής ύπνου αντιμετωπίζουν ολοένα και περισσότεροι νεοέλληνες, που υπολογίζονται σε περισσότερους από δύο εκατομμύρια. Μάλιστα, στην κορυφή της λίστας βρίσκονται οι άνεργοι ηλικίας 35 ως 55 ετών. Η αϋπνία ως φαινόμενο είναι ένα σύμπτωμα της θλίψης, της κατάθλιψης και της δυσθυμίας. Πιο πολύ έχει καταγραφεί από έρευνες που έγιναν ότι έχει αυξηθεί ο αριθμός των ανθρώπων που λόγω της ανεργίας υποφέρουν από αϋπνία, ως ένα προδρομικό σύνδρομο της κατάθλιψης. Έχει επίσης καταγραφεί μεγάλη αφθονία στη χορήγηση φαρμάκων υπναγωγών, που χορηγούνται για να φέρνουν ύπνο, αλλά και ψυχοφαρμάκων, τα οποία επίσης φέρνουν ύπνο. Η αϋπνία επίσης είναι ένα φαινόμενο που παρατηρείται πολύ συχνά όταν έχουμε μεγάλη ένταση, ανησυχία, αγωνία, απόγνωση. Αυτό δείχνει ότι η πανδημία της ελληνικής κατήφειας μας έχει καταβάλλει όλους. Από κει προέρχεται και η αϋπνία.
    Αντίδοτο στις διαταραχές του ύπνου είναι το καλό φαγητό, η ηρεμία, ο καλός φίλος, η καλή παρέα. Αυτό βέβαια ισχύει αν δεν υπάρχει νόσος, αν δεν υποφέρει το άτομο από κάτι ψυχοπαθολογικό».
    Τεχνικές για την αϋπνία
    Πριν στραφεί το άτομο που πάσχει από αϋπνία σε φαρμακευτική αγωγή, υπάρχει μια σειρά από διαδικασίες που μπορεί να ακολουθήσει. Πριν τον ύπνο δεν τρώμε βαριά φαγητά ούτε πίνουμε βαριά ποτά, από τις 9 ή τις 10 το βράδυ και μετά σταματάμε να τρώμε και να πίνουμε. Γεγονός είναι ότι και οι διατροφικές διαταραχές, όπως είναι η υπερφαγία ή τα βουλιμικά φαινόμενα, αποτελούν συμπτώματα ανθρώπων που έχουν κάποιο πρόβλημα. Τώρα λόγω της ανεργίας οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα, νιώθουν μεγάλη αμηχανία, αγωνία, κι όταν γεμίσουν το στομάχι τους αυτό ενεργεί μετά ως ένα ηρεμιστικό για τον εγκέφαλο. Ηρεμεί μεν ο εγκέφαλος, το σώμα όμως φορτίζεται και επιβαρύνεται με πολλά λίπη, παραπάνω κιλά, κι αυτό δυσκολεύει και τον ύπνο. Επίσης συνιστάται το άτομο να κάνει μια καλή άσκηση πριν κοιμηθεί, πχ περπάτημα για είκοσι με τριάντα λεπτά, ώστε να χαλαρώσει με έναν τρόπο φυσικό. Υπάρχει και μια σειρά από ασκήσεις νευρομυικής χαλάρωσης, οι οποίες διδάσκονται από κάποιον ειδικό. Ένα χλιαρό ντους πριν τον ύπνο επίσης κάνει πάρα πολύ καλό. Αυτά όσον αφορά τη χαλάρωση του σώματος. Όσον αφορά τη χαλάρωση του πνεύματος, το άτομο πρέπει να κάνει μια λίστα με τα προβλήματα της επόμενης μέρας και να τα βάλει σε μία σειρά. Το πιο αγχογόνο το βάζει πρώτο και τα υπόλοιπα ακολουθούν. Και κάνει έναν προγραμματισμό για την επόμενη μέρα και λέει τα πιο δύσκολα προβλήματα θα τα αντιμετωπίσω αύριο, όταν έρθει η ώρα. Τα καταγράφει λοιπόν σε ένα χαρτί κι έτσι το μυαλό του ηρεμεί. Όταν έχουμε μια απειλή για την επόμενη μέρα, πχ χρωστάμε κάποιο ποσό, αυτό ως απειλή προκαλεί άγχος στο μυαλό. Αυτή η κατάσταση προκαλεί στον οργανισμό περισσότερη ενέργεια από όση χρειάζεται και δεν μπορεί το άτομο να κοιμηθεί ή κοιμάται και ξυπνάει στη μέση της νύχτας, χωρίς να μπορεί να ξανακοιμηθεί. Όταν το καταγράψει στο χαρτί, το οργανώσει για την επόμενη μέρα με λεπτομέρειες, το μυαλό ηρεμεί. Αυτή είναι μια τακτική με τη οποία το άτομο δεν νιώθει ότι απειλείται από την επόμενη μέρα, κι έτσι μπορεί να ηρεμεί και να κοιμάται καλύτερα.
    Μακριά από δελτία ειδήσεων!
    Oι πάσχοντες δεν πρέπει να βλέπουν πριν κοιμηθούν βίαιες σκηνές από ταινίες θρίλερ και οπωσδήποτε να μη βλέπουν δελτία ειδήσεων! «Γίνεται μεγάλη αναστάτωση στον οργανισμό ειδικά με τις ειδήσεις στην τηλεόραση και το ραδιόφωνο. Αν μάλιστα βρεθούν δυο και τρία άτομα μαζί, συζητάνε συνεχώς για την κρίση και δεν έρχεται ο ύπνος. Κι αν κανείς ξυπνήσει στη μέση της νύχτας, να βάλει βαμβάκι στα αυτιά του και να ξανακοιμηθεί. Να μη σηκωθεί από το κρεβάτι. Να καθίσει εκεί που κάθεται, να φροντίσει να ελαχιστοποιήσει τους θορύβους από το εξωτερικό περιβάλλον με βαμβάκι στα αυτιά και θα ξανακοιμηθεί κάποια στιγμή», τονίζει γνωστός κλινικός ψυχολόγος.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    κυκνε δεν μπορω να στειλω μυνημα διεγραψε μερικα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα υπνου
    By gianniskritikos7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 12-10-2010, 13:55
  2. Πρόβλημα ύπνου,
    By Antouan89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 07-07-2009, 15:22
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΝΟΥ
    By maria9 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2009, 09:06
  4. διαταραχές ύπνου
    By divina in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2008, 19:43
  5. διαταραχες υπνου
    By angelinadance in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 19
    Last Post: 04-04-2007, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •