Υπερφαγια-Βουλιμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Υπερφαγια-Βουλιμια

    Καλημερα σε όλα τα μέλη!Εδω και 3 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη διατροφή μου.Τρώω συνέχεια και ασυναισθητα μεγάλες ποσότητες φαγητών και ειδικότερα γλυκών!Εκει που κάνω μια βδομάδα διατροφή μαζι με εντονη ασκηση και χανω 3 κιλά για πλάκα κάτι παθαινω και πλακωνομαι τις επόμενες μέρες στο φαΐ και τα χαλαω όλα...νιώθω ότι δεν μπορω να ελένξω τον εαυτό μου ότι με κάνει ότι θέλει το στομάχι μου,ειδικά εδώ και μια βδομάδα τα έχω παρατήσει όλα...γυμναστήρια,διατροφες .Ειμαι ύπνο-φαΐ, φαΐ-ύπνο και όλη μέρα ξαπλα...βαριέμαι μέχρι και το σκύλο να βγάλω βόλτα η να βγω για καφε με φιλους.Δεν ξέρω γιατι έχω παρατήσει έτσι τον εαυτό μου...σαν να μη με ενδιαφέρει τπτ πλέον παρα μόνο να τρωω,κάποτε έκανα σαν τρελος αν έπερνα 5-6 κιλά...τώρα είμαι 20 κιλά πάνω και κάνω σα να μη συμβαίνει τίποτα και το λέω αυτο γιατι είχα κόλλημα με το σώμα μου.Αναρωτιεμαι ποια να είναι η αιτία του προβλήματος...να είμαι βουλιμικος,να είναι καθαρά ψυχολογικό??Δεν ξέρω και γω απο τι είναι...κάνω θεραπεία με λαντοζ και ζαναξ γιατι πάσχω απο κρίσεις πανικού και γενικευμένη αγχωδης διαταραχή!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    minaspap καλημέρα.Η βουλιμία συνοδεύεται από πρόκληση εμετού η χρήση διουρητικών εσύ μάλλον βρίσκεσαι στο "κρίσεις υπερφαγίας"για να περιορίσεις αυτές τις κρίσεις πρέπει να μη μπεις στο τρυπάκι να κάνεις κάποια αυστηρή δίαιτα γιατί αυτό θα σε οδηγήσει στα ίδια αλλά μαζι με έναν διατροφολόγο να ξεκινήσεις τον "καλό αγώνα"σίγουρα παίζει το ψυχολογικό οπότε πρέπει να νιώσεις καλά με τον εαυτό σου κ ένα ωραίο που άκουσα ,ο ανθρωπος έχει δύο εγκεφάλους ένας είναι ο γνωστός κ ο άλλος το στομάχι του ,αποφάσισε ποιον θα εμπιστευτείς.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Minaspap σε καταλαβαίνω, κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι σε πιο μικρό βαθμό. Η αλήθεια είναι ότι διάβασα σε ένα άρθρο ότι υπάρχουν δύο πείνες, η συναισθηματική και η πραγματική, και έχουν πολλές διαφορές, τις οποίες δεν θυμάμαι τώρα, αλλά το βρήκα πολύ λογικό το άρθρο, είναι αυτό που λέει και η Ηλιάννα πιο πάνω, ότι είναι άλλο το ΜΥΑΛΟ και άλλο το ΣΤΟΜΑΧΙ. Ο άλλος πολύ σημαντικός λόγος που τρως ίσως είναι τα χάπια που παίρνεις, και αυτά παχαίνουν να ξέρεις, αυξάνουν την όρεξη, Μήπως τελικά τώρα που το σκέφτομαι μας "κοιμίζουν" επιδρώντας στον εγκέφαλο και δεν μας ενδιαφέρει η εικόνα μας; Γιατί κι εγώ κάτι τέτοιο έχω πάθει!

Similar Threads

  1. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  2. υπερφαγια...στα προθυρα βουλιμιας;!;!
    By νιφάδα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2012, 19:11
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ-ΒΟΥΛΙΜΙΑ...ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-2012, 00:01
  4. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •