ελπίδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: ελπίδα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5

    ελπίδα

    Χαίρετε!!!
    Έχω μια ιστιορία να σας πω...Είμαι 26 χρονών και ''ουσιαστικά'' είμαι παντρεμένη 5 χρόνια από τα ''τυπικά'' 2,5.
    Όταν γνώρισα τον άντρα μου ήταν ένας ήρεμος άνθρωπος,τρυφερός,στοργικό ς.Όπως όλοι είχαμε και εμείς τα σκαμπανεβάσμάτά μας.
    Ο Γ. πάντα είχε λίγη καχυποψία παραπάνω από τους άλλους.Έτσι όταν σχολίαζε κάποια πράγματα ''κάπως'', δεν δείναμε και πολλύ μεγάλη βάση.
    Κακώς όπως αποδείχτοικε αργότερα....Τον Σεπτέμβριο που μόλι έφυγε...Έγινε βίαιος,αθυρόστομος,ανεξέλε γτος.....Με χτυπούσε πολύ άσχημα.Μπουνιά στη μύτη, μαυρισμένο μάτι,παρ' ολίγον κάψιμο από το σίδερο,κλείωμα στο μπαλκόνι,κλείδωμα στον ξενώνα χωρίς ρεύμα...Άφησε δε τις εκρήξεις ζήλειας....
    Νόμιζε ότι όλοι στη δουλειά του, στην παρεά μας, οι δικοί του, πολιτικά πρόσωπα που γνώριζε, τον καταδίωκαν.Ότι όλοι προσπαθούσαν να του κάνουν κακό. Σταμάτησε να τρώει στο σπίτι. Του έδινα νερό να πιει,και μύριζε να δει άν του έχω ρίξει κάτι μέσα. Έπερνε το αμάξι και πήγαινε πάνω-κάτω σε όλη την πόλη με την κόρνα πατημένη για τους περάσει το μύνημα να τον αφήσουν ήσυχο.
    Εν το μεταξύ πήγα σε μία ψυχολόγο και της είπα πώς έχουν τα πράγματα.Προσπάθησα να ακολουθήσω τις κινήσεις που μου πρότεινε,χωρίς αποτέλεσμα.
    Τελικά τον πήγε ένας θείος του στην ψυχίατρο,κι αυτό γιατί ήταν το μόνο πρόσωπο που, παραδόξως,δεν είχε εμπλέξει μέσα σε αυτή την παράνεια.....
    Του εξηγούν την κατάστασή του και τον πείθουν να πάρει φάρμακα. Για 10 μέρες.................
    Άρχισε να καλητερεύει.Μετά από ένα μήνα αποφάσισε να βγεί από το σπίτι. Πήγαινε όλο και καλήτερα και δόξαζα τον Θεό γι' αυτό.Νόμιζα ότι κρίση είχε περάσει....
    Μέχρι πριν από μερικές μέρες....Αυτή τη φορά,πιο ήρεμα,άρχισε να μου λέει ότι εγώ φταίω για την κρίση που είχε πάθει,ότι είμαι η αιτία τον προβλημάτων του. Άρχισε να βγαίνει πιο πολύ μόνος του, να μεθάει,να μην πηγαίνει στη στη δουλειά.
    Πήγα και ξαναβρήκα την ψυχίατρο και μου είπε το εξής
    ''Η κατάστασή του είναι κάτι μόνιμο.Πάσχει από ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ. Βρισκόταν σε ύφεση,και απ' ότι φαίνετε, επανακάμπτει.Πρέπει ο ίδιος να καταλάβει ότι έχει πρόβλημα και να θελήσει να πάρει φάρμακευτική αγωγή.''
    Νόμιζα ότι είχε περάσει όλο αυτό.Ο Γ. μόλις έκλεισε τα 31...Ιστορικό στην οικογένει δεν υπάρχει.
    Δεν ξέρω τί να κάνω...Πώς να αντιδράσω απέναντί του....Δεν μπορώ να τον ελέγξω και εάν φύγω,ξέρω ότι θα κάνει κάτι κακό ή στον εαυτό του ή στους γύρω του....
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;..................:(

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    3
    δεν συνεχιζει να παιρνει φαρμακευτικη αγωγη?
    αν οχι θα πρεπει γιατι μπορει να γινει επινυνδυνος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    καλλια μου πρεπει να του εξηγησεις οτι για το καλο του και για το καλο της σχεσης σας πρεπει να συνεχισει την αγωγη του...δυστυχως οι υποτροπες ειναι αναποφευκτες στις ψυχωσεις ολων των μορφων.αν ομως ακολουθησει σταθερα την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη θα μπορεσει να ζησει μια ομορφη και φυσιολογικη ζωη!
    σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Κάλλια καλώς ήλθες στην παρέα

    Οι άνθρωποι με σχιζοφένεια σπάνια μπορούν να έχουν μια καλή ποιότητα ζωής χωρίς φάρμακα, δεδομένου ότι η νόσος είναι χρόνια και θα επανακάμπτει. Ξέρω ότι περνάς μια κόλαση αλλά πρέπει να φανείς δυνατή. Ελπίζω ότι δεν έχεις ακόμα παιδιά και αν θα θέλεις να κάνεις με αυτόν τον άνθρωπο θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ διότι η σχιζοφένεια έχει κληρονομικό υπόβαθρο και είναι πιθανό τα παιδιά σας να εμφανίσουν την ασθένεια. Αν ο σύζυγός σου αρνείται να πάρει φάρμακα τότε η εισαγωγή σε νοσηλευτικό ίδρυμα, έστω και χωρίς την θέλησή του, να είναι απαραίτητη. Πείσε τον να πάρει τα φάρμακα και όλα θα πάνε καλά. Διαφορετικά ίσως και η σωματική σου ακεραιότητα να κινδυνεύει. Μην νομίζεις όμως ότι όλοι οι σχιζοφρενείς είναι βίαιοι, όμως ο άντρας σου έχει ήδη εκδηλώσει τέτοια συμπεριφορά και για αυτό πρέπει να προσέχεις.Είμαστε εδω για να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    kάλλια, ο θεός μαζί σου! πρόσεχε.
    το θέμα των παιδιών επίσης μπορεί να είναι κάτι που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά. προσοχή σε σένα. να είσαι δυνατή και αποφασιστική, η ζωή είναι ωραία πάντα, πιο ωραία από αυτές τις πολύ δύσκολες στιγμές που ζεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά και για την συμπαράστασή σας.
    Δηστυχώς ή ευτυχώς, εχθές είχαμε εξελίξεις.Για αλλη μία φορά του είπα με απαλό τόνο ότι δεν περνάει καθόλου χρόνο μαζί μου και καί εγώ είμαι παρέα του.Μου είπε \'\'Εσύ είσαι η γυναίκα μου, όχι η παρέα μου.Σταμάτα να με πιέζεις και να με πρήζεις!\'\'.Ξέχασα να σας αναφέρω ότι τα τελευταία βράδια βγαίνει,πίναι και γίνεται \'\'πίτα\'\'.Κάθε φορά...Αυτό τον καιρό παρακολουθώ κάποια σεμινάρια για ανέργους ούτος ώστε με το πέρας του προγράματος η΄εταιρία όπου εργάζομαι να μου κάνει πρόσληψη μέσω προγράμματος.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να λείπω πιο πολύ από το σπίτι.Αυτός όμως φεύγει με το που φτάνω εγώ σπίτι...Γι\' άυτό το λόγο του μίλησα.Μου ζήτησε να χωρίσουμε μετά από αυτό,διότι με θεωρεί έναν από τους λόγους που έπαθε αυτόν τον \'\'τράκο\'\'. Μου είπε ότι η ζωή του είναι στάσιμη από τότε που με γνώρισε και έπειδή δεν θέλει να ξαναφτάσει σε αυτή την κατάσταση εξ\' αιτίας μου,καλύτερα να χωρίσουμε.Στο ενδιάμεσο με χτύπησε.Του πως αφού αυτό θέλει ,αυτό θα γίνει.Το βράδυ μετά το σεμινάριο,μου είπε πως μπορώ να κοιμηθώ στο σπίτι μας και ότι αυτός θα πάει αλλού το βράδυ.Γύρισε μετά από 20 λεπτά έξαλος και μου \'\'Σήκω ντήσου να φύγεις ΤΩΡΑ!!!\'\'.
    Είχε πάει στη μάνα του και αυτή του αρνήθηκε να μείνει εκεί και αυτός από τα νεύρα του της έσπασε το τζάνι της εξώπορτας!!!Ντύθηκα και με πήγε στη μάνα μου.
    Φοβάμαι για την σωματική του ακεραιώτητα αλλά και για όσους τύχει να βρθούν δίπλα του.Ηπαράξενη συμπεριφορά του ήταν αυτή που με συγκράτησε να μην κάνω παιδί όσο και αν τι ήθελα...
    Μα γιατί δεν μπορούσα να τα δω πιο πρίν;;;;.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Κάλλια, επειδή το να προλαμβάνουμε κάτι είναι καλύτερο από το να προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε όταν έλθει, θα σου πω τη γνώμη μου.

    Σε συνενόηση με την οικογένειά του και κάποιον ψυχίατρο, θα προσπαθήσετε να τον πείσετε να εισαχθεί σε μια κλινική, έστω για λιγες μέρες, ώστε να επανέλθει σε ισορροπία. Πρέπει να καταλάβεις ότι επειδή δεν γνωρίζει τι αντιμετωπίζει δεν μπορεί και να το κοντρολαρει. Επίσης πιστεύω ότι έχει και ακουστικές παραισθήσεις (ακούει φωνές), ρωτησέ τον γι΄αυτό. Αυτό μπορεί να τον κάνει επικίνδυνο δεδομένου ότι δεν γνωρίζεις τι του λένε οι φωνές και τι τον προτρέπουν να κάνει. Το σίγουρο είναι ότι η βίαιη συμπεριφορά είναι άκρως επικίνδυνη και θα σε συμβούλευα να μείνεις με την μητέρα σου. Ισως η επιμονή του να φύγεις από το σπίτι να οφείλεται σε κάποια παρόρμηση να σου κάνει κακό, αφου σε θεωρεί υπεύθυνη κιόλας για τα προβλήματά του. Επίσης καλό θα ήταν να ενημε΄ρώσεις και το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου για την κατάσταση. Πρόσεχε και περιμένουμε νέα σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    κουράγιο κάλλια, σίγουρα να χωρίσεις θα είναι και για σένα, ίσως και για κείνον καλό.
    προσοχή και στους ύποπτους συχνά οικογενειακούς ρόλους των γονέων. ίσως είμαι υπερβολική, αλλά ένιωσα την ανάγκη να το γράψω. αυτά που γράφει ο δημήτριος μου φαίνονται πολύ λογικά.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5
    Δυστηχώς η μητέρα του και η μεσαία του αδελφή δεν με πιστεύουν.Νομίζπυν ότι κάνει πείσματα για να τραβήξει την προσοσχή.Τον αγαπώ πάρα πολύ για να τον αφήσω στην μοίρα του και μόνο του.Τον έπιασα και του μίλησα και του είπα ό,τι μου είπε η γιατρός, αλλά αν και κατέληξε στα ίδια συμπεράσματα με μένα,δεν τα αποδέχετε.Ο μόνος τρόπος για να τον βοηθήσω αποτελεσματικά είναι να τον έχω από κοντά.Εν το μεταξύ έμαθα ότι και η μητέρα του έπαθα το ίδιο πράγμα 2 χρόνια πριν πεθάνει ο πεθερός μου από τις καταστάσεις που περνούσε.Η μόνη που με πιστεύει είναι η μεγαλύτερη από τις αδερφές του αλλά και αυτή δεν μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα.Ο Γιώργος έμεινε μόνος του 3 ημέρες και συνηδειτοποίησε ότι μόνο έγώ τον νοιάζομαι.Αυτός μου λέει ότι θέλει να ηρεμήσει.Ο ίδιος δεν είχε νιώσει ουσιαστική στήριξη από τυς δικούς του και τώρα που την χρειάζεται περρισότερο από ποτέ,κανείς δεν κάνει κίνηση....Επειδή είμαι ο μόνος άνθρωπος που νιώθει κοντά του , γι\' αυτό νομίζω ότι ξεσπάει σε μένα....Δεν ξέρω πώς αλλιώς να μεταφράσω τις κινήσεις και τις πράξεις του.Ξέρω μόνο πως δεν μπορώ να τον αφήσω μόνο του...
    Η επόμενη κίνησή μου θα είναι ,σε συννενόηση με την ψυχίατρο,να δώ πώς θα της τον πάω.
    Σας ευχαριστώ όλους που με στηρίζεται...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    αν και ισωσ θεωρηθω σκληρη πιστευω πωσ αν αρνειτε να παρει τα φαρμακα του πρεπει να πασ στον ψυχιατρο του και να πεισ ολα αυτα... να μπει για καμια 10 αρια μερεσ σε νοσοκομειο για να καταλαβει και να του εξηγισουν πωσ αυτο ειναι επικυνδινο και για τον ιδιο..και για αυτουσ που τον αγαπουν..... ειναι δυσκολο..... και πωσ με φαρμακα οολα θα φτιαξουν και θα μπορουν να ειναι και παλι καλα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    κουραγιο....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    kalia einai poli loipiro pou ta pernas ola afta...sigoura de tha htan mesa sta oneira pou ekanes gia th melontikh sou zoi...ma kai se pion ekane h zoi th xarh na tou dwsei ta oneira tou?...

    Afto pou einai xekatharo einai pws eisai dhnatos xaraktiras kai pws ton agapas ton anthrwpo pou exeis dipla sou opos kai nanai aftos...kai afto na xereis se timaei poli...asxeta apo to nearo ths hlikias sou pou tha sou leei na fygeis me elafra phdimatakia...esi meneis ekei kai mpravo sou...
    To oti prepei na arxisei farmakeytikh agwgh o antras sou elpizw na einai xekatharo kai sta dika sou matia...estw kai an prepei na mpei se klinikh me to zoiri gia kapio xrwniko diasthma...gia to kalo tou einai kai tha deis pws meta pia me ta farmaka pou tha einai pio loitourgikos tha sou pei kai eyxaristo...Oso gia kati pou ypothike gia paidia parapano mh se anxwnei gt den yparxei kalhterh praxh apo thn iothesia...kai me tosh agaph pou exeis esi mesa sou sigoura to pedi pou tha pareis tha niwsei pragmatika pws exei mhtera...

    Eyxaomai ta kalhtera kai makari na xeperaseis to problima sou...
    Me ektimish...Sorrow

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Διαβάζω τις απαντήσεις και τα μηνύματα που στέλνεται στην Κάλλια και πραγματικά μου φαίνονται υπερβολικά και από ανθρώπους έξω από το χώρο και την εμπειρία των ψυχολογικών διαταραχών.

    Κατ\'αρχήν οι διαμάχες που περιγράφεις νομίζω οτί τις συναντάμε και σε \"φυσιολογικά ζευγέρια\". Η άσκηση βίας από πλευράς των ανδρών προς στις γυναίκες ζευγάρια αποτελεί κατακριταίο κοινωνικό φαινόμενο με φαλλοκρατικά χαρακτηριστικά και όχι απαραίτητα ψυχωτική διαταραχή,ενώ συνοδεύονται από επιχερήματά όπως τα περιγράφεις που δείχνουν φυσιολογικά, υποστηρίζοντας φυσικά την δικιά του πλευρά!
    Η ΣΧ που τον ταλαιπωρεί τον σύντροφό σου, είναι αρκετά σοβαρή από ότι γνωρίζω για την συγκεκριμένη ασθένεια κυρίως όμως για την ποιότητα της σχέσης και της ζωή σας.
    Η λήψη φαρμάκων αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση για τον ίδιο εάν επιθυμεί βελτίωση της υγείας του. Φυσικά και ένας καλός γιατρλος να τον παρακολουθεί.
    Τώρα για σένα κάλλια νομίζω οτί πρέπει να βάλλεις τα πράγματα κάτω, να δεις πως έχουν τα δεδομένα. Με ώριμη ,καθόλου βιαστική απόφαση, να δεις εάν η συσκεκριμένη σχέση μπορεί να σου προσφέρει αυτά που ζητάς και άν θα σε κάνει ευτυχισμένή, κάτι που προσδοκά κάθε άνθρωπος. Αν ναι, τότε αξίζει να προσπαθήσεις ακόμη και αν χρειαστεί να βάλλεις κάποιες προυποθέσεις και να βοηθήσεις τον σύντροφό σου, αν όχι τότε πάλι ξέρεις τι να κάνεις.
    Μην πετάμε τόσο εύκολα τους ανθρώπους με ταμπέλες!
    Η αγάπη και το ενδιαφέρον είναι δικαίωμα όλων!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Η σχιφρένεια γιατί συνδέεται με το ξύλο????????????? Ξέρω τόσους ανθρωπους που χτυπάνε τις γυναίκες τους, είναι εξαιρετικά βίαιοι αλλά μόνο σχιζοφρενείς δεν είναι.....

    Αν μπορείς, πρέπει να τον πεισεις να λάβει την φαρμακευτική αγωγή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πρεπει να λαβει φαρμακευτικη αγωγη...τωρα πως θα πειστει οτι ειναι αρρωστος ωστε να δεχτει την ασθενεια του και την φαρμακευτικη αγωγη δεν ξερω, ισως με καποια ενημερωση για το τι ειναι αυτο που αντιμετωπιζει...ειλικρινα δεν ξερω...ναι μπορουν τα πραγματα να γινουν τελεια...ισως καλυτερα και απο παλια οταν ηταν απλως παραξενος αλλα πρεπει να \"δει\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •