Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 87
  1. #46
    Quote Originally Posted by depifish View Post
    Δηλαδή με το που ξάπλωνα, την ώρα που με έπαιρνε ο ύπνος ένοιωθα ενα τίναγμα, εναν κρύο ιδρώτα, ταχυπαλμία από την τρομάρα και ενα απιστευτο εσωτερικό τρέμουλο λες και γινεται σεισμός! Εκτός αυτούς, κατά τη διάρκεια της μέρας, ένοιωθα το κεφάλι μου βαρύ, είχα αίσθημα τασης, δηλαδή σαν να κουνιέμαι για κλάσματα δευτερολέπτου χωρίς να κουνιέμαι ή σαν να πεφτω σε κενά αέρος, βούισμα στα αυτιά και κατά συνέπεια πονοκεφάλους, αρρυθμίες, αίσθημα παλμών και καμιά φορά ενοιωθα και βαριά τα ποδια μου όταν ξάπλωνα. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι ότι όποτε κουραστώ σωματικά ή ψυχικά πολύ, ή κάτι με στρεσάρει, για αρκετό καιρό ξαναεμφανίζονται αυτά τα τινάγματα και γενικά όλα αυτά τα συμπτώματα, με το βαρύ κεφάλι και το αίσθημα οτι σαν να κουνιέμαι ολόκληρη ενώ ειμαι ακίνητη. Κάποιες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου, να προσπαθώ να κάτσω εντελώς ακίνητη, και να νοιώθω οτι κουνιέμαι αμυδρά ρυθμικά με τους χτύπους της καρδιάς :( :( :( Σνιφ!!
    Ναι κατά διαστήματα έχω παρόμοια συμπτώματα. Εμένα με πιάνει ταχυπαλμία όταν τύχει και κοιμηθώ την ημέρα.

  2. #47
    Ναι αυτό το εσωτερικό τρέμουλο το νιώθω και γω κατά διαστήματα. Λογικά είναι από την υπερένταση αλλά μπορεί να είναι και επειδή γενικά έχει κάποιος δυνατή καρδιά.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    7
    Αγαπητή depifish περνάω ακριβώς τα ίδια. Όλα ξεκίνησαν όπως και σε σένα και συνεχίζονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Πριν από μία εβδομάδα πήγα σε ψυχίατρο και μου έγραψε zanax πρωί - βράδυ, και αντικαταθλιπτικά βέβαια. Είναι πολύ νωρίς για να κρίνω, αλλά το εσωτερικό τρέμουλο, η υπερένταση, οι φρίκες και η γενικότερη αρρωστοφοβία μου δεν μου περνάνε προς το παρόν...

    Θα μπορούσα να μάθω αν εσύ τελικά κατάφερες να το αντιμετωπίσεις; Και αν ναι, πώς;

    Σε ευχαριστώ από καρδιάς!

  4. #49
    Φίλε Kosta και συ τα ίδια συμπτώματα; Εγώ έχω και ζάλη όλη μέρα κάθε μέρα. Που και που με πιάνει και καμια κρίση πανικού και με βοηθάει το στεντόν. Φυσικά παίρνω και αντικαταθλιπτικό εδώ και ένα χρόνο όπως και συ. Έχω κάνει άπειρες εξετάσεις αλλά όλο το μυαλό μου στριφογυρίζει στο καρδιολογικό.

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    7
    Ευτυχώς φίλε μου η ζάλη μόλις άρχισα τα ζάναξ μου πέρασε τελείως. Το εσωτερικό τρέμουλο όμως κατά τη διάρκεια της μέρας και κυρίως όταν ξυπνάω δεν σταματάει εύκολα.

    Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πραγματικά θα μας βοηθούσε να κάναμε ένα group therapy. Εγώ ήδη αισθάνθηκα καλύτερα μόλις ανακάλυψα ότι και άλλα άτομα έχουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εμένα.

  6. #51
    Που το βρίσκεις το group therapy?

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    7
    Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά στην Ελλάδα, αλλά θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ένα. Να μοιραζόμαστε εμπειρίες. Να μιλάμε για αυτές. Για το πώς το βιώνουμε όλο αυτό.

  8. #53
    Ωραία ιδέα. Αλλά πώς;

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    7
    Μάλλον χρειάζεται να επικοινωνήσουμε πρώτα πιο άμεσα και σιγά - σιγά να το κοινωνήσουμε και σε άλλα άτομα από το φόρουμ. Να επιδιώξουμε έστω μια πρώτη συνάντηση και ο,τι βγει. Κακό δεν θα μας κάνει. Αντιθέτως!

  10. #55
    Θα σου στείλω όταν θα μπορείς να λαμβάνεις μηνύματα από τo forum.

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    7
    To email μου: [email protected]

  12. #57
    Quote Originally Posted by kostasspy View Post
    To email μου: [email protected]
    Σου έστειλα

  13. #58
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Ρε παιδιά καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι αυτό το εσωτερικό τρέμουλο πως ακριβώς το νιώθετε; Εγώ νιώθω σαν μια εσωτερική δόνηση πως κάνει το κινητό έτσι στα χέρια και πόδια ειδικά όταν ξαπλώνω η κάθομαι ήρεμα. Αλλά και γενικά μια αίσθηση δυσφορίας και ναυτίας μαζί και πολλή κούραση. Έχω κάνει εξετάσεις κ όλα καλά αλλά σκέφτομαι να ξαναπάω νευρολόγο και μάλλον ρευματολόγο που μόνο σε αυτόν δεν έχω πάει. (Φυσικά έχω αίσθημα παλμών και όλα τα σχετικά) πφφφ έχω κουραστεί!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Ρε παιδιά καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι αυτό το εσωτερικό τρέμουλο πως ακριβώς το νιώθετε; Εγώ νιώθω σαν μια εσωτερική δόνηση πως κάνει το κινητό έτσι στα χέρια και πόδια ειδικά όταν ξαπλώνω η κάθομαι ήρεμα. Αλλά και γενικά μια αίσθηση δυσφορίας και ναυτίας μαζί και πολλή κούραση. Έχω κάνει εξετάσεις κ όλα καλά αλλά σκέφτομαι να ξαναπάω νευρολόγο και μάλλον ρευματολόγο που μόνο σε αυτόν δεν έχω πάει. (Φυσικά έχω αίσθημα παλμών και όλα τα σχετικά) πφφφ έχω κουραστεί!
    Σου φαίνονται έντονα επειδή τους δίνεις σημασία. Γενικά σε όλες τις φάσεις της ζωής μας το σώμα μας "παθαίνει" διαφορά. Απλά κάποιες στιγμές τα παρατηρούμε και μας φαίνονται εντονότερα.
    Μήπως σε αγχώνει κάτι αυτή την περίοδο;

  15. #60
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Γενικά ναι είμαι αγχώδης και πριν ένα χρόνο γέννησα όποτε αυξήθηκε το άγχος από τότε. Όμως πως γίνεται να το νιώθω κάθε μέρα αυτό; Ίσως είναι ψυχοσωματικό ναι μακάρι να ηρεμήσει. Σε κάποιον απ εσάς π το είχατε ήταν μόνο ψυχοσωματικό τελικά; Πέρασε ποτέ;

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2014, 01:03
  2. ΕΧΩ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    By vasilis_90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 03:55
  3. Υπερενταση και Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 13:37
  4. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 17:20
  5. Replies: 19
    Last Post: 12-11-2007, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •