Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή - αποριες!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80

    Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή - αποριες!!!!

    καλησπερα παιδια!! διαβαζα ενα αρθρο σε μια σελιδα για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και μου προεκυψαν αποριες! αρχικα να αναφερω πως εγω παθαινα κρισεις πανικου και παρατριχα γλυτωσα απο καταθληψη οταν πηγα στον ψυχιατρο!! κανω αγωγη με αντικαταθληπτικα εδω και 5 μηνες και ο γιατρος μου ειπε οτι πασχω απο αγχωτικη διαταραχη! λοιπον.... εγω οσο παθαινα κρισεις αλλα και παλιοτερα ειχα καποιες περιεργες σκεψεις πχ να μην κανω κακο σε καποιον χωρις να καταλαβαινω τι κανω(κυριως με τις κρισεις αυτο), να μην αρχισω να μιλαω ασχημα κλπ επισης για ενα διαστημα η αρρωστοφοβια με ειχε διαλησει! και το νυχακι να με πονουσε που λεει ο λογος θα το εκανα τραγικο και θα εψαχνα να βρω στο ιντερνετ απο τι πασχω!! βεβαια με τι θεραπεια που κανω εχω γινει και παλι ο εαυτος μου και ολα αυτα τα εχω ξεπερασει!!! ομως βρε παιδια λογικο δεν ειναι ολοι μας να εχουμε ιδεοληψιες?? δηλαδη αυτος που εχει ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή τι παραπνω παθαινει???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Προσωπικά ταλαιπωρούμαι απο ΙΔΨ σχεδόν 3 χρόνια, αυτο που παθαίνω εγώ ειναι οτι έχω τόσο έντονες και παρορμητικές σκέψεις ( στο να κάνω κακό σε κάποιον ) σε σημείο που με καθηλώνουν, μου προκαλούν κρίση πανικού και με τρελαίνουν, είναι απλά αφόρητο και
    αναπάντεχο συναίσθημα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    ποτε ομως δεν κανεις κατι σε καποιον!!! οσα κι αν σκεφτεσαι δεν θα φτασεις ποτε σε αυτο το σημειο ετσι δεν ειναι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Nαι,εσυ μονο ιδεοληψιες εχεις?γιατι εγω εχω και αλλα...π.χ λειτουργω με προγραμμα,link για το αρθρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οπως τα λενε τα παιδια.
    Κακο σε καποιον πχ δεν προκειται να κανεις,αλλα ειναι τοσο εντονη η σκεψη που νομιζεις οτι ειναι αληθεια και παραλυεις.Επισης ειναι και οι καταναγκασμοι μαζι απο τους οποιους δεν μπορεις να απαλλαγεις ευκολα και δυσκολευουν την καθημερινοτητα σου.
    Α θελω και εγω το λινκ για το αρθρο...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    αυτο ειναι το λινκ παιδια!! http://www.your-health.gr/article.aspx?new=156 οχι εγω με προγραμμα μονο δεν λειτουργω!! πχ ξυπανω και κοιμαμαι οτι ωρες να ναι!!! δουλεια σταθερη δεν εχω αρα δεν ζοριστικα να μπω σε προγραμμα!! ειναι περιεργο νομιζω οτι προκαλω πραγματα με το μυαλο μου και επειδη δεν ξερω τι ειναι ακριβως ρωτησα τη γνωμη σας! πχ οταν παθαινα κρισεις οπως ειπα και πανω μια μερα σκεφτηκα οτι μπορει να τρελλαθω, να κανω κακο στον φιλο μου ή και στον εαυτο μου χωρις να το καταλαβαινω!! δεν το εκανα αλλα οι σκεψεις αυτες με ταραξαν!! επισεισ παλιοτερα οταν ηταν πασχα και πηγαινα στην εκκλησια (μια φορα το χρονο δλδ) τυχαινε παντα να μου ερχοντε στο μυαλο σεξουαλικες σκηνες(εδω μην με περασετε για περιεργη χαχα δεν μου το εβγαζα το κλημα ουτε ειχα ορεξη απλα ενοχικες σκεψεις που ημουν σε τετοιο χορο και περνουσαν απο τον μυαλο μου τετοιεσ σκηνες-σαν ενα διαβολακη να με εκανε να σκεφτομαι τετοια πραγματα για να νοιωθω ασχημα) περιεργο το ξερω!!! επισης αυτο με την αρρωστοφοβια πολυ περιεργο ενα διαστημα οτι διαβαζα νομιζα πως το εχω-βεβαια δεν ετρεχα σε γιατρους απλα το εβγαζα απο το μυαλο μου μετα απο καιρο..στην ουσια αυτο κανω και τωρα διαβασα αυτο το αρθρο σκεφτικα μερικα πραγματα που μου εχουν κολλησεει στο μυαλο (ειναι κ αλλα περιεργα) και σκεφτηκα μηπως εχω και κατι τετοιο! γιαθτο κ ρωτησα!! ο ψθχιατρος που πηγα 1 φορα μου ειπε για αγχοτικη διαταραχη πηρα τα χαπια μου και δεν ξαναπηγα!! 5 μηνες τωρα ειμαι αρκετα καλα! παλια απο τις κρισεις πανικου αρχισα να εχω αγοραφοβια και καταθληψη αυτα τωρα τα ξεπερασα!!αλλα ρε παιδια κολλαω μερικες φορεσ και με το μυαλο μου δημιουργω καταστασεις νομιζω! προχθες περιμενα το τρενο και αρχισα να σκεφτομαι " πο πο φαντασου τωρα να με πιασει κριση παλι και τι θα κανω μονη μου και να μην λυποθιμησω" και απο τις σκεψεις και μονο δημιουργησα ανχος-δεν επαθα βεβαια κριση αλλα γτ να τα σκεφτω αυτα στα καλα καθουμενα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτο το αρθρο ειναι αρκετα επιφανειακο.Αφηνει πολλα χαρακτηριστικα απεξω.
    Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι μικροιδεοληψιες αλλα αυτο δεν αρκει για να εχεις ιψδ
    Εγω συμπτωματα ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης ειχα απο παιδι και στα 16 αρχισε να εκδηλωνεται πιο εντονα.Και τωρα παρολου που δεν παθαινω κρισεις πανικου πια και δεν εχω πλεον καταθλιψη εχω ιδεοληψιες και καταναγκασμους.Επισης σε εμενα πρωτα εκδηλωθηκε η ιδεοληπτικη διαταρχη και μετα ειχα κρισεις πανικου
    Last edited by betelgeuse; 17-05-2012 at 04:51.

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  2. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  3. anafranil Και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2010, 15:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •