Έκτρωση, πως να στηρίξω τη φίλη μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1

    Έκτρωση, πως να στηρίξω τη φίλη μου.

    Kalispera
    Tha mpw kateftheian sto thema
    Molis simera i kaliteri mou fili emathe oti einai 2 minwn egios kai apofasise na kanei ektrwsi. To provlima mou einai oti den xerw pws na tis ferthw, ti na tis pw, pws na ti stirixw psixologika. To oti tha kanei tin ektrwsi einai sigouro kai sto katw katw de mou peftei logos. To thema einai omws oti den xerw pws na ti stirixw psixologika giati oute giatros eimai alla oute mou exei tixei pote kati tetoio. Opote parakalw olous osous xeroun kati sxetika me psixologiki ipostirixi gia ginaikes pou kanoun ektrwsi na mou dwsei kapoia simvouli i akoma kallitera na mou peite kapoio site opou na milaei gia afto to thema.
    Efxaristw poli
    Alexandra

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω να βρεις καποιο site για ενα εξιδεικευμενο προβλημα σαν αυτο...ισως και να υπαρχει οδηγος για τετοιες περιπτωσεις στους ψυχολογους...δεν ξερω...απλως στηριξε την οσο καλυτερα μπορεις οπως θα στηριζες οποιαδηποτε φιλη σου σε καποια δυσκολη στιγμη της.
    Ελπιζω καποιος να μπορει να βοηθησει περισσοτερο.
    Να σαι καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια ερωτηση ειναι νομιμο?
    Δεν ξερω την νομοθεσια περι εκτρωσεων εν Ελλαδι...περα απο τις προσωπικες αποψεις του καθενος...ισως καλυτερα να μη ποσταρες πραγματι δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304 επιτρέπει την έκτρωση (τεχνητή διακοπή της κύησης) μόνο με τη συναίνεση της εγκύου και μόνο από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα στις ακόλουθες περιπτώσεις:

    Εντός των πρώτων 12 εβδομάδων της κύησης σε κάθε περίπτωση
    Εντός των πρώτων 24 εβδομάδων, αν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού
    Εντός των πρώτων 19 εβδομάδων, αν η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί
    Χωρίς χρονικό περιορισμό, αν υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της


    νομιζω ειναι ενταξει μπορειτε να εκφερεται αποψη ελευθερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    24
    Καλή μου..πρέπει καταρχάς να προσπαθήσεις να καταλάβεις πως αισθάνεται η ίδια για το θέμα αυτο..πώς το χει παρει..πως το σκέφτεται..τι ακριβώς την κάνει να αισθάνεται όπως αισθάνεται..μετά απλά μείνε δίπλα της..όπως ήσουν μέχρι τώρα σαν φίλη της..αν όμως δεις οτι δεν βοηθιέται με αυτό ίσως πρέπει να πάει σε κάποιον ειδικό. ξέρεις υπάρχουν γυναίκες που μετά απο μια έκτρωση απλά το ξεπερνάνε σχετικά εύκολα και άλλες που βασανίζονται για καιρο. βέβαια δεν γνωρίζουμε και την ηλικία της κοπέλας ή τέλοςπαντων κάποια άλλα πράγματα τα οποία έχουν σημασία σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Ελπίζω να πανε όλα καλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •