Δεν τον θέλει αλλά ειναι μαζι του - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Βρε παιδια έχει δίκιο η φλου ...τι λέτε τώρα..καλύτερα ένας προσωρινός καταναγκασμος με τους γονείς, στους οποιους παρεπιπτόντως δεν έχει να δώσει ΚΑΝΕΝΑ λογαριασμο για τους λόγους που χώρισε, παρά ένας μονιμος καταναγκασμος με έναν άντρα που απεχθάνεσαι να σε αγγίξει.
    Στο κατω κατω δεν υπάρχουν παιδια για να κάνει καποιου είδους συμβιβασμου. Αντι η αδερφή σου να τρέχει σε ψυχολόγους, ας δημιουργήσει τις συνθήκες για να φύγει, εφόσον πρώτα το ξεκαθαρίσει και με τον άντρα της. Έχω μάθει πια όλοι οι ειλικρινεις και εντιμες εξηγήσεις είναι το καλύτερο και για τον αλλο και για την ψυχη σου.
    Το λοιπον ας κοιταξε για ι μια δευτερη δουλεια έστω και σαν σερβιτόρα, ας μείνει με τους γονεις σας προσωρινά και ας φροντίσει να δημιουργήσει τις προυποθέσεις να μεινει μόνη της όσο γίνεται πιο σύντομα.
    Το θέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι πως θα βρει αντικαταστάτη του άντρα της, αλλά πως θα σταθεί στα ποδια της..
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Μπλου...δεν ξερω αν εγω το βρισκω τοσο σημαντικο και υπερβαλλω...για αλλους ανθρωπους μπορει να μην ειναι....αλλα το κομματι της ερωτικης επαφης με εναν ανθρωπο...αν γινεται επειδη το θελουμε ή επειδη εξαναγκαζουμε τον εαυτο μας ειναι για μενα τεραστιας σημασιας...
    ακομα και στις μεγαλυτερες κακουχιες και ανεχειες.....καποια πραγματα ειναι αδιαπραγματευτα...διαφορετ ικα παντοτε θα υπαρχει η <<ευκολη>> λυση...
    ποσοι αντρες μπορει να βρεθηκαν στο δρομο της καθε μιας μας...και ισχυει και για τους αντρες.....που θα ηταν πανευκολο ισως να ακουμπησεις πανω τους τα προβληματα σου και τον αγωνα να ρημαδοεπιβιωσεις....αλλα πως να το κανεις?χωρις αγαπη?χωρις επιθυμια...?
    ισως εγω να τα βλεπω τοσο ακραια δεν ξερω....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    nflu, αυτό ειναι γεγονος. Για να είσαι καλά πρε΄πει εκτός του να σε θέλει ο άλλος, να τον θες και να τον αγαπας και συ. Αλλιώς είναι βόλεμα. Να σου πω την αλήθεια, εγω στις περισσοτερες περιπτωσεις που βλεπω, το βόλεμα κυριαρχεί. Την αγαπη δεν την γνωρίζουν καν.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Blue1, συμφωνώ για το ότι στις σχέσεις κυριαρχεί το βόλεμα
    και συμφωνώ με frini ότι το θέμα δεν είναι πώς θα βρει αντικαταστάτη - άντρα,
    αλλά πώς θα σταθεί στα πόδια της.
    Αλλά, frini, στα 39 και στα 40 και πάνω
    οι γυναίκες δεν είναι στην πρώτη γραμμή ζήτησης για σερβιτόρες
    και ακόμη και να μπορούσε να βρει μια δεύτερη άλλη δουλειά
    -λέμε τώρα, εδώ μία βρίσκουμε και με το ζόρι την κρατάμε-
    η δουλειά που ήδη έχει η κοπέλα
    απαιτεί πολύ τρέξιμο εκτός του ωραρίου που φαίνεται ότι δουλεύει
    κάνοντάς το απαγορευτικό να κάνεις κάτι άλλο,
    αν θες να αποδίδεις και να παραμένεις εκεί που είσαι.
    Last edited by Joann; 18-09-2012 at 13:48.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Μπλου...ευχομαι η κοπελα να καταφερει και να βρει την ακρη και να φτιαξει μια ζωη για τον εαυτο της οσο το δυνατον ευτυχισμενη...
    ειναι δυσκολο...το γνωριζω...και γιαυτο δεν θελω ουτε να την κρινω..ουτε να την κατακρινω...
    απλα ευχομαι να ξεκαθαρισει και να βρει τον τροπο...και πιστευω πως αργα ή γρηγορα θα το κανει...απο οσα λες φαινεται πως δεν μπορει κι αυτη να μη σκεφτεται λυσεις για να βρει διεξοδο απο αυτη την κατασταση..ευχομαι να την βρει!! :)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Βρε παιδιά, η ζωή είναι πολύ μικρή για να κάνεις χρόνια υπομονής και να συμβιβάζεσαι χωρίς να περνάς καλά μέσα σου.

    Πες στην αδερφή σου να ξεκινάει να ζει, όσο προλαβαίνει. Μικρή είναι ακόμα, μπορεί να φτιάξει την ζωή της όπως την θέλει.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    nflu, αυτό ειναι γεγονος. Για να είσαι καλά πρε΄πει εκτός του να σε θέλει ο άλλος, να τον θες και να τον αγαπας και συ. Αλλιώς είναι βόλεμα. Να σου πω την αλήθεια, εγω στις περισσοτερες περιπτωσεις που βλεπω, το βόλεμα κυριαρχεί. Την αγαπη δεν την γνωρίζουν καν.
    Καλημέρα Μπλού,
    μπορεί να κυριαρχεί το βόλεμα, αλλά όλοι/ες δεν είμαστε βολεμένοι με τον ίδιο τρόπο! Π.χ. η άλλη είναι βολεμένη και ικανοποιημένη απ' την σχέση της,
    ενώ η άλλη είναι βολεμένη μες την δυστυχία της! Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να σταθεί μόνη της στα πόδια της, γιατί η σχέση είναι τελειωμένη
    κι απλά διαιωνίζει την δυστυχία της! Ούτε και στην ήδη εργασιακή απασχόληση μπορεί να αποδώσει τα καλύτερα.., όταν ζει κάτω από τέτοιες συνθήκες!
    Προσωπικά πιστεύω ότι όσο πιο πολλές δυσκολίες αντιμετωπίζουμε, τόσο περισσότερες προσπάθειες χρειάζεται να κάνουμε για να ξεφύγουμε απ' αυτές! :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    ... Την αγαπη δεν την γνωρίζουν καν.
    Και πώς να την γνωρίζουμε δλδ, όταν ψάχνουμε σαν ποντίκια και κατσαρίδες φαί και ζεστασιά? Και τί είναι αυτό που θα μας κάνει να ξεπεράσουμε τον φόβο της απώλειάς τους? Καθωςπρεπισμοί, βιοπάλη και σεξοδοξασία πολεμούν κάθε σκέψη γιά υπέρβαση.
    Το θαύμα της φύσης που είμαστε είναι δύσκολο να το αντιλιφθούμε. Θεωρούμε πως όλα είναι δεδομένα και διαρκή αναβάλοντας και χλευάζοντας. Μέχρι να νιώσουμε πως κάτι δέν "κολλάει"...
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Joan , γνωρίζω πολυ κατά την ηλικία που αναφέρεις μιας και εκει ανήκω (και βάλε:p). Επίσης αν δεις απ' άλλες θεματικές ενότητες που συμμετέχω, πραγματικά γνωρίζω ποσο δύσκολο είναι να βρεις δουλειά και να μπορεις να συντηρήσεις τον εαυτό σου. (παρεπιπτόντως εγώ συντηρώ και ένα παιδί, έχω ενοίκιο και βοήθεια από κανέναν). Το θέμα είναι ότι η κάθε αποφαση έχει το τίμημα της. Τι είναι το πιο σημαντικο για σένα και την ψυχή σου, τι εχεις δύναμη στην συγκεκριμένη στιγμή να διακινδυνέψεις.
    Για αυτό πρότεινα να μεινει προσωρινα στους γονεις της και να δημιουργήσει τις προυποθέσεις κάποια στιγμή να μεινει μόνη της.Φυσικά αυτή ξέρει τι αντέχει να κάνει. Αλλά νομίζω το να συζητάμε για τις δυνατότητες γνωριμίας ενός νέου γκομενου και μελλοντικού συντροφου, είναι τελειως εκτος...
    Καλοπροαιρετα πάντα..
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Joan , γνωρίζω πολυ κατά την ηλικία που αναφέρεις μιας και εκει ανήκω (και βάλε:p). Επίσης αν δεις απ' άλλες θεματικές ενότητες που συμμετέχω, πραγματικά γνωρίζω ποσο δύσκολο είναι να βρεις δουλειά και να μπορεις να συντηρήσεις τον εαυτό σου. (παρεπιπτόντως εγώ συντηρώ και ένα παιδί, έχω ενοίκιο και βοήθεια από κανέναν). Το θέμα είναι ότι η κάθε αποφαση έχει το τίμημα της. Τι είναι το πιο σημαντικο για σένα και την ψυχή σου, τι εχεις δύναμη στην συγκεκριμένη στιγμή να διακινδυνέψεις.
    Για αυτό πρότεινα να μεινει προσωρινα στους γονεις της και να δημιουργήσει τις προυποθέσεις κάποια στιγμή να μεινει μόνη της.Φυσικά αυτή ξέρει τι αντέχει να κάνει. Αλλά νομίζω το να συζητάμε για τις δυνατότητες γνωριμίας ενός νέου γκομενου και μελλοντικού συντροφου, είναι τελειως εκτος...
    Καλοπροαιρετα πάντα..
    Καλημέρα Φρύνη μου,
    συμφωνώ μ' αυτό το ..το τι αντέχει να κάνει, μ' άλλα λόγια και τι είν' έτοιμη και σε θέση να κάνει. Πάντως, υπάρχει κι η εναλλακτική όσο δεν μπορεί ν' αποφασίσει..
    να ζουν μαζί και χωρίς σεξ, κάνοντας ο καθένας την ζωή του! Ωστόσο αν το σεξ έστω και στο δίμηνο.. της επιβάλλεται σίγουρα είναι ό,τι χειρότερο για την ίδια..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Φρινι αυτό το τελευταιο που λες για έλλειψη δυνατοτητας γνωριμιας μελλοντικου συντροφου το χει πιστεωει και αυτη λογω ηλικιας και έλλειψης κουραγιου ίσως. Πως λοιπόν να τολμήσει να κανει βήμα όταν και η ίδια έχει χάσει την ελπίδα της ότι μπορει να ερωτευτει ξανα και να την ξαναερωτευτουν.
    Εγω προσωπικα μονο ευχες της δίνω, όπως ειπε η Φλου, να βρει την άκρη για να ειναι καλά στο μελλον. Η όποια συμβουλή εχει μεσα της πολλά αλλά.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Λιονταράκι, άλλο εφικτό κι άλλο ευκταίο. Μπορει ο ψυχολόγος να με βοήθησε να καταλάβω το λάθος και το τι θα μπορουσα να κάνω για να αλλάξω τη ζωη μου, όμως οι πραγματικές συνθήκες μέσα στις οποίες ζω να είναι τέτοιες ή με τα χρόνια έχω εγκλωβιστεί σε τετοιες καταστάσεις που όσο και να το θέλω η αλλαγή να μην είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Μπορει να μην εχει κανεις την οικονομική άνεση, να χρειάζεται να παλέψει πρώτα με την άσχημη ψυχολογία του η οποία δεν του επιτρεπει αλλαγες που φανταζουν στη σκέψη του ως άλματα, να μην υπαρχουν διπλα του οι καταλληλοι άνθρωποι να τον στηριξουν και να τον ενθαρρύνουν, να μη διαθετει τα καταλληλα εφοδια πχ λεφτα ή προσόντα κλπ κλπ. Ο άνθρωπος μπορει να ξερει πολύ καλά, με μαθηματική ακρίβεια τι ακριβως πρέπει να κάνει στη ζωη του και πως και να μην εχει κανεναν αναγκη να του τα υποδείξει, όμως όλες αυτες οι συνθήκες που προανέφερα και πολλές άλλες του καθιστούν την λίαν επιθυμητή αλλαγή αδύνατη και τον ίδιο στα μάτια των άλλων ως άτομο που δεν ξέρει τι θέλει, που δεν έχει θέληση και άτομο που χρηζει συμβουλης. Στο σημειο αυτο όλοι ξερουν να δινουν ωραίες συμβουλες (στην πραγματικοτητα αχρειαστες) όμως κανεις από αυτους δεν στεκεται στο πλάι του να τον βοηθησει.
    +1 ^ 723889285925625
    Forbidden dreams

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Μαρκελα, αυτό δεν μπορει να γίνει γιατί αυτός δεν το δε΄χεται. Να πηδιέται η γυναικα του εν γνώση του με άλλον; Αποκειεται να το δεχθει. Επιπλεον ο ίδιος ειναι συντηρητικος, δεν τον ενδιαφερει το σεξ, δεν θέλει να βγαινει, να ξοδευει και από γυναικες άλλες δεν νομίζω να το ψαχνει. Δεν θέλει να διαλύσει το γαμο του γιατι όπως ειπα βολευεται με αυτα που έχει, είναι και ολιγαρκής. Η αδερφή μου όμως θέλει πολύ περισσοτερα από το σύντροφό της και από τη ζωή της, γι΄ αυτό έχει τόσα ψυχολογικά ζητήματα τον τελευταιο καιρό.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    frini, κι εγώ ηλικιακά είμαι στο και βάλε,
    και μάλλον λίγο μεγαλύτερή σου
    και σου απευθύνθηκα επειδή διαβάζω τους προβληματισμούς σου
    και για μένα ήταν μια ευκαιρία
    ν' αρχίσω την κλάψα για τη δουλειά και τα λεφτά που δε φτάνουν
    (κάτι που δεν κάνω συνήθως ποτέ!) :p
    Συμφωνώ ότι το να συζητάμε για τις δυνατότητες γνωριμίας νέας σχέσης
    και μελλοντικού συντρόφου είναι τελείως εκτός
    όταν τίθενται θέματα επιβίωσης
    γιατί δε σου βγαίνουν τα νούμερα,
    δεν ισοσκελίζονται τα έσοδα με τα έξοδα,
    αν και θέλω ολόψυχα στην κοπέλα να συμβούν τα καλύτερα.
    Last edited by Joann; 18-09-2012 at 17:33.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Μαρκελα, αυτό δεν μπορει να γίνει γιατί αυτός δεν το δε΄χεται. Να πηδιέται η γυναικα του εν γνώση του με άλλον; Αποκειεται να το δεχθει. Επιπλεον ο ίδιος ειναι συντηρητικος, δεν τον ενδιαφερει το σεξ, δεν θέλει να βγαινει, να ξοδευει και από γυναικες άλλες δεν νομίζω να το ψαχνει. Δεν θέλει να διαλύσει το γαμο του γιατι όπως ειπα βολευεται με αυτα που έχει, είναι και ολιγαρκής. Η αδερφή μου όμως θέλει πολύ περισσοτερα από το σύντροφό της και από τη ζωή της, γι΄ αυτό έχει τόσα ψυχολογικά ζητήματα τον τελευταιο καιρό.
    Δεν λέω μόνο αυτό.. εννοείται! Ήδη έχει τόσα ψυχολογικά η κοπέλα.. Αλλά μήπως κι έτσι όπως ζουν σήμερα αυτό δεν κάνουν; Ο καθένας ζει στον κόσμο του ρε συ!
    Και πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι ο άλλος είναι απλά ολιγαρκής στο σεξ;.. Κι αυτό δηλ. γιατί θα πρέπει να αρκεί και στην αδελφή σου;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 16:49
  2. θελει καποιοσ να παει παραλια Αυριο μαζι μασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2010, 16:17
  3. Θελει καποιοσ να ερθει παραλια μαζι μασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 27-06-2010, 13:14
  4. ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΑΖΙ
    By Mimi82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 29-08-2009, 15:05
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •