Ξανα μετα απο καιρο φοβιες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119

    Ξανα μετα απο καιρο φοβιες...

    Καλησπερα σας ειχα καιρο να γραψω στο φορουμ γυρω στα 3 χρονια δηλαδη... Ομως ξαναξεκινησαν τα προβληματα ... Ξαφνικα η μπορει λογω εξεταστικης που αγχουπθηκα και στρεσσαρηστικα παραπανω. Ολα ξεκινησαν οταν ειχα φοβιες μην παθω καρδια στα 19 . Αστειο μαλλον αφου ειχα κανει μεχρι και τριπλεξ και ακομα ανυσηχουσα... Υστερα εμφανισα πρησμενους λεμφαδενες ανυσηχουσα για λεμφωματα λευχαιμιες και γενικοτερα καρκινους. Εκανα γενικες , αλλα και υπερηχογραφημα λεμφαδενων και μου παν ολα καλα... Αυτοι οι λεμφαδενες παραμενουν μεχρι και σημερα 4,5 χρονια μετα δηλαδη .. Τωρα ομως με ξαναπιασε το αγχος για λεμφωματα κτλπα... Παλι ξανακανονισα για γενικες , υπεριχογραφημα και ειμαι σχεδον σιγουρος παλι οτι εχω κατι αφου ξαναειδα τα συμπτωματα απο το κακο (σε αυτην την περιπτωση ιντερνετ) δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου αλλα και παλι βαζω το θεμα του ψυχολογικου και των ψυχοσωματικων... Δεν ξερω τι να κανω ως ποτε θα με πιανει δηλαδη , ειναι λογικο πρισμενοι λεμφαδενες τοσα χρονια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    σκεψου το αλλιως αν ειχες κατι τοσα χρονια δε θα ειχες χειροτερεψει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    σκεψου το αλλιως αν ειχες κατι τοσα χρονια δε θα ειχες χειροτερεψει;
    Το σκεφτομαι και ετσι , αλλα λεω απο μεσα μου οτι μηπως τοσα χρονια ειναι αδρανες και θα γινει κατι κακο.
    Το χω πει και στους δικους μου θα μου το πεις και συ και οχι μονο απλα ξερεις οτι παντα σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτεσε ασχημα.
    Δεν ξερω τους ψηλαφιζω συνεχεια μου μπαινουν σκεψεις οτι μεγαλωνουν , νιωθω ενοχλησεις , με αποτελεσμα να σκεφτομαι διαφορα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Και εγω εχω νοσοφοβια υποχονδριαση οπως θες πες το. Ο ψυχολογος που πηγαινα μου ειπε τα γνωστα δηλαδη οχι ιντερνετ, αμα εχω κατι πηγαινω στο γιατρο και με καθοδηγει εκεινος. Επισης να περνω μεχρι 2 γνωμες. Δηλαδη παω σε ενα γιατρο αν δεν νιωσω καλα με αυτα που μου λεει αντε να παω σε αλλον εναν μετα. Αλλα μεχρι εκει. Επισης να μη κανω εξετασεις μονη μου και να μη κανω κατι εξτρα απο τον προληπτικο ελεγχο. να πας σε εναν παθολογο να συζητησεις το θεμα σου με τους λεμφαδενες και πιστευω θα νιωσεις καλυτερα. Εγω καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο ενιωθα καλα και μου κραταγε 2 μερες. Μετα παλι αμφιβολιες παλι ιντερνετ και κατεληξα με κριση πανικου. Στη δουλεια αρχισανε τα προβληματα, χωρισα με το φιλο μου . Δηλαδη ηρθαν τα πανω κατω. Ακομα δεν εχω ξεπερασει τη φοβια μου απλα τωρα ασχολουμαι με αλλα προβληματα και εχω καλυτερεψει. Ειχα φτασει στο σημειο να ποναω ολη την ωρα στην κοιλια επι 2 μηνες. Ηταν ψυχοσωματικα προφανως γιατι μολις το μυαλο μου βρηκε κατι αλλο να ασχοληθει περασαν αυτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Δεν ξερω τι να κανω εχω κανονισει να παω σε γιατρο και σημερα εκανα γενικες αιματος... Ειμαι λες και ειμαι σιγουρος οτι εχω κατι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Δεν θα εχεις κατι θα δεις... και εγω ετσι νιωθω πριν τις εξετασεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Δεν θα εχεις κατι θα δεις... και εγω ετσι νιωθω πριν τις εξετασεις.
    Βασικα δεν μπορω να το εξηγησω ειμαι σιγουρος οτι εχω κατι αλλα βαθια μεσα μου νομιζω οτι ειναι ψυχοσωματικα γιαυτο εξαλου γραφω και στο φορουμ... Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο. Επισης αλλη μια ερωτηση αυτο το πραγμα αν μου φυγει αυτες της μερες που με ξαναπιασε , θα με ξαναπιανει παντα οταν θα εχω παραπανω αγχος η οταν θα στρεσσαρομαι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Προφανως ναι γιατι ολα αυτα πηγαζουν απο την ψυχολογια μας.αρα πρεπει να κανεις κατι με καποιον ειδικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Προφανως ναι γιατι ολα αυτα πηγαζουν απο την ψυχολογια μας.αρα πρεπει να κανεις κατι με καποιον ειδικο.
    Ειχα επισκεφτει 2-3 φορες παλια και μου παν για φαρμακα οπως Xanax . Απλα τοτε ηθελα να το αποφυγω χωρις αυτα και ετσι εγινε απλα τωρα με ξαναπιασε ... Ισως μπορω να τα αποφυγω παλι σαν την 1η φορα η απλα να κανω θεραπεια μηπως δεν με ξαναπιασει κατι παρομοιο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Εγω θα σε συμβουλευα να πας καταρχην στον παθολογο. Μπορει οταν σου πει πως εισαι οκ να ηρεμισεις. Αν δεις πως οχι πηγαινε σε καποιον ψυχιατρο ψυχολογο και κανε οτι θεραπεια σου προτεινει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Εγω θα σε συμβουλευα να πας καταρχην στον παθολογο. Μπορει οταν σου πει πως εισαι οκ να ηρεμισεις. Αν δεις πως οχι πηγαινε σε καποιον ψυχιατρο ψυχολογο και κανε οτι θεραπεια σου προτεινει.
    Πηγα εκανα αιματολογικες ολα καλα . Πηγα και σε ωριλλα μου ειπε να μην ανυσηχω. Αλλα και παλι δεν μπορω να μην το κανω σκεφτομαι συνεχεια οτι μπορει να εχω λευχαιμια, λεμφωμα , ψαχνω στο ιντερνετ και νομιζω οτι εχω ακριβως τα συμπτωματα , δεν ξερω τι να κανω ... Νομιζω συνεχεια οτι εχω κατι...
    Αυτο λεγετε υποχονδριαση? Ακουω και πολλα περιστατικα ταυτοχρονα απο ανθρωπους που το παθαν στα 20 ή στα 30 και το αγχος μου αυξανεται δραματικα και σκεφτομαι γιατι αυτοι και οχι εγω ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος κοινοτυπο το προβλημα σου κ σιγουρα λογω στρες,οταν ημουν 4 ετων εκανα επεμβαση κ μου αφαιρεσαν μια λεμφαδενα απο τον λαιμο που ηταν διογκωμενη κ σαπια πριν γινει αυτο ημουν διαρκως αρρωστη με το λαιμο μου κ πυρετο μετα ομως καλυτερευευσα παρα πολυ κ αρρωσταινα πολυ λιγοτερο,εννοω οτι ετσι κ οι λεμφαδενες σου ηταν σαπιες τοτε θα ησουν συχνα πυκνα με 40 πυρετο πονολαιμο κ δεν συμμαζευεται,εμενα μου λενε τωρα οτι οι αμυγδαλες μου ειναι πρησμενες ομως πραγματικα δεν μου δημιουργει προβλημα,Θερμη συμβουλη επισης σταματησε να διαβαζεις ολες τις πληροφοριες στον ιντερνετ επειδη μετα στρεσαρεσαι περισσοτερο κ δεν το συνιστω επουδενι λογω ασχολησου με τους δικους σου κ με αλλα θεματα αντι να βλεπεις διαρκως για αυτο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Δεν ξερω τι να κανω ... Πειτε με τρελο , διαβασα στο ιντερνετ για το λεμφωμα για νυχτερινες εφιδρωσεις , καθε πρωι που ξυπναγα πιανομουν να δω αν ειμαι ιδρωμενος ... Ε, σημερα το πρωι ξυπνησα πολυ ιδρωμενος και με επιασε ενα τρελο αγχος , γιατι τελευταια ξινομαι γενικα, νομιζω οτι ποναω σε διαφορα μερη του σωματος,νομιζω οτι ειμαι κουρασμενος μονιμος, ψιλοζαλιζομαι και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχω λεμφωμα γιατι διαβαζω οτι ειναι μια απο τις πιθανοτερες μορφες καρκινου σε νεους και τα συμπτωματα ειναι παρομοια... Σκεφτομαι οτι το εμφανισα μετα τις γενικες αιματος που εκανα πριν απο ενα μηνα η γενικοτερα οτι θα μου εκδηλωθει καποια στιγμη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μια μερα ενω καθομουν στον υπολογιστη μου καρφωθηκε ο φοβος στο μυαλο οτι μπορει καποια στιγμη να μην μπορω να καταπιω (ακου εδω τωρα) και μεσα σε λιγα λεπτα μου δημιουργηθηκε κομπος στο λαιμο. ασφαλως και καταπινα κανονικα, αλλα εγω ειχα αισθηση κομπου.
    σκεφτομαστε κατι και το μυαλο μας το σωματοποιει. ουσιαστικα εμεις δινουμε εντολη για ολα αυτα
    χαλαρα και σταματα να σκεφτεσαι! αφου και μονος σου το λες :

    καθε πρωι που ξυπναγα πιανομουν να δω αν ειμαι ιδρωμενος ... Ε, σημερα το πρωι ξυπνησα πολυ ιδρωμενος και με επιασε ενα τρελο αγχος , γιατι τελευταια ξινομαι γενικα, νομιζω οτι ποναω σε διαφορα μερη του σωματος,νομιζω οτι ειμαι κουρασμενος μονιμος, ψιλοζαλιζομαι και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχω λεμφωμα γιατι διαβαζω οτι ειναι μια απο τις πιθανοτερες μορφες καρκινου σε νεους και τα συμπτωματα ειναι παρομοια... Σκεφτομαι οτι το εμφανισα μετα τις γενικες αιματος που εκανα πριν απο ενα μηνα η γενικοτερα οτι θα μου εκδηλωθει καποια στιγμη

    απο τον τροπο και μονο που γραφεις ειναι προφανες οτι ολα ειναι μεσα στο μυαλο σου οτι Σκεφτεσαι οτι εχεις αυτο και εκεινο, οτι Νομιζεις οτι εχεις το αλλο...
    αν σταματησεις να τα σκεφτεσαι θα σταματησουν να σε ενοχλουν!
    εγω λεω να σταματησεις ολες αυτες τις εξετασεις και να πας σε καποιον ψυχολογο ή ψυχιατρο... αυτος θα σε βοηθησει περισσοτερο.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εξαλλου οι ανθρωποι που πασχουν απο καρκινο για παραδειγμα δεν νομιζουν οτι πονουν. Απλα πονουν.
    εχει μεγαλη διαφορα.
    δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μετα απο καιρο ξανα κριση πανικου
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 13:42
  2. ΠΑΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-10-2013, 15:48
  3. Ήταν να βγω έξω σήμερα, μετά από πολύ καιρό...
    By Άγνωστος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 01-08-2011, 18:17
  4. φοβιες ξανα !
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 03-07-2009, 11:24
  5. Μέτα από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω
    By politimos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2006, 11:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •