Τσιγάρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Τσιγάρο

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Τσιγάρο

    Ξέρετε κάποιους (απλούς) τρόπου για να σταματήσω το τσιγάρο με αργούς ρυθμούς? (εκτός απο γιατρούς)

    Με τραβάει πολύ και δεν μπορω να τον σταματήσω....

    Μπορεί να μην θέλω αλλά πρέπει....Έχει εδώ και 3 μέρες που συνέχεια με πονάει η καρδία μου και νιώθω βάρος στα στήθη μου...

    Καπνίζω μέχρι 10 την μέρα...Μου έχει γίνει ναρκωτικό....δεν μπορω μακριά του...:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    :) Αν βρεις πες μου και μένα κανέναν τρόπο. Μέχρι χάπια πήρα αλλά δεν έγινε τίποτα.
    Παλιά είχα δοκιμάσει αυτά τα αυτοκόλητα νικοτίνης και τις μαστίχες, αλλά πάλι τίποτα. Ξεκίνα με τις μαστίχες νικοτίνης μήπως εσένα σε βοηθήσουν. Ή πάρε για αρχή μια πιο ελαφριά μάρκα. Μια καλή ιδέα είναι να κρατάς απασχολημένα τα χέρια σου: γράψιμο, κέντημα, ζωγραφική, δουλειές του σπιτιού, κηπουρική και ότι άλλο μπορεί να απασχολεί τα χέρια σου για να μην ποιάνεις τσιγάρο.
    Τα χάπια αυτά λέγονται champix αν ενδιαφέρεσαι και μου τα έδωσε πνευμονολόγος. Ρώτα και κανέναν γιατρό. Εγώ τα διέκοψα γιατί μου έφερναν υπνηλία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Μα έτρωγα μαστίχες νικοτίνης και στην αρχή τον αηδίασα αλλα επειδή η μαστίχα ήταν πααααααααρα πολύ αψη...δεν μπορούσα να την τρώω και την σταμάτησα και παλι αρχισα τον τσιγάρο...

    Και απο την άλλη ξέρω ότι αν τον σταματησω θα παχείνω... έχασα παρα πολλα κιλά (μονέλλο :P ) και φοβάμαι δεν θέλω να τα ξαναβάλω :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Καλύτερα να απευθυνθείς σε γιατρό, ώστε να ρυθμίσει ταυτόχρονα το θέμα της διατροφής με το θέμα του τσιγάρου, για να μην ξαναβάλεις τα κιλάκια :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    βελονισμος

    δεχεσαι καποια ηλεκτρονικα τσιμπιματα και σε κανει να μην θελεις το τσιγαρο.Απο κει επεται η θεληση σου για να το σταματησεις ακομα και εντελος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Δεν έχω χρήματα για βελονισμό :(... Μόνο για το φαρμακείο έχω.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    kallia,



    ξέρω οτι με τη διακοπή του καπνίσματος και τις ίδιες διατροφικές συνήθειες, ο οργανισμός παίρνει έως 3 κιλά. Ρανίδα σε ωκεανό. Παράλληλα με γυμναστική όμως, ο μεταβολισμός είναι στα ύψη κι όχι μόνο δεν θα πάρεις, αλλά θα χάσεις περισσότερο. Δεν θα πρέπει να σε απασχολεί τόσο αυτό το κομμάτι, όσο τι είδους αναπλήρωση θα σε καλύψει σε σχέση με τη διακοπή της εξάρτησης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Καλή αυτή η ιδέα με το βελονισμο. Έχει αποτέλεσμα; Αν είναι να το δοκιμάσουμε. Έχει κανένας υπόψην ιατρείο βελονισμού στη Θεσσαλονίκη ή προάστεια; Ας μου στείλει u2u κάποιος αν έχει υπόψην τέτοιο πράγμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Kalia η καρδιά δεν άρχισε να πονάει λόγω του τσιγάρου και αν το σταματήσεις δε σημαίνει ότι θα σταματήσει και να πονάει. Άγχος είναι. Το τσιγάρο προκαλεί με τον καιρό προβλήματα στην καρδιά που συνήθως δεν έχουν ως συμπτώματα πόνο.
    Οι μόνες περιπτώσεις που το τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει παροδικά προβλήματα είναι αν κάνεις το ένα μετά το άλλο και έτσι δεν αφήνεις τον οργανισμό σου να οξυγονώνεται και αν κάνεις αρκετά ώστε να σου προκαλούν υπερένταση.
    Αν πιστεύεις ότι αυτή την περίοδο είσαι αγχωμένη και με το τσιγάρο γίνεσαι χειρότερα τότε φυσικά κάνε προσπάθεια να το κόψεις γιατί επιβαρύνεις τον εαυτό σου.

    Δε ξέρω αν θα μπορούσα να κόψω το τσιγάρο με επιθέματα και τσίχλες γιατί το πρόβλημά μου δεν είναι η έλλειψη νικοτίνης αλλά η συνήθεια. Έχω κόψει το τσιγάρο μπαμ και κάτω αλλά είχα δημιουργήσει ένα τόσο αρνητικό κλίμα μέσα στο μυαλό μου γι\' αυτό, το είχα σιχαθεί πια και έκανα μεγάλες αλλαγές εκείνη την περίοδο στη ζωή μου, οπότε η όλη ψυχολογική κατάσταση που βρισκόμουν με βοήθησε στο να μη μου λείπει. Μετά όμως από αρκετούς μήνες το ξανάρχισα και δε ξαναβρέθηκα από τότε σε παρόμοια κατάσταση για να το κόψω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Ξέχασα πως νιώθεις όταν δεν καπνίζεις?

    Πώς είναι άραγε?

    Τα 5-6 τα κάνω βράδυ με αποτσαση μισή ώρα το καθένα

    Καπνίζω πριν κοιμηθώ και όταν ξυπνήσω....κακια συνήθεια....
    Εχω και προβλήματα όμως που αγχονομαι...και δεν ξέρω πιο απο τα 2 φταίει...

    θελω τοσο πολυ να νιωσω καθαρω αερα και απο τα 2 αλλα δεν μπορω...ιδιως με το τσιγάρο

    Καπνιζω τα πιο ελφρια τσιγάρα και οταν το σβήσω θέλω να ανάψω κι αλλο...δεν με φτανει...αλλα φυσικα δεν αναβω,...σπανια....να το κανω....

    Μα για να τον κοψω πρεπει να ειμαι χαρουμενη και καλα ψυχολογικα....για να μην νευριαζω και να θελω να καπνισω....

    Εμενα το προβλημα μου ειναι ελλειψη νικοτινης

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Αν εισαι πολυ απελπισμενη μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου για το φαρμακο Chantix που εχει πολυ καλα αποτελεσματα

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Αχ βρε kallia το πρόβλημα είναι κυρίως εγκεφαλικο κι αυτό σου το λέει κάποια που καπνίζει πολλά.(παρα πολλα και ντρέπομαι να σου πω πόσα)
    Με 10 τσιγάρα την ημέρα δε χρειάζεσαι υποκατάστατα για να το κόψεις γιατί ο οργανισμός σου δεν έχει εθιστεί και τόσο πολύ στην νικοτίνη. Εκείνο που σου χρειάζεται είναι να αποσυνδέσεις καταστάσεις και συνήθειες που ξεπερνούσες η συντρόφευες με το τσιγάρο. Κόψε τον καφέ π.χ.
    Οσο για την καρδιά, η ελλατωματική λειτουργία της δεν έχει συμπτωματα (δεν πονάει). Εχει δίκιο η Aphelia. Πίστεψε με γιατί εγώ βίωσα από κοντά το πρόβλημα της στεφανιαίας νόσου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Celia διαφωνω πως τα 10 τσιγαρα δεν εθιζουν αλλα οντως το θεμα ειναι 80% εγκεφαλικο, οσο αναφορα τον καφε πχ. εγω εχω μια τελειως αντιθετη προσεγγιση στο θεμα, πιστευω πως αν συνεχισεις να κανεις οτι εκανες μαζι με τσιγαρο πολεμας το κακο στην ριζα του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by celia
    Αχ βρε kallia το πρόβλημα είναι κυρίως εγκεφαλικο κι αυτό σου το λέει κάποια που καπνίζει πολλά.(παρα πολλα και ντρέπομαι να σου πω πόσα)
    Με 10 τσιγάρα την ημέρα δε χρειάζεσαι υποκατάστατα για να το κόψεις γιατί ο οργανισμός σου δεν έχει εθιστεί και τόσο πολύ στην νικοτίνη. Εκείνο που σου χρειάζεται είναι να αποσυνδέσεις καταστάσεις και συνήθειες που ξεπερνούσες η συντρόφευες με το τσιγάρο. Κόψε τον καφέ π.χ.
    Οσο για την καρδιά, η ελλατωματική λειτουργία της δεν έχει συμπτωματα (δεν πονάει). Εχει δίκιο η Aphelia. Πίστεψε με γιατί εγώ βίωσα από κοντά το πρόβλημα της στεφανιαίας νόσου.
    Εντάξει..τότε μπορεί να είναι απο το άγχος....αλλά αφού πονάω....πως δεν πονάει η καρδία?

    Τον τσιγάρο δεν τον καπνίζω με καφέ...εντελώς μόνο του...
    αλλά περισσότερες φορές με τραβάει για να καπνίσω...είναι του νου μου?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Μικρότερη, κυρίως στα 20-21 αλλά και άλλες περιόδους με έπιαναν και μένα πόνοι στο σημείο που είναι η καρδιά. Είχα επισκεφτεί 2-3 καρδιολόγους και όλοι μου λέγανε ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά και αυτοί οι πόνοι είναι νευρόπονοι. Μάλιστα σε μία από τις περιόδους είχα και έντονα φτερουγίσματα, πίστευα ότι είχα και αρρυθμίες παρόλα αυτά μετά τα 24 νομίζω έπαψα να τα έχω όλα αυτά. Ή κι αν με πιάνανε για 1-2 εβδομάδες δε τους έδινα σημασία.

    Παρ\'ολα αυτά πιστεύω ότι η καρδιά καταπονείται σε ορισμένες περιπτώσεις και πρέπει να προσέχουμε. Π.χ. αν κάνω εξαντλητική δίαιτα νιώθω ότι κάτι δε πάει καλά με την καρδιά μου και τη σταματάω, ή αν κάνω πολλά τσιγάρα το ένα μετά το άλλο και ιδίως αν δεν έχω κοιμηθεί 2-3 μέρες καταλαβαίνω ότι την κουράζω, ή π.χ. το καλοκαίρι που κάνει ζέστη και φάω πολύ.

    Εντωμεταξύ το άγχος σίγουρα δε της κάνει καλό όταν είναι μακροχρόνιο.

    Τι θέλω να πω; Το να κόψεις το τσιγάρο σίγουρα είναι μία κίνηση που θα βοηθήσει την υγεία σου και σήμερα και μελλοντικά, αλλά είναι μικρές οι πιθανότητες να ευθύνεται αυτή τη στιγμή για τους πόνους που νιώθεις στο σημείο της καρδιάς.

    Όταν λέμε πάλι ότι το τσιγάρο είναι εθιστικό κυρίως ως συνήθεια και όχι τόσο για τη νικοτίνη (και δε το λέω μόνο εγώ αλλά και έρευνες που έχω διαβάσει) μπορεί να φαίνεται απλό αλλά δεν είναι. Οι επιστήμονες διατείνονται ότι η εξάρτηση από τη νικοτίνη περνάει μετά από 1 μήνα περίπου χωρίς κάπνισμα. Η συνήθεια όμως χρειάζεται μήνες μπορεί και 1 χρόνο για να την αποδιώξεις. Η αίσθηση της συνήθειας είναι τόσο δυνατή που δε μπορείς να πεις απλά ότι είναι του νου παιχνίδια και να τη σταματήσεις, ούτε φταις σε κάτι αν δε το κάνεις.
    Βοηθάει αν είσαι αποφασισμένος, αν έχει δημιουργηθεί μέσα σου μια πολύ κακή εικόνα για το τσιγάρο, αν το έχεις σιχαθεί, ώστε όταν πάλι νιώθεις την επιθυμία να την αποδιώχνεις.
    Καλή επιτυχία σου εύχομαι λοιπόν, γιατί δεν είναι τόσο εύκολο. Όπως είπα εγώ το έκοψα μια φορά στη ζωή μου μαχαίρι, αλλά συγχρόνως έκανα τόσες αλλαγές εκείνη την περίοδο στη ζωή μου και είχα δημιουργήσει τέτοιο κλίμα που μου φάνηκε σχετικά εύκολη η διαδιασία, όμως δε μπορώ να την επαναλάβω από τότε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •