γιατρος η ασθενης - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Συγνώμη psy66 δεν έχω αρκετό μυαλό φαίνεται για να καταλάβω οτι επειδή κάποιος ποσταρε ένα λινκ,εσύ θα κανεις c/p. Συνήθως όταν κάποιος γράφει κάτι χωρίς πηγή δίνει την εντύπωση οτι είναι δικό του κείμενο. Και σε αυτή την περίπτωση μου φάνηκε γνωστό,σαν να είχα ξαναδιαβάσει αυτήν την προσέγγιση.
    real eyes realise real lies

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by white View Post
    Συγνώμη psy66 δεν έχω αρκετό μυαλό φαίνεται για να καταλάβω οτι επειδή κάποιος ποσταρε ένα λινκ,εσύ θα κανεις c/p. Συνήθως όταν κάποιος γράφει κάτι χωρίς πηγή δίνει την εντύπωση οτι είναι δικό του κείμενο. Και σε αυτή την περίπτωση μου φάνηκε γνωστό,σαν να είχα ξαναδιαβάσει αυτήν την προσέγγιση.
    ναι πες με και λογοκριτρια τωρα.
    γιαυτο αλλαξα την γραμματοσειρα για να μην θεωρηθει οτι ειναι δικο μου
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Λογοκλοπη λεγεται οχι λογοκρισια μπερδευτηκα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το βαθος μιας σκεψης δε κλεβεται οταν δινεις στα παντα βαθυτερο νοημα θα πρεπει καπιος να σου μιαζει παρα πολυ για μπορεσει πραγματικα να ασπαστει αυτο που λες κ αν αυτο συμβαινει τοτο σημαινει οτι ειναι σωσιας σου που μπορει να σταθει διπλα σου.

    αν το ιοθετισεις ετσι επιφανειακα θα εξακολουθει κ παλι να μην ειναι δικο σου οσο δε καταλαβαινεις το βαθος του.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    66psy καταλαβαίνεις τι εννοώ ανεξαιρέτως πως λέγεται. Και δεν σε αποκαλώ τίποτα. Αλέξανδρε δεν κατάλαβα τίποτα αλλά δεν πειράζει.
    real eyes realise real lies

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παντα αινιγματικος ο Αλεξανδρος , αμα τον καταλαβεις ομως , λεει μεγαλες αληθειες .

  7. #67
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by the only peace I can find View Post

    Μαρίνα, τι προσέγγιση ακολουθείς αν επιτρέπεται;
    Γνωσιακή-συμπεριφοριστική και Συνθετική (Ιntegrative) κυρίως.

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aριαδνη , ψυχιατρος ειναιο ανθρωπος , δεν πολυπιστευω στην ψυχοθεραπεια ( σορυ Μαρινα ) , ο καλυτερος ψυχοθεραπευτης ειναι ο εαυτος σου , εκτος κι αν εχεις τοσο σοβαρα προβληματα να λυσεις .
    Χαχα, δεν τρέχει τίποτα Άγγελε... Εδώ έχω και δικούς μου ανθρώπους που λένε το ίδιο (εξ' οικείων τα βέλη!... :P ).... Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτικό να πιστεύει όλος ο κόσμος το ίδιο, ή να θεωρεί καταπληκτική την ψυχοθεραπεία. Αρκεί να δέχεται τις επιλογές και τα βιώματα των άλλων.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα πάντως ότι ο καλύτερος ψυχοθεραπευτής είναι ο εαυτός μας.
    Το θέμα είναι ποιος εαυτός και σε ποιες συνθήκες....

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω πως το θετετε ετσι κ οι δυο εγω παντως τον εαυτο μου τον γνωρισα σχεδον τελεια οταν συναντηθηκα με καπια πριν αρκετο καιρο (πριν γραφτω στο φορουμ) που μου εμιαζε πολυ κ οσο την εβλεπα καταλαβα πολα πραγματα για μενα που δε θα τα καταλαβαινα αλλιως κ στο τελος ειχα κ τυψεις αφου αυτη με βοηθησε πολυ περισοτερο απο οτι εγω αυτη.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Θα συμφωνήσω απόλυτα πάντως ότι ο καλύτερος ψυχοθεραπευτής είναι ο εαυτός μας.
    Το θέμα είναι ποιος εαυτός και σε ποιες συνθήκες....


    Aυτο Μαρινα ειναι ενα καλο ερωτημα , και δεν σου κρυβω οτι με προβληματιζει .
    Last edited by Macgyver; 17-02-2015 at 10:15.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,719
    απο την περιγραφη που εκανες στην διαδικασια των συναντησεων σας, δεν νομιζω οτι σου κανει ψυχοθεραπεια. δεν κανουν ολοι οι ψυχιατροι αλλωστε (ασχετως που κι εσυ δεν δειχνεις να θελεις). πολλοι παιρνουν ιστορικο των συμπτωματων και συνταγογραφουν μονο. μαλλον κι ο δικος σου κατι τετοιο κανει. προκυπτει κι απ την αμοιβη του εξαλλου.
    στο οτι ο καλυτερος γιατρος σου εισαι εσυ (ο καθε εσυ), θα διαφωνησω απολυτως. αν ησουν, δεν θα εφτανες να νοσησεις. επομενως δεν αρκεις εσυ (ο καθε εσυ). ουτε θα χρειαζοσουν φαρμακα.

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Θα συμφωνήσω απόλυτα πάντως ότι ο καλύτερος ψυχοθεραπευτής είναι ο εαυτός μας.
    Το θέμα είναι ποιος εαυτός και σε ποιες συνθήκες....
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aυτο Μαρινα ειναι ενα καλο ερωτημα , και δεν σου κρυβω οτι με προβληματιζει .
    Ναι… είναι πράγματι θέμα προς προβληματισμό. Κι ο φίλτατος Πλάτων εξάλλου έλεγε ότι η μεγαλύτερη νίκη είναι αυτή που μπορεί κανείς να πετύχει επάνω στον εαυτό του.

    Σκέψου ότι ένας από τους στόχους της ψυχοθεραπείας είναι αυτός ακριβώς: να μπορούμε να είμαστε θεραπευτές του εαυτού μας. Αυτό βέβαια σημαίνει πως στο ξεκίνημα της ψυχοθεραπείας οι άνθρωποι χρειάζονται μια εξωτερική βοήθεια. Ο εαυτός τους δεν μπορεί να τους την προσφέρει.

    Γενικά στην πορεία της ζωής μπορεί να χάσουμε τόσο την επαφή με τους άλλους, όσο και με τον εαυτό μας. Δυσκολίες, καθημερινότητα, έντονα συναισθήματα, τραυματικές εμπειρίες, απώλειες ή και κέρδη… πολλά μπορεί να μας γεμίσουν τη σκέψη.

    Επομένως, υπάρχουν φάσεις στη ζωή που δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε μόνοι μας τις δυνάμεις που έχουμε, να κινητοποιηθούμε, να τις αξιοποιήσουμε.
    Ακόμα χειρότερα, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καθόλου καλή αυτεπίγνωση.
    Όμως πιστεύω πως με μια διευκόλυνση, στήριξη, ενθάρρυνση, καθοδήγηση, οι περισσότεροι μπορούν να (ξανα)μάθουν ν’ αφουγκράζονται τον εαυτό τους, να τον φροντίζουν και είναι σε θέση να γνωρίζουν τι είναι το καλύτερο για αυτούς.

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να μπορούμε να είμαστε θεραπευτές του εαυτού μας.
    ενοεις οτι ο σκοπος της ψυχοθεραπειας ειναι ο ιδιος ο πελατης να καταλαξει ο ιδιος σε συμπερασματα για τον εαυτο του απο αυτα που βλεπει να του διχνει ο ψυχαναλυτης

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Ασθενής ή νοσοφοβικός
    By zavan in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-2013, 00:38
  2. Τι ακουει ενας ασθενης με σχιζοφρενεια -προσομειωση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 14-09-2013, 22:43
  3. ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...
    By Krine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-07-2012, 07:45
  4. κατα φαντασιαν ασθενησ
    By polivios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-2012, 07:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •