Να βρειτε γιατρο που ενδιαφερετε....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Να βρειτε γιατρο που ενδιαφερετε....

    Μιας και διαβασα σε ερευνες οτι ο θυρεοειδης προκαλει πολλες φορες παρομοια ψυχολογικα προβληματα αποφασισα να κανω μια εξεταση του θυρεοειδη.
    Βγηκε καλη κανενα προβλημα σε αυτο αλλα μου ζητησαν να κανω και μια γενικη εξετασε αιματος.
    Λοιπον το συκωτι μαλλον εχει αρχισει και τα παιζει.Κατα 99,99% συμφωνα με το γιατρο οφειλετε στην φαρμακευτικη αγωγη που παιρνω.
    Δεν εχω κανει παλιοτερα εξετασεις και δεν μπορει να συγκρινει αν οι αριθμοι εχουν ανιουσα ή κατιουσα πορεια ή σταθερη και με προετρεψε να κανω εξετασεις μετα απο ενα μηνα παλι για το συκωτι.
    Μου ελεγε να του πω το γιατρο που με παρακολουθει και μου γραφει τα φαρμακα και γιατι δεν ειχα κανει εξετασεις πιο πριν ενω παιρνω τετοια φαρμακευτικη αγωγη...γιατι δεν ειχα κανει εξετασεις θυρεοειδη τοσο καιρο και πηγα επειδη διαβασα κατι και εγω του απαντουσα οτι απλως ο γιατρος μου γραφει τα φαρμακα (παει αλλος και τα γραφει για μενα) και οτι δεν εχουμε περαιτερω επαφη εδω και χρονια (απο τη αρχη δλδ χεσμενο με ειχε εχουμε συναντηθει συνολικα μια ωρα τοσα χρονια).
    Μια ζωη θυμα ετσι αισθανομαι τωρα:(
    Τι να πω...μαλλον θα χρειαστει να μειωσω την αγωγη μου και μαλιστα πηγαινα τοσο καλα:(
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    ο γιατρος σου σε εχει δει μονο μια ωρα?γιατι δεν επεδιωξες να πηγαινεις πιο συχνα?δεν θελεις?να πας να του πεις οπωσδηποτε για το προβλημα στο συκωτι,ισως χρειαστει να σου αλλαξει την αγωγη.μην καταστρεψουμε και τη σωματικη υγεια.και μην αγχωνεσαι,ολα καλα θα πανε
    φιλια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    keep μου ο λόγος που δεν πας στον γιατρό είναι επειδή όπως μας λες δεν ενδιαφέρεται για σένα ή λογω εργασιακών σου υποχρεωσεων?
    αν επιτρέπεται πόσα φάρμακα παίρνεις?
    ρωτάω γιατί και γω παίρνω εδώ και χρόνια ισχυρή δόση αντιψυχωτικού(10 mg zyprexa) αλλά παρόλα αυτά το συκώτι μου είναι οκ(τουλάχιστον προς το παρόν...)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    κιπ, σε θέλουμε όλοι καλά!
    μπορεί και το συκώτι να μην έχει σχέση με τα φάρμακα.
    πάντως αυτό που έγραψε η άννυ, κι εγώ τα ίδια μου ήρθε να σου γράψω διαβάζοντάς σε...
    είσαι νομίζω για όλους μας ένα φωτεινό παράδειγμα, δε σε θέλουμε θύμα, εγώ τουλάχιστον σε βλέπω σαν αγωνιστή που έχεις κερδίσει και το θαυμασμό και την αγάπη μου, με τόσα που προσφέρεις σε όλους μας μέσα στο σάιτ...
    κιπ προσεχτικός! :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by keep_walking
    Μια ζωη θυμα ετσι αισθανομαι τωρα:(
    Τι να πω...μαλλον θα χρειαστει να μειωσω την αγωγη μου και μαλιστα πηγαινα τοσο καλα:(
    Το ότι ίσως χρειαστεί να μειώσεις την αγωγή για να μπορέσει να ανταπεξέλθει και το συκώτι σου δεν σημαίνει ότι θα πας και χειρότερα βρε Keep!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...λοιπον καλο ειναι να υπενθυμιζετε στους γιατρους που σας συνταγογραφουν να προσθετουν μια γενικη αιματος καθε 6 με 8 μηνες καθως επισης &τιμες προλακτικης& cpk

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....διευκρινιζω οτι οι τιμες της Προλακτινης του ορου&της Φωσφοκινασης του ορου cpk&prl αντιστοιχα ειναι ιδιαιτερα χρησιμες για την προληψη καποιου πιθανου κακοηθους νευροληπτικου συνδρομου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο κάποια φάρμακα να δημουργούν προβλήματα σε κάποιο όργανο. Αυτό όμως αποκλείεται με τα ομοιπαθητικά φάρμακα.

    Keep, μην απογοητευεσαι. Μεγάλο λάθος που δεν είχες επικοινωνια με τον γιατρό σου. Μπορει να μειωθει η δόση ή να αλλάξει το φάρμακο και να συνεχίσεις μια χαρά την θεραπεία σου.

    Δες το σαν ¨καμπανάκι ώστε να εχεις καλυτερη επαφη με τους γιατρους σου.

    Καλή δυναμη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Η χρόνιαχρήση φαρμάκων ίσως να επηρρεάζει την λειτουργεία του ήπατος καθώς εκεί μεταβολίζονται τα περισσότερα από αυτά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ......γι αυτο στη γενικη αιματος συμπεριλαμβανεται ο ελεγχος της αλκ φωσφατασης,των τρανσαμινων,της γ GT που μας δινουν την εικονα της ηπατικης λειτουργιας!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω ολους για τη συμπαρασταση...θα δω τι θα κανω μετα παο ενα μηνα που θα επαναληφθει η εξεταση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    αστο κεερ μη το παιδευεις δεν μπορεις να μπεις στο chat..:P :p

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    keep mou... ola tha pane kala ..filakia
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ιωαννα παιρνω 30 mg abilify και παλαιοτερα επαιρνα risperdal....το zyprexa δεν το εχω δοκιμασει...ή νομιζω οτι δεν το εχω δοκιμασει γιατι την εποχη της τρελλας μου χορηγουσαν σχεδον εν αγνοια μου καποιο αλλο φαρμακο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ......Απο τα νεοτερα νευροληπτικα επομενως!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •