μηπως τρελενομαι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 179
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    παντως κ γω ρωταω συνεχεια τον γιατρο αν ειμαι σχιζοφρενης ή οχι..κ μου λεει οχι..τωρα τι να πω..
    ενα χαζεμα παντως το νιωθω..ενα θολωμα απο το πολυ στρες..πολυ στρες ομως ..ξυπναω κ τρεμω..κ φοβαμαι κ εχω αγωνια κ ολο αυτο ειναι δυσκολο..ακατορθωτο!
    ειαι αθλος να κανω ο.τιδηποτε..μου πε να παρω για καμια 20αρια μερες λεξοτανιλ να ημεμησει το νευρικο συστημα..κ αυτο το φοβαμαι ομως..δηλαδη τι?θα ειμαι σε καταστολη?
    αραγε θα ξεπερασω κ αυτο το επεισοδιο ? ή θα με χωσει πιο κατω..?
    καταρχην θα το ξεπερασεις να εισαι σιγουρη..οπως εκανες τοσες αλλες φορες..παντως ολοι με αυτου του ειδους τις παθησεις σκεφτομαστε την τρελα!!δεν ειναι τραγικο;κανεις ομως δεν τρελαθηκε!πρεπει να το χωμεψουμε οτι δεν θα γινει κατι ξερουν οι γιατροι και το λενε!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οκ...δεν τρελλαθηκαμε..ομως νιωθουμε τοσο ασχημα που μοιαζει με τρελλα..
    εγω τα νιωθω ολα μαυρα..κ αδιεξοδα.ολα ειναι αρνητικα..θα κανω ο.τι μου πει ο γιατρος για να νιωσω παλι ο εαυτος μου.
    κ ειναι λογικο να σκεφτεις την τρελλα γιατι πολυ απλα νιωθεις παραξενα..εξω απο το πετσι σου..θελεις μονο να μην υπαρχεις..απλα να γινει κατι κ να περασει.
    εγω παιρνω κ ladose 1 χρονο τωρα..κ γιατι δεν ειμαι καλα?μηπως εκανα ανοχη στο φαρμακο?εχω ραντεβου μαζι του να συζητησουμε να μυο πει τι να κανω..ισως χρειαστει να αλλαξω φαρμακο..ισως να ανεβασω την δοση..λογικα η σεροτονινη πεφτει πολυ οταν ειμαστε ετσι..αρα λοιπον μηπως δνε παιρνω αρκετη σεροτονινη απο το ladose?
    θελω να μου πειτε ακριβως πως ειναι ολη η μερα σας..νιωθετε αγωνια ολη την μερα?ή σε μερικες στιγμες?ξυπνατε κ λετε "ωχ αυτο ειναι εδω ακομα?ή εφυγε?", νιωθετε ανημποροι..χαμενοι..χωρις συγκεντρωση ? νιωθετε ελλειψη προσοχης?μια τρεμουλα εσωτερικη?μια αισθηση οτι, ο.τι κ να κανετε, οπου κ να πατε δεν ανακουφιζεστε πουθενα?
    με ενδιαφερει πολυ να μαθω..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    οι ψυχωσικοι δεν αναρωτιουνται, η δεν ξερουν οτι εχουν ψυχωση η το ξερουν επισης για να χει καποιος ψυχωση κρινεται απαραιτητο να χει καποιο απο τα θετικα συμπτωματα ψευδαισθησεις η παραληρημα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ΒΟΟΜ αυτα ακριβως νιωθω κοριτσι μου!ετσι οπως τα περιγραφεις !πολλες φορες νομιζω οτι δεν μπορω να μιλησω..στο μυαλο μου ειναι ολα αχταρμας..νιωθω οτι δεν μπορει να με σωσει τιποτα!εχω μπει σε μια τρυπα και πρεπει οπωσδηποτε να βγω!αυτο νιωθω!επισης μην ξεχνας οτι και γω τοσο καιρο επερνα ζολοφτ και ημουν μια χαρα και ξαφνικα υποτροπιασα..δεν εισαι η μονη λοιπον!

  5. #20
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    τι μονη κοριτσι μου?εισαι καλα?εδω εγω εδω κ 2 βδομαδες ξυπναω κ παιρνω λεξοτανιλ..τα ιδια ακριβως με σενα νιωθω...μονιμο στρες αγωνια φοβο φρικη κ λεω "παει εχω σχιζοφρενεια κ δεν το εχουν καταλαβει"..ασε σου λεω..μεγαλο πακετο.
    γενικευμενη αγχωδη διαταραχη εχεις..ακριβως οπως κ εσυ ετσι ξεκινησα κ γω..κ οταν εχω επεισοδιο για κατι που με αγχωνει πολυ..παθαινω τα ιδια κ τα ιδια.
    χρειαζεται οπωσδηποτε ψυχοθεραπεια κ συνδυασμο με φαρμακακια..θα σε βοηθησει ο ειδικος.
    να τωρα πηρα λεξοτανιλ κ ηρθα στην δουλεια.χαμενη νιωθω..ελλειψη συγκεντρωσης, φοβος, αποπραγματοποιηση..ολο το μειγμα των αγχωδων διαταραχων.
    ομως να πω κ το καλο, το οτι το περισσοτερο μερος της ζωης μου το εχω περασει πολυ ηρεμη με κανονικη διαθεση κ πολυ γενικα ομορφα πραγματα..
    δεν θα εισαι παντα ετσι , ετσι κ γω...μπορει να κανει να με πιασει 5 - 6 χρονια κ μολις γινει κατι που με χαλασει κ με αγχωσει ξανα μανα τα ιδια...
    ειλικρινα νιωθω ακριβως το ιδιο..μπηκα κ διαβαζα τα συμπτωματα της σχιζοφρενειας.
    μεχρι κ τεστ εκανα στο νετ κ μου βγαλε οτι δεν πασχω απο κατι τετοιο...ασε πολυ φοβος..τα χω παιξει.
    Καλημέρα BOOM, να φανταστείς μόλις ξυπνησα κ το μόνο πράγμα που σκεφτηκα ήταν αυτό...ξύπνησα καταλάθος στις 6 το πρωί κ πάλι τα ίδια...μήπως είμαι τρελή...μήπως βιώνω αυτό...μήπως αυτό μόνιμες ιδέες καρφωμένες στο μυαλο μου...χιλιες φορες οι κρίσεις πανικού απο αυτο που ζω....και γιατί να πρέπει να πάρουμε χάπια γιατί να μν μπορούμε να το πολεμήσουμε μόνοι μας και να ξυπνήσουμε ενα πρωι και να είναι ολα καλα.....μένω με τον συνρεοφο μου και δεν του έχω μιλήσει για αυτές μου τις σκέψεις...φοβάμαι ότι θα με περάσει για τρελή.

  6. #21
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    ΒΟΟΜ αυτα ακριβως νιωθω κοριτσι μου!ετσι οπως τα περιγραφεις !πολλες φορες νομιζω οτι δεν μπορω να μιλησω..στο μυαλο μου ειναι ολα αχταρμας..νιωθω οτι δεν μπορει να με σωσει τιποτα!εχω μπει σε μια τρυπα και πρεπει οπωσδηποτε να βγω!αυτο νιωθω!επισης μην ξεχνας οτι και γω τοσο καιρο επερνα ζολοφτ και ημουν μια χαρα και ξαφνικα υποτροπιασα..δεν εισαι η μονη λοιπον!
    Οπότε και χάπια να πάρουμε δεν μας σώνει τιποτα έτσι?Πρέπει να μάθουμε να ζολυμε μετο αγχος...τις σκέψεις και την μόνιμη ανασφάλεια

  7. #22
    BOOM θέλεις να σου πω μια μέρα μου....ξυπνάω τον τελευταίο καιρο μόνιμα μαυτες τις σκέψεις μου μιλάει ο συντροφος μου και εγω ταξιδεύω ειμαι χαμένη στις σκέψεις μου....να φανταστείς πλέον δεν έχω καμία διαθεση για σεξουαλική ζωή...τσεκάρω συνεχεια αν ακουω φωνες...που ποτε δεν ακουω εντελει...σκέφτομαι ολα οσα εχω διαβάσει για την σχιζοφρένεια...κ τα συνδέω με μένα...λέω μηπως αυτα που νιώθω είναι το πρώιμο σταδιο..και θα εξελιχθει η ασθένεια στην συνέχεια?Και απλα δνε το έχει καταλάβει ακόμα ο γιατρός?βέβαια οταν είμαι με κόσμο ξεχνιέμαι και οι σκέψεις γίνονται πολυ λιγότερες...η οταν δουλεύω....η όταν κάνω γυμναστική.....γενικα οταν εχω απασχολημένο το μυαλό μου. Καιαποπργματοποίηση μου συμβαίνει συχνα..να νίωθω χαμένη....πες μας εσυ τι μέρα σου και τι κάνεις για να σου φευγουν οι σκεψεις αυτες απο το μυαλό.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    δεν ειναι ετσι!τα χαπια βοηθανε!απλως εμενα τωρα μετα απο τοσα χρονια δεν λειτουργουν απολυτα!αυτο νιωθω!μπορει να θελει αλλαγη φαρμακου..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    γενικα εχω παρατηρησει πως οσοι εχουν ΓΑΔ η ΙΨΔ οταν διαβαζουν για την ψυχωση αποκτουν εμμονη με αυτο αλλα η διαφορα του παραληρηματος ενος ψυχωσικου απο τις εμμονες ιδεες ειναι πρωτον ο ψυχωσικος δεν αναρωτιεται αν τον παρακολουθουν η αν οι σκεψεις του ακουγονται δυνατα ειναι πεπεισμενος γιαυτα και τα νιωθει οταν γινονται και δευτερον το παραληρημα σε σχεση με την εμμονη ιδεα εμπλεκει το περιβαλλον ενεργητικα,και κατι αλλο αν ειχες ψυχωση τοτε αντι για την εμμονη αν εισαι τρελη θα σου ρχοντουσαν σκεψεις για να επειχειρηματοποιησεις το γεγονος οτι σε παρακολουθουν

  10. #25
    Και τι θα γίνει ρε παιδιά θα ζούμε μια ζωή με χάπια?Εππειδη δεν γνωρίζω αυτα που μου λέτε είναι αντικααθλιπτικά η κάτι άλλο....Φοβαμαι στην σκέψη να πάρω κάτι αλλο πέρα απο αντικαταθληπτικά...Το ξέρω κατα βάθος kavkaz οτι δεν είμαι τρελή...αλλά δεν αντέχω αυτές τις σκέψεις θέλω απλά να ξυπνήσω ένα πρωί και να είμαι οπως παλιά...βέβαια να σας πω πως ολατα συμπτώματα ξεκίνησαν απο ένα μονιμο και τεράστιο αγχος που έχω λέτε πως αν πάω για ψυχοθεραπέια θα περάσουν?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by apofasismeni View Post
    BOOM θέλεις να σου πω μια μέρα μου....ξυπνάω τον τελευταίο καιρο μόνιμα μαυτες τις σκέψεις μου μιλάει ο συντροφος μου και εγω ταξιδεύω ειμαι χαμένη στις σκέψεις μου....να φανταστείς πλέον δεν έχω καμία διαθεση για σεξουαλική ζωή...τσεκάρω συνεχεια αν ακουω φωνες...που ποτε δεν ακουω εντελει...σκέφτομαι ολα οσα εχω διαβάσει για την σχιζοφρένεια...κ τα συνδέω με μένα...λέω μηπως αυτα που νιώθω είναι το πρώιμο σταδιο..και θα εξελιχθει η ασθένεια στην συνέχεια?Και απλα δνε το έχει καταλάβει ακόμα ο γιατρός?βέβαια οταν είμαι με κόσμο ξεχνιέμαι και οι σκέψεις γίνονται πολυ λιγότερες...η οταν δουλεύω....η όταν κάνω γυμναστική.....γενικα οταν εχω απασχολημένο το μυαλό μου. Καιαποπργματοποίηση μου συμβαίνει συχνα..να νίωθω χαμένη....πες μας εσυ τι μέρα σου και τι κάνεις για να σου φευγουν οι σκεψεις αυτες απο το μυαλό.
    ακριβως τα ιδια...ακριβως..καμια διαφορα..ετσι ξεκινανε κ οι δικες μου μερες..
    αποριες, αυτοερωτοαπαντησεις στον εαυτο μου, μετα ερχεται η τρεμουλα..ο φοβος, φρικη..νιωθω οτι μπαινω σε μια τρυπα κ δνε μπορει κανεις να βοηθησει..κανεις..ουτε το φαρμακο..κ κει χανομαι..παθαινω αποπραγματοποιηση, μπαινω στο αυτοκινητο με εσωτερικη τρεμουλα, οδηγω, γτανω στην δουλεια κ αρχιζει παλι η αναζητηση, η φρικη..δουλευω κ παραλληλα σκεφτομαι κ το κεφαλι νιωθω οτι θα κανει εκρηξη..οτι θα ακουσω καμια φωνη κ θα τρεχω..κ οτι ειμαι τρελλη..ειμαι σχιζοφρενης..κ δεν θυμαμαι πως ηταν πριν που ημουν καλα..κ ποτε θα επανελθω?κ τι θα γινει?με μενα?κ πως θα συνεζισω την ζωη μου με αυτο..οκ το προηγουμενο περασε ..αυτο το επεισοδιο θα περασει κ αυτο?κ θα γινω παλι αυτη που ημουν?κ ολα αυτα..ολη μερα..κ εξαντληση κ πουθενα ανακουφιση.
    παω σπιτι ξαπλωνω ..νιωθω παλι περιεργα..αρχιζουν παλι τα ερωτηματα..κ παω κουζινα..το ιδιο..παω μπανιο το ιδιο..παω βολτα το ιδιο..παω παντου σαν φρικιο , αλλα πουθενα ανακουφιση..σκεφτομαι να παρω κανα φιλο τηλ μπας κ ...τιποτα..κλεινω το τηλ..κ τωρα τι να κανω?ας πιω μισο λεξοτανιλ..πινω μισο λεξοτανιλ..κ κανω αναπνοες κ ακουω μουσικη για γιογκα..κανω λιγο διαλογισμο..κατι γινεται..ωπ επανηλθα για λιγα λεπτα..μετα παλι το ιδιο..τελος πεφτω για υπνο κ σκεφτομαι "θεουλη μου κ παναγια μου δωσε μου δυναμη..να αντιμετωπισω κ την επομενη μερα μου, να σηκωθω κ να ειμαι εστω κ λιγο καλυτερα σε παρακαλω.." κοιμαμαι ευτυχως καλα σαν το βοδι..κ ξυπναω με το ζορι (γι αυτο φταιει το ladose, φτιαχνει τον υπνο) ..κ μετα αλλη μια μερα μπροστα μου κ ξαναμανα...τα ιδια..κ ενας κυκλος ..που δεν μπροω να ελεγξω..δεν μπορω να τον αλλαξω..αυτα.κ απλα περιμενω να ρθει η παρασκευη να παω στην ψυχοθεραπευτρια να δω τι θα μου πει..πφφφ
    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ!! ΠΡΟΣΕΥΧΗ! Κ ΥΠΟΜΟΝΗ...ξερω κ γω?τι να πω..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ειναι απλο!βαλτε το λιγο καλα στο μυαλο σας!ο ανθρωπος ο οποιος εχει ψυχωση δεν ειναι δυνατον να αναρωτιεται αν ειναι τρελος!ολοι εμεις εδω εχουμε την ιδια ανησυχια περι τρελας!καταλαβαινουμε οτι αυτα που σκεφτομαστε δεν στεκουν!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    να πω οτι και εγω νιωθω ακριβως αυτα που αναφερετε!ακριβως ομως!δυσκολευομαι να μιλησω αλλα και οταν μιλαει ο αλλος ζητημα να καταλαβαινω παντα τι μου λεει γιατι το μυαλο μ ειναι αλλου!μονιμως αφηρημενος!νοωθω τις σκεψεις να τρεχουν με απιστευτη ταχυτητα και να μη μπορω να τις ελεγξω!μετα ερχεται ο πονοκεφαλος!και δυστυχως οταν ημουν χαλια και δεν μπορουσα να ηρεμησω με τιποτα ηθελα να πιω για να χαλαρωσω και να πεσω να κοιμηθω σα το βοδι!

  14. #29
    Συγνωμη που ξαναρωτάω αλλα δεν γνωρίζω ολα αυτα που αναφέρεται τι χάποια ειναι??

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ...μηπως εκανα ανοχη στο φαρμακο?εχω ραντεβου μαζι του να συζητησουμε να μυο πει τι να κανω..ισως χρειαστει να αλλαξω φαρμακο..ισως να ανεβασω την δοση..λογικα η σεροτονινη πεφτει πολυ οταν ειμαστε ετσι..αρα λοιπον μηπως δνε παιρνω αρκετη σεροτονινη απο το ladose?
    Αυτού του είδους τα αντικαταθλιπτικά είναι νευροδιαβιβαστές.Δεν έχουν σεροτονίνη,αλίμονο!Πάντως ένας χρόνος είναι μεγάλο διάστημα.Βγαίνουν συνεχεια νέες therapies,πιο αποτελεσματικές.Απλά συνήθως όταν ένα χάπι δουλεύει καλά για τον ασθενή δεν το αλλάζεις.Ανεβάζεις τα mg.

    Πέραν της φαρμακευτικής αγωγής,τις ψυχοθεραπείας,πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου με την ψυχολογία σου.Αμα ταυτίζεσαι με τους ψυχωτικούς και άμα όλη μέρα σκέφτεσαι ακούω φωνές/βλέπω οράματα,θα κατάληξεις σε ψυχιατρείο.Αν πας σε ένα εφημερεύων νοσοκομείο και αρχίσεις να τους λες περίεργα πράγματα,ενώ έχεις απλό άγχος θα σε περάσουν για σχιζοφρενή.Μην πιέζετε τον εαυτό σας...Μην προσθέτετε προβλήματα στην ζωή σας.
    real eyes realise real lies

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  2. Τρελενομαι??
    By nick_electro in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-11-2013, 17:46
  3. Μήπως έχω ADHD?
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-2013, 00:17
  4. Μήπως πάσχω από ΙΔΨ;;;
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2010, 14:33
  5. μηπως???? Ε ΟΧΙ....
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-03-2009, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •