κατάθλιψη απο τοξική σχέση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56
  1. #46
    καλημερα! εγω 28 αυτος 29,πιστευω οτι στη φαση που ειναι δεν θα ηταν καλο για κανεναν να μεινουμε μαζι,αν κ θα το ηθελα πολυ..

  2. #47
    Quote Originally Posted by τζινα View Post
    καλημερα! εγω 28 αυτος 29,πιστευω οτι στη φαση που ειναι δεν θα ηταν καλο για κανεναν να μεινουμε μαζι,αν κ θα το ηθελα πολυ..
    εμεις 1μιση χρόνο ζήσαμε μαζι, οπου ο ένας χρονος σχεδον ήταν καθαρός...αλλά τα θέματα δεν έπαυαν οπως και να χε...
    Δεν θα στο συνιστούσα απο προσωπική εμπειρία, ώστε να είσαι αποστασιοποιημένη κατα κάποιο τρόπο και μη δεδομένη..ακόμα και ενα φυσιολόγικό ζευγάρι ρουτινιάζει και εχει θέματα, σκέψου εμάς, κυρίως απο ψυχολογική άποψη και όχι απο θέμα ρουτίνας... αυτός τι σου λέει? γενικά για τη σχέση σας? τον βλέπεις πρόθυμο?διακρίνεις δύναμη μέσα του?

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Νικη και τζινα , αξιζετε μπραβω πολλα! οχι επειδη ειμαι στην θεση των συντροφων σας -καλα παιζει κι αυτο λιγακι ¨) - αλλα κυριος για τον λογο του οτι ακουτε την καρδουλα σας! ακουτε κι ακολουθατε τα αισθηματα σας! οχι το τι σας προτασει κι σας επυβαλει η κοινωνια! ,η κυρα κατινα της γειτονιας δλδη"! - δεν εχω προβλημα με τις κατινες εχουν ομορφο ονομα κι ζητω σηγνωμη αμα διαβαζει καποια απο αυτες- ετσι λοιπον ,το να ζητε, να κυνηγατε την ζωη σας βαση της ψυχης σας ειναι δυσκολο, θελει πολυ τσαγανο κι να αντεχεις στο τι θα ακουσεις απο την μαμα,το μπαμπα, και πολλους αλλους ακομα, θα εθουν στιγμες που μπορει να σας κανει περα κι κοσμος , λογο της επυλογης σας, ομως στο τελος να ξερετε οτι ολοι θαυμαζουν ατομα που μπορουν να διαμορφονουν την ζωη τους πανω στα αληθηνα αισθηματα τους! να μπορουν να φεςρνουν παραλληλα τα αισθηματα , την επαγκελματικη τους αποκατασταση κι την υγεια τους μαζι ολα αυτα! αμα το κανετε αυτο εχετε καταφερει την πιο μεγαλη μαχη. ολοι αυτο θελουμε στην ζωουλα μας να εχουμεδιπλα μας αυτην-αυτον που αγαπαμε κι ταυτοχρονα την υγεια μας!
    Μπραβο σας λοιπον που το ζητε! κι αμα δε τα βγαλετε περα, κι αμα χασατε καποια χρονακια απο την ζωη σας μη σας περνει απο κατω! δειτε το σαν μια εμπειρια! ειναι κατι που θας σας καμει πολυ πιο ορημες απο τα να ειχατε 2-3 γκομενους κι να μην σας αξιζαν, μπορει βεβαια κι να ειχατε μπλεξει με τον τελειο ανδρα, τον ανδρα της ζωης σας αλλα μπορει κι οχι, ετσι ειναι αυτα! πωτε δε ξερεις!!
    Προσωπικα δε θα σας πω τι να κανετε με τις ζωες σας, με τα συναισθηματα σας, μοναχα θα σας ελεγα την γνωμη μου , η σαν συμβουλη, να προσπαθησετε - ασχετα με το τι θα κανετε, αν θα τα χαλασετε η οχι - να ειστε οσο πιο λιγο γινετε ονειροπολες με τα αγορια σας, δλδη μην τους λετε οτι θα κανουμε οικογενεια, θα ζησουμε εκει, αυτο ειναι το σπιτι μας αυριο μεθαυριο, θελω να κανουμε αγορι κι να το λενε ετσι, θελω να ειναι το σπιτι μας γαλαζιο η πρασινο κι αλλα ομορφα αλλα πολυ δυσκολα να τα ξεχασει καποιος που εχει θεμα με ουσιες!
    Ο λογος ειναι οτι αμα δεν γινουν ολα αυτα, εσεις θα κλαψετε, θα ξενερωσετε, θα τα αναπολησετε κι σε κανα μηνα θα τα χετε ξεχασει, μπορει κι να εχετε βρει καποιο αλλο αγορι αρα ολα θα ειναι καλα, ομως, ο αλλος , το προιν αλλο σας μισο,αν εχει ξανα μπλεξει με ουσιες η αμα ειναι σε περιοδο απεξαρτησης το μυαλο του δουλευει αλλιως!! - δεν αναφερομαι σε κανονα, δεν λεω οτι ειναι για ολους τους χρηστες το ιδιο ,κι φυσηκα ο καθε ανθρωπος ειναι κατι μοναδικο,απλα σε καποιες φασεις υπαρχουν κοινα αισθηματα- ετσι λοιπον ο αλλος που προσπαθει να μεινει καθαρος η να γινει καθαρος, οταν φαει την φρικη του τι εχασε, του τι θα μπορουσε να εχει μαζι σας, των ονειρων που εκανε μαζι σας, τις εικονες που περασαν μεσα στο μυαλο του, σαν θα ερθει οι στιγμη να τις βγαλει ολες αυτες τις τοσο ομορφες εικονες, εκεινη την φαση λοιπον ο κακος εαυτος!! η κολο εξαρτηση που παντα παραμονευει να βρει μια δικαιολογια για να τους πει - "να ειδες!! κανενας δεν σε αγαπαει, η κολο ζωη, οι γυναικες ειναι ολε;ς ιδιες!! εισαι λουζερ , κι ολα αυτα- εκεινη την στιγμη λοιπον πολυ ευκολα μπορει να χασει την γη κατω απο τα ποδια του!! σας το λεω απο προσωπικη γνωμη κι δεν ειναι κανονας!!το ξανα λεω γτ. παρεξηγουμε καμια φορα, δεν ειμαι συνδηκαληστης των πρεζακιδων ετσι!! την γνωμη μου γραφω κι μαλιστα ανορθογραφα στο φουλ.

  4. #49
    nikitin ειναι προθυμος,καναμε σχεδια...απλα υπαρχουν μερες που ειναι χαλια ψυχολογικα ολα του φαινονται μαυρα κ οτι δεν θα μπορεσει να τα καταφερει κ με απομακρινει! πραγματικα δεν μπορω να προβλεψω ουτε την επομενη μερα σε αυτο το σημειο...ειμαι πολυ μπερδεμενη κ ξερω πως κανω κακο στον εαυτο μου αλλα υπαρχει κατι που με κραταει σε ολο αυτο

  5. #50
    αν μπορουσες να δεις εσας τους 2, σαν ενα τρίτο ατομο,εξω απο όλο αυτο, τί θα σε συμβουλευες να κάνεις?

  6. #51
    καλημερα!! εχω ατομα που με στηριζουν σε ολο αυτο παρα πολυ,ολοι πιστευουν οτι υπαρχουν δυνατα συναισθηματα κ απο τισ δυο μεριες,το θεμα ειναι ποσο εγω μπορω να διαχειριστω ολα αυτο κ ποσο το αφηνω να με επηρεαζει...λοιπον αν ημουν καποιος τριτος θα με συμβουλευα να φυγω.αλλα θα μιλουσα χωρις να ξερω ποσο δυνατα ειναι τα συναισθηματα του αλλου,θα μιλουσα αντικιμενικα.....

  7. #52
    nikitin πως εισαι?? ολα καλα??

  8. #53
    Quote Originally Posted by τζινα View Post
    nikitin πως εισαι?? ολα καλα??
    καλα λεω τζινα μου...εσυ?πως πανε τα πραγματα?

  9. #54
    θα πω καλα....πως ειναι ο φιλος σου? βασικα εσυ πως εισαι ψυχολογικα?

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Κοπελιά, για ποιο λόγο να είσαι σε κατάθλιψη εσύ για το θέμα άλλου? Γιατί να υποβάλεις τον εαυτό σου σ'αυτη τη διαδικασία?
    Το γεγονός πως μπήκε για απεξάρτηση μετά από πίεση δική σου και συγγενών και όχι δική του απόφαση, δεν είναι καλό σημάδι.
    Δεν έχει φτάσει στον πάτο για να αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος και να θέλει πάρα πολύ να ξεφύγει.
    Τα προγνωστικά δεν είναι καλά όταν δεν είναι απόφαση του ίδιου αλλά έρχεται ως εξωτερική πίεση του περιβάλλοντος.
    Ένα άλλο σημαντικό είναι πως σου έλεγε ψέματα και λογικό είναι πια να μην τον εμπιστεύεσαι. Η άποψή μου είναι να απομακρυνθείς
    και αν-και όταν-καθαρίσει, αν νιώθεις ακόμα να το θες να του δώσεις μία τελευταία ευκαιρία. Να τονίσω το Μία. Και Μοναδική.
    Αν ξαναπέσει, εφόσον θα του το έχεις από πριν ξεκαθαρίσει, θα σου είναι και ευκολότερο να μη νιώθεις αυτή τη λύπηση
    που σε τρώει. Είναι η δική του ζωή και αν τη μοιράζεται με σένα και με την πρέζα, έχει δύο ερωμένες. Αν θέλεις να τσεκάρεις
    πόσο αποφασισμένος είναι, μόνο αν θα ήταν έτοιμος να κάνει κάτι δραστικό για να ξεκολλήσει, όπως το να μετακομίσει
    σε άλλη πόλη θα ήταν ενδεικτικό. Και πάλι, γνωρίζω ανθρώπους που περιοδικά πάνε από την επαρχία στην πόλη μόνο
    και μόνο για να βρουν. Η δική σου υποχρέωση είναι σε σένα, όχι σε σένα και στους εθισμούς των άλλων.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  11. #56
    Χρόνια πριν, πάνω από είκοσι, ήμασταν τρεις κολλητοί. Εγώ και δυο αγόρια. Ημασταν μαζί απ το δημοτικό μέχρι την εφηβείαχανόμασταν, βρισκόμασταν και πάλι απ την αρχή. Κάποια στιγμή ο ένας απ τους τρεις έμπλεξε με πρέζα, γεγονός που εμείς το μάθαμε καιρό μετά.
    Πέσαμε και οι δύο πάνω του να τον βοηθήσουμε να ξεπμέλεξει με πολύ αγώνα, ξενύχτι, συμπαράσταση, κουβέντα.
    Για ένα διάστημα μας είχε πείσει ότι έχει τελειώσει το ζήτημα, δεν είχε τελειώσει, τράβηξε ο καθένας το δρόμο του.
    Εγώ με το άλλο παιδί, κάνουμε ακόμη παρέα και πρόσφατα που ήρθε Αθήνα για μερικές μέρες, επιδίωξε να βρει και τον τρίτο της παρέας.
    Αποτέλεσμα;
    Μπαίνει και βγαίνει στα προγράμματα, ζει με κάποιο επίδομα πρόνοιας, δεν έχει πια δόντια, είναι σκιά του εαυτού του.
    Στεναχωρήθηκα φυσικά, αλλά παράλληλα νευρίασα που τελικά αποφάσισε να πετάξει έτσι τον εαυτό του.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Σχεση και καταθλιψη
    By Skl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 07-10-2013, 19:18
  2. συναισθηματικη τοξικη εξαρτηση
    By starfish in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2013, 16:53
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  5. κατάθλιψη-σχέση
    By mstrouf in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •