Μονο οργη κ θλιψη μπορω να νιωσω πια.. τιποτα αλλο.. :( - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    κοριτσακι καλημερα...να σ πω απλα πως υπαρχει σχετικος νομος κ λεγετε νομιμι μοιρα...ο γονιος υποχρεουτε να ειναι δικαιος στη μοιρασια που λεμε......ρωτα φυσικα καποιον δικηγορο σε ποιεσ περιπτωσεισ ισχυει..παντωσ τοσο η8ικα οσο κ νομικα οι γονεισ ωφειλουν να δωσουν τα ιδια στα παιδια τους....8α σ προτεινα παντως να κανεις μια κουβεντα εν ηρεμια μαζι του μιας κ απο οτι καταλαβα αυτο που σε πειραξε δεν ειναι τα οικονομικα στοιχεια αλλα η συναισ8ηματικη διασταση του 8εματος.........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Lakry δεν υπαρχει προβλημα, ασε τους γονεις να τα γραψουν στην αδερφη σου ολα και μετα στα κανει δωρεα η αδερφη σου, οποτε θα χετε μισα μισα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Lakry δεν υπαρχει προβλημα, ασε τους γονεις να τα γραψουν στην αδερφη σου ολα και μετα στα κανει δωρεα η αδερφη σου, οποτε θα χετε μισα μισα.
    και πώς το γνωρίζεις ότι η αδερφή της θα δεχθεί;

    πάντως λάκρυ, είναι κι αυτό μια ιδέα.

    μπορείς να κάνεις συζήτηση με την αδερφή σου και να της πεις πώς ακριβώς νιώθεις, αδικημένη, πληγωμένη και ό,τι άλλο, όπως επίσης να αυζητήσεις το θέμα και σε μια ρεαλιστική βάση.

    δεν είναι καθόλου παράλογο να θέλεις κι εσύ ένα μερίδιο από την οικογενειακή περιουσία για να κάνεις μια αρχή στης ζωή σου, και ειδικά τη στιγμή που οι οικονομικές συνθήκες στη χώρα για τους νέους ανθρώπους είναι πολύ δύσκολες.

    μπορείς να κάνεις συζήτηση και με τους γονείς σου και με την αδερφή σου βασικά. ίσως οι γονείς σου αναθεωρήσουν. αν όχι, μπορείς να το συζητήσεις με την αδερφή σου και να της πεις ότι αν τα κρατήσει όλα μάλλον θα σε χάσει από αδερφή. ίσως η αδερφή σου να βάλει τη σχέση σας πάνω από τα περιουσιακά και να δεχθεί να σου μεταβιβάσει το μερίδιο που σου αναλογεί, ακόμα κι αν οι γονείς σου επιμένουν στην αρχική απόφαση.

    θα καταλάβαινα μια μοιρασιά διαφορετική από 50-50 αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι, αν πχ η αδερφή σου είχε νοητική ή σωματική αναπηρία και δεν μπορεί να δουλέψει, ή αν είχε ήδη 5 παιδιά να θρέψει και εσύ κανένα.

    αλλά στην περίπτωσή σας δεν νομίζω να παίζει τέτοια περίπτωση, χώρια που εσύ θα μπορούσες να ζητήσεις παραπάνω μερίδιο για να είσαι οικονομικά καλυμμένη, διότι έχεις και την διπολική διαταραχή, η οποία σε κάνει πιο ευάλωτη στο να αντέχεις την ψυχολογική πίεση και πιθανώς θα σου είναι πιο δύσκολο να βρεις δουλειά σε σχέση με έναν ψυχολογικά υγιή άνθρωπο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Διαβασα τα σχολια ολονων σας και ευχαριστω πραγματικα.. εγω αυτο π θελω προπαντων ειναι να εξομαλυνθουν οι σχεσεις με τους γονεις μου κ την αδερφη μ, δν θελω ουτε εντασεις ουτε τσακωμους αλλα ουτε κ αδιαφορια μεταξυ των μελων της οικογενειας, κατι π κατα τη γνωμη μου ειναι τρις χειροτερο απο τα προηγουμενα.. δηλαδη ειναι τρις χειροτερο να μην μιλιουνται τα αδερφια εξ αιτιας αδικιας εκ μερους των γονεων, αλλα αν συμβει κ επισημως (εννοω με χαρτια, διαθηκες) αυτο π ηδη μου ανακοινωσανε κ συμβαινει, εννοειται οτι δν θα εχω πλεον καμια σχεση ουτε με τους γονεις μου ουτε με την αδερφη μου.. σαν να ειναι ξενοι κ χειροτερα, σαν να μην υπηρξαν ποτε.. εννοειται οτι αν τα παρει ολα αυτα θα με χασει απο αδερφη της.. δν θα μπω σε διαδικασια αντεκδικησης κτλ, απλα θα αποχωρησω σιωπηλα οπως θα εκανε καθε αδικημενο κ πικραμενο ατομο..

    μερικες παρατηρησεις..

    1) καποιος ανεφερε οτι υπαρχει σχετικη νομοθεσια σχετικα με το κληρονομικο δικαιο κ την κατανομη περιουσιας κτλ, απο τα λιγα π ξερω κ νομιζω σ αυτο δν κανω λαθος (αλλιως ας με διορθωσει καποιος, τοσους αγραμματους δικηγορους εχουμε στο φορουμ αλλωστε ), ειναι οτι νομικα οι γονεις υποχρεουνται να αφησουν κατι και στα δυο παιδια (η οσα ειναι τελοσπαντων). αυτο ομως που δεν διευκρινιζει ειναι ποσο ειναι αυτο το "κατι" κ αν υπαρχει κατωτερο κ ανωτερο οριο κληρονομιας. δλδ να το πω απλα, νομικα δν μπορει να με αποκληρωσει με την εννοια να μην μου αφησει τιποτα. οτι θα μ αφησει κατι θα αφησει διοτι αλλιως δν ειναι εγκυρη η διαθηκη. αυτο το "κατι" ομως δν διευκρινιζει η σχετικη νομοθεσια. δλδ μπορει να δωσει στην αδερφη μ τα σπιτια κτλ κ εμενα να μ αφησουν ως διαθηκη 100 ευρω. Νομικα δν με αποκληρωσαν. Ουσιαστικα ομως ναι. Καταλαβαινετε τι θελω να πω?

    2) Η αδερφη μ δν προκαλει με την εννοια να μου το τριβει στα μουτρα για το σπιτι. Απεναντιας οπως εγραψα επειδη πιθανον καταλαβαινει πως νιωθω εγω ως αδικημενη, μ μιλαει γλυκα, ομορφα, προσπαθει να μ πιασει κουβεντα παρολο π εγω αδιαφορω γτ δν μ βγαινει ρε σεις με ολα αυτα, εν ολιγοις καταλαβαινει πιστευω την αδικια κ προσπαθει να μ κερδισει την συμπαθεια, αλλα την εχει χασει κ ειναι ανεπιτυχης η προσπαθεια της. αυτοι π μου το τριβουν συνεχεια ειναι οι γονεις, οι οποιοι μ λενε κιολας να επιβλεπω τα σχεδια κ να προτεινω αναφορικα με τα σχεδια στα μαστορια. η αδερφη μ δν προκαλει μεν, αλλα απ τν αλλη παει να βγει οτι "εγω δν εκανα κατι, αυτοι μ φτιαχνουν, να μν τα παρω?"

    3) Σχετικα με αυτο π ειπε ο κεραση, αν το ειπε για να τρολαρει ΚΑΙ σ αυτο το θεμα, απλα δν θα απαντησω, αν το ειπε κ το εννοει, σιγα μν μου τα δωσει εκ των υστερων τα μισα! Πως θα ειμαι σιγουρη οτι θα κανει κατι τετοιο? Ειμαι μαλιστα σιγουρη οτι ΔΕΝ προκειται να κανει κατι τετοιο, απ τη στιγμη π κατι θα πεσει στα χερια της! Εδω σοκολατα εχουμε κ δν τη μοιραζομαστε π λεει ο λογος, θα μοιραστουμε σπιτια? Το χρημα ειναι γλυκο κ σ ολους αρεσει, κανεις δν θελει να το μοιραζεται.

    4) Σ αυτο π εγραψε η Λου στο τελος ειπα να το πω κι εγω στην αρχη, αλλα σκεφτηκα οτι ολο κ καποιος καλοκαρδος ανθρωπος θα σπευσει να μου πει "βαζεις την διπολικη ως αλλοθι ενω κατα τ αλλα θες ισοτητα με τους αλλους", κ οτι πουθενα δεν κολλαει με τα περιουσιακα, ενω εχω δει αλλου να προτρεπουν να αξιοποιησουν τη διπολικη για να παρει η μητερα τα παιδια απο το συζυγο επειτα απο το διαζυγιο! Εκει δν ειναι "αλλοθι" δλδ κ στο δικο μ θεμα ειναι? Δεν καταλαβα! Φυσικα κ μπορω να το αξιοποιησω κ να τους το προβαλλω οχι για να κλαφτω ουτε για να διεκδικησω ισοτητα (αλλωστε με την κατασταση π περιεγραψα φαινεται ποιος ειναι ο προνομιουχος κ ουτε τη στοιχειωδη ισοτητα εχω), αλλα ως πραγματικοτητα. και το λυπηρο της υποθεσης ειναι οχι οτι ως διπολικο ατομο δν θα μπορω να ανταποκριθω λογω ψυχολογικης καταστασης στις απαιτησεις μιας δουλειας (αλλωστε εχω δουλεψει σε απαισια δουλεια με απαισιες συνθηκες ακομα κ με βαρια καταθλιψη), αλλα οτι λογω του προβληματος κανεις δν θα με παιρνει στη δουλεια του, ειτε προκειται για ιδιωτικο ειτε για δημοσιο τομεα.. κ ακομα κ αν δν γνωριζει κανεις τιποτα κ δν δωσω δικαιωματα (ουτε στη περσυνη μ δουλεια εδωσα), ολο κ θα βρεθει καποιος καλοκαρδος ανθρωπος να το βγαλει στη φορα απο κακια κ μονο, λες κ θα κερδισει τιποτα η θα αλλαξει αυτουνου η ζωη. δυστυχως ετσι ειναι κ ο ρατσισμος, το στιγμα, και το "να ψοφησει η κατσικα του γειτονα" καλα κρατει..

    Αυτα! Καλη Ανασταση με υγεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #20
    Δεν ξέρω τι λες ή τι μπορεί να έχεις τραβήξει στη ζωή σου, στα λίγα σου χρόνια, αλλά στις δέκα μέρες που είμαι εδώ και διαβάζω τα γραπτά σου και τα παλαιότερα, έχεις μια ισχυρή νοημοσύνη, καλλιεργημένο χιούμορ , και σφαιρική άποψη για πολλά. Πράγματα τα οποία δεν συνάδουν με τα χαρακτηριστικά άλλων ατόμων της ηλικίας σου. Κοινώς ξεχωρίζεις. Νομίζω ότι μένεις Θεσσαλονίκη. Πιστεύω ότι πρέπει,εάν και δεν ξέρω πως η ασθένεια σου επηρεάζει την καθημερινότητά σου, να ανοίξεις τα φτερά σου. Εάν κάποιοι σε βλέπουν σαν παιδί με ειδικές ανάγκες ενώ σε έναν χώρο αγνώστων ξεχωρίζεις σκέψου καλά μήπως τους βολεύει αυτό. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε συμβουλέψω διότι δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Προσπαθώ μόνο να σου δείξω και μια άλλη εκδοχή. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλεις να έρθεις σε ρήξη με την οικογένειά σου από τη στιγμή που σε ρίχνουν. Επαναπροσδιόρισε λίγο τα όνειρά σου γιατί στην επικοινωνία έχεις μεγάλο ταλέντο. Και μια παρατήρηση χωρίς να θέλω να σε φουντώσω , το στιλάκι της αδελφής σου το λένε μπαμπεσιά, αλλά δεν είσαι εσύ υπεύθυνη για τον χαρακτήρα της. Κοίτα λίγο τον εαυτό σου, εάν γουστάρουν να έχουν ένα «άρρωστο» παιδί για να έχουν δράμα στη ζωή τους είναι δικό τους πρόβλημα. Θα χαρώ να μας γράψεις τα καλύτερα νέα σου.

  6. #21
    άκου λέει να τους κάνεις τα θελήματα....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λάκρυ έτσι όπως είναι η ανεργία σήμερα, πιο πιθανό είναι να μην σε προσλάβουν λόγω ανεργίας, παρά λόγω της διπολικής, υπάρχουν πολλά άτομα με διπολική που δουλεύουν, υπάρχει φυσικά και το στίγμα, θέλω να πιστέυω ότι με τον χρόνο το στίγμα θα μειώνεται.

    όσο για την ισότητα που αναφέρεις, το ότι ολοι οι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι ίσοι και να έχουν ίση μεταχείρηση σε όλα τα θέματα, το πίστευα κι εγώ παλιά, αλλά πλέον αυτή η φράση μου φαίνεται ανόητη και ότι είναι απλά άλλο ένα τσιτάτο των ανθρώπων που δεν μπορούν να σκεφτούν σε βάθος τα πράγματα.

    τι σήμαίνει ισότητα; τί σημαίνει όλοι οι άνθρωποι ίσοι και ίδιοι; είναι στην πράξη οι άνθρωποι ίσοι και ίδιοι; όχι. οι άνθρωποι έχουν πολύ μεγάλες διαφορές και σε ικανότητες και σε ανάγκες ανάλογα με πολλούς παράγοντες.

    το μόνο κριτήριο ισότητας που είμαστε όλοι ίδιοι και ίσοι είναι ο θάνατος, κι ως προς το θάνατο ακόμα είμαστε ίσοι μόνο στο γεγονός ότι θα πεθάνουμε καθεαυτό, διότι στο πώς και στο πότε θα πεθάνουμε δεν είμαστε καθόλου ίσοι.

    οπότε λοιπόν όταν οι άνθρωποι είναι εκ φύσεως και εκ συνθηκών διαφορετικοί, τότε πώς η ίση μεταχείριση μπορεί να είναι μέτρο δικαιοσύνης και μέτρο αληθινής ευζωΐας; πχ όταν ό ένας άνθρωπος έχει 2 πόδια και μπορεί να τρέξει και ο άλλος είναι κουτσός και πηγαίνει με πατερίτσες, με την ίση μεταχείριση σημαίνει ότι θα έχεις την απαίτηση να τρέχουν και οι δύο το ίδιο γρήγορα. πώς αυτό βοηθάει και είναι δίκαιο για τον κουτσό;

    με τέτοιες σκέψεις και πολλά παραδείγματα από τη ζωή την ισότητα την έχω χεσμένη πλέον. δεν την θεωρώ σημαντική.

    αφού η ισότητα δεν μας κάνει τότε που πηγαίνουμε; στην διάκριση. στο μεταχειρίζομαι τον κάθε άθρωπο ως ένα ξεχωριστό πρόσωπο κατά διάκριση, και απαιτώ από αυτόν ή τον στηρίζω ανάλογα με την δική του μοναδική κατάσταση.

    ναι αλλά υπάρχει καλή και κακή διάκριση. υπάρχει διάκριση που στηρίζει και βοηθάει, και υπάρχει και διάκριση που ζημιώνει. ποιο είναι το κρίτηριο που διαχωρίζει την ωφέλιμη από την κακή διάκριση;

    νομίζω είναι τα κίνητρα και οι προθέσεις του ανθρώπου που κάνει τη διάκριση. αν κάνεις διακρίσεις με κίνητρο την αγάπη και θέλεις να βοηθάς τους άλλους, πιθανότατα θα κάνεις διακρίσεις που θα βοηθάς τους ανθρώπους. και ο χίτλερ έκανε διακρίσεις από την άλλη, αλλά τα κίνητρα του δεν ήταν αγαπητικά για όλους, ήταν αγαπητικά μόνο για την άρεια φυλή, ενώ για τους εβραίους, τσιγγάνους, ανάπηρους και λοιπούς ήταν μισάνθρωπα.

    οπότε ναι, αν η διπολική σου δυσκολεύει τη ζωή, καλό θα ήταν να το αναφέρεις στους γονιούς σου, αν δεν το έχουν αντιληφθεί ήδη. αν πάλι τη χρησιμοποιείς για να αποσπάς δευτερογενή οφέλη, αυτό είναι άλλο θέμα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Νομιζω οτι το ξεφυγαμε λιγο το θεμα..

    Αφορα κατι καθημερινο κ "απλο" (οχι βεβαια σωστο) που συμβαινει σε πολλες οικογενειες κ εχω πολλα παρομοια περιστατικα οπως ειπα..

    Τωρα οι νομικοι οροι κ τα περι ισοτητας κ διακρισης κ κινητρων δν ξερω που κολλανε..

    Πιθανον επειδη ειμαι ξενυχτισμενη κ πιωμενη ισως αυτη τη στιγμη δν μπορεσα να τα καταλαβω ολα θα τα ξαναδιαβασω παντως οταν εχω περισσοτερη διαυγεια...

    Αν γινοταν στο δικο σας σπιτι να δω τι θα κανατε κ αν θα αρχιζατε περι διακρισης κ περι φιλοσοφικης ηθικης κ αν 60+ χρονων γονεις θα τα καταλαβαιναν..

    να τους τα πω οκ, αλλα το θεμα ειναι να πω κατι π να καταλαβουν κ να εχει αποτελεσμα..

    επισης μια παρενθεση.. σχετικα με τη διπολικη.. κ με την ισοτητα.. εγω πιστευω κ ειναι αποψη μου οτι αμα θελουμε να χαιδευουμε συγκεκριμενα αυτακια (διοτι μπορει 2 ατομα να εχουν ακριβως το ιδιο θεμα κ καποιος στον εναν να τα χωσει κ τον αλλον να τον παρηγορησει, τωρα αυτο ειναι καθαρα θεμα προτιμησης κ συμπαθειας), τοτε βρισκουμε χιλιες δυο αφορμες.. οχι αυτος πρεπει παραπανω επειδη εχει το ποδι του, ο αλλος επειδη εχει το χερι του, ο αλλος επειδη εχει τον κωλο του, η εχει βαρυστομαχια στη φτερνα κ σκωληκοειδιτιδα στα αυτια, αντε τρεξτε κοσμε μοιραστε επιδοματα... εγω ακομα κ ατομο αμεα να ημουν δν θα δεχομουν κανενα επιδομα να παρω κ σε κανεναν αναλογο συλλογο να συμμετασχω διοτι δν με θεωρω καμια καημενη κ με τη συμμετοχη μ κανω ακριβως αυτο π προσπαθω να αποφυγω, δλδ να διαφοροποιουμαι.. το οτι μ χουν κολλησει την ταμπελα μιας "ασθενειας" πιθανον να με δυσκολεψει η ταμπελα, οχι η ασθενεια.. γι αυτο ας πουμε ποτε δν το χρησιμοποιησα ως αλλοθι, ουτε ειπα στους γονεις μ οτι "επειδη εχω ψυχολογικα προβληματα κ τα φαρμακα μ κοστιζουν πρεπει να μεριμνησετε περισσοτερο για μενα παρα για την αδερφη μου" αν κ κανονικα οι περισσοτεροι ευσυνειδητοι γονεις ετσι θα καναν αλλα τεσπα.. εχω εναν θειο χρονια καρκινοπαθη κ τα δωσαν ολα σ αυτον, αυτο ειναι διακριση η χρησιμοποιησε το προβλημα του για να τα παρει, δλδ για ιδιον οφελος? ουτε την ασθενεια του να χουμε ουτε τα σπιτια κ τα κοινωνικα του επιδοματα.. γι αυτο ουτε μανιφεστα για διπολικη κανω, ουτε σε αναλογες οργανωσεις κ συλλογους συμμετεχω, ουτε στους φιλους μ κ στους γκομενους μ λεω, οχι για στιγμα η οτι ντρεπομαι, αλλα δν το θεωρω αξιο αναφορας η κατι τραγικο, ας πουμε σαν να λεω οτι πχ εχω ζαχαρο.. δν ειναι αυτο η ζωη μου, παω γραφω τα χαπια 1 φορα το μηνα κ φευγω, γι αυτο κ ειμαι κατα ψυχολογων κτλ γιατι δν μπορω το μπουρου μπουρου κ να λεω για κατι που ενιοτε αμφισβητω οτι εχω κ να το διαιωνιζω, απ την στιγμη π αλλα ειναι τα γουστα μου, νεο ατομο ειμαι με προοπτικες μ αρεσουν οι εξοδοι τα κλαμπ οι φιλες οι γκομενοι μ αυτα θα ασχολουμαι? ασε π οπως προειπα κατα τη γνωμη μ αμα αρχισω κ συμμετεχω κ φωναζω για δικαιωματα κ μπλα μπλα μπλα τοτε ακριβως διαφοροποιουμαι ενω αρχικα αυτο απεφευγα.. κ πολυ πιο ικανη κ δυνατη απ την αδερφη μ ειμαι κ ισως τα δωσαν εκει επειδη ξερουν οτι ειναι μαμοθρεφτο κ μη-μου-απτου κ μυγιαγγιχτη κ δν θα καταφερει τπτ μονη της ποτε, αλλα ολα με τα λεφτα των γονιων, γι αυτο φοβουνται ισως οτι οταν χτυπα ξυλο πεθανουν θα μεινει στην ψαθα, ενω εγω εχω ηδη αποδειξει με την περσυνη υπερβαση οτι ειμαι ικανη τα παντα να κανω κ να επιβιωσω κ δν με πτοει τιποτε, ουτε να μενω σε παλιοσπιτο τρωγοντας φαι 3 ημερων κ κανοντας μπανιο με κρυο νερο, χωρις θερμανση, να περπαταω μεσα απο χωραφια βραδυατικα για να παω στην καφετερια οπου δουλευα 10ωρες κ εκανα τα παντα κ παρ οτι επαιρνα ψυχουλα ημουνα αυταρκης για τους 4-5 μηνες π κρατησε η λοξα μου (αναφερομαι στα περσυνα)

    αυτα δν θα μπορουσε οχι ατομο με διπολικη, αλλα νορμαλ να τα κανει, ποσο μαλλον η αδερφη μ, διοτι στανταρ με το πρωτο μπανιο με παγωμενο νερο θα παθαινε πνευμονια κ με το πρωτο μεροκαματο θα παθαινε υπερκοπωση κ θα την ψαχναν κ θα την τρεχαν στα νοσοκομεια, φαινεται κ οταν ερχεται της πληρωνουν αεροπλανο γτ μια φορα π πηγε με το καραβι την επιασαν τα παντα της κ κοντεψε να λιωσει η ζαχαριτσα

    αναγκη δν εχω ουτε αυτην ουτε αυτους ουτε κανεναν, ειμαι αυταρκης κ ακομη κ ναυαγος σε νησι να εμενα θα επιβιωνα π λεει ο λογος, μπορει ωρες ωρες να κλαιγομαι κ να γκρινιαζω κ να μου φταινε ολα, αλλα οταν ερχονται δυσκολες φασεις στη ζωη μου ειμαι εκει ετοιμοπολεμη κ τα αντιμετωπιζω ολα. μπορει να αξιοποιω χρηματα κ να διασκεδαζω αλλα αν ξαφνικα για καποιο λογο βρεθω στον ασσο π λεμε δεν θα χασω τη γη κατω απ τα ποδια μ ουτε θα χαθω ως ατομο.

    γι αυτο ας της τα δωσουν ολα να τα χαιρεται κ να παριστανει την ανηξερη προσπαθωντας να μου κανει χαρουλες, αλλα αναγκη δεν την εχω γι αυτο δν δινω σημασια. ας τα βαλει κ στον κωλο της στην τελικη ολοι μια μερα θα πεθανουμε τιποτα δν θα παρουμε μαζι μας. οκ εντελως μηδενιστικο αυτο αλλα ετσι ειναι. α κ συνηθεια σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. οσο για τα θεληματα σιγα μν τους κανω, αμα ειναι δικαιοι βεβαιως να τους προσεχω αλλα δν θα υπαρξω αυτο π λεμε "και κερατας κ δαρμενος". οπως ειπα σε παμπολες περιπτωσεις οπου γονεις αποκληρωνουν τα παιδια τους περναν τα γεραματα τους μονοι κ αβοηθητοι και απο το ευεργετηθεν παιδι, αλλα ο καθενας επιλεγει, κ οταν επηρεαζουν οι αποφασεις του κ αλλα ατομα, παιρνει κ τις συνεπειες των αποφασεων των αλλων.

    Χρονια Πολλα κ παλι!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    .....................
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου κ καταλαβαινω την οργη σου επειδη κ εγω καπου εχω αδικηθει απο την γιαγια μου που ηθελε ολα να τα παρει ο αδερφος μου κ τελικα δεν τα πηρε ολα αλλα εγω πηρα τα χειροτερα τωρα,Υπαρχει νομος που λεγεται νομιμη μοιρα,Μετα τον θανατο των γονιων σου ετσι δεν σου αφησουνε το παραμικρο ουτε ενα χωραφι παραδειγμα μπορεις να προσβαλλεις την διαθηκη κ να παρεις νομιμα τα μισα μετα,η μικρη πιθανον δεν ευθυνεται ειναι καθαρα ευθυνη των γονιων σου κ καλα το λες για τα λεφτα!

  11. #26
    βρε lacry γράφεις τεράστια κείμενα , πρέπει να βάλω ραντεβού για να τα διαβάσω, θα προσπαθήσω αύριο , πιο χαλαρά..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    χαχαχαχαχα συνηθεια το ξερω αμα πιασω την παρλα ξεχναω να το ραψω κ σκαω κ γαιδαρο κ να φανταστεις οσο περιεργο κ αν σου φανει η αντιφατικο ειμαι πιο πολυ της πραξης παρα της θεωριας κ της αναλυσης
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #28
    lacrymosa ποσο χρονων εισαι ?

    επισης σκεψου λιγο οτι (γενικα μιλαω) οι περισοτεροι ανθρωποι ριχνουμε ολα τα προβληματα μας στους γονεις μας και το οτι εχουμε γινει οπως γιναμε λεμε φταινε οι γονεις γιατι θα μπορουσαν να ειχανε κανει αυτο και εκεινο και το αλλο....
    ας μην τους ριχνουμε πια αλλο ευθυνες... λογικα θα εισαι σε καποια ηλικια και αφου τοσο πολυ σου φταινε οι γονεις σου γιατι δεν σηκωνεσε να φυγεις ?


    ο προορισμος του ανθρωπου ειναι να απογαλακτιστει απο τους γονεις του....


    και στο κατω κατω σκεψου με ειλικρινεια και απαντησε στον εαυτο σου αν οι γονεις σου μπορουσανε να σου κανουνε ολα τα χατηρια σου παλι δεν θα τους ελεγες ε επρεπε να ειχατε κανει περισοτερα για μενα ? εγω προσωπικα με μεγαλη ειλικρινεια οτι και να κανανε οι γονεις μου παντα θα ελεγα οτι τα κανανε λαθος και οτι επρεπε κατι αλλο να ειχε γινει οτιδηποτε και να ειχε γινει και ας με ειχανε κανει τον καλυτερο απο ολους σε ολους τους τομεις παλι θα ειχα παραπονα....


    επισης ενα πολυ σημαντικο πραγμα που δεν εχετε καταλαβει πολλοι εδω στο φορουμ ειναι οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ KAI NA KANEI ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ αρα σκεψου το λιγο στο ειχανε ταξει τα σπιτια για σενα κτλ ? ε ? η μηπως ειναι υποχρέωση τους να στα δώσουνε ? ο καθένας έχει το αυτεξούσιο να κάνει οτι θέλει χωρις να ειναι υποχρεωμενος να κανει κατι καλο για καποιον αλλον ακομα και αν αυτο ειναι το πεδι του...


    λοιπον ακομα μια σκεψη που δεν περναει απο το μυαλο σου αλλα θα περασει μολις το διαβασεις ειναι οτι ξερεις την διαφορα που εχεις εσυ τωρα με εναν γυφτο που οι γονεις του του κοψανε το χερι απο μικρο για να ζητιανευει και να το λυπουνται ? η διαφορα ειναι καθαρα θεμα τυχης απο καθαρη τυχη δεν ειμαστε ουτε εγω ουτε εσυ σε αυτη τη θεση.... αρα παλι καλα να λεμε....



    αλλα στο ξαναλεω κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος μην εχεις την απαιτηση.... και στο κατω κατω τι να το κανεις το σπιτι ? να πληρωνεις αδικα εφοριες και χαρατσι κτλ ?


    επισης μονη σου τα γραφεις ποιο πανω... και συγνωμη κιολας εχεις ορεξη να τους ξεσκατιζεις για να κερδισεις ενα γαμ.μενο σπιτι ? ενοειτε οτι στα γεραματα θα τους κοιταξει οποιος παρει την κληρονομια γιατι οσο να ναι παλι κατι θα ξοδεψει και στο να τους κοιταζει (φαγητο - καμια ενχειρηση κτλ)

    και γιατι να καθησεις και να ασχοληθεις με ολο αυτο ? ρε δεν θελω να στο αναλυσω και τωρα με κανεις να στο αναλυω.....


    καταρχην αν ειχανε μυαλο δεν θα περνανε ποσα σπιτια εξοχικο κτλ... αυτα τα λευτα θα στα δινανε για να τα χαρεις και να τα φας εσυ πχ αν εχεις διπλωμα κανα καλο αμαξι η γενικα οτιδηποτε (μπορει καποιο χομπι η κατι)

    τελοσπαντων καταλαβενεις βαλε το μυαλο σου και αναπτυξε αυτα που σου λεω και θα καταλαβεις παρα πολλα...


    και τελευταιο οι γονεις σου παντα οτι κανουνε το κανουνε για το καλο σου και νομιζουνε οτι ειναι καλο για εσενα αυτα που κανουνε αλλα στην πραγματικοτητα χωρις να το θελουνε σου κανουνε κακο αρα η καλυτερη λυση ειναι να γινεις εξαφανιζολ απο εκει περα οσο ποιο γρηγορα μπορεις.... και κατι αλλο ηθελα να γραψω αλλα το ξεχασα ε δεν πειραζει που το ξεχασα σιγα....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    den_katalavenw αφου δεν καταλαβες το θεμα τι καθεσαι κ απαντας κ λες ο,τι να ναι κ με την σκληρη γλωσσα ειπαμε ε? το γνωστο "δεν χαιδευω εγω αυτια, δεν χρυσωνω εγω χαπια" ετσι δν ειναι? προσοχη μονο στο καλσον γιατι με τοση σκληραδα θα σκιστει κ θα θελει μπαλωμα κ δν ειμαι κ μοδιστρα αποφευγω τελευταια να απανταω προταση-προταση, αλλα επειδη γραφεις αρκετα κ ασχετα λεω να μν το αφησω ασχολιαστο.. συνηθεια παρε ηρεμιστικο κ ετοιμασου για κατεβατο


    [QUOTE=den_katalavenw...;436985]lacrymosa ποσο χρονων εισαι ?

    22 ειμαι..

    επισης σκεψου λιγο οτι (γενικα μιλαω) οι περισοτεροι ανθρωποι ριχνουμε ολα τα προβληματα μας στους γονεις μας και το οτι εχουμε γινει οπως γιναμε λεμε φταινε οι γονεις γιατι θα μπορουσαν να ειχανε κανει αυτο και εκεινο και το αλλο....
    ας μην τους ριχνουμε πια αλλο ευθυνες... λογικα θα εισαι σε καποια ηλικια και αφου τοσο πολυ σου φταινε οι γονεις σου γιατι δεν σηκωνεσε να φυγεις ?

    ποιος φταιει φιλε μου? πως διαμορφωνεται η προσωπικοτητα ενος ατομου κ που χτιζονται οι βασεις? ποιος ειναι ο πρωτογενης φορεας κοινωνικοποιησης? ποιο ειναι το περιβαλλον οπου ενα παιδι αποκταει ασυνειδητα κ ασυναισθητα καποια βιωματα κ αξιες τα οποια γινονται κτημα του, κ ενιοτε μενουν κ για παντα αν εχουν χαραχτει βαθια? η οικογενεια κ μετα το σχολειο.. για το σχολειο να μν μιλησω γιατι δν ειναι το θεμα μας στην προκειμενη περιπτωση αλλα υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσα να σου κανω αναλυσεις επι αναλυσεων γιατι αυτο ειναι κ το αντικειμενο μου.. εχεις ακουσει σχετικα με τη μαθηση κ τη μιμηση? πως συνδεονται αυτα? να σε παραπεμψω σε κανενα βιβλιο απ αυτα π εχουμε κανει για να μν τα λεω μονη μου? ελεος πια με τους αμφισβητιες π ερχονται απο το πουθενα να καταρριψουν αξιες κ καταστασεις εδραιωμενες επειδη "πρεπει να επαναπροσδιορισουμε".. τετοιοι "αντισυστημικοι" ειναι χωμενοι στο συστημα οσο δν παει..

    ο προορισμος του ανθρωπου ειναι να απογαλακτιστει απο τους γονεις του....

    συμφωνω σ αυτο.. να απογαλακτισει ομως τη σωστη στιγμη, με το σωστο τροπο κ με τις καταλληλες συνθηκες.. διοτι κ ενα παιδι π στα 10 του το εγακαταλειπουν οι γονεις κ μεγαλωνει στα ιδρυματα με ξυλο κτλ, κι αυτο "απογαλακτιζεται" ξερεις... αλλα μν μας κανει εντυπωση αν αυριο μεθαυριο κανει στα παιδια του τα ιδια κ χειροτερα.. οπως υπαρχει κ ο αλλος ο απογαλακτισμος, π γινεται με το σωστο τροπο, τη σωστη ωρα κτλ.. μν τα ισοπεδωνουμε κ τα βλεπουμε ασπρο-μαυρο.. δλδ η θα εισαι ξεκομμενος εντελως απ τους γονεις σου η θα εισαι βδελλα πανω τους κ μαμοθρεφτο.. κ οσο που με ρωτησες γιατι δεν φευγω, απο το αρχικο ποστ αυτο ειπα αν το διαβασες.. οτι θελω ΕΓΩ να φυγω μακρια απο ολους τους κ δεν τους εχω αναγκη.. κ μαλιστα αν διαβασες κ περσυ π εφυγα στ αληθεια απο το σπιτι κ πηγα σε αλλο νομο στο χωριο να δουλευω σερβιτορα να μενω σε παλιοσπιτο κτλ. τα χω γραψει 1000 φορες.. δν το εκανα για να απογαλακτιστω ουτε με διωξανε, αλλα για καθαρα προσωπικη κριση.. κ οπως εδειξαν τα γεγονοτα μια χαρα αντεξα κ προσαρμοστηκα κ επιβιωσα κ ουτε πνευμονιες επαθα ουτε υπερκοπωσεις.. οταν περασε το καπριτσιο μου επεστρεψα κανονικα..

    και στο κατω κατω σκεψου με ειλικρινεια και απαντησε στον εαυτο σου αν οι γονεις σου μπορουσανε να σου κανουνε ολα τα χατηρια σου παλι δεν θα τους ελεγες ε επρεπε να ειχατε κανει περισοτερα για μενα ? εγω προσωπικα με μεγαλη ειλικρινεια οτι και να κανανε οι γονεις μου παντα θα ελεγα οτι τα κανανε λαθος και οτι επρεπε κατι αλλο να ειχε γινει οτιδηποτε και να ειχε γινει και ας με ειχανε κανει τον καλυτερο απο ολους σε ολους τους τομεις παλι θα ειχα παραπονα....

    ο,τι να ναι.. που εγραψα οτι οι γονεις μου μου κανουν ολα τα χατηρια? καταρχην που αφησα να εννοηθει οτι μ κανουν χατηρια? αυτο καταλαβες εσυ? μαλλον κανεις προβολη καποιου δικου σου θεματος.. ξαναδιαβασε τα ποστ μου πριν βγαλεις συμπερασμα (ξερω οκ ειναι σεντονια).. παραπονο εχω μονο στο θεμα της διαχειρισης περιουσιας κ κληρονομιας, οπου αν ειδες κ απο ποστ αλλων μελων κ καποιο δικο μου, υποχρεουνται ΚΑΙ νομικα να κληροδοτησουν, αλλιως δν ειναι εγκυρο, αλλα δεν διευκρινιζει η νομοθεσια το κατωτερο ποσο..

    επισης ενα πολυ σημαντικο πραγμα που δεν εχετε καταλαβει πολλοι εδω στο φορουμ ειναι οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ KAI NA KANEI ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ αρα σκεψου το λιγο στο ειχανε ταξει τα σπιτια για σενα κτλ ? ε ? η μηπως ειναι υποχρέωση τους να στα δώσουνε ? ο καθένας έχει το αυτεξούσιο να κάνει οτι θέλει χωρις να ειναι υποχρεωμενος να κανει κατι καλο για καποιον αλλον ακομα και αν αυτο ειναι το πεδι του...

    αντε παλι.. μα αυτο εγραψα κ στο πρωτο ποστ μου.. (αμφιβαλλω αν τα διαβασες αλλα τεσπα).. οτι νομικα δν μπορει κανεις να τους επιβαλλει (αν κ υπαρχει κ νομικος περιορισμος οπως εξηγησα κ πιο πανω).. το ειπα δικο τους το μαχαιρι δικο τους κ το πεπονι.. αλλα ειμαστε ανθρωποι φιλε μου δν ειμαστε βιβλια του συνταγματικου κ του κληρονομικου δικαιου, κ οσο να ναι σε επηρεαζει κ σε πληγωνει το "γιατι".. σκεψου λιγο αν ησουν εσυ στη θεση μου πως θα ενιωθες? να τα δωσουν ολα στον αδερφο/η σου κ εσενα να σε παραμερισουν σαν σκουπιδι.. οταν σου συμβει κι εσενα που δεν στο ευχομαι, ελα να ξαναπεις αυτα π λες τωρα να σε δω.. εκτος κ αν το χεις λυμενο το θεμα το περιουσιακο σου κ κρινεις τους αλλους με ευκολια.. κ δν ξερω την ηλικια σου κ το επαγγελμα σου, αλλα ειναι πολυ δυσκολο ξερεις φιλε μου ενα νεο παιδι στις μερες μας π ξεκιναει απο το μηδεν με ελαχιστες προοπτικες για εργασια μιας κ ολα τα επαγγελματα κλεισανε, να ξεκινησει κατι δικο του απο το μηδεν χωρις εστω μια ελαχιστη στηριξη.. ουτε να νοικιασεις καλε μου δν βγαινουν με τους σημερινους μισθους.. στα λογια ειναι ευκολο κ δινω συμβουλες κι εγω, αλλα δες γυρω σου τι συμβαινει με την ανεργια π πληττει κυριως τα νεα παιδια, τα οποια ευτυχως εχουν τα περισσοτερα στηριγμα τους γονεις τους γιατι αλλιως θα μενανε στο δρομο.. συμβαινουν διπλα σου, στη γειτονια σου, εκτος κ αν δν τα βλεπεις.. το αν εσυ εζησες σε μια πιο "προνομιουχα" εποχη, η θεωρεις οτι προσπαθησες περισσοτερο η αν απλα ησουν τυχερος η ο,τι αλλο, δν σου δινει το δικαιωμα να κρινεις αυθαιρετα τους αλλους..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    λοιπον ακομα μια σκεψη που δεν περναει απο το μυαλο σου αλλα θα περασει μολις το διαβασεις ειναι οτι ξερεις την διαφορα που εχεις εσυ τωρα με εναν γυφτο που οι γονεις του του κοψανε το χερι απο μικρο για να ζητιανευει και να το λυπουνται ? η διαφορα ειναι καθαρα θεμα τυχης απο καθαρη τυχη δεν ειμαστε ουτε εγω ουτε εσυ σε αυτη τη θεση.... αρα παλι καλα να λεμε....

    ελα ρε! αληθεια? πιο μηδενιστικος πεθαινεις! κ παλι αν διαβασεις το αρχικο ποστ μου εγραψα οτι "δεν μ αρεσει να μιζεριαζω κ να κλαιγομαι μιας κ αλλοι ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση απο μενα αλλα καποια πραγματα σε προσωπικο επιπεδο με πληγωνουν"... μαλλον επαναλαμβανεσαι αλλα οπως σε βολευει τα λες.. επισης υπαρχουν κ παιδια στην Αφρικη π λιμοκτονουν, παιδακια με καρκινο, παιδακια με λευχαιμια.. πρεπει δηλαδη αν ο αλλος ειναι πχ αστεγος, να παω να κοιμηθω μαζι του στο δρομο για συμπαρασταση? εσυ γιατι δεν το κανεις? κ πες οτι το κανα, πιστευεις ετσι θα λυθει το προβλημα του? ειπαμε να μην ειμαστε πλεονεκτες αλλα οχι κ μηδενιστες, του στυλ ''γιατι τωρα εγω να φαω, αφου καπου στη ζιμπαμπουε μπλα μπλα.."


    αλλα στο ξαναλεω κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος μην εχεις την απαιτηση.... και στο κατω κατω τι να το κανεις το σπιτι ? να πληρωνεις αδικα εφοριες και χαρατσι κτλ ?

    οταν κανεις παιδια (δεν σε κοβω να εχεις αλλα μπορει κ να κανω κ λαθος), να δω πως θα μοιρασεις την οποια περιουσια σου.. αλλα μαλλον εισαι απ αυτους π μονο τη παρτη τους κοιτανε κ κρινουν ευκολα τους αλλους.. τι να το κανεις το σπιτι λεει! χαχαχαχα εσυ τοτε γιατι μενεις σε σπιτι? η μηπως μενεις στο δρομο? αφου ειναι αχρηστα μωρε τα σπιτια με τα χαρατσια κ τις εφοριες τους, γιατι δεν τα δινεις τα δικα σου, να τα χαρισεις ρε παιδι μου να μν σου ειναι βαρος.. τι να την κανεις κ τη δουλεια τζαμπα ταλαιπωρια, τι να το κανεις κ το φαγητο τζαμπα θερμιδες, τι να την κανεις κ την ενδυση τζαμπα θα ιδρωνεις, ε?


    επισης μονη σου τα γραφεις ποιο πανω... και συγνωμη κιολας εχεις ορεξη να τους ξεσκατιζεις για να κερδισεις ενα γαμ.μενο σπιτι ? ενοειτε οτι στα γεραματα θα τους κοιταξει οποιος παρει την κληρονομια γιατι οσο να ναι παλι κατι θα ξοδεψει και στο να τους κοιταζει (φαγητο - καμια ενχειρηση κτλ)

    ποιος σου ειπε καλε μου οτι θα τους ξεσκατιζω κ οτι θελω γι αυτο το λογο το σπιτι? κ γιατι πιστευεις οτι οποιος παρει την κληρονομια θα τους κοιταζει αυτος? χαχαχαχα μακαρι ετσι να ηταν οι ανθρωποι! πιστευεις δηλαδη οτι η αδερφη μου ας πουμε θα κατσει να τους κοιταζει στα γεραματα κ να τους ξεσκατιζει? χαχαχαχα η δουλεια της να γινει κ μετα αντε γεια. σου ειπα σε τετοιες περιπτωσεις οι γονεις χανουν κ το αδικηθεν κ το ευεργετηθεν παιδι κ σου εξηγησα τους λογους..


    και γιατι να καθησεις και να ασχοληθεις με ολο αυτο ? ρε δεν θελω να στο αναλυσω και τωρα με κανεις να στο αναλυω.....

    αφου δεν θες να το αναλυσεις γιατι το αναλυεις καλε μου? με ποιο τροπο "σε κανω να το αναλυεις"? μην μου κουραζεσαι κιολας..

    καταρχην αν ειχανε μυαλο δεν θα περνανε ποσα σπιτια εξοχικο κτλ... αυτα τα λευτα θα στα δινανε για να τα χαρεις και να τα φας εσυ πχ αν εχεις διπλωμα κανα καλο αμαξι η γενικα οτιδηποτε (μπορει καποιο χομπι η κατι)

    φαινεται παλι ποσο αγνοια εχεις.. η σε χωριο ζεις η εισαι ακοινωνητος (εννοω να ζεις σε απομακρυσμενη κοινωνια κ να μν εχεις επαφη με ανθρωπους ωστε να ξερεις πως λειτουργουν κ πως σκεφτονται..) εγω σ εξηγω πως λειτουργουν οι ανθρωποι, ασχετα αμα ειναι σωστες η λαθος οι προθεσεις τους.. επειδη ακριβως εχουν μυαλο παιρνουν σπιτια, εξοχικα κ αμαξια κ οι δικοι μ κ ολος ο κοσμος.. κ ξερεις γιατι? γιατι επενδυουν σε κατι π θα πιασει τοπο κ θα το εχεις μια ζωη.. προνοητικοτητα λεγεται.. το να τα δωσουν να τα χαρω εγω κ η αδερφη μου για να διασκεδαζουμε να κανουμε ντολτσε βιτα κτλ, ειναι προσωρινο κ εφημερο.. σημερα χαρηκες αυριο λεφτα γιοκ.. ενω το αμαξι θα σε πηγαινοφερνει στη δουλεια μια ζωη.. το σπιτι ειναι βασικη αναγκη πως να το κανουμε.. (βιοτικες/κοινωνικες αναγκες, στο παλιο "εμεις κ ο κοσμος'' της δ' δημοτικου σε παραπεμπω γιατι μαλλον ουτε τα αυτονοητα πιανεις..) το εξοχικο επισης ειναι βασικη αναγκη γιατι θελεις κ ως ανθρωπος τις κοινωνικες/συναισθηματικες αναγκες κ να ξελαμπικαρεις το καλοκαιρι.. το να μ δωσουν 200 ευρω εμενα κ την αδερφη μ να τα σπασουμε στα μπουζουκια κ να γουσταρουμε, σημερα ειναι, αυτο δν ειναι..


    τελοσπαντων καταλαβενεις βαλε το μυαλο σου και αναπτυξε αυτα που σου λεω και θα καταλαβεις παρα πολλα...

    ευτυχως π δν εχω το μυαλο σου καλε μου.. τα ιδεαλιστικα κ ουτοπιστικα κ ''τι ωραιος π ειναι ο κοσμος'', ''imagine all the people" κτλ τα γουσταρα κι εγω καποτε κ τα γουσταρω ακομα, αλλα μονο για θεωρια κ στιγμες χαλαρωσης ειναι.. η κοινωνια καλε μου θελει γερα guts κ ειτε σ αρεσει ειτε οχι ο πιο δυνατος κ ο πιο σκληρος επιβιωνει.. δεν χωρανε συναισθηματισμοι.. that's called life..

    και τελευταιο οι γονεις σου παντα οτι κανουνε το κανουνε για το καλο σου και νομιζουνε οτι ειναι καλο για εσενα αυτα που κανουνε αλλα στην πραγματικοτητα χωρις να το θελουνε σου κανουνε κακο αρα η καλυτερη λυση ειναι να γινεις εξαφανιζολ απο εκει περα οσο ποιο γρηγορα μπορεις.... και κατι αλλο ηθελα να γραψω αλλα το ξεχασα ε δεν πειραζει που το ξεχασα σιγα....[/QUOTE]

    ευτυχως π το ξεχασες, γιατι δν μπορω να φανταστω τι αλλη μ#@$^α θα διαβαζα πια.. οσο για τους γονεις οτι πιστευουν οτι κανουν το καλυτερο, συμφωνω μαζι σου, αλλα αλλο τι πιστευουν κ αλλο το βγαινει ως αποτελεσμα.. ο καθενας εχει τα δικα του δεδομενα, μετρα κ σταθμα, χωρις να σημαινει οτι ετσι πρεπει η οτι ειναι το καλυτερο.. κι εγω μπορει να πιστευω οτι τρωγοντας cornetto θα γινω kate moss..

    εχασα μιση ωρα να γραφω κ θα με βριζει η συνηθεια, αλλα δν εγινε κ τιποτα σιγα. μαλλον δν επρεπε να ασχοληθω αλλα ελα μωρε. παντως πιο γραφικος πεθαινεις!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια..δεν αντεχω αλλο να ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ..
    By Stella P. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 22:53
  2. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2011, 22:47
  3. παιδια βοηθεια!!!!!δεν μπορω να τελειωσω με τιποτα
    By marianna11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 24-02-2011, 01:47
  4. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  5. sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-02-2008, 21:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •