Πως νίώθετε όσοι έχετε φύγει απο Ελλάδα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25

    Πως νίώθετε όσοι έχετε φύγει απο Ελλάδα?

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!

    Έχω φύγει απο Ελλάδα λόγω κρίσης (ένας απο τους πολλούς!!) και θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχουν και άλλοι εδώ που ζούν έξω.
    Θα ήθελα να μάθω πόσο έχει επηρεάσει τη ψυχολογία τους η βίαιη φυγή απο την Ελλάδα.
    Εάν τους λείπει τόσο όσο και σε μένα και πως περνάνε στις χώρες που ζούν!

    Μετά απο 3 χρόνια εγώ δεν επιτρέπω καν στον εαυτό μου να σκεφτεί οτι θα μείνει για πάντα έξω.
    Όλα μου φαίνονται ανούσια, ανιαρά! Στη δουλειά είμαι ο κλασικός γκρινιάρης...η Ελλάδα έχει ήλιο, καλύτερο φαγητό, διασκέδαση κλπ. (με λίγα λογια αρχίζω και γίνομαι γραφικός) :-)

    Δεν ξέρω εαν είναι φυσιολογική η ανία που νιώθω σε καθημερινή βάση αλλά νομίζω οτι θα μπορούσα να έχω μια κανονική ζωή αλλά μου την αρνούμαι.

    Όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Κώστας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Hey there! Εχω φυγει επισης απο την χωρα! Για μενα δεν ειναι κατι ιδιαιτερα διαφορετικο γιατι και οι δυο γονεις μου ηταν ετσι κι αλλιως ομογενεις σε Αμερικη και Γερμανια και η ιδια εχω ζησει μακρια απο την Ελλαδα ως παιδι. Τωρα βεβαια τα πραγματα εχουν αλλαξει. Δε γκρινιαζω τοσο για το φαγητο, οσο για τον ηλιο που μου λειπει πολυ! Γι αυτο σκοπευω να μετακομισω συντομα σε πιο ζεστο μερος!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

    Κι εγώ έχω βασικά πρόβλημα με το καιρό. Σήμερα έβγαλε ήλιο μετά απο σχεδόν 2 μήνες! Πολύ γκρίζο, ψιλόβροχο (που σου σπάει τα νεύρα) και χιόνι κάποιες φορές.
    Εχω μείνει κι εγώ ξανά εξωτερικό, Αμερική συγκεκριμένα, αλλά ήταν για άλλους λόγους και κάτω απο διαφορετικές συνθήκες.
    Τώρα νιώθω σαν να με έδιωξαν, δεν υπολόγιζα ποτέ να φύγω!

    Όλοι οι φίλοι κάτω, τα στέκια, οι συνήθειες μου λείπουν πολύ! Εδώ άλλος κόσμος, πιο απρόσωπος. Ή είναι μαύρα ή απλά μόνο εγώ τα βλέπω έτσι.
    Τη παλεύουμε πάντως και βλέπουμε.

    Thanks again

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καταλαβαινω... Ποσο σημαντικος ο καιρος στην ψυχολογια! Και ξερεις, ολοι οι γνωστοι εδω γκρινιαζουν, η ζωη ειναι μονο σπιτι δουλεια... Ασε που ολοι ειναι μονοι, δυσκολα να κανεις σχεση. Γενικα αν δε μεινεις πολυ καιρο και αν δεν καταφερεις να υιοθετησεις την νοοτροπια τους ειναι δυσκολα. Χιλιες φορες παντως στις Ηνωμενες Πολιτειες, απο Αγγλιες και δε συμμαζευεται. Τουλαχιστον εκει εχουν και πολυ ζεστα μερη, ασε που δεν ειναι τοοοοοσο ολιγαρκεις οσο οι βορειοευρωπαιοι... Πολλη τσιγκουνια βρε παιδι μου, τιποτα δεν χαιρονται στο επακρο!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    Ακριβώς...Άσε που νομίζεις οτι βγαίνουν μαζί σου για να έχουν κάποιον απλά για να τα πιούν! Στην Ελλάδα πίνουμε για τη παρέα, για τους φίλους...εδώ πίνουν απο συνήθεια, για να γίνουν κομμάτια. Γι΄αυτό και είμαστε σπίτι/δουλειά, έξω τι να πας να κάνεις? Να κουβαλάς πτώματα?

    Τσιγκουνιά χμμμμ! Πάς σουπερ μαρκετ και σου δίνουν ρέστα 1,2 λεπτα και τους λές κρατήστε τα και σε κοιτάνε σα χάνοι, λές κι έκανες δωρεά 1 εκ ευρώ.
    Πως να συγκρίνω τώρα εγώ τους ανθρώπους μου με αυτούς μου λές? ¨ολοι μου λένε κάνε υπομονή, ξέφυγες απο τη κρίση, είσαι τυχερός!!
    Και που τη βγάζω έτσι καλύτερα είναι? Τι να πώ, πρέπει να βρώ τρόπους να κάνω κι άλλα πράγματα γιατί θα μου σαλέψει στο τέλος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Προσωπικα, επειδη ετυχε να βρεθω στο Βελγιο οπου βλεπω οτι ζεις, ενιωσα οντως μια πολυ εντονη μιζερια. Αλλα μη νομιζεις οτι στην Αγγλια ή στην Γερμανια που ζω εγω ειναι καλυτερα. Για να ζησεις καλα σε τετοιες χωρες πρεπει να εχεις πολλα χρηματα, γιατι ειναι εντονα καπιταλιστικες, με την εννοια οτι κυριαρχει σε μεγαλο βαθμο το χρημα και ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Γιατι δεν σκεφτεσαι να πας σε ενα πιο χαρουμενο μερος; Εγω στην αρχη ηθελα να παω σε καμια Ισπανια, καμια Μαλτα, αλλα κι εκει δεν ειναι καλυτερη η οικονομια.... Δυστυχως οπου εχει ηλιο και θαλασσα εχει και καλοπεραση και οι ανθρωποι δε λενε να στρωθουν στη δουλεια!! Υπαρχουν παντως μερη που μπορεις να τα συνδιασεις, θελει να κανεις ερευνα. Εγω προσωπικα, επειδη ΔΕΝ αντεχω να ζησω το υπολοιπο της ζωης μου εκει πανω, ηδη ψαχνομαι για αλλου. Οπως λες κι εσυ, το να μαζευω κοσμο απο το πατωμα και να γινομαι λιωμα δεν ειναι του τυπου μου! Ουτε τα πλαστικοποημενα φρουτα που κοστιζουν 3 ευρω το τεμαχιο! Χιλιες φορες λιγοτερα χρηματα αλλα μια πιο απλη και ξεγνοιαστη ζωη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    Κοίτα το να πάω σε άλλη Νότια χώρα δε μου λέει και τπτ. Όπως είπες όπου έχει ήλιο έχει και ανεργεία και κρίση.
    Αν είναι να πάω προς τα κει, πάω και στην Ελλαδάρα να γουστάρω κι όλας! :-)
    Τα λεφτά εδώ είναι καλά γιατι είμαι σε διευθυντική θέση και η δουλειά πολύ σταθερή οπότε όσο και καπιταλιστική να είναι η χώρα δεν με προβληματίζει το οικονομικό.
    Τώρα όσοι θα διαβάζουν θα με βρίζουν και κατανοώ το γιατί αλλά δεν αγοράζονται όλα ρε φίλε σε αυτή τη ζωή! Ειδικά η ευτυχία!
    Το δίλημμα είναι ανεργία και Ελλάδα/φίλοι/φώς ή λεφτά και μιζέρια? Με λίγα λόγια κάνω τη κότα και τρώω τις πακεταρισμένες άγευστες ντομάτες και το βουλώνω!
    Λύση δεν θα βρώ, παρα μονο αν αποφασίσω τι με συμφέρει (πράγμα αδύνατο να γίνει τώρα). Εδώ στο φόρουμ θέλω να δώ αν νιώθω μόνο εγώ έτσι ή είναι κι άλλοι με τα ίδια συναισθήματα!
    Όλοι οι Έλληνες που είμαστε πάνω νιώθουμε πάνω κατω τα ιδια! Οι υπόλοιποι ομως εχουν ανέβει με τις σχέσεις τους και τη παλεύουν καλύτερα. Εμένα η δικιά μου είναι κάτω...οπότε!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Μαλιστα... Τι να σου πω, προσωπικα δε δινω δεκαρα για τις διευθυντικες θεσεις, με την εννοια οτι κοιταω πανω απ ολα τη δικη μου ψυχικη υγεια!! Σαφως δε ζεις με τον αερα, δε ζεις με τον ηλιο και το καλο κλιμα, συμφωνω! Παντα μπορεις να βρεις ομως μια μεση λυση. Αλλωστε, το να γυρισεις Ελλαδα εχοντας προσοντα και θελοντας να πετυχεις στο επαγγελμα σου ειναι το χειροτερο σεναριο κατ εμε. Σε αδικουν οσο εκει που δεν παει και μετα απο χρονια θα το εχεις μετανιωσει, οπως οι γονεις μου τωρα που μενουν μονιμα Ελλαδα. Γιατι δεν πας μια δυτικη ακτη να εργαζεσαι διπλα στην παραλια; Καλιφορνια, Λος Αντζελες, Σαν Φρασισκο. Ειναι τοσο ομορφα εκεινα τα μερη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    Το διευθυντιλίκι δε με ενδιαφέρει διόλου! Είχα κάποια μεγάλα ανοίγματα Ελλάδα γιατί είχα κάνει κάτι δικό μου που απέτυχε και πληρώνω δάνεια! Το οικονομικό ήταν το μεγαλύτερο ζητούμενο για να φύγω δυστυχώς. Για Αμερική δεν το συζητώ καθόλου γιατί η δικιά μου είναι Ελλάδα και δεν μπορεί να ακολουθήσει. Τη βλέπω που τη βλέπω κάθε 3 μήνες, άμα πάω ΗΠΑ ούτε 1 φορά το χρόνο. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δλδ! Άσε σου λέω γι'αυτό είμαι έτσι, άμα υπήρχε λύση θα την είχα βρεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω παντως νιωθω μια χαρα και δεν θελω να γυρισω πισω.
    Και οσο για τους βορειοευρωπαιους μια χαρα τους βρισκω , και να διασκεδαζουν ξερουν και βοηθανε σε οτι χρειαστεις.
    Kαι ως ατομο με ψυχικο νοσημα νιωθω πολυ καλυτερα εδω.
    Οσο για το οικονομικο οκ Αγγλια ειναι ακριβη αλλα Γερμανια ειναι πολυ πιο φθηνη απο Ελλαδα. Μονο τα ενοικια ειναι καπως τσιμπημενα και οι συγκοινωνιες.
    Φρουτο με τρια ευρω το το τεμαχιο δεν εχω βρει .........
    How to dream εσενα λογικα που σε καλυπτει το Semesterticket και το Kulturscheckheft και μενεις σε εστια , λογικα η Γερμανια θα σου ερχεται πολυ πιο οικονομικα απο το να εμενες στην Ελλαδα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αν η κοπέλα σου ήταν μαζί σου πιστεύεις ότι θα τα έβλεπες όλα τόσο τραγικά; Νομίζω αυτό είναι περισσότερο το θέμα σου παρά ότι η χώρα είναι όντως χάλια...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    Νομίζω οτι έχεις δίκιο Melissa....

Similar Threads

  1. Οσοι εχετε χρονο απλα διαβαστε το..
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 25-04-2012, 16:58
  2. δεν μπορει να φυγει απο το μυαλο μου...
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2012, 02:20
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. Πως νιώθετε όσοι έχετε σχιζοφρένεια;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 74
    Last Post: 29-07-2011, 12:39
  5. θα φύγει... δεν θα φύγει?
    By ines in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 29-11-2006, 09:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •