Πρόβλημα με την "κολλητή" μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    132
    το χεις σκεφτει να της πεις όλα όσα νιωθεις ; ότι τη νιωθεις απομακρη, πως σκεφτεσαι μηπως σε βαριεται ωρες ωρες κτλ.... 15χρονια φίλες είστε απο το να υπαρχουν παρεξηγησεις αναμεσα σας νομιζω πως ειναι το καλυτερο..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    εχμ
    και για να εχουμε καλο ρωτημα μις Λορα
    με ποιο δικαιωμα διαβασες τα μηνυματα της φιλης σου?δεν απορησε κανεις αλλος γι αυτο??????
    μη μου πεις για το ξυπνητηρι.. ξερω ολων των ειδων τα κινητα. σε κανενα δεν ανοιγουν τα μηνυματα αν δεν πατησεις αρκετα κλικ και δεν ψαξεις.... ακομα και να εσκασε υποχρεωτικα στα μουτρα σου (που αποκλειεται), οφειλες να το κλεισεις κι οχι να το διαβασεις
    ανεπιτρεπτο, οτι κι αν σε απασχολουσε... (εγω θα εκοβα μαζι σου και μονο γι αυτο, αν το ηξερα)

    για το θεμα της φιλιας σας, θεωρω οτι εκ πρωτης οψεως,δεν εχετε την ιδια αναγκη απο αυτην την σχεση οι δυο σας.
    ισως για εκεινη δεν ειναι καν φιλια, αλλα μια σχεση που διαιωνιζεται επειδη το επιδιωκεις εσυ.
    απο την αλλη, οπως καποιος ειπε, υπαρχουν σχεσεις που εχουν βρει τις ισορροπιες τους ενω τις επιδιωκει παντα ο ενας, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο αλλος ειναι αδιαφορος, απλα εχουν βρει αυτη την φορμα να λειτουργουν. αν ο ενας ξαφνικα σταματησει,ο αλλος θα αναγκαστει να τον αναζητησει, γιατι πραγματικα τον αγαπαει και τον θελει στην ζωη του.
    γιατι δεν κανεις κι εσυ αυτη την δοκιμη?

    οι μονομερεις φιλιες, οπως και οι μονομερεις ερωτικες σχεσεις, δεν ειναι πραγματικες σχεσεις, αλλα υπαρχουν στο μυαλο του ενος και μονο. αυτου που προσπαθει και επανερχεται μονιμως με τηλεφωνηματα/εμφανισεις, ενω ο αλλος ειναι αδιαφορος η/και αποφευγει... :rolleyes:
    σου προτεινω να βρεις τροπους (οπως αυτης της δοκιμης) να εξετασεις αν εισαι κι εσυ φιλη για την "φιλη" σου κι αν δεν εισαι να απομακρυνθεις η να την ενταξεις στους απλους γνωστους για να μην χασεις τις εξοδους σας και να μην εχεις περισσοτερες απαιτησεις απο αυτην.

  3. #18
    Από την δική μου πλευρά...σίγουρα δεν υπάρχουν συμφέροντα. Εγώ δεν έχω κάποια άλλη φίλη τόσο κοντινή, είχα κάνει την επιλογή μου και πορευόμουν μαζί της τόσα χρόνια. Δε νομίζω ότι αν δεν νοιάζεσαι για κάποιον και αν δεν είναι σημαντικός για την ζωή σου...θα κάθεσαι να ασχολήσε και να προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημά σου ακόμα και διαδικτυακά. Έχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες να απομακρυνθώ, να μην της μιλάω. Αλλά δεν μπορώ γιατί πολύ απλά θέλω να ξέρω τι κάνει, αν είναι καλά...αν έχει κάποιο πρόβλημα για να τη βοηθήσω, όπως έκανα πάντα. Ίσως τώρα να ξύπνησα μετά από τόσα χρόνια, ίσως γιατί τώρα που μεγαλώνουμε και γνωρίζουμε τον κόσμο βλέπουμε και καταλαβαίνουμε την συμπεριφορά των ανθρώπων, ίσως γιατί εγώ δεν είχα ποτέ προβλήματα σημαντικά για να μου σταθεί.....και τώρα που έχω, είναι απούσα! Νιώθω άσχημα και έχω ένα μεγάλο ''γιατί'' όμως φοβάμαι να το εκφράσω.
    Δεν ζητάω από την φίλη μου κάτι να διορθώσει, διότι πιστεύω ότι όταν φτάνουν τα πράγματα σε αυτό το σημείο δεν υπάρχει επιστροφή. Όλη αυτή την συμπεριφορά την έχει επιλέξει για κάποιους λόγους. Απλά θέλω να μάθω τους λόγους. Δεν θέλω να ''δημιουργήσω'' μια συμπεριφορά την οποία θα της την επιβάλλω, ο κάθε άνθρωπος έχει το στυλ του....σημασία έχει να παραδέχεσαι ότι έχεις αλλάξει και να είσαι ειλικρινής με τον άλλον....και όχι απλά να φεύγεις και να απομακρύνεσαι χωρίς να εξηγείς στον άλλον τους λόγους και απλά να χάνεσαι.....πράγμα το οποίο είναι πολύ εύκολο και ταυτόχρονα δειλό γιατί αφήνεις τον άλλον να αναρωτιέται και στην τελική να νιώθει και γελοίος και να νιώθει ότι σε κυνηγάει.

  4. #19
    Remedy, δεν έχω ψάξει ποτέ κινητό άλλου και πόσο μάλλον της φίλης μου. Κάνε ένα πείραμα όμως και δες.....όταν έχεις λάβει ένα μήνυμα και το έχεις διαβάσει...και μετά δεν έχεις επιστρέψει πίσω για να κλείσεις το μήνυμα...και πολύ απλά το κινητό έχει κλειδώσει...όταν το ξεκλειδώνεις σου εμφανίζει ακριβώς το μήνυμα μπροστά σου. Έτσι και έγινε μάλλον....όταν έπιασα το κινητό και το ξεκλείδωσα αμέσως μου εμφάνισε....'' και εγώ τώρα είμαι με την lora17 και βαριέμαι, δεν ήθελα να έρθει, έγινε λάθος συνεννόηση'' .....Είχαμε περάσει πολύ ωραία εκείνο το βράδυ είχαμε ρίξει πολύ γέλιο με διάφορες ιστορίες που είχαμε θυμηθεί....δεν είχα κάτι άσχημο στο μυαλό μου για να της ψάξω το κινητό. Γι' αυτό βέβαια και δεν το έκανα....θα μπορούσα να δώ όλα τα μηνύματα....και να μου λυθούν όλες οι απορίες ενδεχομένως...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Καλημερα λορα. Λιγες μικρες ερωτησεις...τι δουλεια κανει η φιλη σου? και λες οτι ως τωρα δεν εχει κανει μακροχρονια σχεση παρα μονο επιφανειακες σχεσεις. Αυτο ειναι επιλογη της ή οχι?

  6. #21
    Kαλημέρα! Όσον αφορά στις σχέσεις της, δεν είναι επιλογή της. Είχε 2 σχέσεις όπου τελικά δεν προχώρησαν και δεν ήταν δική της επιλογή, με αποτέλεσμα όπως κάθε φίλη να της συμπαραστέκομαι...για πολλά 24ωρα...και υπάρχουν άτομα που θέλει να κάνει σχέση μαζί τους...αλλά για κάποιους λόγους αυτοί δεν είναι διαθέσιμοι. Πολλοί θέλουν να κάνουν σχέση μαζί της αλλά εκείνη δεν τους θέλει....και πολλούς θέλει αλλά δεν την θέλουν. Όσον αφορά στην εργασία της, δεν θα ήθελα να αναφερθώ καθώς δεν έχει σχέση με τι θέμα που συζητώ.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Λώρα, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η φίλη σου ήταν πάντα έτσι,
    ας το πούμε παλιοχαρακτήρας. Το λέω αυτό γιατί όπως λες πάντα έθαβε τις
    άλλες πίσω απ'την πλάτη τους. Ε, να που κάνει το ίδιο και για σένα. Λοιπόν,
    δεν είναι πρόβλημα δικό σου αλλά δικό της και καλό θα ήταν να απαγκιστρώνεσαι
    σιγά σιγά για να βρεις άλλες φίλες που πραγματικά θα αξίζουν για σένα.

  8. #23
    Άργησα όμως πολύ να το καταλάβω. Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα για τα οποία ήθελα στήριξη, μάλλον γι αυτό δεν είχα καταλάβει κάτι. Τώρα όμως που αντιμετωπίζω σοβαρά θέματα...οικογενειακά, υγείας κλπ....βλέπω ότι δε ενδιαφέρεται καθόλου και δεν μου στέκεται σαν αληθινή φίλη. Πιστεύω ότι αν βρώ έναν άγνωστο στον δρόμο και του μιλήσω θα δείξει περισσότερο ενδιαφέρον. Έχω ήδη μία βδομάδα να της μιλήσω και φυσικά ούτε και αυτή έχει εμφανιστεί....Βέβαια επειδή μένουμε κοντά είναι πολύ πιθανό να σηναντηθούμε τυχαία, απλά πλέον θα προσπαθήσω να βγάλω από πάνω της τον τίτλο της ''φίλη-κολλητής".....και πλέον να την βλέπω σαν απλά μία γνωστή. Πράγμα δύσκολο γιατί δεν έχω σαν άνθρωπος τον εγωισμό που απαιτείται.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Oι φιλοι πανε και ερχονται, σκληρο μεν, αληθινο δε. Πονάει πολυ να χασεις εναν καλο φιλο, αλλά στα αληθεια, στη δικη σου περιπτωση, μες αυτα που εχεις πει, αναρωτιεμι ποσο καλη φιλη ηταν πια.Περισσοτερο για παρεα μοιαζει και συνηθεια..

    Και μενα με πειραζει που εχω χασει φιλους καλους, επειδη αλλαξα πολη, επειδη παντρευτηκαν, επειδη δε μενει χρονος πια με τις δουλειες, ουτε λεφτα κτλ. Αλλα όταν ειναι για τετοιους λογους, συνηθως μια καλη επαφη, οσο αραιη και αν ειναι, και ενα καλο συναισθημα, μενει. Ασχετα αν νοσταλγεις εποχες που ησασταν καθε μερα μαζι, που διασκεδαζατε που μοιραζοσασταν πραγματα. Οταν ομως η φιλια "χανεται" επειδη απλα ο αλλος βαρεθηκε, ή τωρα συνειδητοποιησε ότι παντα βαριοταν, απλα συμβιβαζοταν για να εχει αν βγαινει για εναν καφε, στραβωσε με κατι, κτλ, ειναι να απορεις ποσο φιλος σου υπηρξε πραγματικα.
    Το πρωτο ποναει περισσοτερο απο το δευτερο, παρολο που υπαρχει ακομα μια γλυκεια αισθηση. Αλλα το δευτερο, ισως φερνει περισσοτερο θυμο απο λυπη..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Η "ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ"
    By Gypsy Cello in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 25-06-2011, 02:31
  3. Η "ΚΟΛΛΗΤΗ" ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ
    By elena_maria in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 04-03-2011, 17:39
  4. "Πρόβλημα" με φίλο μου...
    By chris16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 19-08-2010, 06:49
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •