Φιλες...; Δεν ξερω τι να σκεφτω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    11

    Φιλες...; Δεν ξερω τι να σκεφτω!

    Γενικα δεν ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο. Εχω μια παρεα, που αποτελειται απο 3 κοπελες με τις οποιες ειμαστε μαζι στο σχολειο και τη μια τη θεωρουσα κολλητη μου. Πλεον αμφιβαλλω αν ηταν ποτε...Ας την πουμε λοιπον Χ. Τελευταια η Χ. εχει συνεχως νευρα και ξεσπαει κυριως πανω μου...Και οχι στις αλλες δυο. Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι οταν θυμωνει μαζι μου, παντα εγω κανω την κινηση και βγαζω το φιδι απ την τρυπα απαιτωντας να μαθω τι εχει γινει και για ποιο λογο μου κραταει μουτρα. Και φυσικα μου απανταει με μισολογα και τελειωνει με τη φραση "δεν πειραζει ολα οκ" περνωντας μου το μηνυμα οτι ολα ειναι καλα μεταξυ μας. Αυτο εχει γινει δυο φορες... Σημερα ομως παρατραβηξε. Θα ξεκινησω απο το σαββατο...Ειχε γινει μια παρεξηγηση, και η Χ. μαζι με την Ψ. (η δευτερη της παρεας) σηκωθηκαν κ εφυγαν απο μια καφετερια που ειχαμε παει, επειδη εγω ηθελα να μεινω για καποιο συγκεκριμενο λογο. Έτσι χωρις κουβεντα εφυγαν, αφηνοντας με με την Ω. (η τριτη) και με μια απορια-εαν ειχαν θυμωσει για κατι που εκανα η ειπα- εντελει αποφασισα να επικοινωνησω με την Χ. το ιδιο βραδυ, με σκοπο να μαθω τι ειχε γινει. Τη ρωτησα αν θυμωσαν μαζι μου και η απαντηση ηταν "οχι, πας καλα; με αυτο που ειπε η Ω. τα πηραμε" Δεν εδωσα βαση, σκεφτηκα οτι θα τους περασει. Σημερα το πρωι ομως, για να σιγουρευτω, ρωτησα την Ψ. εαν οντως το θεμα ειχε να κανει με την Ω. και οχι με εμενα. Με διαβεβαιωσε οτι δεν ειχαν τιποτα απολυτως μαζι μου και αμεσως μετα ειπε "εγω δεν την θελω στην παρεα την Ω. αν καταλαβει τη χοντραδα που ειπε και ερθει κ μας μιλησει καλως. εγω με την Χ. νευριασαμε πολυ και σημερα τουλαχιστον θα την αποφευγουμε μεχρι να ερθει να μας μιλησει" προσπαθησα να εξηγησω οτι προφανως η Ω. δεν ειχε συνειδητοποιησει τη βαρυτητα του σχολιου που ειχε κανει, και οτι θα ηταν καλυτερο να της μιλησουν ΕΚΕΙΝΕΣ πρωτες. Ανενδοτη η Ψ. Εντελει στα διαλειμματα, οποτε την εβλεπαν να πλησιαζει την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια αφηνοντας εμενα μονη μαζι της. Αποφασισα οτι δεν πηγαινε αλλο και εκανα και τις 3 να συναντηθουν ωστε να συζητηθει το θεμα. Οσο λοιπον η Ψ. εξηγουσε στην Ω., σε καποια παυση πεταχτηκα και ειπα οτι αυτο που εκαναν -που με αφηναν στη μεση- δεν ηταν καθολου ωραιο και τελοσπαντων να εχουν το θαρρος να λυνουν τα προβληματα τους. Απο αυτο πιαστηκε η Χ. και αρχισε να μου προσαπτει κατηγοριες που δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση, μεχρι που με εβρισε (;!) , γυρισε την πλατη και εφυγε! Φυσικα δεν μπηκα στο μαθημα, ημουν τοσο χαλια που εκατσα εξω. Μαζι μου εμεινε και η Ψ. που προσπαθουσε να με παρηγορησει και να με πεισει να τα ξαναβρω με την Χ. Στο τελευταιο διαλειμμα βρεθηκαμε και οι 4 και ουσιαστικα "λυσαμε το ΟΛΟ θεμα" Οχι μονο τον καυγα αναμεσα στην Ω. και την Ψ., αλλα και τον δικο μου με την Χ.! δεν θεωρω το θεμα ληξαν παρολο που η Χ. ηταν μες την καλη χαρα. Δεν ειναι λιγο ανωριμο να τσακωνομαστε ολες για χαζομαρες, και στο τελος να τα "βρισκουμε" σαν να μην εχει γινει τιποτα; θεωρω οτι η Χ. και η ψ. θελουν την Ω. εξω απ την παρεα, αλλα ισως κι εμενα μαζι... Δεν ξερω τι να πιστεψω.. Αμφιβαλλω πολυ γι αυτη τη σχεση που εχουμε αναπτυξει οι 4 μας! Περιμενω και αλλες αποψεις και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μυστικ, αν δεν νιωθεις καλα καθησε να το συζητησεις με τις φιλες σου αυτο και αναλογα βλεπεις τι θα κανεις.. εγω βασικα θα συναντιομουν με ολες εκτος απο την κοπελα που δεν θελουν και θα συζητουσα αυτα που θα με απασχολουσαν οσον αφορα εμενα με αυτες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    γυναικείες φιλίες...
    Υou don't know the power of the darkside...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Mystique. Δεν έβγαλα άκρη με τα Χ Ψ και Ω. Αλλά γενικά ο τρόπος που το έγραψες ίσως αποτυπώνει ακριβώς ότι δε βγαίνει άκρη.;p
    Γενικότερη αρχή, αν θέλεις να τα επεξεργαστείς διαφορετικά. Ό,τι έχεις με την χ, λύνε το με την χ, όχι με την ψ, ούτε με την ω. Ό,τι σε ενοχλεί να το διαπραγματεύεσαι εκείνη τη στιγμή, όχι του χρόνου.
    Ό,τι σε χαλάει χάλαστο. Ό,τι σε κρατάει κράτα το. Ό,τι αντέχεις, αυτό, και όχι ηρωισμούς, μη σηκώνεις περισσότερα. Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει. Ώπα της, να και η παράδοση. λολ
    Να τσακώνεσαι για ψύλλου πήδημα και να τα ξαναφτιάχνεις, οκ, όσο δεν "τρώει" τις υπομονές σας. Έχω την εντύπωση ότι το ψιλολόι των ψυλλοπηδημάτων φτάνει να γίνει βαρβάτο μετά από καιρό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    4
    Μα καλά τι είναι αυτό το θέλω να βγάλω από την παρέα?και ίσως θέλουν να με βγάλουν και μένα.? αυτές είναι φίλες?είστε φίλες?
    έπρεπε να τα συζητάτε όλα μετα3ύ σας..αλλά κατά την γνώμη μου και αν αυτο δεν συναίβενε για κάποιοο διάστημα ντά3ει το αφήνεις να περάσει..αναλόγως με το πόσο σημαντικό είναι.
    Σου προτείνω να βρείς ή μια παρέα ή έστω μία φίλη/φίλο που να αξίζει και που να μην περάσει ούτε στιγμή από το μυαλό της/του ότι δεν αξίζεις ή ότι θα σε αφήσει..
    γενικά να υπάρχει ειλικρίνεια κατανόηση ..κλπ..

Similar Threads

  1. προβλημα με τις φιλες μου
    By elena_ch in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 20-09-2012, 15:49
  2. Έμπλεξα με 3 φίλες
    By markos987 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-2011, 15:01
  3. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32
  4. ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣΒΙΕΣ
    By kouklara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-06-2008, 20:59
  5. Εγώ και η οδήγηση.θέλω να γίνουμε φίλες! αυτή θελει όμως?
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-06-2008, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •