δεν μπωρω να τον ξεχάσω! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    :-) χαιρομαι που σε γνωρισα μελισσα! αν και δεν εχουμε την ιδια θρησκεια καταλαβα πως γνωριζεις πολλα για την θρησκεια μου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,766
    Quote Originally Posted by Λουίζα Μ. View Post
    οχι δεν με θελει.. τωρα τρεχει πισω απο αλλη!
    η ερωτηση σου ειναι πολυ λογικη :-) θα σου απαντησω το βραδυ γιατι τωρα βιαζομαι!
    αν δεν σε θελει και θελει την αλλην, βρες κι εσυ τον αλλον, και παρατα το το θεμα...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    δεν μου εχουν κανει πλυση εγκεφαλου.. αν και ειμαι μικρη πριν παρω την αποφαση να ακολουθησω αυτη την θρησκεια το εψαξα καλα! και ειναι η μονη θρησκεια που δεν υπαρχει κατι κακο.. πχ δεν καπνιζουν, δεν βριζουν, δεν σκοτωνουν κλπ...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Προσωπικά με ενοχλεί το ότι αντιμετωπίζεται η θρησκεία σαν θέμα ταμπού.
    Για παράδειγμα θεωρώ υποκριτικό και φασιστικό το να πρέπει να σεβόμαστε τα θρησκευτικά πιστεύω κάποιου,
    ενώ μπορεί κάλλιστα αυτός ο κάποιος να επιτίθεται άνετα σε κάποιον γιατί είναι άθρησκος, αγνωστικιστής ή άθεος.
    Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δεν θα σταματήσω να προσπαθώ να φέρομαι όπως θέλω να μου φέρονται. Τώρα αν η συμπεριφορά κάποιου είναι επιθετική τότε θα προσαρμόσω τη δικιά μου αναλόγως.

    Quote Originally Posted by Λουίζα Μ. View Post
    δεν μου εχουν κανει πλυση εγκεφαλου.. αν και ειμαι μικρη πριν παρω την αποφαση να ακολουθησω αυτη την θρησκεια το εψαξα καλα! και ειναι η μονη θρησκεια που δεν υπαρχει κατι κακο.. πχ δεν καπνιζουν, δεν βριζουν, δεν σκοτωνουν κλπ...
    Χαίρομαι που έχεις ανακαλύψει όλα τα θετικά που αυτή η θρησκεία έχει να προσφέρει. Συμφωνώ ότι έχει πολλά θετικά όπως το να φροντίζεις το σώμα σου, να μην σκοτώνεις ανθρώπους κλπ. Καλό θα ήταν τώρα να προσπαθήσεις να ψάξεις και τα αρνητικά που ενδεχομένως έχει. Μόνο τότε πιστεύω θα έχεις μια αντικειμενική άποψη και η επιλογή σου θα είναι 100% συνειδητή. Είναι δύσκολο όμως να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο συνειδητοποίησης και θέλει πολύ προσπάθεια από την πλευρά σου.



    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και μια ερωτηση θρησκευτικη, καθαρα δικη μου περιεργεια, αν θες μου την λυνεις την απορια.
    αν παντρευοσουν ιεχωβα και ειχες ενα παιδι αρρωστο στο νοσοκομειο και χρειαζοταν επειγοντως μεταγγιση αιματος, θα το αφηνες να πεθανει?
    Και για να απαντήσω εγώ στη Ρέμεντυ που είχε την απορία, δεν ξέρω για τη Λουίζα πάντως ο πρώην μου ήταν ξεκάθαρος για τον εαυτό του ότι δεν πρόκειται ποτέ να δεχτεί μετάγγιση και για το τι θα έκανε στην περίπτωση που αποκτούσε παιδιά απέφευγε τεχνηέντως να το απαντήσει. Εμένα προσωπικά αυτό με φρίκαρε πάρα πολύ στην προοπτική να κάνω οικογένεια μαζί του. Δεν θα μου άρεσε να πρέπει να λύσω θέματα θρησκείας την στιγμή που το παιδί μου θα χαροπάλευε, άσε που θεωρώ πολύ εγωιστικό αν έχεις οικογένεια και είσαι σε μια κατάσταση που υπάρχει λύση να μην την δέχεσαι και να προτιμάς να πεθάνεις από το να προδώσεις τις αρχές σου. Αυτή η ακαμψία στις απόψεις είναι για μένα ακατανόητη.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. δυσκολεύομαι να ξεχάσω
    By αν? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 299
    Last Post: 11-03-2012, 02:49
  2. αν ξεχασω οτι υπαρχω?
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2011, 13:03
  3. Δεν μπορω να ξεχασω ..
    By lanna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 27-11-2010, 11:12
  4. ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΦΑΡΜΑΚΑ?
    By xmark in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2007, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •