Πού ειναι αυτη η ζωη, που λενε ότι ειναι τόσο ωραια; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Η ζωή δεν είναι ούτε όμορφη ούτε άσχημη ή καλύτερα, έχει και τις καλές και τις κακές της στιγμές.
    Το ίδιο και οι άνθρωποι, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, κανείς δεν είναι μόνο καλός ή μόνο κακός.
    Όταν είμαστε εμείς καλά, ικανοποιημένοι με τον εαυτό μας, ευτυχισμένοι, τότε επικεντρωνόμαστε περισσότερο στα θετικά της ζωής και των ανθρώπων. Κι επειδή αυτό το εκπέμπουμε, τότε και οι (περισσότεροι) άλλοι μας αντιμετωπίζουν θετικά και βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους.
    Άρα, για μένα το ζήτημα είναι να επικεντρωθούμε στο πώς να βελτιώσουμε το μέσα μας. Έτσι μόνο αλλάζει προς το καλύτερο κι ο κόσμος γύρω μας. Και δε λέω πως αυτό είναι πάντα εύκολο, τις πιο πολλές φορές θέλει κόπο και χρόνο. Όμως γίνεται.
    Δυστυχώς, συχνά κάνουμε το λάθος να πιστεύουμε ότι θα γίνουμε ευτυχισμένοι αν αλλάξει ο κόσμος και η κοινωνία.
    Όσο όμως περιμένουμε από τους άλλους ν' αλλάξουν, χάνουμε το χρόνο μας και ματαιοπονούμε. Και στο τέλος απογοητευόμαστε.
    Όταν νιώθουμε καλά μέσα μας η ζωή είναι πολύ ωραία!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    H ρίζα όλου βρίσκεται στην κοινωνία, που είναι μια πλαστή και τεχνητή, κατασκευασμένη και επιβεβλημένη πάνω μας συνθήκη ζωής, και αυτή η τεχνητή και αυταρχική συνθήκη περιλαμβάνει όλα τα πεδία της ανθρώπινης ζωής σήμερα. Από τον τρόπο που γαμιέσαι μέχρι το τι τρως και τι εμπορεύματα αγοράζεις, από την εργασία ως την ψυχολογία και τις σωματικές σου λειτουργίες, η κυριαρχία συμμαχεί με το ηλίθιο κοινωνικό σώμα, αυτή τη χαβούζα, τη μάζα, τη πλέμπα, το άθροισμα που σύρεται δώθε κείθε, καθώς στην ουσία δεν υπάρχει, είναι ένα μη σώμα, δεν έχει δικά του χαρακτηριστικά, παρά αυτά που η συγκυρία ορίζει, εκεί είναι που θα έπρεπε να προσανατολίζεται η κριτική. Τα κορδελάκια για ρομαντισμούς, παρελθοντονοσταλγίες, καλοσύνες, αγιοσύνες δεν τα συζητώ, είναι πάλι τεχνητές συνθήκες, που κάποιοι τις χρησιμοποιούν ως μία ευφυή ανακάλυψη κόλλας ανάμεσα σε άτομα που δεν έχουν τίποτε να τα ενώνει, παρά η εξάρτηση, η ανάγκη, ο πειθαναγκασμός, και όχι η επιθυμία.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Πολλες φορες προσπαθω να βρω ενα νοημα παραπανω, αλλα αδυνατω. Ισως να ειμαι φυσει απαισιοδοξο ατομο, γι αυτο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Και όλα κυλούσαν ωραία και ήρεμα μέχρι που έβαλε την πινελιά σαπίλας η confide...
    Λυπάμαι...τόσα post και εδω όπως και παντού και πρέπει όπως πάντα να απλώσεις όλη την σύψη που έχεις στο μυαλό σου.
    Την γνώμη σου θα πεις οτι λες..και εγω την δική μου.
    Βλέπεις howtodream, υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι για να δικαιολογούν όλα τα αρνητικά στα οποία αναφέρθηκες στο πρώτο σου post. Εχουμε και την επιβεβαίωση....
    Βέβαια το παρουσιάζουν λες και δεν συμμετέχουν σε αυτό ενώ αδειάζουν τον αχόρταγο στην πόρτα σου. Λες και όλα αυτά δεν είναι δικα τους αλλά κάποιου άλλου. Μόνο που κανείς άλλος δεν μίλησε έτσι εδώ μέχρι τώρα...Αυτό και μόνο με κάνει να σκέφτομαι το πόσο έχει ποτίσει το μυαλό ορισμένων σχετικά με το οτι τα πάντα ΠΡΕΠΕΙ να είναι σαπια....δεν πρεπει και δεν είναι....μόνοι σας τα κάνετε και δεν θα το δείτε ποτέ...
    Όταν κάθονται και γκρινιάζουν για το πόσο σάπια και ανώφελα είναι όλα σε τι ακριβώς διαφέρουν? Όταν επιτρέπουν σε όλα αυτα που δήθεν κατακρίνουν να μπουν στο στομα τους και στο μυαλό τους και μετά να τα πλασάρουν και σε άλλους....τι πουλάνε ουσιαστικά? την αντίδραση? την διαφορετικότητα? η μήπως είναι απλοί πλασιέ κουβαλώντας τα μαστέλα των γουρουνιών που κοροιδεύουν σαν παραδείγματα προς αποφυγη ενώ έχουν ήδη λερώσει τους εαυτους τους και λερώνουν και τους άλλους στην πορεία?
    Ξυπνά Βασίλη.....

    Αν δεν συμφωνείς με κάτι απο αυτά που βλέπεις howtodream απλά μην συμμετέχεις σε αυτό. Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως τα πάντα είναι έτσι. Και αν πραγματικά δεν συμφωνείς με τίποτα, τότε αυτή σου η ιδέα είναι η ίδια απόδειξη οτι υπάρχει και κάτι άλλο απο αυτό που βλέπεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Η ασχημια βρισκεται παντου.....σημερα μιλησα με μια γνωστη μου, η οποια ηταν καταενθουσιασμενη καθως την δεχτηκαν στην Ιατρικη σχολη Αθηνων για να κανει μια μεταπτυχιακη ερευνα. Η ιδια μου τα ελεγε με ενα υφος τυπου: προσκυνηστε με! Οταν δεν αντεχα αλλο το στυλακι της και εκανα να φυγω, με ρωτησε τα δικα μου. Της ειπα για το διδακτορικο και ολη την προσπαθεια που εκανα και με ρωταει με το ιδιο υφος: αααα, καλεεεε γερο μεσο κι εσυ ε;;;; Της εξηγησα οτι δεν παιχτηκε τιποτα τετοιο και μου λεει με θρασος: καλα, εγω παντως πρεπει να παω να ευχαριστησω πολλους για τη θεση μου.....ααααχ το γραφειο του πασοκ να ναι καλα στο υπουργειο.


    Αηδιασα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Πιστεύεις οτι είσαι σαν εκείνη πχ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Οχι, καμια σχεση, αλλα αυτες πανε μπροστα. Περσυ δουλευε σε μια θεση του δημοσιου, παλι με τα κονε της, πηρε σπιτι, εκανε τις γνωριμιες της και απο Σεπτεμβριο σε αλλη μεγαλη θεση. Εγω ομως που εκανα τα παντα με την αξια μου, βγηκα και στο εξωτερικο, υπεμενα χιλια δυο, οχι δουλεια ή σπιτι, το απολυτο τιποτα. Αλλα αυτη ειναι η ζωη. Εγω να τρεχω ολη μερα, να μην εχω χρονο ουτε καν μια σχεση της προκοπης να κανω και αυτη να εχει τα παντα. Που ειναι το ωραιο λοιπον σε αυτη τη ζωη;

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν ειναι ωραια να προσπαθουμε για την ζωη μας?Να λεμε μετα κουραστηκα,ταλαιπωρηθηκα αλλα κατι καταφερα!Αυτοι που τα εχουν ολα στο πιατο και απο αλλους ειναι μαθηματικα βεβαιαο οτι καποια στιγμη θα πνιγουν στην σκια τους.Δεν σε καλυψα το ξερω αλλα ειναι γνωμη μου..Και το εχω δει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Μακαρι να ειναι ετσι. Ολη η οικογενεια μου αυτο λεει " τί ανησυχο παιδι, ολο τρεχει". Μα δε μπορω να επαναπαυομαι. Θα μπορουσα να κανω οποιαδηποτε δουλεια, αλλα διαλεξα τον κοσμο των βιβλιων, γιατι μου αρεσε, μου ταιριαζε, με εξεφραζε. Αντιστοιχα, μου ειναι δυσκολο να συμβιβαστω, και κοπιαζω καθε μερα. Να φανταστειτε οτι απο χθες που ειμαι με φαρυγγιτιδα και καθομαι ολη μερα στο κρεβατι, νιωθω τυψεις, γιατι θα μπορουσα να κανω κατι για τη δουλεια μου, αλλα με τον πυρετο αδυνατω. Θα με δικαιωσει ομως αυτο ποτε; Πιθανοτατα οχι στην Ελλαδα του βυσματος και των γνωριμιων.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι η τελειομανια ομως δεν βγαζει καπου επειδη πρωτον εσυ παντα θα εχεις το ανικανοποιητο απο τον εαυτο σου και δευτερον θα τα "παιξεις"..Και το κρεβατι χρειαζεται και η ξεκουραση..Βγαζεις ενοχικα και ουσιαστικα συναγωνιζεσαι τον ιδιο σου τον εαυτο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Οχι, καμια σχεση, αλλα αυτες πανε μπροστα. Περσυ δουλευε σε μια θεση του δημοσιου, παλι με τα κονε της, πηρε σπιτι, εκανε τις γνωριμιες της και απο Σεπτεμβριο σε αλλη μεγαλη θεση. Εγω ομως που εκανα τα παντα με την αξια μου, βγηκα και στο εξωτερικο, υπεμενα χιλια δυο, οχι δουλεια ή σπιτι, το απολυτο τιποτα. Αλλα αυτη ειναι η ζωη. Εγω να τρεχω ολη μερα, να μην εχω χρονο ουτε καν μια σχεση της προκοπης να κανω και αυτη να εχει τα παντα. Που ειναι το ωραιο λοιπον σε αυτη τη ζωη;
    Άπαξ και μπεις στο τριπάκι των συγκρίσεων, δεν πρόκειται να βγεις αλώβητος/η.
    ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάποια που θα είναι πιο όμορφη, θα έχει τα κονέ κτλ κτλ

    Εσύ δεν είσαι ικανοποιημένη με την μέχρι τώρα πορεία σου;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εν μερει αυτο που λες ισχυει. Αλλα αν δε τα κανω, νιωθω σαν βαρος, αχρηστη, οτι δεν συνεισφερω πουθενα. Αλλωστε απο καπου κι εγω πρεπει να παιρνω μια χαρα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Άπαξ και μπεις στο τριπάκι των συγκρίσεων, δεν πρόκειται να βγεις αλώβητος/η.
    ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει κάποια που θα είναι πιο όμορφη, θα έχει τα κονέ κτλ κτλ

    Εσύ δεν είσαι ικανοποιημένη με την μέχρι τώρα πορεία σου;

    Θα σου πω. Θεωρω οτι εχω καταφερει αρκετα για την ηλικια μου, ωστοσο προσπαθω παντα για το καλυτερο. Ωστοσο καποια εκλειπουν κυριως λογω χρονου. Πχ, ηθελα να παρω σκυλο και ολο το σκεφτομαι, οτι δε θα χω τον απαραιτητο χρονο. Νιωθω επισης την πιεση οτι πρεπει καποια στιγμη να γινω οικονομικα ανεξαρτητη αλλα παραλληλα πρεπει να ειμαι και αψογη ακαδημαικα.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ξερεις τι νομιζω?Οτι περνας τον εαυτο σου απο Ιερα Εξεταση..Να προσπαθεις μεχρι εκει που μπορουν οι δυναμεις σου και η ψυχικη σου υγεια!Να με συγχωρεις και για την εκφραση χεστηκες τι κανει ο διπλανος,χεστηκες και αν μπηκε η αλλη με το ΠΑΣΟΚ εσυ θα εισαι αυτη που καταφερες οτι καταφερες με τις δικες σου τις δυναμεις γενικως και ειδικως!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ισως γι αυτο και δε βρισκω τη ζωη ωραια.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ...ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ...
    By ROULA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-06-2013, 00:18
  2. Τι είναι πια αυτή η ψυχή μας;!
    By Tonia Papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 06-11-2012, 17:57
  3. Η ζωή είναι ωραία όσο μικρή κι αν είναι
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2012, 03:26
  4. Η ζωή είναι ωραία...
    By Μαίρη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 02-03-2007, 11:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •