ΚΑΙ σε αγωγη ΚΑΙ με πανικους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΚΑΙ σε αγωγη ΚΑΙ με πανικους

    Γεια σας παιδια ! Κανονικα δεν θα επρεπε να γραφω εδω , με την εννοια οτι ειχα σταματησει το φορουμ εδω και κατι μηνες,διοτι με εκανε χειροτερα αφενος και αφετερου γιατι ειχα γινει υπερβολικα καλα για να ασχολουμαι με αγχη,φοβιες και ο,τι με βασανιζε . Τα σιπραλεξ , σε δοσολογια των 10 μγ εκαναν προφανως αριστα την δουλεια τους , αφου λιγο πριν τα χριστουγεννα και μετα , εξαμφανιστηκε σχεδον καθε συμπτωμα και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εφυγε αυτο το πλακωμα που ειχα στο στηθος , λες και ειχα κανενα μπαουλο επανω μου και δεν με αφηνε να παρω αερα . Να σημειωθει οτι ολο αυτο το διαστημα πετουσα απο την χαρα μου, γιατι δεν περιμενα να γινω τοσο γρηγορα καλα . Φταιει βεβαια που ασχολιομουν με χιλια δυο πραγματα αλλα και παλι αφου δεν ειχα το καταραμενο αγχος διχως λογο ολα μου φαινοντουσαν μια χαρα . Δηλαδη ενιωθα οπως και πριν ξεκινησει αυτο το μαρτυριο . Βεβαια το ολο θεμα ξεκινησε περσυ το μαρτιο , οποτε αναλογικα το διαστημα κατα το οποιο υπεφερα ειναι πολυ μικρο σε σχεση με πολλα αλλα ατομα που γνωριζω και βασανιζονται χρονια με την διαταραχη πανικου . Ειμαι κοντα 17 χρονων , ναι ξερω οτι ειμαι μικρη για χαπια , αλλα και δεν μου αξιζει οπως και σε κανεναν δηλαδη να υποφερω , αφου υπαρχει λυση , εστω και αν ειναι χημικη και λεγεται <<χαπι >> . Το παλεψα και με ψυχοθεραπεια , αλλα παντα επεστρεφαν οι πανικοι ακομα πιο εντονοι . Οποτε here comes cipralex ! Το θεματακι μου ειναι το εξης , την τελευταια εβδομαδα οι πανικοι και οχι τοσο αυτοι, οσο το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ-ΑΠΑΙΣΙΟ-ΧΑΛΙΑ αισθημα αναμονης (= τι θα γινει αν παθω κατι ? νιωθω οτι παθαινω πανικο,θα παθω ?)επεστρεψαν , με αφορμη εναν εντονο πανικο ή απλα επειδη βαριομουν του εδωσα παραπανω σημασια ( ακομα δεν μπορω να το ξεκαθαρισω ) Βεβαια ηπια αρκετο αλκοολ , σε σχεση με τα δικα μου επιπεδα , το προηγουμενο Σ/Κ , αρρωστησα κιολας οποτε δεν ξερω καν απο που προερχεται η ζαλαδα . Το αποτελεσμα ? Τα συγχεω ολα , μπερδευω τον πανικο με την αδιαθεσια και καταληγω να φοβαμαι και να νιωθω οτι ξαναγυρναω πισω στα παλια , ενω ειμαι σε αγωγη . Οποτε επειδη ειμαι η προσωποποιηση της υπερβολης , αυξησαμε με τον ψυχοντοκτορα το χαπι στα 15 μγ , οχι τιποτα αλλο, αλλα για να επανελθω γρηγορα και για να μην φερω για ακομα μια φορα την καταστροφη . Αλλα επειδη μια απο τις αγαπημενες μου ασχολιες ειναι να τρωγομαι με τα ρουχα μου , θελω να μαθω τι στο καλο συνεβη , αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια . Δεν ειναι δυνατον τα σιπραλεξ να σταματησαν να με <<πιανουν>> ετσι ξαφνικα σωστα? Λετε να φταιει το αλκοολ ? Τι κανω λαθος? ( εκτος απο την υπεραναλυση , αυτη ειναι στο αιμα μου !!!!!) σας ευχαριστω παααρα πολυ ! Και μονο που τα γραφω,ξελαφρωνω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οταν λες να φταιει το αλκοολ τι εννοεις? Πινεις γενικα κ ετσι? Αμα πινεις καλο ειναι να το περιορισεις οσο μπορεις, μπορει να αλληλεπιδρα καπως με το φαρμακο κ εισαι κ μικρη ρε συ για να πλακωνεσαι στο αλκοολ απο τωρα! Οσο για το συπραλεξ πιστευω πρεπει να κανεις υπομονη κ να περιμενεις κι αλλο, δωσε πιστωση χρονου, ακομα κ χρονια να παιρνεις ενα αντικαταθλιπτικο οταν αυξανεις τη δοση παλι θελει καποιο διαστημα για να δειξει αποτελεσμα, οποτε μην απελπιζεσαι κ κανε θετικες σκεψεις βοηθανε πολυ επικουρικα με το φαρμακο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Οταν λες να φταιει το αλκοολ τι εννοεις? Πινεις γενικα κ ετσι? Αμα πινεις καλο ειναι να το περιορισεις οσο μπορεις, μπορει να αλληλεπιδρα καπως με το φαρμακο κ εισαι κ μικρη ρε συ για να πλακωνεσαι στο αλκοολ απο τωρα! Οσο για το συπραλεξ πιστευω πρεπει να κανεις υπομονη κ να περιμενεις κι αλλο, δωσε πιστωση χρονου, ακομα κ χρονια να παιρνεις ενα αντικαταθλιπτικο οταν αυξανεις τη δοση παλι θελει καποιο διαστημα για να δειξει αποτελεσμα, οποτε μην απελπιζεσαι κ κανε θετικες σκεψεις βοηθανε πολυ επικουρικα με το φαρμακο!
    γεια σου λακρυ μου ! Οχι καλε , αν ειναι δυνατον , δεν πινω παρα πολυ . Πινω σε πολυ νορμαλ επιπεδα και μαλιστα λιγοτερο απο οτι συνηθιζα εξαιτιας των αντικαταθλιπτικων . Απλα ΜΟΝΟ το προηγουμενο σ/κ επειδη ετυχε και ειχαμε 2 παρτυ , ενιωθα και εγω πολυ καλα οποτε το τελευταιο πραγμα που ειχα στο μυαλο μου ηταν οι πανικοι και ηπια παρα πολυ για τα δεδομενα μου . Και απο κυριακη βραδυ ειχα κατι ακυρες ταχυπαλμιες και σαφως την δευτερα επαθα πανικο , οποτε σκεφτηκα μπας και εκανα κανεναν λαθος συνδυασμο με τ αλκοολ και ευθυνεται αυτος για τους πανικους . Αλλα και παλι δεν ξερω , μονο εικασιες κανω . Θα περιμενω μωρε , δεν μπορω να κανω και τιποτα αλλο απλα θετικες σκεψεις δεν υπαρχουν ουτε στο απειροελαχιστο . Πραγματικα δεν γινεται να ζαλιζομαι και να κανω θετικες σκεψεις , ατοπο . Ακομα και αν ξερω τι μου συμβαινει , απλα δεν μπορω να το χειριστω. Οποτε ΛΙΓΟ να αρχισουν να δρουν και παλι τα σιπραλεξακια , θα παρω και εγω τα πανω μου γαμωτο !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    καλησπερα,μιας και εισαι πια εμπειρη στο cipralex,σε ποσσο καιρο αρχισε να σε πιανει και να βλεπεις διαφορα απο πριν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Εννοείται ότι τα συμπτώματα που είχες ήταν απ'το υπερβολικό ποτό. Και αυτό φάρμακο
    είναι και μπορεί κάλλιστα να ακυρώσει τις επιδράσεις ενός άλλου φαρμάκου πχ του
    cipralex. Γενικά αυτά είναι πολύπλοκα και ούτε οι ίδιοι οι γιατροί δεν τα ξέρουν καλά
    καλά. Εγώ σε συμβουλεύω να μην το παρακάνεις ξανά, εξάλλου νομίζω δεν χρειαζόμαστε
    το ποτό για να χαρούμε τη ζωή, και μόνο που είσαι ελεύθερη απ'το άγχος φτάνει, σωστά;

    ΥΣ: Το "ψυχο-ντόκτορας" μ'άρεσε πολύ!

  6. #6
    Quote Originally Posted by LARY View Post
    καλησπερα,μιας και εισαι πια εμπειρη στο cipralex,σε ποσσο καιρο αρχισε να σε πιανει και να βλεπεις διαφορα απο πριν?
    Σε ενα μηνα ημουν παρα πολυ καλα , σε βαθμο που ελεγα οτι οκ , τελικα η επιστημη κανει θαυματα . Βεβαια να σημειωθει οτι επειδη ειμαι το τερας της αυθυποβολης , τα χαπια μονο και ως ονομασια , μου προσφερουν τρομερη ασφαλεια και ετσι παιρνω τα πανω μου . Σε στυλ , νιωθω οτι ερχεται ο πανικος αλλα σκεφτομαι οτι αφου παιρνω τα χαπια δεν θα συμβει απολυτως τιποτα και ετσι συνεχιζω . Ενω χωρις χαπια , θα τον εφερνα στην τελικη μονη μου . Παντως βοηθανε τρομερα .

  7. #7
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Εννοείται ότι τα συμπτώματα που είχες ήταν απ'το υπερβολικό ποτό. Και αυτό φάρμακο
    είναι και μπορεί κάλλιστα να ακυρώσει τις επιδράσεις ενός άλλου φαρμάκου πχ του
    cipralex. Γενικά αυτά είναι πολύπλοκα και ούτε οι ίδιοι οι γιατροί δεν τα ξέρουν καλά
    καλά. Εγώ σε συμβουλεύω να μην το παρακάνεις ξανά, εξάλλου νομίζω δεν χρειαζόμαστε
    το ποτό για να χαρούμε τη ζωή, και μόνο που είσαι ελεύθερη απ'το άγχος φτάνει, σωστά;

    ΥΣ: Το "ψυχο-ντόκτορας" μ'άρεσε πολύ!
    Γεια σου μαστερ ! Δεν θα ξαναπιω τα εντερα μου , πια εχω περασει στο αλλο ακρο επειδη φοβηθηκα πολυ . Οποτε το καλο αλκοολ μας τελειωσε για οσο θα τα παιρνω τα τσιπραλεξ ! Και ευτυχως , τωρα συνηλθα , οποτε ο,τι με κραταει οπως λες μακρια απο το αγχος ειναι καλο/θεραπευτικο!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    13
    Εγω ειμαι στις 2 βδομαδες τωρα και ειχα αρχισει να απελπιζομαι γιατι δεν βλεπω ιδιαιτερες διαφορες-πλην του οτι κοιμαμαι πολυ καλυτερα.Βεβαια εγω ειμαι
    διαφορετικη περιπτωση γιατι δεν εχω τοσο προβλημα με κρισεις πανικου οσο με σωματοποιημενα συμπτωματα (πονους σχεδον παντου ),οποτε και οι χρονοι επιδρασης να ειναι διαφορετικοι.Σε ευχαριστω παντως!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    παιδια οι παρενεργειες του φαρμακου(seropram) μετα απο ποσες μερες καταλαγιαζουν.Εχω πολυ νευρικοτητα ανυσηχο και διακεκομενο υπνο!!!ειμαι στη 5η μερα με μισο!και απο κυριακη ξεκιναω ολοκληρο των 20mg

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Το γεγονος ειναι οτι ακομα και τα φαρμακα μπορουν να φτασουν μεχρι ενα σημειο. Εκτος κι αν τα αυξανεις συνεχεια πραγμα που δεν σου συνηστω.
    Εγω ειχα πανικους και κρισεις αγχους ακομα και με αγωγη. Οχι καθημερινα αλλα μια φορα το χρονο παθαινα ενα πισωγυρισμα καλο.
    Δλδ μην επαναπαυεσαι στα φαρμακα.
    Καταλαβαινω οτι σε μπερδεψε το οτι δεν ησουν σωματικα καλα.
    Πριν πολλα χρονια ειχα μπερδεψει τα συμπτωματα μιας απλης γαστρεντεριτιδας με αυτα του πανικου και επαθα τετοιο μπλακ αουτ που εκανα 2 μηνες να βγω απο το σπιτι.
    Ψυχοθεραπεια θελει παραλληλα με τα φαρμακα για να μπορεις να αντιμετωπιζεις τις κρισεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ξεκινησα παραλληλα φαρμακα και ψυχοθεραπεια κι ειμαι πολυ αισιοδοξος!!το ερωτημα ειναι ποσο καιρο κρατανε οι παρενεργειες γιατι ειμαι σιγουρος αυτα που νιωθω ειναι παρενεργειες!!!απλα ρωταω ποσο κρατανε αυτες.....αν ξερει καποιος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Γενικα απο οτι ξερω τα φαρμακα αυτα για να δρασουν θελουν καμια 15αρια μερες.
    Υποθετω οτι οι παρενεργειες διαρκουν λιγοτερο απο 15 μερες.
    Πανε και πολλα χρονια που ειχα ξεκινησει εγω τα φαρμακα (οχι σεροπραμ) και δεν θυμαμαι ποσο κρατησαν οι παρενεργειες.
    Μην ασχολεισαι ομως με τις παρενεργειες.
    Ασχολησου με τη ψυχοθεραπεια σου και με το οτι εισαι πολυ αισιοδοξος. Αυτο να κρατησεις.
    Ολα τα αλλα θα φυγουν.
    Το ηθικο σου να ειναι ψηλα και η επιμονη σου να αλλαξεις αυτο που σε εφερε σε αυτη τη θεση.
    15 χρονια τραβιεμαι με φαρμακα και προκοπη δεν ειδα να σου πω την αληθεια.
    Μονο οταν πηρα το θεμα στα σοβαρα και μονη μου (δεν ειχα ουτε εχω τη δυνατοτα ψυχοθεραπειας αυτη τη στιγμη) αλλα διαβαζοντας και μεσω του φορουμ αυτου, εκανα εστω μισο βημα μπροστα.
    Αλλα μισο πραγματικο βημα.
    Κανε μισο βημα καθε 3 χρονια! Αλλα να ειναι αληθινο, οχι υποβοηθουμενο.
    Καλα κανεις και παιρνεις φαρμακα, ολοι τα χρειαστηκαμε για να επανελθουμε καπως.
    Και θα ερθει και η στιγμη που θα ξεχασεις οτι εχεις προβλημα. Αληθεια σου λεω. Τοσο καλα θα εισαι.
    Μην ξεχασεις ομως ποτε οτι αυτο ειναι ενα πολυ καλο καμουφλαζ και οχι η λυση στο προβλημα σου.
    Ειλικρινα μεσα απο τη ψυχη μου σου ευχομαι γρηγορα να το ξεπερασεις, γιατι ξερω καλα τι θα πει αγχος, πανικος, και ολα αυτα.
    Και αν θες το πιστευεις, το "μεσα απο τη ψυχη" μου αν και δεν σε ξερω (δεν εχει καμια σημασια) ειναι ειλικρινες και αληθινο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    σ ευχαριστω πολυ!!!Πολύ συγκινητικό και αληθινό το μήνυμα σου!!!!Να είσαι πάντα καλά!!!!!!!!

Similar Threads

  1. ξεπερασε ποτε κανεις τους πανικους?
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 11-11-2012, 14:35
  2. Άρθρα σχετικά με άγχη, πανικούς και φοβίες
    By panakeia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 13-12-2009, 10:57
  3. Φαρμακευτηκη αγωγη
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 09-05-2008, 12:42
  4. ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΛΚΟΟΛ...
    By olga_soul in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2007, 05:03
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •