απιστία.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Βαρέθηκα να ακούω πως όταν κάποιος απατά τον/την σύντροφό του, το κάνει επειδή δεν τον καλύπτει η σχέση τους. Η περίπτωση που ανέφερε η Θεοφανία είναι χαρακτηριστική του οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αυτός που απατά επιχειρεί να καλύψει δικά του κενά. Οταν έχεις κάποιο πρόβλημα με τη σχέση σου, προσπαθείς να το λύσεις και αν καταλήξεις οτι δε λύνεται, χωρίζεις. Αυτή είναι η στάση του ανθρώπου που είναι υπεύθυνος απέναντι στον εαυτό του και στους άλλους. Οταν δε μπορούμε να διαχειριστούμε τα βαθύτερα υπαρξιακά μας θέματα, καταφεύγουμε στις εύκολες λύσεις, όπως η επιβεβαίωση μέσα από παράλληλη σχέση. Τι σημαίνει "μου την έπεσε μιά κουκλάρα και δε μπόρεσα να αντισταθώ". Οταν μέσα σου έχεις λύσει το θέμα του ποιός είσαι και τι θέλεις, απλά δε σε αφορά το ζήτημα...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    όταν μια σχέση είναι νεκρή και δεν έχεις την τόλμη απλά να χωρίσεις και να πας παρακάτω η απιστία μπαίνει στο παιχνίδι. Γιατί απλά οι ανάγκες (σεξ, επικοινωνία, αγάπη κτλ) παραμένουν αλλά μπορεί να μην θέλεις για τους όποιος λόγους να καλύφθουν από το σύντροφο σου ή μπορεί να μη θέλει ο σύντροφος σου να σου καλύψει αυτές τις ανάγκες οπότε έρχεται το τρίτο πρόσωπο...

    Βέβαια υπάρχουν και πιο ανώριμοι (δε ξέρω αν είναι η σωστη λέξη) λόγοι για απιστία όπως η επιβεβαίωση πως αρέσω, πως μετράω κτλ ... και φυσικά η απιστία δεν έχει να κάνει με το φύλο.
    Σωστη!!
    Σε γενικες γραμμες δυο είναι οι περιπτωσεις οταν απατουν οσοι είναι δεσμευμενοι (ανδρες και γυναικες):
    1) Όταν εχουν ελλειψεις στην σχεση τους ,η δεν υπαρχει αρκετο παθος.
    2) Όταν εχουν ελλειψεις προσωπικες, εστω κι αν ζουν τον μεγαλο ερωτα της ζωης τους με τρελλο παθος και ικανοποιηση εκατερωθεν (βλεπε ανωριμοτητα όπως λεει το κλειδι, νεαρη ηλικια, αναγκη επιβεβαιωσης, κλπ κλπ)
    Επεξηγησεις και υποπεριπτωσεις απειρες και στις δυο περιπτωσεις, αλλα ο βασικος διαχωρισμος είναι αυτος.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    τόσα θέματα με τη λέξη απιστία και κανένας δεν βάζη το μυαλό του να σκεφτή, ποιοι θεσμοί είναι αφτοί που κερδίζουν με την πίστη, τη διατήριση της πυρηνικής μορφής οικογένειας, γιατί υπάρχη τόση κάψα για να ήμαι πιστός και να ήνε πιστή, γιατί αν δεν είσαι τιμωρείσαι από την κοινωνία. Αυτά με τα κενά και τις ψυχολογιοποιήσεις είναι πάντα το εφκολότερο, όπως σε κάθε αεροπορικό ατύχημα, ο πρώτος ένοχος είναι ο πιλότος και ουχί το αεροπλάνο, ειναι δλδ το άτομο που έχη το <πρόβλημα>, που δεν είναι μάλιστα καν πρόβλημα. Η επιθημίες δεν είναι πρόβλημα, η κοινωνία που θέλει να τις εντάξει στα πλαίσιά της είναι το προ-βλημα
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    τόσα θέματα με τη λέξη απιστία και κανένας δεν βάζη το μυαλό του να σκεφτή, ποιοι θεσμοί είναι αφτοί που κερδίζουν με την πίστη, τη διατήριση της πυρηνικής μορφής οικογένειας, γιατί υπάρχη τόση κάψα για να ήμαι πιστός και να ήνε πιστή, γιατί αν δεν είσαι τιμωρείσαι από την κοινωνία. Αυτά με τα κενά και τις ψυχολογιοποιήσεις είναι πάντα το εφκολότερο, όπως σε κάθε αεροπορικό ατύχημα, ο πρώτος ένοχος είναι ο πιλότος και ουχί το αεροπλάνο, ειναι δλδ το άτομο που έχη το <πρόβλημα>, που δεν είναι μάλιστα καν πρόβλημα. Η επιθημίες δεν είναι πρόβλημα, η κοινωνία που θέλει να τις εντάξει στα πλαίσιά της είναι το προ-βλημα
    Ενδιαφέρουσα η οπτική σου. Ας το δούμε λοιπόν έτσι. Υπάρχει η κοινωνική και η ατομική ηθική. Καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει. Προσωπικά εκτιμώ τος ανθρώπους που τραβούν το δικό τους δρόμο, ακόμα και αν το τίμημα είναι η μοναξιά.

    Εστω λοιπόν οτι η ατομική μου ηθική λέει πως η πολυγαμία είναι η φυσιολογική κλίση του ανθρώπου και δεν αποτελεί πρόβλημα. Το λέω λοιπόν στη σύντροφό μου και, εφ' όσον εκείνη το αποδεχτεί, προχωράμε έτσι και όλα καλά. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου όταν η ατομική μου ηθική με προστάζει να είμαι μονογαμικός αλλά με την παραμικρή ευκαιρία το πνίγω το κουνέλι, το εκλογικεύω με δικαιολογίες του κώλου, το κρύβω από τη σύντροφό μου και καμαρώνω στον κολλητό μου που ξενοπηδάω. Αυτό είναι το κενό στο οποίο αναφέρθηκα: Η ασυνέπεια λόγων και έργων. Δεκάρα δε δίνω για την κοινωνική ηθική. Δεν δέχομαι όμως εκείνους που αλληθωρίζουν ανάμεσα στο κοινωνικά και ατομικά ορθό ανάλογα με το συμφέρον τους...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    δε δίνω δεκάρα για τη διάσταση αυτή του αλληθωρισμού πάλι, δεν το ήξερα να τιμωρηθώ εγώ και να έχω συνέπειες για τη μαλακία που δέρνει την πλειοψοφία. ας μην είμαι και ειλικρινής, ε, δε θα πάω στον παράδησο, ε χουμ χουμ
    η ηθική είναι τόσο διάτρητη σαν έννοια, και χοράει τόσα κρασά και νερά, που ουσιαστικά δεν υπάρχη.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    ΟΚ, η ασυνέπεια είναι κι αυτή μιά επιλογή. Αν γουστάρεις να μην είσαι ειλικρινής απέναντι στους άλλους και δέχεσαι να μην είναι κι οι άλλοι ειλικρινείς απέναντί σου, δε χρειάζεται να πας μακριά για να βρεις την κόλαση...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Ενδιαφέρουσα η οπτική σου. Ας το δούμε λοιπόν έτσι. Υπάρχει η κοινωνική και η ατομική ηθική. Καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει. Προσωπικά εκτιμώ τος ανθρώπους που τραβούν το δικό τους δρόμο, ακόμα και αν το τίμημα είναι η μοναξιά.

    Εστω λοιπόν οτι η ατομική μου ηθική λέει πως η πολυγαμία είναι η φυσιολογική κλίση του ανθρώπου και δεν αποτελεί πρόβλημα. Το λέω λοιπόν στη σύντροφό μου και, εφ' όσον εκείνη το αποδεχτεί, προχωράμε έτσι και όλα καλά. Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου όταν η ατομική μου ηθική με προστάζει να είμαι μονογαμικός αλλά με την παραμικρή ευκαιρία το πνίγω το κουνέλι, το εκλογικεύω με δικαιολογίες του κώλου, το κρύβω από τη σύντροφό μου και καμαρώνω στον κολλητό μου που ξενοπηδάω. Αυτό είναι το κενό στο οποίο αναφέρθηκα: Η ασυνέπεια λόγων και έργων. Δεκάρα δε δίνω για την κοινωνική ηθική. Δεν δέχομαι όμως εκείνους που αλληθωρίζουν ανάμεσα στο κοινωνικά και ατομικά ορθό ανάλογα με το συμφέρον τους...
    ετσι ακριβως νικ
    οπως και αντιστοιχα, το να λεω οτι ειμαι πολυγαμικος γιατι κανεις δεν θελει μια σχεση μαζι μου, η δικαιολογια της πολυγαμιας μου επιτρεπει να κυνηγαω παντρεμενους χωρις να τρωω (πολλα) γιαουρτια, και με καθε ευκαιρια και καθε γνωριμια, να παρακαλαω να δεσμευοταν καποιος και μαζι μου και να τρωω πορτα....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    μια και δεν υπάρχη κόλαση, δε με νοιάζη καθόλου
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    μια και δεν υπάρχη κόλαση, δε με νοιάζη καθόλου
    η κολαση ειναι εδω, γι αυτο θα επρεπε να σε νοιαζει ;)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Δε μιλάω για κόλαση με τη θρησκευτική-μεταφυσική έννοια, αλλά για έναν κόσμο όπου ο καθένας άλλα λέει, άλλα εννοεί, άλλα κάνει και άλλα ισχυρίζεται στους άλλους οτι έκανε.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Δε μιλάω για κόλαση με τη θρησκευτική-μεταφυσική έννοια, αλλά για έναν κόσμο όπου ο καθένας άλλα λέει, άλλα εννοεί, άλλα κάνει και άλλα ισχυρίζεται στους άλλους οτι έκανε.
    Οπότε λοιπόν, η μετάφραση της 'κόλασης' είναι η 'κόλαση του εαυτού μας'. Πάντως, όπως είπα και σε άλλο θέμα πριν λίγο, μπορεί θαυμάσια και ο μονογαμικός να είναι μονογαμικός ακριβώς γιατί δεν έχει πολλές επιλογές - το ίδιο βεβαίως και ο πολυγαμικός. Και το ίδιο ισχύει για το αντίστροφο, μπορεί δηλαδή παρά την πληθώρα επιλογών, κάποιος να επιλέξει τη μονογαμία ή την πολυγαμία, ανάλογα με τις προτιμήσεις ή και τα κενά αν θες, τη φάση ζωής, το πώς τον εμπνέει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος... Τα σκούρα έρχονται στο θέμα συνέπεια μεταξύ θεωρίας - πράξης - εικόνας...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Απιστία?!
    By Bella swn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2012, 14:12
  2. απιστία...
    By triantafoulitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-04-2012, 16:31
  3. απιστια
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-04-2011, 19:07
  4. απιστια
    By fostel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 13-10-2007, 21:43
  5. απιστία
    By eliot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 18-07-2006, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •