Δε μου έρχεται περίοδος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1

    Δε μου έρχεται περίοδος!

    Γεια σας, είμαι 16 χρονών και πέρυσι εξαιτίας μιας ασθένειας έχασα 4,5 κιλά. Παρόλο που ήμουν 1.71(τώρα 1.73 και ήξερα πως δεν ήταν φυσιολογικό) ....δυστυχώς δε σταμάτησα όχι μόνο επειδή δεν είχα όρεξη αλλά και επειδή αρεσκόμουν...Έφτασα εν τέλει τα 50,5 χωρίς όμως να έχω νευρική ανορεξία. Στη συνέχεια, όποτε έβαζα έστω και ένα κιλό, μου φαινόταν εφιάλτης. Αλλά βρήκα τη λύση: πράσινο τσάι και άλλα διαιτητικά προϊόντα...Βέβαια το τσάι το σταμάτησα μόλις κατάλαβα πως δε μου ερχόταν πλέον περίοδος(το Σεπτέμβρη) αλλά τα άλλα προϊόντα μόλις προχθές σε μια απόφασή μου να ανακτήσω την περίοδό μου, γιατί από τον Αύγουστο δεν έχω.....Και ορίστε το πρόβλημα: έχω τόσο άγχος, φόβο, τύψεις για ό,τι έκανα στον εαυτό μου με αποτέλεσμα να σκέφτομαι το θέμα όλη την ημέρα και να θέλω να κλαίω συνεχώς...Επίσης με βάραιναν και άλλα προβλήματα και τύψεις και δεν μπορώ να ηρεμήσω...Το θέμα είναι πως άρχισα να τρώω(έφτασα τα 53) ωστόσο πηγαίνω μπαλέτο και φοβάμαι μήπως παχύνουν τα πόδια μου. Από τη μία οι τύψεις και η επιθυμία να ανακτήσω περίοδο να τραβούν, από την άλλη το μπαλέτο....Τί να κάνω; Οποιαδήποτε συμβουλή για την ψυχολογία, για να μην παχύνουν τα πόδια ή για να μου έρθει περίοδος ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Να πας για αρχή σε ψυχολόγο ειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές. Αν μένεις Αθήνα έχω ΝΑ σου συστήσω μια πολύ καλή. Πες μου αν ειναι να σου στειλω πμ.

  3. #3
    ...αργότερα σε ένα γυναικολόγο και μετά σε γυμναστήριο να κάνεις πολλή ώρα διάδρομο για να αδυνατισουν τα μπουτια σου :ΡΡΡ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...αργότερα σε ένα γυναικολόγο και μετά σε γυμναστήριο να κάνεις πολλή ώρα διάδρομο για να αδυνατισουν τα μπουτια σου :ΡΡΡ
    αμα κανει γυμναστικη ειναι που δεν θα της ερθει ποτε.
    για να ερθει η περιοδος πρεπει να εχεις καποιο ποσοστο λιπους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    εμα μπορει να ειναι και κληρονομικο αυτο που σου συμβαινει
    εγω ηξερα μια κοπελα(αθλητρια) που της ειχε ερθει στα 17!
    ξερεις ποτε ηρθε στης μητερας σου?ή στης αδερφης σου(αν εχεις)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    σορυ διαβασα λαθος το μυνημα σου
    forget αυτα που ειπα παραπανω

  7. #7
    Δε Φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω
    16 και μπαλέτο και προβλήματα με την περίοδο
    Πρέπει να ισορροπήσεις τη δοατροφη σου, να εισαι στα κιλά που θα νιώθεις καλα και να τα διατηρισεις αλλα να τρως σωστά όχι μόνο σε ποσωτητα ξέρεις, ένας διατροφολογος θα ήταν χρήσιμος όπως και μια συζήτηση με τη δασκάλα του χορου σου
    Επίσης όσο το σκέφτεσαι συνέχεια δε δίνεις λύση, πρέπει να σταματήσει να σε αγχωνει
    Είχα κάνει έντεκα μήνες και δέν μου ερχοταν περίοδος μέχρι που απλα σταμάτησα να ασχολούμαι και απλα έτρωγα σωστα
    Σταματα να το σκέφτεσαι σε καμία μας δεν είναι παντα σταθερή η περιόδος
    Και ένας γυναικολογος θα ήταν χρήσιμος αν σε αγχωνει τόσο το θέμα
    Λέω απλά τη γνώμη μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου απο οσο γνωριζω οποιος κινδυνευει απο νευρικη ανορεξια κ αδυνατιζει παρα πολυ κ κοβεται η περιοδος στα κοριτσια,Ετσι κ δεν ειναι αυτο τοτε μαλλον επειδη εισαι πολυ μικρη ακομα δεν σταθεροποιηθηκε προστοπαρων η περιοδος,Η γυναικολογος μπορει να σου δωσει ενα ειδικο σκεαυασμα να σου ερθει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,842
    Quote Originally Posted by marilena97 View Post
    ......
    Είχα κάνει έντεκα μήνες και δέν μου ερχοταν περίοδος μέχρι που απλα σταμάτησα να ασχολούμαι και απλα έτρωγα σωστα
    Σταματα να το σκέφτεσαι σε καμία μας δεν είναι παντα σταθερή η περιόδος
    Και ένας γυναικολογος θα ήταν χρήσιμος αν σε αγχωνει τόσο το θέμα
    το "σταματα να το σκεφτεσαι" θα ηταν πολυ ωραιο ,αν μπορουσε να πραγματοποιηθει, επειδηαπλα μας το λεει καποιος αλλος. δυστυχως ομως , σπανιως συμβαινει.
    για την περιοδο, κανεις λαθος. "σε πολλες μας" ειναι απολυτα σταθερη η περιοδος απο μικρη ηλικια, αλλα ακομα κι οταν υπαρχουν καθυστερησεις, τα ορια του φυσιολογικου ειναι σε μικρα χρονικα διαστηματα. 5 μηνες χωρις περιοδο και 11 μηνες χωρις περιοδο, ειναι σοβαρη ανωμαλια και χρειαζεται οπωσδηποτε επισκεψη σε γυναικολογο. στην περιπτωση της φιλης, σιγουρα εχει να κανει με την απωλεια και τα πολυ λιγα κιλα (σχετικα με το υψος).

    θα συμφωνησω με την λιλι. καλα θα κανεις να πας σε εναν ειδικο στις διατροφικες διαταραχες. την (αντι) διαγνωση οτι δεν πασχεις απο νευρικη ανορεξια, μονη σου την εβγαλες?με το μπαλετο, σκοπευεις να ασχοληθεις επαγγελματικα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Η μητέρα σου το ξέρει ή το λες πρώτα σ' εμάς;
    Και να το ξέρει, το βρίσκει φυσιολογικό;

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά και περίοδος
    By ermione in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-2020, 13:28
  2. Η χειροτερη περιοδος στη ζωη μου...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2013, 00:14
  3. Περιοδος?
    By eleana011 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2013, 13:49
  4. Διαταραχή ή κακή περίοδος;
    By Manos88 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 21-03-2008, 19:16
  5. Η γυναίκα και η περίοδος!
    By nutcase in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 22-11-2006, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •