Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή μετά από 8 χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58

    Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή μετά από 8 χρόνια

    Καλημέρα σας,

    όταν ήμουν στην εφηβεία είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή η οποία έφυγε στα πρώτα έτη του πανεπιστημίου. Εδώ και δυό μέρες όμως και μετά από 8 χρόνια μου έχουν κολλήσει κάποιοι ψυχαναγκασμοί όπως το ανοιγόκλειμα των ματιών ή το τι πατάω (πλακάκια στο πεζοδρόμιο, χαλιά στο σπίτι) και το νιώσιμο αυτών στο πόδι μου που με ενοχλέι. Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν ξέρω γιατί με έπιασε. Τελευταία έχω εκτεθεί σε πάρα πολύ άγχος και νομίζω ότι χθες έφτασα στα όριά μου. Προσέχω την μαμά μου που έχει διπολική διαταραχή και έκανε δύο απόπειρες αυτοκτονίας τα δύο τελευταία χρόνια (ευτυχώς χωρίς μοιραία κατάληξη και καμία οργανική δυσλειτουργία σαν συνέπεια), και ο πατέρας μου είναι αλκοολικός και κατά διαστήματα πίνει λιγότερο ή περισσότερο ή καθόλου. Εγώ ψάχνω δουλειά για να φύγω από το σπίτι, καθώς το Νοέμβρη κατάφερα και πήρα το πτυχίο μου αλλά νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο στρες και ψυχοπλάκωμα που παθαίνω όταν βλέπω ότι η μαμά μου δεν είναι καλά. Επιπλέον μετά την τελευταία απόπειρα έχω επιφορτιστεί με το να δίνω στην μαμά μου τα χάπια της για να μην έχει χάπια στα χέρια που είναι μια κάποια δέσμευση. Για να μην μιλήσω για την συνεχιζόμενη ανησυχία που έχω ότι θα ξανακάνει κάτι. Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα με βοηθήσει ο ψυχίατρος ακόμα και αν πάω :( και δεν θέλω να πάρω αντικαταθλιπτικα για την ιδεοψυχαναγκαστική θέλω απλά να ηρεμήσω..........κουράστηκα πολύ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Κατ'αρχάς ψυχραιμία, οι ψυχαναγκασμοί για το που πατάς είναι πολύ ήπιοι, κι εγώ είχα. Το θέμα είναι πως είσαι σε μια δύσκολη κατάσταση και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στον ψυχολόγο. Μη ντραπείς να παρεις χάπι, είσαι σε στρεσογόνα κατάσταση, μη κάνεις το λάθος μου που δε κατάλαβα για καιρό ποιο ήταν το πρόβλημα και οι σκέψεις χειροτέρευαν σταδιακά συνεχώς μέχρι να πάρω αγωγή. Και κάνε υπομονή και κουράγιο μέχρι να φύγεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου κ εγω εχω ιδψ σε μονιμη βαση,πιστευω ειναι αποτελεσμα του εντονου στρες που βιωνεις τοσο για την κατασταση της μητερας σου οσο κ για το μελλον σου κ για την αποκατασταση σου,Ολο αυτο το στρες το διοχετευεις σε τετοιες κινησεις,Κοιταξε σε ποσο βαθμο επηρεαζεται η καθημερινοτητα σου απο αυτο κ συμβουλεψου ειδικο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Συμφωνω με τον Eagle , οι ψυχαναγκασμοι σου ειναι αρκετα ηπιοι και νομιζω πως μπορεις να τους καταπολεμησεις ανετα .

    Γενικα πιστευω πως η ιψδ καλο ειναι να αντιμετωπιζεται χωρις φαρμακευτικη αγωγη , τουλαχιστον οταν ειναι ηπιας μορφης οπως η δικη σου. Τα αντκαταθλιπτικα εχουν οντως καλη επιδραση στους ψυχαναγκασμους . Εγω οταν επαιρνα δεν ειχα κανεναν , ουτε τελετουργικα ειχα , ιδεοληψιες ειχα ομως στον ιδιο βαθμο που εχω και χωρις τα φαρμακα .

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Επίσης νομίζω ότι εκτός από το στρες συνοδεύεται (και το συμπεραίνω και από μένα και από δύο φίλους που έχουν ιδεοψυχαναγκαστική) με ελαφριά κατάθλιψη ....

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, έκλεισα ραντεβού με τον ψυχιατρό μου, μου είπε να πάρω βενζοδιαζεπίνες προς το παρόν ακόμα και αυξημένη δόση και θα με δει σε 4-7 μέρες μήπως μου αυξήσει το αντιψυχωτικό (πράγμα που δεν θέλω), εγώ παρόλαυτά επέμενα σε αντικαταθλιπτικό.Τώρα θα το ξανασυζητήσω μαζί του λογικά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, έκλεισα ραντεβού με τον ψυχιατρό μου, μου είπε να πάρω βενζοδιαζεπίνες προς το παρόν ακόμα και αυξημένη δόση και θα με δει σε 4-7 μέρες μήπως μου αυξήσει το αντιψυχωτικό (πράγμα που δεν θέλω), εγώ παρόλαυτά επέμενα σε αντικαταθλιπτικό.Τώρα θα το ξανασυζητήσω μαζί του λογικά...

    Χριστινα , ομολογω πως με μπερδεψες λιγακι . Απο το αρχικο σου μηνυμα βγαζω το συμπερασμα πως δεν παιρνεις φαρμακα , ενω στο δευτερο μηνυμα σου μιλας για αυξηση αντιψυχωτικου και για βενζοδιαζεπινες οι οποιες δεν δινονται χωρις συνταγη.
    Αρα συμπεραινω πως επαιρνες ηδη φαρμακα και πως εμφανισες συμπτωματα οντας υπο αγωγη.
    Κανω καποιο λαθος?

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    betelgeuse παιρνω 3 mg αντιψυχωτικού γιατί εμφάνισα ένα ψυχωτικό επεισόδιο πριν από 5 χρόνια. ίσως ήταν μεμονομένα και στα 5 χρόνια θα έκοβα τα φάρμακα. τώρα ένας θεός ξέρει. βενζοδιαζεπίνες (centrac) παίρνω από πέρυσι τον μάρτιο που εμφάνιζε μανίες η μαμά μου πριν της διαγνωσθεί η διπολική και επειδή είχα πολύ άγχος στο περιβάλλον που ζούσα αλλά εγώ παρόλαυτά έπρεπε να διαβάσω. βενζοδιαζεπίνες έχω πάρει αρκετές όχι όμως κάθε μέρα σαν σταθερή αγωγή παρά μόνο όταν ένιωθα υπερβολικά αγχωμένη. ιδεοψυχαναγκασμούς δεν είχα όμως. ξέρει κανείς σε πιο πλαίσιο εμφανίζονται? την μέρα που ξεκίνησαν ένιωθα πάρα πολύ πιεσμένη και είχα και κάποια κατάθλιψη-απελπισία...τώρα που οι σκέψεις μου διοχετεύονται στους ψυχαναγκασμούς νιώθω το στρες και τις φοβίες μου για τους γονείς μου να έχουν εξαφανιστεί...είναι μηχανισμός άμυνας του οργανισμού? επίσης τους ψυχαναγκασμούς τους ξεχνάω μόλις μου ανέβει αρκετά η διάθεση η κατπιαστώ με κάτι που μου φέρνει ευχαρίστηση και μου τραβάει το ενδιαφέρον.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    betelgeuse παιρνω 3 mg αντιψυχωτικού γιατί εμφάνισα ένα ψυχωτικό επεισόδιο πριν από 5 χρόνια. ίσως ήταν μεμονομένα και στα 5 χρόνια θα έκοβα τα φάρμακα. τώρα ένας θεός ξέρει. βενζοδιαζεπίνες (centrac) παίρνω από πέρυσι τον μάρτιο που εμφάνιζε μανίες η μαμά μου πριν της διαγνωσθεί η διπολική και επειδή είχα πολύ άγχος στο περιβάλλον που ζούσα αλλά εγώ παρόλαυτά έπρεπε να διαβάσω. βενζοδιαζεπίνες έχω πάρει αρκετές όχι όμως κάθε μέρα σαν σταθερή αγωγή παρά μόνο όταν ένιωθα υπερβολικά αγχωμένη.
    Η κατασταση σου ειναι λιγο πιο περιπλοκη απο οτι την ειχα φανταστει στην αρχη . Το γεγονος οτι εισαι κατα καποιο τροπο γονιος για τους γονεις σου και αναλαμβανεις ευθυνες που δεν θα επρεπε , δικαιολογει σε ενα βαθμο αυτα που νιωθεις καθως και τα συμπτωματα αγχους που εμφανιζεις .

    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    ιδεοψυχαναγκασμούς δεν είχα όμως. ξέρει κανείς σε πιο πλαίσιο εμφανίζονται? την μέρα που ξεκίνησαν ένιωθα πάρα πολύ πιεσμένη και είχα και κάποια κατάθλιψη-απελπισία...τώρα που οι σκέψεις μου διοχετεύονται στους ψυχαναγκασμούς νιώθω το στρες και τις φοβίες μου για τους γονείς μου να έχουν εξαφανιστεί...
    Η εξηγηση για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη , συμφωνα με νευρολογους ψυχιατρους , ειναι διαφορες μικροαλλαγες στον εγκεφαλο και στην εκρριση καποιον ουσιων και πως ανηκει στην κατηγορια των αγχωδων διαταραχων . Οι ψυχαναλυτες απο την απο την αλλη , μιλουν για καταπιεσμενα συναισθηματα και αναληψη ευθυνων κατα την παιδικη ηλικια .
    Εγω , μονο με βαση την εμπειρια μου , πιστευω πως η αιτια ειναι μια μιξη ολων αυτων.

    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    είναι μηχανισμός άμυνας του οργανισμού? επίσης τους ψυχαναγκασμούς τους ξεχνάω μόλις μου ανέβει αρκετά η διάθεση η κατπιαστώ με κάτι που μου φέρνει ευχαρίστηση και μου τραβάει το ενδιαφέρον.
    Μηχανισμος αμυνας δεν νομιζω να ειναι. Απο την στιγμη που βλεπεις πως δεν εχεις ψυχαναγκασμους οταν εχεις δραστηριοτητες και εχεις καλη διαθεση φροντισε ωστε να εισαι παντα ετσι . Να μιλας με τους φιλους σου συχνα , να βγαινεις βολτα , αν θες βρες και καποιο χομπυ ωστε να εισαι σε εγρηγορση.
    Σε εμενα προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο , πολλες φορες ερχεται σε στιγμες που εχω πολλες δραστηριοτητες και νιωθω καλα ψυχολογικα , αλλες φορες ερχεται οταν δεν εχω τι να κανω .
    Αυτο παντως που με βοηθαει παντα ειναι το να αδιαφορω για τις ιδεοληψιες . Λεω δηλαδη στον εαυτο μου που πως ειναι απλα μια ιδεοληψια οπως ολες οι υπολοιπες που ειχα τοσα χρονια και δεν υπαρχει λογος να σκαω για αυτες . Μια σκεψη ειναι που οπως ηρθε θα φυγει.
    Για τους ψυχαναγκασμους βοηθαει να πηγαινω κοντρα και που και που να ενδιδω αλλα ελεγχομενα . Αν ειχα τους ψυχαναγκασμους που εχεις εσυ , θα πατουσα στο κενο αναμεσα στα δυο πλακακια και θα στεκομουν εκει για λιγη ωρα . Αλλα μια φορα ή δυο την εβδομαδα θα ενεδιδα στον ψυχαναγκασμο για λιγη ωρα και μετα θα ελεγα στοπ . Ενεδωσα τωρα πρεπει να σταματησω . Ετσι νιωθω πως εχω εγω τον ελεγχο της ιψδ και οχι πως η ιψδ ελεγχει εμενα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by xristina85 View Post
    Επίσης νομίζω ότι εκτός από το στρες συνοδεύεται (και το συμπεραίνω και από μένα και από δύο φίλους που έχουν ιδεοψυχαναγκαστική) με ελαφριά κατάθλιψη ....
    Οσο αφορα αυτο , χμ ναι , παλια ελεγαν πως η ιψδ ειναι μια μορφη καταθλιψης . Εχω περασει δυο φορες καταθλιψη , μια ηπιας μορφης και μια σοβαρη κλινικης μορφης καταθλιψη . Η πρωτη ηρθε περιπου εξι χρονια μετα τα πρωτα συμπτωματα της ιψδ ή δευτερη λιγο αργοτερα . Εχοντας λοιπον περασει καταθλιψη και πασχοντας μονιμα πια απο ιψδ , πιστευω πως ναι μεν η ιψδ συντελεσε στο να παθω καταθλιψη αλλα ειναι δυο διαφορετικες καταστασεις .

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    εμένα ο ψυχίατρος μου ο πρώτος μου είχε πει ότι η ιδεοψυχαναγκαστική είναι κάτι ψυχολογικό και δεν είναι δυσλειτουργία του εγκεφάλου. ο δεύτερος είπε ότι οι διάφοροι ψυχολόγοι-ψυχίατροι δεν έχουν σαφή εικόνα των αιτιών της. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι πάσχω από κατάθλιψη ακόμα και όταν πέφτω λίγο ή βαριέμαι βρίσκω κάτι να κάνω ή να με ανεβάσει. Αλλά τελευταία νιώθω ότι όλοι οι τομείς της ζωής μου πάσχουν και είμαι στα πρόθυρα. Είναι και το μεταβατικό στάδιο από την φοιτητική ζωή στην αναζήτηση εργασίας που είναι πολύ δύσκολη αν δεν έχεις υποστήριξη από πίσω και δεν εννοώ οικονομική στήριξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ως προς τις αιτιες δεν εχουν καταληξει ακομα οντως , μονο υποθεσεις κανουν. Ελπιζω καποια στιγμη να βρουν την αιτια .
    Χριστινα , προσπαθησε να βλεπεις τα θετικα , σκεψου πως μεχρι στιγμης τα εχεις καταφερει μια χαρα παρολες τις δυσκολιες που αντιμετωπισες .
    Οι μεταβατικες περιοδοι ειναι στρεσογονες για ολους μας . Δωσε λιγο χρονο στον ευατο σου , σκεψου τι θες να κανεις και φτιαξε ενα πλανο στο μυαλο σου ωστε να το καταφερεις .

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ως προς τις αιτιες δεν εχουν καταληξει ακομα οντως , μονο υποθεσεις κανουν. Ελπιζω καποια στιγμη να βρουν την αιτια .
    Χριστινα , προσπαθησε να βλεπεις τα θετικα , σκεψου πως μεχρι στιγμης τα εχεις καταφερει μια χαρα παρολες τις δυσκολιες που αντιμετωπισες .
    Οι μεταβατικες περιοδοι ειναι στρεσογονες για ολους μας . Δωσε λιγο χρονο στον ευατο σου , σκεψου τι θες να κανεις και φτιαξε ενα πλανο στο μυαλο σου ωστε να το καταφερεις .
    εχεις δίκιο έτσι προσπαθώ να σκέφτομαι...αυτά πρέπει να περιορίσω το άγχος και να δώσω χρόνο στο εαυτό μου..δεν γίνεται αλλιώς...

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    ευχαριστώ πολύ betelgeuse!!

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 13-06-2012, 14:35
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •