Γεια σε ολους !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    24

    Γεια σε ολους !

    Καλησπερα σε ολους!
    Γραφτηκα σημερα στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε στο προσωπικο μου προβλημα που αντιμετωπιζω!
    Επι 2-3 χρονια υποφερω απο αρκετες φοβιες-αρρωστοφοβιες,ανχος,μερικε ς κρισεις πανικου,ενιωθα αποπρωσοποιηση-αποπραγματοποιηση κτλ. οπως και καποια σωματικα οπως πχ να μην νιωθω το σωμα μου!Αυτα τα λιγα για το παρελθον οπου ηθελα να τα αναφερω μηπως βοηθησουν!Για να ερθω στο κοντινο παρον,προσφατα ( πριν 1 μηνα και κατι ) αισθανθηκα οταν πηγα να ξαπλωσω σαν να υπαρχει κατι διπλα μου ( πως ειναι να εισαι με με καποιον διπλα και νιωθεις οτι καποιος η κατι υπαρχει ) ενω δεν ηταν κατι.Λεω μεσα μου καλα γιατι τωρα το νιωθω αυτο?κατσε κοιμησου... Ομως αρχισα να φοβαμαι και να αισθανομαι πως κατι κακο ερχετε και καποιος η κατι θα μου επιτεθει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.. μετα απο κανα 10ημερο ξανααισθανθηκα το ιδιο ( βεβαια ημουνα φοβισμενος και το σκεφτομουνα συνεχεια πως μπορει να ξανανιωσω ετσι και γιαυτο μαλλον το ξαναεπαθα ).Περασε περιπου ενας μηνας οπου βρισκομουνα ενα ταξιδι στο εξωτερικο και αυτο που φοβομουν το επαθα ( δηλαδη να ακουσω φωνες κτλ. ) και σε καποια στιγμη ακουσα σαν ψιθυρισμα την φωνη της μητερα μου να λεει το ονομα μου... παγωσα... λεω καλα τι στο διαλο γιατι εγινε αυτο?μετα παλι την επομενη μερα ημουν μαζι με τη μητερα μου και ηταν λιγο πιο πισω μου και ακουω παλι τη φωνη της σαν να με φωναζει απο μακρια!Δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι γινεται αυτο!Θα το εκτιμουσα να μου λεγατε τη γνωμη σας!Ευχαριστω πολυ ολους!

  2. #2
    αφου ακουσες φωνες ειναι καλο να δεις ενα γιατρο μαλλον ψυχολογο στην αρχη για να αποφυγεις τα αμεσα φαρμακα.αυτη ακριβως ειναι η γνωμη μου συν οτι δεν πρεπει να ειναι κατι το ιδιαιτερα σοβαρο γιατι οπως ακουγεται δεν πρεπει να ειναι ψυχωση(δλδ το χειροτερο).παντως αν ο δρομος σου βγαλει σε φαρμακευτικη αγωγη να ξερεις οτι το αλλοπεριντιν ειναι κωλοφαρμακο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    καλο ειναι να πασ σενα γιατρο γρηγορα να σου πει καλυτερα αυτοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Στα δυο τρια χρονια που εχεις αυτα τα προβληματα πηγες σε καποιο γιατρο;
    επερνες καποια φαρμακευτικη αγωγη;
    Και τωρα που ενοιωσες αυτη την παρουσία και 'ακουσες' κ τη φωνη της μητερας σου, πριν συναιβει κατι δραματικο πχ κ πυροδοτησε αυτες τις ..εξελίξεις ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    24
    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας αρχικα!
    Ξεχασα να σας πω πως ειμαι 19 ετων!Επισης δεν εχω καποιο κληρονομικο παραγοντα η επεισοδιο ψυχολογικης φυσης η οτιδηποτε.Απλα αυτα τα 3 χρονια ειχα εντονο ανχος και ενασχολια με το τι μου γινεται... ΔΗΛΑΔΗ ΠΧ φοβομουν οτι θα παθω πυρετο,οτι θα κρυωσω,οτι θα ζαλιστω και θα πεσω αμα κουραστω.Εντονη ενασχοληση με τον εαυτο μου.Path ΟΧΙ δεν εχω παει ποτε σε γιατρο ουτε αγωγη ουτε τιποτα απλα βασανιζομουνα.Εκεινη τη στιγμη δεν μπορω να πω οτι εγινε κατι.Απλα γυρισαμε πισω στο ξενοδοχειο και εκανα μπανιο και εκει που ντυνομουνα το ακουσα αυτο και μετα συνειδητοποιησα οτι ΙΣΩΣ ηταν ενας αλλος ηχος απο κατι που εφτιαχνε εκεινη.. ΑΛΛΑ δεν καταλαβαινω γιατι?μηπως φταιει που εχω εμονη ιδεα πως θα ακουσω κατι?αυτο κανονικα θεωρειται παραισθηση.ΤΗΝ επομενη μερα ξανα το ιδιο οταν γυρισαμε στην Ελλαδα,ηταν λιγο πιο πισω μου και ενιωσα το ιδιο.. ΑΠΟ ΤΟΤΕ καθε τι ηχος το περναω σαν να με φωναζουνε με το ονομα μου και πανικοβαλομε.
    ΥΓ ΔΕΝ ΞΕΡΩ κατα ποσο βοηθαει αυτη η πληροφορια αλλα πριν τον υπνο μου και μετα ακουω φωνες και εχω διαβασει σε ενα κειμενο πως εχει μεγαλο ενδιαφερον αυτο το φαινομενο και απτην αλλη διαβασα πως δεν ειναι ανησυχιτικο.Σας το λεω αυτο γιατι πρωτου ακουσω αυτα στον ξυπνιο μου, επι 1 μηνα ακουγα φωνες πριν κοιμηθω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Εισαι στην Αθηνα ??

  7. #7
    φιλε μου κατα την αποψη μ δεν εχεις κατι πολυ ανησυχιτικο, οχι βεβαια οτι εγω θα σου βγαλω και διαγνωση συγουρα θα πρεπει να επισκευτης εναν ειδικο χωρις να φοβασε το μονο πραγμα ποθ θα κανει ειναι να σε βοηθησει!
    παντως κατα την αποψη μ ειναι απλα απο το υπερβολικο ανχος που σου τα δημιουργει ολα αυτα και μεσα απο τον φοβο σου το παθενεις. Απλα αυτο που εχεις να κανεις αν ισχθει κατι τετοιο ειναι να το αποδεχτεις και να το αφησεις να περασει, χωρις να το πολυσκεφτεσαι!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    24
    Ευχαριστω 291219 για την απαντηση,το μονο που αναρωτιεμαι ειναι τι μου συμβαινει και γιατι?πως?δηλαδη νομιζω οτι εχω παθει ψυχωση αλλα ειναι δυνατον αυτο?δηλαδη δεν θα επρεπε να εχω παθει καποιο επεισοδιο?
    Path ΝΑΙ Αθηνα γιατι?!

  9. #9
    εγω παντως που εχω ψυχωση ειχα παθει ψυχωτικο επεισοδιο και ακομη με βασανιζει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ουτε ψυχωση θα πρεπε να χεις παθει ,,ουτε καποιο επεισοδιο !!!

    σου εστειλα μύνημα (διαβασε στα προσωπικα μυνηματα , θα καταλαβεις )

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αυτος απλα ακουει φωνες , δεν εχει να κανει ....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    24
    Δημητρη οταν επαθες επεισοδιο τι ενιωθες?συγνωμη αν γινομαι αδιακριτος παιδια αλλα θα ηθελα να ακουσω πως νιωθετε και τι περασατε!
    Για να γινω πιο συγκεκριμενος.. Πριν γινει αυτο πως ησουν?μετα απο αυτο τι επαθες και πως αντεδρασες?

  13. #13
    sto cyxvtiko epeisodio enivsa υπερβολικα ασχημα σαν να εχασα την ευκαιρια της ζωης μου.πριν ημουν μια χαρα ανθρωπος ισσοροπημενος απο τοτε που επαθα το επεισοδιο αντιδρω φοβισμενα(δικαιολογημενα πιστευω) και ειχα παθει και μειζων καταθλιψη απο το ψυχωτικο επεισοδιο που μου κρατησε 2,5χρονια.τωρα εχω μονο την ψυχωση και ειναι οτι χειροτερο

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    24
    Ειχα ενα φιλο που ειχε καταθλιψη ( νομιζω κατα μια εννοια ) και πηγε μια μερα να αυτοκτονησει ,χωρις ομως να αυτοκτονει τελικα.. Αυτο θεωρειται επεισοδιο καποιας ψυχωσης η απλα αποπειρα?
    Εσυ ειχες συναισθηση οτι βρισκοσουνα σε αυτην την κατασταση η δεν το ηξερες?!

  15. #15
    βρε οταν εχεις ψυχωση το ξερεις απο πρωτο χερι απο τον ιδιο τον εαυτο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. για ολους
    By change in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 23-11-2011, 01:12
  2. Γειά σας!
    By Anesthitos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 15-02-2008, 02:22
  3. Γεια σας
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-10-2007, 09:04
  4. γεια σε ολους!
    By pink in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-09-2007, 13:19
  5. Γεια σε ολους σας!
    By Julaki35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-2007, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •