Ta xapia mou!xexe
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1

    Ta xapia mou!xexe

    Gia sas pedia!Eimai psaraklas sto forum giafto dixte katanoisi:P
    Prota apo ola as po gia mena liga pragmata Eimai ena atomo pou eimai afasias kai thelo na kano tous allous na gelane.Omologo oti eimai poli anxodeis kai neyrikos kai psilontropalos.Panta otan epefta omos psixologika meta apo 10 lepta imouna pali ston kosmo mou kai gelaga kai elega ta dika mou!I moni exeresi se afto itan 1 mina pou me stilane kapou fantaro kai imouna xalia psixologika kai den eixa orexi na kano oute xabale oute na miliso me kanenan.Pote den eixa psixosomatika apo ola afta.OSO xalia kai an imouna psixologika!
    Mono kati kriseis panikou-fovou pou kratagane poli ligo kai eixane emfani logo.Molis exafanizotane aftos o logos apo brosta mou(px mia siriga gia exetasi aimatos xexe) feygane ola!Kai afta oxi tipota spoudea.Psilozalada,taxikardia,idrotas,stomaxopono s)Ayta!

    Pernao sto thema pou me apasxolei 2misi mines tora
    Prin 2.5 mines peripou loipon eida kati spithourakia sto dexi mou xeri...E leo kamia alergia tha ne den edosa simasia..Sinexisa se kanonikous rithmous mexri pou arxizane kai plithenane afta.Akoma kai tote omos den ithela na pao se dermatologo kai to xa parei stin plaka to thema..Telospanton 5-6 meres meta ta apo tin mera pou ta protoeida arxisa na niotho "kapos" Pio sigekrimena mia elafria adinamia kai mia psilozali.Piga se dermatologo tin epomeni i opoia den ixere ti einai akrivos afta kai mou dose mia alifi kai meta apo 10 meres an den pernagane afta mou pe na pao sto sigrou to nosokomio.Telospa piga kai se enan allon giatro kai gia na min ta polileo telika katelixa sto sigrou pou mou dosane exetaseis gia HIV,Psoriasi pou ipopsiazontoustan kiola,sifili kai akti ala.
    Entometaxi ego olo afto to diastima na exo aftin tin psiloadinamia kai tin zali apo to proi mexri to bradi sxedon sinexomena.Telospa otan akousa gia exetasi HIV trelathika
    Leo paei exo Aids klafta xaralabe!Telospa perasa ena diastima 1misis ebdomadas psixologika xalia kai na mou xei kolisei oti exo Aids!Telospa ego kathe mera mexri na bgoune ta apotelesmata etrexa apo giatro se giatro oi opoioi apo exetasi aimatos kai kati alla den mou brikane kati
    Katelixa kai ston psixiatro kai mou pe oti afta pou niotho i adinamia kai i zali einai apo to anxos mou oti exo kati.Stin arxi me epise.Mou dose lexotanil ton 1,5 kai zoloft.Perito na sas po molis pira to lexotanil tin deyteri mera egina gol!San narkomanis stin omonia!Eixa katamastourosei kai den mporousa na paro ta podia mou kai katelixa sto nosokomio opou den mou brikane tipota kai kei.Tespa oi exetaseis bgikane to HIV kai ola ta alla bgikan arnitika kai telika eixa Stagonoidi Psoriasi.Ela omos pou i psoriasi den exei tetia simptomata ektos apo ta emfani spirakia!Telospa exei perasei 2 kai kati mines.H psoriasi paei poli kala sxetika me tin therapia pou kano
    alla i Adinamia exei ginei entoni apo to proi mexri to bradi oso kai na exo koimithei.I Zali ta idia.Perpatao sto dromo kai skountouflao se kati asxetes faseis.Afto bebaia toxa apo tin arxi alla oxi se toso megalo bathmo.Ftano se simia pou niotho to soma mou oti to xoune gemisei me petres!toso bari!Den mporo na paro ta podia m!Prospatho na pigeno stin douleia kai gia cafe oso mporo kai me to zori merikes fores giati den tin paleyo mesa sto spiti.As simioso edo oti apo ta xapia tou psixiatrou ontos eftiaxe i psixologia mou alla ola ta ypoloipa oxi!
    Prin 2 meres piga kai ekana kati exetaseis pali (genikes kai kati alles).Oles oi kales itane ektos apo mia.Afti sxetizete me tin insulini.Exo Ypeinsulemia kai 2 meres tora kano mia therapia me kati xapia.Kai i Yperinsulemia omos den exei tetia simptomata!
    To exei kai o father mou(klironomikotita) kai ekeinos tixea to eixe anakalipsi!Kamia sxesi me afta pou xo ego!

    2 meres pou kano tin therapia den exo dei oute elaxisti beltiosi!
    Tipota!Mhden!I Adinamia parameni kai i astathia-zali.
    Loipon ftano stin polipothiti erotisi!(Sas eprixa to xero sorry)
    Einai dinaton afta pou parousiazo na einai psixosomatika???
    Toso entona??? Ego den to pisteyo giati xero ton eyato mou alla gia pite mou kai seis ti nomizete!

    San eyxaristo kai sorry gia to priximo!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Μπορεί και να ε\'ιναι ...Γι\'αυτό επισκέψου κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να σου δώσει συμβουλές!!
    Και εγώ όταν είχα πο΄λύ άγχος νόμιζα οτί θα λιποθυμίσς,θα πέσς κάτω και έβλεπα θολά!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    βασικα ετσι φαινεται.εγω εχανα την ισορροπια μου ειχα ιλιγγους και πολλα αλλα.καλα θα κανεις να μιλησεις με καποιον ειδικο αλλα πιστευω οτι αφου ολες οι εξετασεις σου εχουν βγει αρνητικες δεν εχεισ λογο να φοβασαι.καλα θα κανεις ομως να βρεις ενα καλο γιατρο και να συζητας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αχ,πες τα αγάπη μου.Επιτέλους ένας που λέει ακριβώς αυτά που λέω κι εγώ για τα κωλοχάπια.Φτιάχνει η ψυχολογία και γαμιούνται όλα τα υπόλοιπα....Η αδυναμία είναι από τα χάπια αν συνεχίζεις να τα παίρνεις..Ασ\'τα φίλε.Αν την είχα βρει την λύση καλή ψυχολογία χωρίς χάπια,δεν θα\'μουνα ούτε εδώ,ούτε στην ψυχίατρο,γενικά θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο.Πάτησες τώρα κουμπί με αυτό που είπες για τα χάπια..Έτσι,έτσι.Σαν να χρειάζεσαι γερανό να σε σηκώσει..Θυμάμαι ότι άρχισα να παίρνω τα χάπια γιατί είχα αυπνία και υπερδιέγερση.Ε,το τρίτο βράδυ από εκεί που ερχόταν η μαμά μου να με φιλήσει και να με καληνυχτίσει και να σταθεί δίπλα μου να με πάρει ο ύπνος την είδα απλά και δεν την ξαναείδα..Δεν πρόλαβα να πω ούτε καληνύχτα.Δεν μπορούσα να ανοίξω το στόμα μου..Μαστούρι;Είναι λίγο μπροστά στο δράμα μας.....Και πώς να σε καταλάβουν οι άλλοι όταν δεν τα παίρνουν τα χάπια;;;;;Όλο κοιμάσαι.Με ρώτησες μάγκα αν μπορώ κι αλλιώς;;;;;Και καλά οι άλλοι,ο ψυχίατρος;;Μα είσαι η μοναδική περίπτωση που μου λέει για τα χάπια ότι τον νυστάζουν.Είναι πολύ μικρή η δόση και παπάρια μάντολες....Τι ότι δεν μεταβολίζω σωστά το χάπι και μου πέφτει πολύ στον οργανισμό,τι έτσι τι αλλιώς αυτός κατέληγε στο είναι από την κατάθλιψη.Λύση λοιπόν στο πρόβλημά σου δεν μπορώ να δώσω αλλιώς θα έλυνα και το δικό μου.Απλά να πω πως αν η κατάστασή σου είναι ελαφριά,ρώτα ψυχίατρο,μπορείς να την λύσεις και χωρίς χάπια ή μικρότερες δόσεις..Καλή επιτυχία εύχομαι και περαστικά....
    Υ.Γ.Τα χάααααααπιαα μου!!!!(Δε λες τίποτα)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    φιλε silenoz welcome και εσυ
    ολα αυτα τα συμπτωματα και να ξερεις και πολυ χειροτερα, ειναι συνεπεια του αγχους, αλλες φορες σε συνδυασμο με τα χαπια αλλα και αλλες καθαρα απο το αγχος και αυτο στο εγγυωμαι, διοτι εγω το βιωνω 11 μηνες τωρα και δεν παιρνω καθολου χαπια αλλα η κουραση, η ζαλαδα, η εξασθενηση και ενα σωρο αλλα ερχονται, παραμένουν, φευγουν, ξαναρχονται κ.λ.π
    μπηκες και εσυ στην παγιδα οπως οι περισσοτεροι απο εμας: να σκεφτεσαι συνεχως αν εχεις κατι αλλο και ολα αυτα δεν προερχονται απο αγχος, με αποτελεσμα ολα τα συμπτωματα να τα θρεφεις και με χαπια ή χωρις αυτα να ειναι εκει γιατι απλα τους δινεις σημασια, ειτε συνειδητα ειτε υποσυνειδητα..
    θα σου πω τι δικη μου λογικη και σταση ζωης που αποδιδει και αργα αλλα σταθερα καλυτερευω... αφου εισαι χαβαλες τυπος μπορεις πιο ευκολα να βαλεις ολες αυτες τις ανησυχιες στην ακρη. προσπαθησε λοιπον οτι και αν αισθανεσαι συνειδητα να μην του δινεις σημασια, συνειδητοποιησε οτι αν ειχες κατι πιο σοβαρο, τοσο καιρο θα σου ειχε βγαλει και αλλα πραγματα.. για κανενα μα κανενα λογο, μην σταματησεις να κανεις οτι εκανες και πριν και ας αισθανεσαι πραγματικα χαλια και ανικανος για ολα(αυτο εμενα με εσωσε) και ζησε τη ζωη σου σαν να μην υπαρχει τα ψυχοσωματικα, στη κυριολεξια κοροιδευσε τον εαυτο σου.. ειναι δυσκολο, το γνωριζω πολυ καλα, αλλα ειναι εφικτο γιατι και εγω το κανω πραξη.. να ξερεις οτι εχει πολλα πισωγυρισματα και να εισαι προετοιμασμενος να μην σε ανησυχησουν και αργα αλλα σταθερα ολες αυτες οι ενοχλησεις υποχωρουν και εξαφανιζονται.. με αυτη τη λογικη του \"παυοντας πια να δινω σημασια σε αυτα που αισθανομαι και ζω τη ζωη μου κανονικα οπως και πριν\", στην ουσια τα συνηθιζεις, αρχιζουν και περνουν απαρατηρητα ή απλα μας ανησυχουν πολυ λιγοτερο, και σταδιακα σε αφηνουν ησυχο..
    εγω τα εχω παρομοιασει με εναν δευτερο \"σπυρο\"(το ονομα μου), και τον πολεμαω στα ισα πια και χωρις φοβο και πολλες φορες τον κοροιδευω κιολας, πιανει!
    για να μην κουραζω, αφου οι εξετασεις σου ειναι καλες δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις.. και στο κατω κατω, οτι ειναι γραφτο να παθουμε, θα το παθουμε αλλα τουλαχιστον να μαθουμε να τα πολεμουμε ολα με τις δυναμεις μας(που ειναι πραγματικα τεραστειες) ανεξαρτητου αποτελεσματος.. τιποτα δεν ειναι φιλε μου και μακαρι και εσυ οπως πολλοι απο εδω μεσα να τα σκεφτεσαι μετα και να γελας αλλα να μπορεις να καταλαβαινεις και καποιον αλλο και με τη δικη σου εμπειρια να τον βοηθας.. καλο σιγουρα θα σου εκανε και η ψυχοθεραπεια, δοκιμασε τη και θα μαθεις πολλα για το εαυτο σου που μπορει να μην εχεις συνειδητοποιησει..
    αντε, παντα χαβαλε, παντα χαμογελα γιατι η γαμ....νη η ζωη ειναι ομορφη και λιγη και με ολα αυτα δεν την χαιρομαστε και αυτο ειναι αχαριστια.. και οτι θες, εδω ειμαι και εγω και ολοι μας
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    31
    Πρέπει να το ξεχάσουμε για να μας ξεχάσει! Δύσκολο πολύ!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    και εγω ακολουθω τη λογικη του σπυρου.....η αληθεια ειναι οτι ενιωσα οτιδηποτε ψυχοσωματικο γινοτανε και στο τελος τα συνηθισα που αρχισαν να υποχωρουν...πονους καρδιες μουδιασματα λιποθυμιες ζαλαδες ασταθειες πονοκεφαλους ,,,σπανια με τρομαζουν ολα πια...και αληθεια ειναι οτι ολα γιναν υποφερτα οταν διαβαζοντας ενα περιοδικο στο προθαλαμο της ψυχολογου μου διαβασα για περιπτωσεις που τρεχουν στους γιατρους χρονια για ολα αυτα και τελικα ζησαν περισσοτερο απο πολλους αλλους....χεχε......βασικα το καθοριστικο ητανε να μη λεω ποναει το κεφαλι μου αλλα να γελαω και να λεω ειναι ψυχοσωματικο...μια στο τοσο χανω τον ελεγχο για λιγο (αν και δεν εχω σκοπο να ξαναγινει)

    Συμπερασμα ειναι δυσκολο αλλα μολις γινει το κλικ και το συνηδητοποιησεις βοηθαει παρα πολυ φυσικα εκανα αρκετη ψυχοθεραπεια κανενα χαπι και ολα πανε καλυτερα σε ολους τους τομεις καιρος ηταν ν ακουσω τον εαυτο μου γιατι το μονο ψυχοσωματικο που δεν επαθα ηταν να νιωσω εγκυος θα ταν ηλιθιο 25 χρονων μαντραχαλος να τρελαθω ....χαχα :Ρ:Ρ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •