Είναι αυτό κακοποίηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Είναι ενός είδους κακοποίηση και αυτό γιατί κάθεσαι σε αυτήν την σχέση αφού σε έχει φέρει σε αυτό το σημείο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by kristy_01
    Όποτε μαλώνουμε βρίζει και μετά δεν νιώθει άσχημα, λέει πως τον έκανα εγώ έτσι.
    Συνεχώς λέει πράγματα που με κάνουν να νιώθω πολύ άσχημα με τον εαυτό μου.Αυτοπεποίθηση δεν είχα ποτέ και τώρα έχει γίνει πολύ χειρότερο...
    Έχω φτάσει σε σημείο προσπάθειας να πάψω να ζω...
    ναι ειναι κακοποιηση
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    το προβλημα δεν ειναι αυτοσ το προβλημα το χεισ εσυ που νομιζεισ οτι δε θα βρεισ αλλον και καθεσαι μαζι του ποσο χρονων εισαι; απο περιεργεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    [quote]Originally posted by kristy_01
    Όποτε μαλώνουμε βρίζει και μετά δεν νιώθει άσχημα, λέει πως τον έκανα εγώ έτσι.
    Συνεχώς λέει πράγματα που με κάνουν να νιώθω πολύ άσχημα με τον εαυτό μου.Αυτοπεποίθηση δεν είχα ποτέ και τώρα έχει γίνει πολύ χειρότερο...
    Έχω φτάσει σε σημείο προσπάθειας να πάψω να ζω... [quote]
    Οταν ο αλλος αισθανεται ασχημα,που μεταφραζεται,για μενα ταπεινωμενος εξευτελισμενος ,προσβεβλημενος,απο εναν ανθρωπο που εχει,\"αγαπησει\"και ισως \"ειχε\"νιωσει οτι εχει αγαπηθει
    Τοτε μιλαμε για κακοποιηση, λεκτικη,ψυχολογικη

    Μια παγια \"ομορφη τακτικη\"για να προσαψουμε στον αλλον το προβλημα
    Κρατωντας ετσι τον αλλον, σε κατασταση ομηριας,ενοχων και απολογιων
    Για τους δικους του λογους ο καθενας
    Αλλα που δεν ειναι δικη μας
    εκτος και αν τους αισθανομαστε δικους μας,και κει πανω πρεπει ν αναθεωρισουμε
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by kristy_01
    Όποτε μαλώνουμε βρίζει και μετά δεν νιώθει άσχημα, λέει πως τον έκανα εγώ έτσι.
    Συνεχώς λέει πράγματα που με κάνουν να νιώθω πολύ άσχημα με τον εαυτό μου.Αυτοπεποίθηση δεν είχα ποτέ και τώρα έχει γίνει πολύ χειρότερο...
    Έχω φτάσει σε σημείο προσπάθειας να πάψω να ζω...



    Είναι και αναίσθητος αφού δεν νιώθει άσχημα...Λοιπόν μην ακούω χαζά ότι θα κάνεις κακό στον εαυτόν σου......γιατί μάλλον πρέπει να αρχίσεις να ζείς αλλά χωρίς αυτόν....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Είναι αυτό κακοποίηση?

    Το ποιο δυσκολο σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι ,το ν αναγνωρισεις οτι αυτο ειναι κακοποιηση.
    Δυσκολα παραδεχεται ,η αντιλαμβανεται καποιος οτι συμβαινει στον ιδιο
    Για μενα απο κει πρεπει να ξεκινησεις,και το λεω γιατι το εθεσες σαν ερωτημα
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κρίστι μπορείς να μας πεις τι λάθη έχεις κάνει για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα; Αν και πιστεύω, είτε έχει δίκιο είτε άδικο, ο τρόπος του είναι χάλια, δεν πρέπει με τίποτα να σου φέρεται έτσι. Εχθές στο λεωφορείο, συνάντησα μία κοπέλα και δύο νεαρούς. Η κοπέλα έλεγε γιατί με είπε ο άλλος πατσαβούρι; Και μετά από λίγο λογομάχησαν με τον ένα νεαρό και της είπε καλά έκανε και σε είπε πατσαβούρι με αυτά που έκανες. Είναι αυτός τρόπος; Τι έκανε δλδ; Η κοπέλα φαινόταν φυσιολογική, μάλλον το αγόρι υπερέβαλλε και μου ερχόταν να τον βρίσω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Το θέμα είναι..γιατί να έχεις γατζωθεί. Είσαι ερωτευμένη;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by kristy_01
    Πείτε μου,αν καταλάβεις πως πρόκειται για κακοποίηση πως μπορείς να το ξεπεράσεις αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας,αν οι δικοί σου δε σε καταλαβαίνουν και δε μπορούν να σε στηρίξουν,αν είσαι τελείως μόνος και δεν έχεις κανέναν και έχεις γαντζωθεί πάνω σε αυτόν που ίσως σου κάνει κακό?
    Για μένα κρίστυ το πρώτο και βασικό βήμα αφού αντιληφθεί κάποιος ότι κακοποιείται είναι να απομακρυνθεί απ\'το συγκεκριμένο περιβάλλον.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Άμα είσαι ερωτευμένη τότε εξηγούνται και δικαιολογούνται αυτά που κάνεις. Τώρα ότι μόνο αυτός σε αγαπάει δεν θα το σχολιάσω. Μπορείς να βρεις έναν πολύ καλύτερο..............χίλιες φορές.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by kristy_01
    και ναι...να απομακρυνθείς..και αν δεν έχεις που να πας?που να στραφείς..
    Aν μέσα σου το πάρεις απόφαση,πιστεύω πως μπορείς να βρεις τον τρόπο.
    Θέλεις εσύ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    μετα την κακοποιηση ερχεται ενα κυμα μελιου απο τον ανθρωπο σου

    γινεται ο καλυτερος του κοσμου

    και μενεις αναυδη?


    ειναι σημαδι οτι κακοποιοιει

    αυτος που κακοποιει δεν ειναι κακος

    απλα δεν γνωριζει να φερεται αλλιως

    το οτι σε λουζει με τα αρνητικα σου και σου λεει πως δεν εξιζεις ειναι μερος της κακοποιησης

    του φαυλου κυκλου της

    υπαρχουν διαφορα σωματεια που μπορεις να απευθυνθεις νομιζω


    ψαξε στο ιντερνετ

    υπαρχουν και καποια τηλεφωνα αν δεν εισαι κοντα σε αστικο κεντρο

    σου ευχομαι να βρεις την γαληνη σου γιατι καθε ανθρωπος την αξιζει

    δεν ειναι θεμα να αρχισουμε να κατηγορουμε

    αλλα το να δεις τι ακριβως σου γινεται προεχει και τι εκριβως εναλλακτικες επιλογες εχεις


    σου ευχομαι καλο ξεμπερδεμα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by kristy_01
    Ερωτευμένη?Ναι..Όταν είμαστε καλά ναι...Όσο χαζό κι αν ακούγεται...

    και ναι...να απομακρυνθείς..και αν δεν έχεις που να πας?που να στραφείς..
    kristy_01
    \"καθολου χαζο δεν ακουγεται\",αλλα ξερεις καμια φορα μεσα σε τετοιες σχεσης, μπερδευουμε την εξαρτηση με τον ερωτα


    •Γραμμή \"Δίπλα σου\" για κακοποίηση της οικογένειας: 800-118-88881 Γραμμή SOS της Γεν. Γραμματείας Ισότητας: 210-3220900
    Κέντρα υποδοχής κακοποιημένων γυναικών: Αθήνα - 210 5235318 & 5235250, Πειραιάς - 210 4112091 & 4129101
    •Ξενώνας Κακοποιημένων Γυναικών: 210 5244657
    •Δίκτυο για την Καταπολέμηση της Ανδρικής Βίας κατά των Γυναικών: (Δευτ. - Παρ. 16.00-20.00) 210 3828126
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by soft

    •Γραμμή \"Δίπλα σου\" για κακοποίηση της οικογένειας: 800-118-88881 Γραμμή SOS της Γεν. Γραμματείας Ισότητας: 210-3220900
    Κέντρα υποδοχής κακοποιημένων γυναικών: Αθήνα - 210 5235318 & 5235250, Πειραιάς - 210 4112091 & 4129101
    •Ξενώνας Κακοποιημένων Γυναικών: 210 5244657
    •Δίκτυο για την Καταπολέμηση της Ανδρικής Βίας κατά των Γυναικών: (Δευτ. - Παρ. 16.00-20.00) 210 3828126

    σοφτ,
    εχουν σχεση τα τηλεφωνα αυτα,
    με το θεμα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Ναι εχουν
    kristy_01
    μεσα απο κει μπορεις να βρεις και ψυχολογικη βοηθεια και νομικη αν χρειαστει
    οταν αποφασισεις να κανεις το πρωτο βημα
    δεν βοηθανε γυναικες μονο εχουν υποστει σωματικη βια
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •