προβλημα σε παρεα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    προβλημα σε παρεα

    Καλησπέρα παιδιά,
    Έχω ένα πρόβλημα με την παρέα μου και θα ήθελα να το συζητήσω εδώ για μου πείτε ποια είναι η καλύτερη λύση. Εδώ και κάποια χρονιά κάνω αρκετή παρέα με την ξαδέρφη μου και την παρέα της. Το πρόβλημα είναι ότι η ξαδέρφη μου τα έχει με ένα παιδί μέσα από την παρέα με το οποίο δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις. Γενικά δεν τον συμπαθώ πολύ άλλα ούτε και εκείνος εμένα, άπλα δεν ήθελα να δώσω κάποιο δικαίωμα η να φέρω σε δύσκολη θέση την ξαδέρφη μου και έτσι έκανα παρέα μαζί του όπως και με τα υπόλοιπα παιδιά. Πριν λίγες μέρες όμως μου μίλησε άσχημα μπροστά στην παρέα και την ξαδέρφη μου με αποτέλεσμα να μην κρατηθώ και να γίνει μεγάλος καυγάς. Η ξαδέρφη μου είναι κατά ενθουσιασμένη με το παιδί και ίσως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα στις σχέσεις μας. Ποια πρέπει να είναι αντίδραση μου αυτήν την στιγμή και ποια η στάση μου απέναντι στην παρέα? Με αυτό το άτομο δεν θέλω να ξαναβγω και με αυτό ίσως συνεπάγεται ότι θα χάσω και την ξαδέρφη μου. Ποια η γνώμη σας.

    Ευχαριστώ πολύ.:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα jet,
    κοίτα, επειδή ένας στην παρέα έχει πρόβλημα.., δεν σημαίνει, άποψή μου, ότι εσύ θα πρέπει να του κάνεις και τη χάρη να ξεκόψεις απ' όλους
    τους υπόλοιπους. Εγώ θάβγαινα ξανά και σαν να μην συνέβη και τίποτα και κυρίως για να φανεί, ότι το μέλος με το πρόβλημα δεν είμαι εγώ,
    που ακόμα κι αν είχα δίκιο προς στιγμή αποχώρησα, αλλά ο άλλος που προκαλεί συνεχώς με την επιθετική συμπεριφορά του.
    Αναρωτιέμαι, λοιπόν γιατί να χάσεις την παρέα σου, για ένα άτομο, που μαζί του δεν τα βρίσκεις; Εξάλλου μπορούμε να ταιριάζουμε με όλους;
    Βέβαια, δεν είναι ότι το καλύτερο να έρθετε και στα χέρια.. απλά αγνόησέ τον.. Αυτό θάναι το καλύτερο μάθημα γι' αυτόν! :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βάζεις κάποιον στη θέση του χωρίς να εμπλέκεσαι σε καυγά μαζί του. Συνέχισε να βγαίνεις με την παρέα της ξαδέλφης σου δείχνοντας οτι δεν επηρεάστηκες από το περιστατικό του καυγά. Αν εκείνος σου ξαναεπιτεθεί, αντιμετώπισέ τον με χιούμορ και μιά δόση ειρωνίας. Τελικά, αυτός είναι που θα εκτεθεί στην παρέα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    κατ αρχας ,συζητησε ηρεμα το θεμα του καυγα με καποιον απ την παρεα που εκτιμας την κριση του, ισως και με την ιδια την ξαδερφη.
    δες το ετσι λιγο πιο αντικειμενικα και δες μηπως ειχες κι εσυ καποιο σφαλμα που απ την αντιπαθεια σου για τον τυπο, δεν μπορεις να το δεις μονη σου.
    ετσι, θα καταλαγιασεις τον θυμο σου για το ιδιο το περιστατικο και ισως επιχειρησεις μια νεα αρχη με τον "ξαδερφο".
    η αληθεια ειναι οτι το να εχουμε τοσο ασχημες σχεσεις με τον συντροφο ενος κολλητου, δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα. θα αναγκαστεις πολλες φορες να απεχεις απο δραστηριοτητες ενος πιο στενου κυκλου αν δεν τα πατε καλα μαζι, γιαυτο αν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης, φροντισε να τα εξαντλησεις.
    αν ομως βεβαιωθεις οτι εσυ κι αυτος, καμια σχεση, τοτε συνεχισε οτι κανεις, οπου ειναι ομαδικες οι δραστηριοτητες, βλεπε την ξαδερφη μονη, οταν εχει χρονο να ειναι μονη και συμφωνω να μην ξεκοψεις με την παρεα, αρκει ομως να υπαρχει τουλαχιστον ενα κλιμα τυπικοτητας αναμεσα σας και ανοχης.
    γιατι αν υπαρχει τρελο μισος, θα πεφτει παγος σε ολη την παρεα και δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο. θα ενοχληθουν και οι αλλοι και ειτε θα παρουν θεση στα "στρατοπεδα" ειτε θα το διαλυσετε.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατ αρχας ,συζητησε ηρεμα το θεμα του καυγα με καποιον απ την παρεα που εκτιμας την κριση του, ισως και με την ιδια την ξαδερφη.
    δες το ετσι λιγο πιο αντικειμενικα και δες μηπως ειχες κι εσυ καποιο σφαλμα που απ την αντιπαθεια σου για τον τυπο, δεν μπορεις να το δεις μονη σου.
    ετσι, θα καταλαγιασεις τον θυμο σου για το ιδιο το περιστατικο και ισως επιχειρησεις μια νεα αρχη με τον "ξαδερφο".
    η αληθεια ειναι οτι το να εχουμε τοσο ασχημες σχεσεις με τον συντροφο ενος κολλητου, δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα. θα αναγκαστεις πολλες φορες να απεχεις απο δραστηριοτητες ενος πιο στενου κυκλου αν δεν τα πατε καλα μαζι, γιαυτο αν υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης, φροντισε να τα εξαντλησεις.
    αν ομως βεβαιωθεις οτι εσυ κι αυτος, καμια σχεση, τοτε συνεχισε οτι κανεις, οπου ειναι ομαδικες οι δραστηριοτητες, βλεπε την ξαδερφη μονη, οταν εχει χρονο να ειναι μονη και συμφωνω να μην ξεκοψεις με την παρεα, αρκει ομως να υπαρχει τουλαχιστον ενα κλιμα τυπικοτητας αναμεσα σας και ανοχης.
    γιατι αν υπαρχει τρελο μισος, θα πεφτει παγος σε ολη την παρεα και δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο. θα ενοχληθουν και οι αλλοι και ειτε θα παρουν θεση στα "στρατοπεδα" ειτε θα το διαλυσετε.
    Μιλησα με ενα παιδι που ηταν στο καυγα και μου ειπε οτι ειχα απολυτο δικιο που αντεδρασα ετσι καθως ο τροπος του ηταν απαραδεκτος. Δεν εχω κατι με το παιδι ουτε κακια ουτε τιποτα αλλα δεν μου αρεσει να μου μιλαν ασχημα. Απο εκει και περα θα κανω μαλλον αυτο που λετε. Θα βγαινω με 1-2 ατομα απο την παρεα που εχουμε καλες σχεσεις και με την ξαδερφη μου οταν ειναι μονη. Θα αποφευγω γενικως συνταντισεις με το αλλο παιδι. Ουτως σιαλος δεν κανω παρεα μονο με αυτα τα παιδια αλλα εχω και αλλα ατομα για παρεα. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η σχεση μου με την ξαδερφη καθως επηρεάζεται απο το αγόρι της πάρα πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by jet View Post
    ..Το μονο που με προβληματιζει ειναι η σχεση μου με την ξαδερφη καθως επηρεάζεται απο το αγόρι της πάρα πολύ.
    Επόμενο, είναι να επηρεάζεται απ' το αγόρι της.. καλύτερα να κρατήσεις λοιπόν μια σχέση ουδέτερη! Η συγγενική σχέση σε τίποτα δεν απειλείται από τέτοιου είδους διαφορές.
    Αρκεί βέβαια, νάσαι για κείνη πάντα κοντά της, όταν το χρειάζεται στήριγμα και χωρίς να πέσεις στην παγίδα να της τον κατηγορήσεις. Μην της πεις λοιπόν κάτι εναντίον του,
    γιατί αυτό, μάλλον θα κάνει τα πράγματα χειρότερα και θα γίνει μπούμερανγκ! Το καλύτερο πιστεύω, είναι να μην κάνεις καθόλου αναφορά στο θέμα κι ειδικά όσο εκείνη δεν
    σου λέει κάτι!! Στη περίπτωση τώρα, που κάτι σου πει και πάλι χρειάζεται να σταθείς, αντικειμενικά απένταντι στα πράγματα.. Μόνη της σιγά-σιγά θα δει και θα καταλάβει.. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Το καλύτερο που θα κάνεις είναι να αποστασιοποιηθείς από την παρέα όταν είναι αυτός, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να κάνεις μια κουβέντα με την ξαδέλφη σου ώστε να δεις τι γίνεται στην άλλη πλευρά και να μη χαλάσετε και τις σχέσεις σας.
    Ίσως με αυτή την κουβέντα καταλάβεις και για ποιο λόγο υπάρχει εμπάθεια στο πρόσωπο σου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Γτ δε τον πας τον τυπο ενω η ξαδερφη σου πινει νερο στ ονομα του?
    Και η ξαδερφη τι ειπε για τον καβγα?...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    1
    Συμφωνώ με την Θεοφανία , Το καλύτερο που θα κάνεις είναι να αποστασιοποιηθείς από την παρέα όταν είναι αυτός, αλλά η κουβέντα με την ξαδέλφη σου δεν νομίζω ότι θα ωφελήσει

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ
    By Nicolas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2011, 15:29
  2. διακοπές χωρίς παρέα???
    By maria2010 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 06-11-2011, 15:18
  3. να μαι και γω στην 'παρεα' σας..
    By mousebad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 30-07-2011, 17:55
  4. χαιρετω την παρεα
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2006, 16:50
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •