LYRICA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: LYRICA

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    26

    LYRICA

    Καλησπέρα μου έδωσε ο γιατρός lyrica για το άγχος και την γενικευμένη αγχώδη αλλά έχω τρομάξει από τις παρενέργειες και φοβάμαι να το πάρω ! Αυξάνει το σωματικό βάρος έχω θέμα με τα κιλά

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    40
    Καλησπέρα,μου έγραψε και εμένα ο νευρολόγος -ψυχιατρος αλλά φοβάμαι και εγώ να τα πάρω , γράφει πάρα πολλές παρενέργειες!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by antzela View Post
    Καλησπέρα,μου έγραψε και εμένα ο νευρολόγος -ψυχιατρος αλλά φοβάμαι και εγώ να τα πάρω , γράφει πάρα πολλές παρενέργειες!
    Εμένα και η φαρμοκόποιος και ο ψυχίατρος μου είπαν ότι ακόμα και το depon έχει παρενέργειες και να μην φοβάμαι πρέπει να το δοκιμάσουμε

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    40
    Καλλιρόη για ποιο λόγο στο έδωσε ?
    Εμένα το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο ,πολλά σωματικα συμπτώματα, ακόμα και τώρα που γράφω έχω φάει φρίκη!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by antzela View Post
    Καλλιρόη για ποιο λόγο στο έδωσε ?
    Εμένα το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο ,πολλά σωματικα συμπτώματα, ακόμα και τώρα που γράφω έχω φάει φρίκη!
    Εγώ παθαίνω κρίσεις πανικού στην αναμονή για κάτι θέλω να κάνω κάτι από την μέρα που θα το μάθω το σκέφτομαι έχω παρά πολύ άγχος γενικότερα έχω κάνει ψυχοθεραπεία η οποία με βοηθήσε αλλα όταν έχω να κάνω κάτι που δεν είμαι εξοικειωμένη φρικαρω

    Έμενα μου το έδωσε για το άγχος γιατί τα αντικαταθλιπτικά μου μουδιάζουν τα γεννητικά οργανα και πεθαίνω ουρολοίμωξη . Είχα παρει το bespar αλλά δεν έκανε τίποτα τώρα είναι η τελευταία μου λύση νιώθω ότι χάνω την ζωή μου έχω μια τελευταία ελπίδα

  6. #6
    Quote Originally Posted by kalliroiriou View Post
    Καλησπέρα μου έδωσε ο γιατρός lyrica για το άγχος και την γενικευμένη αγχώδη αλλά έχω τρομάξει από τις παρενέργειες και φοβάμαι να το πάρω ! Αυξάνει το σωματικό βάρος έχω θέμα με τα κιλά
    Μου δωσε το λυρικα για τον ίδιο λόγο εμένα με χτύπησε στον ύπνο το άγχος και τον εχασα εντελώς . Έχω κ εγώ άσχημο ιστορικό από αντικαταθληπτικα -όλα πλην του σιπραλεξ που το έκοψα κ δε πιάνει ξανά - κ με τις παρενέργειες είχα φρικάρει του λυρικα . Δεν ήξερα που θα με χτυπήσει πρώτα .Όμως κοιμόμουν κανονικά μόλις το πηρα στα 50 μγ μόνο δυσκοιλιότητα με έπιασε αλλά ακόμα κ το λεξοτανίλ που παίρνω μου βγάζει και γενικά έχω τάση για δυσκοιλιότητα κ το έκοψα μόνο γιαυτο .Μη φόβου . Βγάζω ότι πιο χαζές περιέργειες έχει ένα φάρμακο κ με αυτό ήμουν κομπλέ τρεις τέσσερις μερες μετά . Επίσης μήπως να του μιλήσεις για το ενδεχόμενο του βαλντοξαν ; Το παίρνω δυο βράδια κ δεν έχω δει καμία παρενέργεια το δίνουν κ για κατάθλιψη κ για άγχος . Δεν είναι κ ότι καλύτερο φαντάζομαι σε σχέση με τα δυνατά σσρι σνρι αλλά εκείνα χτυπάνε από Πάντου επισησ Στο μέσο όρο φέρνει κ υπνηλία το βραδι κ δε χρειάζεται έξτρα ηρεμιστικό. Εμένα αυτή είναι η τελευταία μου ελπίδα ..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by alexia94 View Post
    Μου δωσε το λυρικα για τον ίδιο λόγο εμένα με χτύπησε στον ύπνο το άγχος και τον εχασα εντελώς . Έχω κ εγώ άσχημο ιστορικό από αντικαταθληπτικα -όλα πλην του σιπραλεξ που το έκοψα κ δε πιάνει ξανά - κ με τις παρενέργειες είχα φρικάρει του λυρικα . Δεν ήξερα που θα με χτυπήσει πρώτα .Όμως κοιμόμουν κανονικά μόλις το πηρα στα 50 μγ μόνο δυσκοιλιότητα με έπιασε αλλά ακόμα κ το λεξοτανίλ που παίρνω μου βγάζει και γενικά έχω τάση για δυσκοιλιότητα κ το έκοψα μόνο γιαυτο .Μη φόβου . Βγάζω ότι πιο χαζές περιέργειες έχει ένα φάρμακο κ με αυτό ήμουν κομπλέ τρεις τέσσερις μερες μετά . Επίσης μήπως να του μιλήσεις για το ενδεχόμενο του βαλντοξαν ; Το παίρνω δυο βράδια κ δεν έχω δει καμία παρενέργεια το δίνουν κ για κατάθλιψη κ για άγχος . Δεν είναι κ ότι καλύτερο φαντάζομαι σε σχέση με τα δυνατά σσρι σνρι αλλά εκείνα χτυπάνε από Πάντου επισησ Στο μέσο όρο φέρνει κ υπνηλία το βραδι κ δε χρειάζεται έξτρα ηρεμιστικό. Εμένα αυτή είναι η τελευταία μου ελπίδα ..
    Εμένα όλα τα αντικαταθλιπτικά έχουν παρενέργειες μούδιασμα στην ευαίσθητη περιοχη με αποτέλεσμα ουρολοίμωξη με το lyrica των 25mg είμαι καλά δεν έχω παρενέργειες θα δω μήπως αύξηση την δόση με το lyrica σας άνοιξε η όρεξη ; Θα της πω και για το βαλτομαξ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    116
    Το έχει πάρει κανείς για χρονικό νευροπαθητικό πόνο;
    Αν ναι, με τι αποτελέσματα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Μεταξύ άλλων προβλημάτων, ειδικά παλιότερα, τώρα δεν έχω την ίδια συχνότητα και ένταση στις ενοχλήσεις, είχα και μυοσκελετικους πόνους, δεν ξέρω αν μπορούν να ονομαστούν νευροπαθητικοι. Το λέω γιατί οι εξετάσεις είχαν δείξει διάφορα προβλήματα, τροχαντηριτιδα, τενοντίτιδα, αρθρίτιδα κλπ. Είχα λοιπόν πάρει λυρικα και με είχε βοηθήσει πολύ αλλά όσο περνούσε ο καιρός μειώνονταν η δράση του. Τελικά το λυρικα το έκοψα λόγω παρενεργειών στο έντερο. Ένας ορθοπαιδικός μου είπε να μην ξαναπάρω ποτέ, ότι ως αντιεπιληπτικο έχει παρενέργειες στον εγκέφαλο. Εμένα μου το είχε συστήσει ο ψυχίατρος.

Similar Threads

  1. lyrica
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2024, 16:52
  2. Lyrica...
    By Kavkaz12 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-09-2019, 20:12
  3. Lyrica
    By Piggy88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-10-2018, 11:00
  4. Lyrica
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-2018, 13:03
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2008, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •