ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    καλό..

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72
    Μαρίνα δεν θέω να γίνω σοφότερη, δεν θέλω να μαθω καλύτερα τον εαυτό μου θέλω να ζω. Τα ψυχολιγικά πρόβλήματα όταν τα γνωρίσεις γίνεσαι διαφορετικός άνθρωπος , χάνεις την ξεγνοισιά που είχες ίσως αυτό να συμβαίνει βέβαια και με κάθε άλλη αρρώστεια που σε διαλύει. Δεν ήθελα στη ζωή μου τίποτα από όλα αυτά, δεν νιώωθ καθόλου τυχερή το αντίθετο μάλιστα. Νιώθω αλυσοδεμένη και σιγά σιγά προσπαθώ να σπάσω τις αλυσίδες και εδώ είναι το ερώτημα αν θα το κάνω, αν θα τα καταφέρω. Και δεν ξέρω αν γαπώ τον εαυτό μου. Το μόνο μ ου κίνητρο ή το πιο ισχυρό είναι η αγάπη μου για το παιδί μου και για όλους όσους θέλουν να με βλέπουν δυνατή. Για άλλη μια φορά στη ζωή μου λειτουργώ για τους άλλους όχι για μένα. Δεν με αγαπώ, με λυπάμαι. Πονάω , φοβάμαι. Είμαι μέσα μου ένα μικρό παιδί που όλα τα έβλεπε αισιόδοξα και ξαφνικά η ζωή πμου ε΄δειξε το α΄σχημο πρόσωπο της. Μια ζωή αγωνιζόμουν για όλα δεν πρόλαβα να χαρώ και τώρα που ηρέμησα κάπως ήρθε αυτό . Ζωή είνι αυτή. Και τώρα μου λέιε πάλεψε πάλι για να ζήσεις για να εγαλώσεις το παιδί σου πρόσπαθησε να μην του κάνεις κακό, για΄τι αυτό που είμαι μπορεί να του κάει κακό. Από τη στιγμή που γεννήθηκε αυτό το παιδί ζω γι αυτό. Ζω για να του δίνω. Χαρά, γέλιο, σιγουριά. Τώρα τι να του δώσω? Δεν έχω τίποτα . Προσπαθώ να του μιλλήσω, πρόσπαθώ να το ακούσω, καμμιά φορά και να το δω, όταν δεν βλέπω μπροστά μου. Και είμαι σίγουρη ότι όλα τα καταλαβαίνει σε κάπιο βαθμό όσο δεν μπορώ να κρυφτώ και φοβάμαι μην του κάνω κακό. Καμμιά φορά λέω να μπο΄ρούσε να με αντικαταστλησει κάποια άλλη ως δια μαγείας και εγώ να έφευγα και να υπέφερα δεν με νοιάζει αρκεί να μην κάνωβ κακό σε αυτούς που αγαπώ. Κλάιω πάλι. Φοβάμαι. Και πάλι μόνη μου θα σηκωθώ. Δεν περιμένω πια και πολλά από τη ζωή μου. Τη βλέπω σαν ια συνεχή βασανιστικλή ρποσπαθεια να σταθώ όρθια. Και προσπαθώ να ξεγαλέσω τον εαυτό μου να σκεφφτώ θετικά μοπας και βγει κάτι καλό.

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Originally posted by giota73
    Μαρίνα δεν θέω να γίνω σοφότερη, δεν θέλω να μαθω καλύτερα τον εαυτό μου θέλω να ζω. Τα ψυχολιγικά πρόβλήματα όταν τα γνωρίσεις γίνεσαι διαφορετικός άνθρωπος , χάνεις την ξεγνοισιά που είχες ίσως αυτό να συμβαίνει βέβαια και με κάθε άλλη αρρώστεια που σε διαλύει. Δεν ήθελα στη ζωή μου τίποτα από όλα αυτά, δεν νιώωθ καθόλου τυχερή το αντίθετο μάλιστα.
    Γεια σου Γιώτα
    Θέλουμε δεν θέλουμε όταν η ζωή μας δειχνει και το σκληρό της πρόσωπο μαθαίνουμε πολλά μέσα απο αυτή την εμπειρία.
    Λες οταν τα γνωρίσεις τα ψυχολογικά προβλήματα γίνεσαι διαφορετικός άνθρωπος. Σίγουρα έτσι συμβαίνει.
    Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα πρέπει να πετάμε και απο την χαρά μας που ήρθε στη ζωή μας.
    ΟΜΩΣ
    Αυτή η άσχημη εμπειρία, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ , αυτή απο μόνη της μας κάνει και γνωρίζουμε τον εαυτό μας καλύτερα, αυτή από μόνη της νας κάνει σοφότερους. Αυτή μας κάνει και αναθρωρούμε πολλά απο την μέχρι τώρα ζωή μας. Δεν μπορεις να πεις δεν θέλω να μάθω μέσα απο αυτήν , γιατί τότε ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΤΕ.!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Από τη στιγμή που μπαίνω στη διαδικασία να δω τί έχω και πώς θα το διαχειριστώ καλύτερα είναι μοιραίο ότι αρχίζω να αποκτώ μεγαλύτερη επίγνωση του ποιος/ποια ειμαι...μεγάλο κέρδος από μόνο του...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Γεια σας.Τελικα πως μπορεις να ξεφυγεις απο τις παγιδες που σου βαζει ο ιδιος σου εαυτος;Τις παγιδες που σου βαζει το μυαλο σου.Ξερω πως ειναι να υποφερεις απο σκεψεις,σκεψεις που δεν στεκουν και αναρωτιεσαι πως ειναι δυνατο να εχουν φωλιασει στο μυαλο μου.Ειναι πολυ φρικτο και ξερεις γιατι;γιατι ερχονται απο το πουθενα και οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε,μας αφηνει αφωνος και στασιμους.Οι εμμονες,οι φοβιες σχεδον ολα ερχονται απο το μυαλο και μερικες φορες βουλιαζεις ολο και περισσοτερο στα βαθυ της ψυχης σου για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις
    Δυσκολο πραγμα,δεν μπορεις να ξεφυγεις ευκολα,μα ξεφευγεις.
    Υπαρχει ενας στιχος που λεει \"Δεν φοβαμαι το φοβο που ειναι μονο συνηθεια\" γιατι ειναι,ειναι απο τις χειροτερες συνηθειες που μπορεις να αποκτησεις και το τραγικο ειναι οτι την αποκτας αθελα σου.
    Το οτι εχεις επιγνωση της καταστασης οπως ακριβως και εγω ειναι ενα πολυ θετικο σημαδι που πρεπει να το αρπαξεις γιατι ειναι σωτηρια λεμβος.Ξερω οτι τα λογια δεν φερνουν την λυση μα ειναι κατι...τουλαχι
    στο εγω νιωθω καλυτερα οταν ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να με καταλαβουν,γιατι για αλλους οι οποιες εμμονες και φοβιες μας φανταζουν αστειες.
    Ευχαριστω
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Αlterego,

    μου άρεσαν αυτά που έγραψες γιατί είναι πραγματικά!...Οι παγίδες του μυαλού μας, οι σκέψεις που μας κάνουν και υποφέρουμε και δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε...είναι μαρτύριο...και γω κάθε μέρα παλεύω με τις σκέψεις μου...και τελικά όλοι μας, δεν είμαι μόνη μου ) Είναι ανακουφιστικό αυτό, γιατί πιστεύω ότι είμαι εγώ η μόνη που σκέφτεται περισσότερο απ\'όλους, αν συγκρίνω με φίλους μου, εγώ νιώθω ότι είμαι η παρανοική συνέχεια !

    Ολες οι σκέψεις \'αλέθονται\' μέσα στο μυαλό μας..

    Πως να ζήσεις χωρίς αυτές; Πάντα υπάρχουν και πάντα μας βασανίζουν...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Το μονο σιγουρο καλη μου φιλη Κελλυ ειναι οτι δεν εισαι μονη.Οταν το ανακαλυψεις αυτο,σε βοηθαει.Αλλο ειναι να σε καταλαμβαινει ο αλλος γιατι νιωθει λιγο ως πολυ σαν και εσενα και αλλο καποιος που απλα δεν μπορει να το βιωσει.Δεν ειναι με το ζορι,εκει επιλεγεις.Αλλα το οτι οι αλλοι αδυνατουν να καταλαβουν και μαλιστα σε θεωρουν και τοσο παραξενο και θεωρουν τις φοβιες σου αστειες ειναι σκληρο..Προσπαθεις με μανια να τους δειξεις πως νιωθεις αλλα ματαια.Δεν λεω καποιοι προσπαθουν περισσοτερο και ειναι κοντα σου γιατι απλα σε αγαπανε..\"Τι γλυκο να σ\'αγαπουν\"..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Καμιά φορά δε με βοηθάει το να σκεφτώ το ότι και οι άλλοι έτσι είναι...Απλά χάνομαι στις σκέψεις μου..και λέω...τα χω παίξει...δε μπορώ άλλο..θα φρικάρω...Μετά μιλάς με κάποιον και σου λέει, ναι και γω έτσι είμαι.....κάπως...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Και θα αρχίσεις να ξανασκέφτεσαι τρελά...και κάπου μέσα σ\'αυτό θα σκεφτείς..και οι άλλοι έτσι είναι..είναι φυσιολογικό..αλλά δε θα σταματήσεις να σκέφτεσαι...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    ....Δυστηχως η ευτυχως ποτε δεν θα σταματησεις να σκεφτεσαι..
    Δεν ειναι ομως και αυτο κατι σπουδαιο;ΜΜ..Μαλλον οχι...οταν ειναι βαριες,μαλλον οχι..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Originally posted by Alterego
    Οι εμμονες,οι φοβιες σχεδον ολα ερχονται απο το μυαλο και μερικες φορες βουλιαζεις ολο και περισσοτερο στα βαθυ της ψυχης σου για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις
    Δυσκολο πραγμα,δεν μπορεις να ξεφυγεις ευκολα,μα ξεφευγεις.
    Σημασία έχει να μην αφεθείς στο βούλιασμα , να μην το κάνεις τρόπο ζωής, να μην παραιτηθείς απο την προσπάθεια να το διώξεις !!! Κάποιες φορές μέσα στον κύκλο της αυτολύπησης, επιτρέπουμε στις φοβίες και στις εμμονές να μας κατακυριεύσουν.
    Originally posted by Alteregoστο εγω νιωθω καλυτερα οταν ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να με καταλαβουν,γιατι για αλλους οι οποιες εμμονες και φοβιες μας φανταζουν αστειες.
    Ευχαριστω
    Όλοι μας σίγουρα αισθανόμαστε καλύτερα όταν μας καταλαβαίνουν. Ομως δεν ειναι πάντα ευκολο αυτό. Φαντάζομαι και εμεις δεν θα μπορουμε να καταλάβουμε κάτι που μας λέει κάποιος άλλος αν δεν το έχουμε αισθανθει, όσο καλή διάθεση και να έχουμε.
    Εκείνο που θα βοηθήσει είναι να μάθουμε να μην περιμένουμε και πολλά απο τους άλλους αλλά να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις.
    Με αγάπη
    Μαρίνα

  12. #27
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    [quote]Originally posted by Kelly
    Καμιά φορά δε με βοηθάει το να σκεφτώ το ότι και οι άλλοι έτσι είναι...Απλά χάνομαι στις σκέψεις μου..και λέω...τα χω παίξει...δε μπορώ άλλο..θα φρικάρω...Μετά μιλάς με κάποιον και σου λέει, ναιαι γω έτσι είμαι.....κάπως... [quote]
    Σίγουρα και δεν χαιρόμαστε που και τόσοι άλλοι βασανίζονται από τα ίδια με μας, απλά δεν αισθανόμαστε μόνοι.
    Οσο για το \" θα φρικάρω \" ... έχουμε τόσα αποθέματα δύναμης μέσα μας που και αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε .
    Με αγάπη
    Μαρίνα

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3
    loipon..eimai 18..k edw k 6 mhnes skeftomai pragmata pou den ta eixa skeftei pote...nomizw oti tha trelathw sto telos...mia eimai kala k mia eimai down...lew:giati zw?giati den pethenw?giati to ena giati to allo?k vobamai k pathenw paniko...vasika niwthw o,ti den me gemizei tpt pleon..niwthw oti den yparxei logos sthn zwh.den kserw..eimai xalia..voithia!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μαρκολιά γεια σου...ένας ειδικός θα σε βοηθήσει....

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3
    Originally posted by marcolias
    hello

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •