Αυτοεκτίμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518

    Αυτοεκτίμηση

    'Ενα θέμα-σταθμός για την ψυχική υγεία και ευεξία μας!
    Πώς την αποκτάμε?
    Πώς τονώνουμε την αυτοεκτίμηση μας?
    Πώς λειτουργούμε με σεβασμό στον εαυτό μας, με αγάπη για μας, χωρίς να εξαρτώμαστε δουλικά από τυχόν αρνητικά αποτελέσματα, κακές κριτικές, ελέγχους και χειρισμούς?
    Πώς μαθαίνουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας όπως είναι και όχι όπως θα θέλαμε να είναι ή όπως απαιτούμε να γίνει ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι πολυ απλο κατ αρχην μαθαινεις πιον να ακους κ πιον οχι αν προσεξεις καλυτερα θα δε1ς οτι αυτοι που δεν εχουν καλη αυτοεκτιμηση επειρεαζονται με το παραμικρο στα αρνιτικα σχολια υπαρχει ενας αλλος τροπος που μου εμαθε μια γνωστη μου παιρνεις ενα τετραδιο κ γραφεις.. θελω να... και καθε φορα που πιστευεις οτι χανεις τη πιστη στον εαυτο σου το ξαναδιαβαζεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Γράφεις τις επιθυμίες σου?
    Αυτό δεν αγχώνει πιο πολύ όμως?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι. εμενα οχι αλλα ολοι δεν ειναι ιδιοι παντως το να μαθεις πιους να ακους κ πιους οχι αυτο ειναι βασικο

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Η αυτοεκτιμηση δεν χτιζεται απο τους αλλους..Αρα δεν μπορεις να λες ααα αυτος μου λεει ωραια λογακια αυτον θα ακουω,ο αλλος μου λεει ασχημα λογακια αυτον τον διωχνω!Εγκειται στην αγαπη και την αποδοχη του εαυτου μας η αυτοεκτιμηση και πουθενα αλλου..Η παλη λοιπον για την αποδοχη του εαυτου μας ειναι ολοδικη μας και δεν στηριζεται στα λογια των αλλων.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καπου λες οστοσο σε αλλο επεισοδειο οτι οι γωνεις σου σε πιεζαν αυτο ενδεχομενως θα σε εκανε ετσι ολα να σε αγχωνουν αρα παρε κανενα βιβλιο με τεχνικες χαλαρωσης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Nαι οπωσδήποτε! ας πούμε ότι το έχω φιλτράρει αυτό, ποιούς ακούω και ποιούς όχι...
    Έχω κολλήσει χοντρά με το αποτέλεσμα όσων κάνω...και αυτό με τρελαίνει από άποψη άγχους.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Η αυτοεκτιμηση δεν χτιζεται απο τους αλλους..Αρα δεν μπορεις να λες ααα αυτος μου λεει ωραια λογακια αυτον θα ακουω,ο αλλος μου λεει ασχημα λογακια αυτον τον διωχνω!Εγκειται στην αγαπη και την αποδοχη του εαυτου μας η αυτοεκτιμηση και πουθενα αλλου..Η παλη λοιπον για την αποδοχη του εαυτου μας ειναι ολοδικη μας και δεν στηριζεται στα λογια των αλλων.
    ναι αλλα αν εμφανιστει καπιος που δε πιστευει στον εαυτο του κ του πει κ ο αλλος ασχημα λογια μετα χαιρετισματα θα τον ριξει ψυχολογικα επισης δε τον διωχνεις απαραιτητα αλλα
    1) κανεις το κουφο
    2)κανεις πλακα
    3)κανεις τα αντιθετα απο οσα λεει
    οσοι δεν εχουν αυτοπεποιθηση με το που θα τους πει καπιος κατι αρνητικο το ψαχνουν συνεχεια μηπως εχει δικιο???? κ τετοια

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    H αυτοεκτιμηση χρυσε μου δεν χτιζεται στα λογια των αλλων..Το να πιστευεις στον εαυτο σου ειναι εσωτερικη διεργασια και οχι τα κοπλιμεντα του κοσμου.

    Σαφως δινει ωθηση μια καλη κουβεντα..Αν ομως εχεις μυρια συμπλεγματα και αυτη στραφι παει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Ναι όμως κι αν σου λένε καλά λογάκια, που λέει κι ο Αλέξανδρος, και πάλι δεν καταλήγεις να εξαρτάσαι από το τί λέει ο ένας κι ο άλλος? είτε θετικά είτε αρνητικά?
    όλη αυτή η εξάρτηση κάποια στιγμή δεν πρέπει να σταματήσει?
    Γνώρισα πρόσφατα σε μια ομάδα μια κυρία στα 45φεύγα της, η οποία ήταν άριστη στο σχολείο, με υποτροφίες, άριστη στο πανεπιστημιο, μεταπτυχιακό-διδακτορικό στη Γαλλία, όλα άριστα, πέτυχε και μια τέλεια δουλειά στα 30 της και για πρώτη φορά στη ζωή της συνάντησε σκληρό ανταγωνισμό στο εργασιακό περιβάλλον. Πρώτη φορά ήρθε αντιμέτωπη με την απόρριψη... το αποτέλεσμα? από τη στενοχώρια έπαθε παράλυση στο χέρι της, άλλαξε πόστο και τώρα κάνει πρωτόκολλο σε μια μικρή υπηρεσία στην επαρχιακή μου πόλη.
    Τί θέλω να πω? ότι αν χτίζουμε την αυτοεκτίμηση μας σε εξωτερικούς παράγοντες, θα έρθει κάποια στιγμή που θα εκλείψουν και εμείς θα βρεθούμε σαν το βασιλιά του παραμυθιού, γυμνοί...
    Άρα, αν δεν χτίζω την αυτοεκτίμηση μου πάνω στο τί ακούω ή τί κάνω, πόσα λεφτά έχω ή τί ρούχα φοράω ή πόσο θεά πιστεύω ότι είμαι, πώς την χτίζω?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ναι όμως κι αν σου λένε καλά λογάκια
    ναι εχω αρκετες εξαρτησεις απο ανθρωπους θα λεγα αλλα πολες φορες καπιος που πιστευεις σε αυτον κ τα λογια του κ πιστευεις οτι εχουν βαση τα λογια του κ δεν ειναι απαραιτητα καλα λογια μου εχουν πει κ ασχημα φιλοι μου οπως μια μερα που ξυρισα το κεφαλι μου που μου πως εγινες ετσι ρε μλκ χαχαχα επισης αυτο που δημιουργει την ανασφαλεια ειναι η αγνοια η γνωση γεννα τη δυναμη. οπως οταν δε ξερεις τι σου φταιει κλπ

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Βρισκοντας τα με τον εαυτο σου..Δεν ειναι και οτι πιο ευκολο,ουτε ομως ανεφικτο.Κανεις ενα φοκους μεσα σου,βλεπεις ποια ειναι αυτα που σε ενοχλουν,αν θα επρεπε πραγματικα να σε ενοχλουν,βλεπεις επισης τα θετικα στοιχεια σου και προσπαθεις να δουλευεις περισσοτερο αυτα.
    Αν μπορουσες να πεις κατι πιο συγκεκριμενο καλα θα ηταν,διοτι "σκιες" ολοι εχουμε μεσα μας,εχουμε ομως και ηλιους που τις φωτιζουν.
    Τους ηλιους τους εχουμε εμεις,αλοιμονο αν στεκομασταν στα λογια των αλλων.Αρα λοιπον κατ'εμε η αυτοεκτιμηση εχει να κανει με την αποδοχη των δυνατοτητων μας,του εαυτου μας,της εμφανισης μας.Την δικη μας αποδοχη πρωτιστως.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Καλά ποιός μπορεί να πει πόσο αξίζεις...
    Κανείς!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Αρα λοιπον κατ'εμε η αυτοεκτιμηση εχει να κανει με την αποδοχη των δυνατοτητων μας,του εαυτου μας,της εμφανισης μας.Την δικη μας αποδοχη πρωτιστως.
    Σωστό!
    Πώς ξέρω όμως ποιές είναι οι πραγματικές μου δυνατότητες? μέσω της εξέλιξης μου στη ζωή, της πορείας μου? μέσω των αποτυχιών μου μαθαίνοντας?
    (νιώθω ότι μπαίνουμε στο τρυπάκι "η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα?")

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καποιος θα βρεθει να πει τι αξιζεις και το αντιθετο..Το θεμα ειναι να ξερεις εσυ πρωτη τι αξιζεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοεκτίμηση
    By serios in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 06-09-2013, 21:39
  2. Αυτοεκτίμηση (;)
    By amoutsin in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 10-11-2012, 18:55
  3. Κριτική-Αυτοεκτίμηση
    By anonymous_1 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 69
    Last Post: 25-02-2012, 12:03
  4. χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Johnakis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2012, 13:53
  5. Αυτοπεποίθηση και Αυτοεκτίμηση
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 09-06-2011, 02:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •