Μια νέα αρχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Μια νέα αρχή;

    Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους. Θα ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας μιας και δεν έχω που αλλού να τις πω.
    Έχουν γίνει πολλά τον τελευταίο καιρό. Δυστυχώς τα περισσότερα άσχημα. Η σχέση μου διαλύεται. Γιατί όπως μου αποκάλυψε ο φίλος μου όταν πέρσι το χειμώνα πέρασα κατάθλιψη σταμάτησε να με βλέπει όπως με έβλεπε. Άρχισε να με λυπάται. Ξέχασε τι ένιωθε για μένα και το μόνο που ήθελε ήταν να φύγει μακριά μου. Τώρα, προσπαθώ ακόμη μήπως καταφέρω και σώσω αυτή τη σχέση. Δεν ξέρω γιατί. Ξέρω πως δεν αξίζει, ξέρω πως έπρεπε να μου σταθεί, ξέρω ξέρω ξέρω... αλλά μετά θυμάμαι πως είμαι μόνο 22 ετών και παίρνω 12 χάπια την ημέρα. Ποιος θα γυρίσει να με κοιτάξει ξανά; Ούτε αυτός πλέον δεν με θέλει. Είμαστε από διαφορετικές πόλεις, και έχει έρθει τον τελευταίο χρόνο και μένει μαζί μου. Κάθε λίγο και λιγάκι μου λέει πως δεν αντέχει άλλο και θέλει να πάει σπίτι του και γω προσπαθώ να του αλλάξω γνώμη. Συνέχεια τα ίδια...
    Το ευχάριστο ήταν πως έπιασα δουλειά. Μονο για τα σαββατοκύριακα. Οχτάωρο. έδινα τον καλύτερο μου εαυτό. Ή έτσι νόμιζα τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Έβγαινα λίγο από το σπίτι. Μετά την απόπειρα αυτοκτονίας που είχα κάνει, τελικά ξεκίνησα τα αντιψυχωσικά. Αλλά είχα ένα θέμα στη δουλειά με τις ώρες. Γιατί το Geodon μου έκανε εξωπυραμιδικα συμπτωματα. Και δεν μπορουσα να πω, "μισο λεπτο να φάω κάτι για να πάρω τα φάρμακα μου". Έτσι όσο γινόταν προσπαθούσα να το κρύβω και να παίρνω τα φάρμακα πριν τη δουλειά. όμως προχτές, με έπιασε το αφεντικό μου και μου είπε πως κάτι περίεργο βλέπει σε μένα, ότι με πιάνει πολλές φορες να κοιτάω το κενό, να μου μιλά και να μην την ακούω, ότι είμαι χαμένη σε έναν άλλο κόσμο, ότι δεν χαμογελάω, πράγματα που ποτέ δεν είχα παρατηρήσει ή έκανα επίτηδες. Δεν ξέρει ότι έχω κάποιο πρόβλημα. Με λίγα λόγια, έμεινα από δουλειά.
    Νιώθω να πνίγομαι τις τελευταίες μερες. Εχω πάρει 9 κιλά τους τελευταίους 9 μήνες και τα περισσότερα είναι κατακράτηση. Σήμερα αποφάσισα να κόψω για λίγες μέρες τα χάπια να δω πως θα είμαι. Νιώθω καλά όλο αυτον τον καιρό -πως να μην νιώθω με όλα αυτα που παίρνω-. Έχω βαρεθεί όλη μέρα να τρέχω και να ακουω -Τα χάπια σου τα πήρες;
    Θέλω απλά να θυμηθώ πως είναι η ζωή χωρίς χάπια, και που ξέρω, μπορεί και να γιατρεύτηκα......
    Συγνώμη για το κατεβατό... ευχαριστώ για την ανεχτικότητα σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πέρασα κατάθλιψη σταμάτησε να με βλέπει όπως με έβλεπε.
    k συ αυτο το πιστευεις οτι εξαιτιας αυτου σταματησε να σε βλεπει οπως σε εβλεπε?

    Ξέχασε τι ένιωθε για μένα και το μόνο που ήθελε ήταν να φύγει μακριά μου.
    η ειχε αλλη συγχρωνως

  3. #3
    Αλεξανδρε, δυστυχως ναι το πιστευω αυτο και ακομα περισσοτερο το πιστευει και εκεινος. Δεν ειναι μονο η καταθλιψη, ειναι και η ψυχωση στη μεση. Τωρα να ειχε αλλη, πιστεψε με, ειναι αδυνατον. Αλλα τι να σου πω, αν το καταφερε, εχει τα συγχαρητήριά μου που δεν τον καταλαβα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ετοιμασου για ενα μεγαλο τουμπαρισμα και οτι θα γινεις χειροτερα απο πριν.

    Το εχω δοκιμασει 4 φορες και τις τεσσερις μου ηρθε κατακεφαλα και εγινα χειροτερα απο πριν.

    Παρε γρηγορα τα χαπια σου και ασε τα υπολοιπα. Πανω απο ολα η υγεια μας.

    Ποσα σου εδιναν στη δουλεια ; Το ξερεις οτι αμα εχεις ψυχωση δικαιουσαι επιδομα 300 ευρω και οτι μπορεις να δουλεψεις και σε ΚΟΙΣΠΕ-κοινωνικο συνεταιρισμο αμα βρεις.
    Επισης μαλλον θα το αυξησουν σε 500 ευρω για ολους τους αναπηρους.

    Σιγα ολοι παιρνουν ενα χαπακι, μη το κανουμε και δραμα. Ενα χαπακι ειναι σιγα. Αμα δε θελεις να παιρνεις χαπια κανε την ενεση μια φορα το μηνα.

    Και δε καταλαβα γιατι σε απελυσε το αφεντικο ; Τι δουλεια δεν εκανες σωστα ; Βρες αλλη δουλεια ή σε αλλο αντικειμενο οπου δε πρεπει να χαμογελας.

    Quote Originally Posted by vicky_k View Post
    Θέλω απλά να θυμηθώ πως είναι η ζωή χωρίς χάπια, και που ξέρω, μπορεί και να γιατρεύτηκα......
    Συγνώμη για το κατεβατό... ευχαριστώ για την ανεχτικότητα σας.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Maus σε καφετερια δούλευα. Έφτιαχνα καφέδες, σέρβιρα, είκοσι ευρώ την ημέρα έπαιρνα, χωρίς ικα φυσικά. Ούτε και εγώ καταλαβα το λόγο που με απελυσε. Απλά έτσι όπως με έβλεπε- και δεν το καταλαβαινα εγω νομιζε πως κάτι τρέχει, ποιος ξέρει τι πιστευε. Θα χε δει τα χέρια που τρέμανε, μπορει να νόμιζε ότι έπαιρνα ναρκωτικα ξέρω και γω, ίσως για αυτό να μου έλεγε ότι το βλεμμα μου είναι χαμμένο.
    Το χω σκεφτει και εγώ για το επίδομα αλλά όσο σκεφτομαι ότι πρέπει να περάσω απο ΚΕΠΑ..... μπρρρρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    897
    Παντως τα χαπια μην τα κοβεις, κανε λιγο υπομονη, θα νιωσεις καλυτερα, ασε που το λες εσυ η ιδια οτι ψιλοσυνηλθες λιγο!.

    Για μενα ειναι δικοπο μαχαιρι τα χαπια. Η δεν τα ξεκινας καθολου και προσπαθεις με εναλλακτικες μεθοδους να ορθοποδησεις, που αυτο σημανει ειναι ηπια η κατασταση που περνας και μπορεις να αντεπεξελθεις, η αλλιως η κατασταση σου συμφωνα με την γνωμη του γιατρου χρηζει ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη!.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου Vicky μου. Κουραγιο.
    Πολλα τα κοινα..
    Οντως τα χαπια ειναι δικοπο μαχαιρι. Ριξε μονο μια ματια, τι περασα. ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ οτι ισχυει το ιδιο για την καθε περιπτωση. Στην δικη μου ειχα καταρευσει. Ευελπιστω ομως να τα σταματησω καποια στιγμη. Πρωτα Ο ΘΕΟΣ.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...%CE%A8/page5τ

  8. #8
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ειλικρινά. Εχθές δεν πήρα καθόλου τα χάπια μου. Η ναυτία δεν έχει σταματήσει ούτε λεπτό. Κοιμήθηκα μιάμιση ώρα το βράδυ, τρομερή αϋπνία. Το τρέμουλο όσο πάει και χειροτερεύει. Δεν μου έφτανα όλα αυτά, είχα και παραισθήσεις. Πήρα τον γιατρό μου, τον ενημέρωσα, φυσικά και μου είπε πως αν τα κόψω θα επανέλθω στην αρχική μου κατάσταση, αλλά αφού ξέρει τι πείσμα έχω, μου λέει δοκίμασε το. Και να τον κρατάω ενήμερο. Θέλω απλώς να δω αν όντως θα χειροτερεψω.

  9. #9
    an kaTALABA KALA κ προκειται για κοψιμο αποτομο ψυχοφαρμακων να ξερεις οτι δεν γινεται χωρις επιπτωσεις σοβαρες...το αποτομο κοψιμο ετσι ειναι σε αυτα τα φαρμακα υποτροπιαζεις αμεσως ενω το σταδιακο σταδιακα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    απλως να ξερεις οτι οσο καιρο επαιρνες τα φαρμακα και ησουν καπως καλα αυτο οφειλεται μονο στα φαρμακα και οχι επειδη εγινες καλα.

    τα χαπια ειναι εναντια μονο στα συμπτωματα και οχι στη ριζα της ασθενειας. απλως καλυπτει τα συμπτωματα.

    φαντασου παλαιοτερα που δεν υπηρχαν αυτα τα χαπια τι περνουσαν οι ανθρωποι.....

    το καλυτερο βεβαια ειναι χωρις φαρμακα αμα αντεχεις μιας και αυτα εχουν αρνητικες παρενεργειες στην υγεια αλλα αμα ειναι σιγουρο οτι τα χρειαζεσαι μη κομπλαρεις.

    το προβλημα το εχουν οι αλλοι οχι εσυ. ο καθενας εχει καποιο προβλημα υγειας. 1 στους 4 θα ασθενησει ψυχικα καποια στιγμη της ζωης του.

    αμα δεις οτι χρειαζεσαι τα φαρμακα, σιγουρεψου οτι παιρνεις τα σωστα και στη σωστη δοσολογια.

    Quote Originally Posted by vicky_k View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ειλικρινά. Εχθές δεν πήρα καθόλου τα χάπια μου. Η ναυτία δεν έχει σταματήσει ούτε λεπτό. Κοιμήθηκα μιάμιση ώρα το βράδυ, τρομερή αϋπνία. Το τρέμουλο όσο πάει και χειροτερεύει. Δεν μου έφτανα όλα αυτά, είχα και παραισθήσεις. Πήρα τον γιατρό μου, τον ενημέρωσα, φυσικά και μου είπε πως αν τα κόψω θα επανέλθω στην αρχική μου κατάσταση, αλλά αφού ξέρει τι πείσμα έχω, μου λέει δοκίμασε το. Και να τον κρατάω ενήμερο. Θέλω απλώς να δω αν όντως θα χειροτερεψω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Καλημερα. Δυστυχως ή ευτυχως μια μέρα άντεξα. Η διάθεση μου έπεσε απότομα, η φώνη που άκουγα -του άρχαγγελου- επανήλθε αμέσως, ειχα οπτικες ψευδαισθησεις, γενικως ενα ματσο χαλια. Ουτε τον σκυλο μου δεν μπορουσα να παω βολτα. Τα ξεκίνησα κανονικά και είμαι πολύ καλύτερα, μπορώ και λειτουργώ στη καθημερινότητα μου. Πρέπει να το χωνέψω αυτό πως αν θέλω να έχω μια φυσιολογική ζωή, θα πρέπει να παίρνω όλο αυτο το συρφετό από χάπια, όπως μου χει και ο γιατρός μου. Τι να πω ρε παιδιά, ήταν να μην τύχει.

  12. #12
    ΡΕΣΥ ΒΙΚΥ Κ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙς καποτε δεν θα τα κοψεις εποτομα αλλα σταδιακα κατω απο οδηγια ξερω γω γιατρου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το θεμα ειναι να φθασεις καποτε αντι να παιρνεις 12 χαπια, να παιρνεις μονο 1 και σε μετρια δοση.

    σιγουρεψου οτι τοσα φαρμακα που παιρνεις ειναι σωστο.

    εγω παιρνω τωρα 1 χαπι και 1 για τις παρενεργειες και ειμαι μια χαρα.

    κοιτα μη κανεις μονο βλακειες, οπως αποπειρες κλπ. γιατι θα σε χαπακωσουν παραπανω και εσυ θα υποφερεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #14
    Απο οτι εχω μιλησει με το γιατρο μου τα αντικαταθλιτικα και τους σταθεροποιητες θα τα παιρνω εφορου ζωης. Εχω θεμα με την καταθλιψη. Οσο αφορα τα αντιψυχωσικα, παιρνω δυο, Geodon και Seroquel. Τον ρωτησα αν θα τα κοψω ποτε και μου είπε οχι, και για ελαττωση της δοση ακομα δεν συζηταμε αφου επρεπε να το αυξησω γιατι με την μικροτερη δοση ακουγα φωνες. Τι να πω ρε παιδια. Keep calm and take your pills. για αποπειρα.. δεν μπορω να πω, εχω συνελθει πολυ με το Geodon.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Εγω το seroquel το φοβηθηκα και δεν το πηρα. 150mg.
    11/12/2006

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αρχή
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 158
    Last Post: 14-06-2011, 22:18
  2. Η αρχη...της Απατης
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 16-01-2011, 18:32
  3. Καινουργια αρχη η οχι?
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-12-2009, 23:07
  4. παλι απ΄την αρχη
    By κρυσταλλια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2009, 16:04
  5. Για αρχή...
    By Aerinos_Ouranodromos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-03-2007, 23:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •