Αρωστημενοs νουs εν σωματι υγιη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12

    Αρωστημενοs νουs εν σωματι υγιη...

    Καταρχαs καλησπερα σαs,ειμαι νεα στη παρεα σαs.Συγκεκριμενα μολιs χτεs εμαθα για το foroum υποστηριξηs οπου και μετα απο ενα σχετικα συντομο ξεφυλισμα των σελιδων του,εγινα και μελοs του...Πρεπει να σαs πω πωs πριν 2 με 3 μηνεs δεν ειχα ιδεα του τι εστι ιντερνετ,ειμουνα παντελοs ασχετη.Οσο απιθανο κι αν σαs φαινετε αυτο,δεν ηξερα καν το πωs ν`ανοιξω εναν υπολογιστη...Ο λογοs λοιπον που γραφω σημερα ειναι...δεν ξερω ακριβοs,υποθετω πωs δεν ψαχνω απλα 'υποστιρηξη' αλλα και καπου να τα πω,μιαs και οι λιγοστοι ανθρωποι που βρισκονται πια κοντα μου αποφευγουν να συζητουν μαζι μου τα θεματα που πραγματικα με καινε,τιs προτογνωρεs για εμενα φοβιεs,τιs παρανοιεs που κανω βρε αδερφε.Και οταν τουs λεω πωs πολυ φοβαμαι μην τυχον ξαναυποτροπιασω και τρελαθω,οταν τουs λεω πωs νιωθω ωρεs ωρεs να μου γυρνανε τα μυαλα,αυτοι βρισκουν σωστο να μου λενε απλα λογακια καθυσηχαστικα του στυλ'δεν εχειs τιποτα,εισαι μια χαρα,μη τα σκεφτεσε αυτα(λεs και εχω επιλογη),εισαι εναs αλλοs ανθρωποs πια η το πολυ ωραιο...ολα ειναι στο μυαλο σου,δεν συμβαινη τιποτα απ`ολα αυτα..." Μα φυσικα πωs δεν το βλεπω και εγω,ολα ειναι στο μυαλο μου τελικα.Δεν με κοινηγανε Θεοι και Δαιμωνεs τοσα χρονια,δεν μου εχει κανει βουντου η μανα μου,ουτε προκειτε να γεννησω τον μικρο Αντιχριστο,Δεν επικοινωνουν απο το ραδιο μαζι μου ολοι οι συχωρεμενοι και μη φιλοι και γνωστοι μου...και αλιμονο δεν ειμαι βεβαια καμοια παντοδυναμη,μοχθηρη Θεα,ηταν ψευτηs και ο "μαγικοs" καθρεπτηs μου τελικα...Μονο να μπορουσα να σε περιπλανουσα στου μυαλου μου τιs κρυψωνεs καποια φορα,να μπορουσα να σε παρω επιβατη μαζι μου στιs μυστικεs μου αυτεs διαδρομεs,λεω στον συντροφο μου συχνα,μα πολυ φοβαμαι πωs τρομοκρατημενοs θα`φευγεs ακομα πιο μακρυα...γιατι αν πεφταμε πανω σ`αυτο το μεγαλο καθρεπτη του και ετσι οπωs θα κρατιομασταν χερι χερι,εκει θα εβλεπεs αυτο το τεραs που ειμαι πραγματικα...Οσο βεβαια πινω τα φαρμακα μου θα`μαι καλα η μηπωs οχι...Πιστεψτε με παιδευωμαι χρονια πριν καταληξω τελικα στη "σωστη" δομη τηs σημερινηs μου αγωγηs.Δεν ειναι ομωs πωs ειχα να κανω μονο με τη ψυχοπαθεια μου.Ειμουνα και εθισμενη σε καθε ειδουs ουσια,κυριοs στην Ηρωινη και τα χαπια,με οτι βεβαια συμπεριλαμβανη αυτο.Επιθετικοτητα,παραβατ ικη συμπεριφορα,αλητεια,φυλακε s,απομονωσειs σε μπλε και λευκα κελια...Μα απο την ιδια την εξαρτηση δεν υπηρχε μεγαλητερη σκλαβια...και οσοι πινουν το ξερουν αυτο καλα.Ο δικοs μου ο Γολγοθαs κρατησε περιπου 25 χρονια...Και εκει που κανειs πια δεν μου`δηνε ζωη,μου συνεβη το αναπαντεχο...Με πηρανε στο ΟΚΑΝΑ,στο χαπι πιο συγκεκριμενα και ετσι ξαφνικα και απο το πουθενα εγινε αυτο το 'κλικ' που λεμε και την ειδα ν`αλαξω ζωη.Αυτο εβαλα σκοπο και απο εκει που ειμουνα ενα οργισμενο,αστεγο,τοξικο αποβλητο τηs κοινωνιαs με την πολυτημη βοηθεια παντα τηs αξιαγαπητηs θεραπευτριαs και ψυχιατροs μου,εδω και 4 περιπου χρονια ειμαι καθαρη απο οποιαδηποτε ουσια η ακομα και υποκαταστατο...Πινω ( και θα τα πινω ισοβεια )τα ψυχιατρικα μου φαρμακα βεβαια,σε πολυ μικρεs ποσοτητεs τωρα πια,εκανα οικογενεια,αποκτησα ενα υγιεστατο,πανεξυπνο και πανεμορφο μωρακι...Εχω γινη σπιτογατοs και αξιοζηλευτη νοικοκηρα.Ο φοβοs ομωs μην παρολο αυτα υποτροπιαση η ψυχασθενεια μου η μην τυχον,κουφια η ωρα που το ακουει,κληρονομησε το παιδι μου το αρρωστημενο dna μου...ο φοβοs αυτοs,οι ενοχεs και οι εριμιεs απο το ενοχο μου παρελθον δεν μ`αφηνουν να κοιμηθω ηρεμα τα βραδια...αρκετα σαs κουρασα ομωs σαs καληνυχτιζω εδω...αν καποιοs διαβαζη αυτεs τιs γραμεs αs κανει και για μενα μια ευχη...Ευχαριστω πολυ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ο λογος που μπηκες στις ουσιες ποιος ειναι? και πως εγινε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    ρε κερασι μερικες φορες εισαι εκτος θεματος!το προβλημα ειναι γιατι μπηκε καποτε στις ουσιες και πως εγινε; ελεος!σορυ κιολας!
    ακου να σου πω κοπελια εισαι πολυ τυχερη στην ζωη σου που περασεσ απο ολα αυτα και πια ειναι παρελθον!
    που γνωρισες εναν καλο ανθρωπο και σημερα εισαι μανα!
    να μην σκεφτεσαι οτι θα παει κατι στραβα και αν παει και υποτροπιασεις εχεις διπλα σου τον ανθρωπο σου και θα το ξεπερασεις!
    οσο για το dna επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ αυτο το θεμα οι πιθανοτητες ειναι οσο το να ησουν υγειης!
    εγω και οι 2 μου αδερφες εκ των οποιων η μια αυτοκτονησε ειχαμε και οι 3 διπολικη διαταραχη χωρις κανεις σε κανενα απο τα σογια να εχει αυτη την ασθενεια!
    λοιπον μην την ψαχνεις!
    ειναι να σου τυχει!
    σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου και ειμαι σιγουρη οτι η ζωη σου απο εδω και περα θα σου δωσει αυτα που σου στερεισε ολα τα προιγουμενα χρονια!
    να εισαι παντα καλα να μεγαλωσεις το μωρακι σου και να το δεις ευτυχισμενο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12
    Δεν νομιζω πωs ηταν εναs o λογοs,μαλλον ηταν αρκετοι και τωρα πια δεν τουs θυμαμαι ολουs.Το μεγαλητερο φταιξιμο βεβαια το ριχνω στουs γονειs μου...Ηταν και οι δυο χρηστεs ψυχεδελικων ουσιων,μιαs και ητανε "παιδια των λουλουδιων"...Με παραισθισιογονα ξεκινησα και εγω και τα συνεχισα για αρκετα χρονια,βλεπειs την εψαχνα πολυ με τιs θρησκιεs,τα παραφυσικα και ολα αυται,προσπαθουσα ν`ανηξω"πορτεs"και πυλεs του μυαλου για να δω πιο καθαρα,και τα καταφερα μονο που δεν υπολογισα ποτε τιs συνεπιεs που ηταν καταστροφικεs.Eδω θελω να κανω μια παρενθεση..Τα ναρκωτικα γενικα δεν ειναι ο μονοs λογοs που σημερα πινω αντιψυχωσικα.Υπαρχη σημαντικο παρελθον καθαροαιμηs σχιζοφρενειαs,παρανοικου κυριοs τυπου στην οικογενεια μου συγκεκριμενα απο τη μερια του πατερα μου.Οσο για εμενα υποθετω παιζη κατι οπωs λεμε ηταν στραβο το κλιμα,το`φαγε και ο γαιδαροs...
    Στη πορεια η μανα μου χωρισε τον πατερα μου και παντρευτηκε εναν πρεζακια,ετσι γνωρισα καλα και την πρεζα.Παρολο αυτα εγω γνωρισα και ερωτευτηκα εναν αντρα κατα πολυ μεγαλητερο μου ο οποιοs ηταν ναυτικοs και κολημενοs με τη κοκα...στη πρεζα επεσα πολυ αργοτερα σε καποια απο τιs προσπαθιεs μου να ξεκοψω απο τη κοκα..
    Αστα να πανε,μια ζωη πεταμενη στα σκηλια.Εγω παντοs τελειωσα οριστικα με τη χρηση και το λεω αυτο με απολυτη σιγουρια και το χερι στη καρδια...τα ειδα ολα και καταλαβα πολλα.Δεν θελω να εχω καμοια σχεση με ατομα που πινουνε,ξερω πωs ακουγετε αδικο και σκληρο,αλλα μεσα απο την εμπειρια μου μπορω να σου πω πωs ειμαστε ατιμη φαρα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Καταρχην το πως ξεκιναει καποιος ειναι ενδιαφερον ερωτημα και υπαρχουν πολλα στερεοτυπα που αλλοτε επικυρωνονται αλλοτε δεν εχουν να κανουν. Αυτο θα σε ρωταγα μετα κριστιαν, αν ειχες και θεματα ψυχολογικα πριν αρχισεις με τις ουσιες. Βεβαια αν φανταστω να μεγαλωνει ενα παιδι σ αυτο το περιβαλλον ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχει προβλημα. Πριν λοιπον που ησουνε μικρη, τι εβλεπες στον εαυτο σου?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12
    ΜΑΡΙΑ1967 σ`ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,ξερηs οταν εμαθα πωs ειμαι εγκυοs η χαρα μου ηταν μεγαλη αλλα και ο φοβοs μου το ιδιο.Απο τη μια ημουν τοσο ερωτευμενη με τον αντρα μου και ηξερα ποσο πολυ ηθελε ενα παιδι απο την αλλη ομωs εγω επινα τοτε ολα αυτα τα φαρμακα.Εκανα ατελειοτεs συζητησηs με τη ψυχιατρο μου η οποια και σαν γυναικα του Θεου που ειναι εκανε τα αδυνατα,δυνατα να με πειση να το κρατησω και θα την ευγνομονω παντοτινα γι`αυτο.
    Σημερα το κοριτσακι μου ειναι ολη μου η ζωη,ειναι το Α και το Ω,ειναι αυτο το μικρο πλασματακι που με κραταει υγιη και δυνατη.Μου εχει δημηουργηση συναισθηματα που δεν πιστευα ποτε πωs ειμαι ικανη να νιωσω.Οσο για το θεμα τηs κληπονομικοτηταs δεν το εχω πολυψαξη επιστημονικα η αληθεια ειναι,ξερω ομωs απο πρωσοπικη και πολυ πονεμενη εμπειρια...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12
    Υποθετω Κερασι πωs ναι,ειναι οντωs ενδιαφερον ερωτημα.Τωρα οσο για τα ψυχολογικα,τι να σου πω μιαs και ειναι καπωs περιπλοκο.Σαν παιδι υποθετω ειχα αρκετα απο αυτα που αντιμετοπιζη καθε παιδι με διαλημενη οικογενεια,αργοτερα εξελιχθικαν σε διαφορεs τασειs οπωs φυγηs και αυτοκαταστροφηs.Τασειs φυγηs οχι μονο απο το σπιτι μου αλλα και απο τη σκληρη μου πραγματικοτητα που φανταζωμαι δεν ειχα τροπο να τη διαχηριστω.Χρηση ουσιων αρχισα στα 14 μου χρονια και ειχα ηδη ακομα και τασειs αυτοκτονιαs.
    Το πρωτο μου ψυχωσικο επεισοδιο το βιωσα στην ηλικια των20-22 χρονων.Μου συνεβη ενα καλοκαιρη που ειχα φυγη με τη παρεα μου στην Ιω.Σε μια προσπαθεια μου να συνδιασω διακοπεs και αποτοξυνοση μαζι.Μετα απο 2,3 μερεs που βρισκομουν στο νησι,το μυαλο μου αρχισε σιγα σιγα να φευγη οσπου εχασα καθε επαφη με τη πραγματικοτητα.Ειχα περαση σε ενα αλλο παραληλο συμπαν και κολησα εκει ολο σχεδον το καλοκαιρι.Γυρνονταs στην Αθηνα,χωριs βεβαια να ξερω πωs γυρισα αρχισα παλι τη χρηση και ξεχαστηκαν ολα,Αυτο γινοτανε σε καθε προσπαθεια μου να κοψω απο τα ναρκωτικα.Σε μμεγαλητερο βαθμο ομωs και διαρκεια.Αρχισαν οι φωνεs,οι εμμονεs,μεχρι και ξυλο ετρωγα απο το πουθενα.Με εβριζε αυτοs μεs το κεφαλι μου γιατι τον αγνοουσα,τον εβριζα και εγω,ετσι εισαι ελεγε παρε να`χειs.
    Kαι θα κλεισω εδω γιατι νυσταξα με κατι ακομα.Μολιs πριν 5 χρονια εμαθα για την αρωστια μου,μεχρι τοτε νομιζα πολυ απλα πωσ ειμαι δαιμονισμενη η πωs μου εχουν κανει μαγεια και κατι τετοια.Γιατι ειχα και ενα θεμα οπωs ειπα με τιs θρησκιεs και ολα αυτα.Εβλεπα βεβαια στα εξητηρια απο τα ψυχιατρεια που με κλειναν καθε τοσο οι εισαγγεληs "Ψυχωσικη συνδρομη" και κοντρα "ψυχωσικη συνδρομη"κανειs γιατροs δεν μπηκε ομωs στον κοπο να μου πει τι σκατα σημαινη.Ουτε και ποτε ρωτησα,αφου ειχα το φαρμακο για τα παντα ολα και χωριs συνταγη.Με το που επινα μια ψιλη,οι δαιμωνεs μεσα μου πεφταν σε καταστολη,ετσι μπορηs να πειs πωs ακομα και η χρηση που εκανα ηταν ψυχαναγκαστικη...
    Αντε παιδια καλοξημερωμα,δεν θα σηκονωμε το πρωι και εχω και δυσκολο φαι να κανω...

Similar Threads

  1. Μπορούμε να κάνουμε υγιή παιδιά?
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 02:33
  2. Replies: 30
    Last Post: 07-02-2011, 18:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •