τι να κανω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    26

    τι να κανω??

    καλημερα,οπωσ εχω αναφερει πρν μηνεσ διαγνωστηκε οτι πασχω απο ανχωδεσ διαταραχη και μεπαιρνω 1 ιντεραλ λογο οτι εχω εκτακτεσ συστολεσ ....για λιγο καιρο οτα κανω καποια αλλαγη με το χαπι μ ξαναερχονται....
    ο καρδιολογοσ μ το εδωσε ειπε για να μηνπαρω αλλα ειδουσ χαπια ωστε να το ξεπερασω.
    τισ τελευταιεσ μερεσ επειδη ειχαν πεσει οι σφυγοι μ ειπα να το κοψω ελα που ξανα τα ιδια και με ποιανουν πονοσ κατω απο το αριστερο στηθοσ και κραταει ωρα ,και το βραδυ με εποιασε ενασ στην πλατη οχι ψηλα καιι οταν αναπνευα πονουσε η πλατη για λιγο +εκτακτεσ.τι να κανω να ξανα παω στο γιατρο???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Αν οταν αναπνεεις εχεις οξυ πονο στην πλατη σαν τσιμπημα, ειναι μαλλον αγχογενες.
    Βεβαια αν επιμενει και δεν εισαι σιγουρη, ξαναπηγαινε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    26
    ναι σαν βελονια καπωσ....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    26
    να σημειωσω το εξησ οτιι οχι ταυτοχρονα ολα μαζι κατα την διαρκεια 3 ημερων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Υπαρχουν καταστασεις κ γεγονοτα στη ζωη σου που σου δημιουργουν αγχος? 'Η ξεκινησε ετσι ξαφνικα ενα πρωι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    26
    απο περισι που περασα σε μια σχολη απο τοτεσ πεδευομαι φοβομουνα μην παθω τπτ και ειμουνα μονη .......και ακομα εχω φοβο μην παθω τπτ με τηνκαρδια μ και γενικα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Διαβασα και το αλλο μηνυμα που εχεις θεσει και σε ρωτησα για να καταλαβω αν τα προβληματα αυτα προερχοντε απ το γεγονος οτι σαν φοιτητρια μενεις πλεον μονη σου και φοβασαι απ αυτο. Νομιζω ομως οτι ζαλαδες σε επιαναν κ πριν περασεις στη σχολη και οσα περιγραφεις παραπεμπουν σε συμπτωματα φοβιας και κοπωσης. Γιατι αν η γενεσιουργος αιτια ειναι οτι φοβασαι που εισαι μονη στο σπιτι σου, μπορεις να το αλλαξεις. Πολλοι φοιτητες το παθαινουν. Μπορεις να μεινεις με μια φιλη σου, συγγενεις, να περασεις σε αλλη σχολη στο μερος σου αν εχει, να κανεις φιλους κλπ.

    Επισης απ τα ιατρικα ευρηματα δεν εχεις κατι παθολογικο. Αρα πρεπει να δεις την περιπτωση της φοβιας, της κρισης πανικου, της εμμονης. Εφοσον αυτη η φοβια εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα ζωης που διαγεις, οφειλεις να αναζητησεις βοηθεια ειδικου. Ισως εχει και δωρεαν στο πανεπιστημιο που σπουδαζεις. Τα σωματικα συμπτωματα που παρουσιασες μπορει να οφειλοντε σε ψυχοσωματικες εκδηλωσεις, γι αυτο δε σου βρισκουν κατι παθολογικο. Να τα δημιουργει δηλ το αγχος και αναφερομαι σε συμπτωματα τυπου δυσπνοια, κομπο στο λαιμο ή στο στομαχι, υπερενταση, κοπωση, διατροφικες διαταραχες, αυπνοια κλπ. Μηπως υπαρχουν αλλα προβληματα? Με το φανταρο τι γινεται? Οικογενειακα? Με την προσαρμογη στη σχολη? Θεματα με τον εαυτο σου? Για τη φυση των πονων που νιωθεις στο στηθος, για τις ζαλαδες, για τα κρυα ακρα κλπ αν δε σου βρηκαν κατι παθολογικο, μαλλον τα αιτια ειναι ψυχολογικα, νευρολογικα. Οποτε αν λυσεις τα αρχικα αιτια θα λυθουν κ τα συμπτωματα.
    Επισης μηπως εισαι τελειομανης? Καλομαθημενη απ τους γονεις? Αγχωδης και υπευθυνη? Και γενικα ατομο καπως υποτονικο, οχι δυναμικο, χωρις μεγαλη αυτοπεποιθηση?

    Θα περιμενω τις σκεψεις σου και μια πιο αναλυτικη περιγραφη της καταστασης.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Συμφωνώ απόλυτα με το kerasi. αυτά πρέπει να ψάξεις Koulitsa. όλα αυτά τα ερωτήματα πρέπει να απαντήσεις για να βρεις την πηγή του προβλήματος. μην πανικοβάλλεσαι άδικα. δεν έχεις τίποτα. ξεκίνα να βγαίνεις και να χαρείς τη φοιτητική ζωή όσο περισσότερο μπορείς. είναι από τα καλύτερα χρόνια ,ανέμελα, με μοναδική υποχρέωση σου να περνάς τα μαθήματα .αυτό βεβαια σημαίνει να σου αρεσει και αυτο που σπουδαζεις και να μην καταπιεζεσαι. μηπως δεν σου αρεσει και απλά δεν θέλεις να απογοητευσειςι την οικογενεια σου και γενικα το περιβάλλον σου? ψάξε να βρεις τι σου φταει πραγματικά.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    26
    κερασι οικογενιακα προβληματα ειναιοτι εχουν χωρισει οι γονεισ μου αλλα δνε νομιζω να με εχει επιρεασει πολυ απο το να επικρατη μια κατασταση στο σπιτι.με το φανταρο ειμαστε πολυ καλα με βοηθεαει και αυτοσ οπωσ μπορει...η σχολη μαρεσει τρελενομαιι για το αντικειμενο αυτο....κοιτα να πω σαν χαρακτηρασ ειμαι δνε ειμαι κακομαθημενη ,γενικα ειμαι ευασθητη πολυ μπορει να μ πει κατι καποιοσ για καλο μ και να το παρω στραβα μια περιοδο συνεχεια εκλεγα απο τα νευτα μ το χειμωνα συγκεκριμενα .και επισισ ιεμαι και ανχωδεσ δλδ πχ θελω να κανω δουλιεσ στο σπιτι μου πρεπει να την σ κανω σε μια μερα μετα αν το αφησω παει το ξερω οτι θα βαριεμαι.... σασ ευχαριστω για την απαντηση.οτιδηποτε ειμαι νευρικια δλδ αν εχω αγωνια μπορει δεν μπορω να κατσω σε εναν μεροσ με ποιανει νευρικοτητα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ναι απλα σε ρωτησα ενα φασμα ερωτησεων που αφορουν ποικιλες εκφανσεις της ζωης σου, προκειμενου να αντιληφθεις τυχον γενεσιουργες στρεσογονες αιτιες. Δεν ειναι απαραιτητο καποιες απο αυτες να σ εχουν επηρεασει αρνητικα. Λες οτι διαγνωστηκες με αγχωδη διαταραχη. Ποιος το διεγνωσε? Τι συζητησατε προκειμενου να το διαγνωσει? Σε ποια αιτια το απεδωσε?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    26
    ειχα παει σε ψυχιατρο διοτι ειχα ολα τα ψυχοσωματικα και δεν μπορουσα να κοιμηθω ετσι πηγα με την μητερα μ σε νευρολογο πρωτα το ηξερε η μητερα μ και αυτοσ με εστηλε στη ψυχιατρο εκει μιλουσαμε 1 ωρα κα διαγνωσε αυτο απο αυτα που τισ ειπα!!!το απεδωσε οτι ολα τα παιδια τησ ηλικιασ μ πανω κατω που φευγουν απο το σπιτι τουσ αντιμετωπιζουν μια πιεση καιμ εδω χαναχ οταν επικοινωνησα με τον καρδιολογο μιαπου ειναι φιλοσ μ φωναζε και μ ειπε να τα κοψω.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By ΣΤΡΟΥΜΦΙΤΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 10-04-2012, 10:17
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. Τι κάνω?
    By Θεοφανία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 27-06-2011, 23:25
  4. Τι να κανω;
    By Heineken in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2009, 07:32
  5. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By XRISTOS2612 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2009, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •