η οικογενεια μου δεν μου επιτρεπει να τον βοηθησω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    11

    η οικογενεια μου δεν μου επιτρεπει να τον βοηθησω

    καλησπερα.ειχα κανει αλλο ενα θεμα με λιγα λογια ημουν μαζι με ενα παιδι κοντα 3 χρονια και τελευταια αρραβωνιαστηκαμε.ειχε παρελθον με ηρωινη χρονια πριν τον γνωρισω και εκανε μια υποτροπη και ξαναεμπλεξε για ενα διμηνο.τωρα γυρισε ειναι καθαρος και μπηκε σε προγραμμα.εγω εχω γυρισει στο πατρικο μου.τον ειχαμε μες το σπιτι και οι γονεις μου σαν παιδι τους.με ολα αυτα που εγιναν που μας ειπε ψεματα,μας εκλεψε χρηματα και αντικειμενα αξιας οι γονεις μου αρνουνται καθε σχεση με αυτον και την οικογενεια του.εγω τον εχω συγχωρεσει και θελω να τον βοηθησω.εχουμε βρεθει καποιες φορες πριν το προγραμμα.και τωρα οι γονεις μου με απειλουν με διαφορους τροπους για να μην τον ξαναδω.οτι ειναι μεγαλοι και θα παθουν κατι,να με διωξουν απ το σπιτι,οτι θα χωρισουν εξαιτιας της διχονοιας που εβαλα στην οικογενεια και αλλα...καλουν την οικογενεια του και τους λενε να μην μου λενε νεα του και να μου λενε ψεματα.ειμαι σε τρομερα δυσκολη θεση.τους αγαπω και εχουν τα δικια τους,ειναι προδωμενοι,φοβισμενοι,οργι σμενοι...αλλα αυτον τον ανθρωπο τον αγαπαω και δε μπορω να μη τον ξαναδω.και γω εχω τους φοβους και τις αμφιβολιες μου αλλα εχω μαθει να συγχωρω και να παλευω.ανθρωποι σαν και αυτον θελουν αγαπη και στηριξη και οχι να τους πεταμε στο περιθωριο.φοβαμαι αυτα που μου λενε,μηπως οντως απ τη στεναχωρια τους παθουν κατι μετα σκεφτομαι οτι απλα με εκβιαζουν με καθε πιθανο τροπο.τι με συμβουλευεται να κανω?ειναι τοσο λαθος η επιλογη μου?καταλαβαινω την ανησυχια τους αλλα αφορα τη ζωη μου η αποφαση πρεπει να ειναι δικη μου ακομα και αν θελω να φαω το κεφαλι μου.ο ρολος του γονιου πιστευω ειναι να σε συμβουλευει και απο κει και περα ο καθενας χαραζει το δρομο του. νιωθω θυμωμενη που με εκβιαζουν ετσι ψυχολογικα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    11
    θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγο καλυτερα το γινεται?και οχι επιθετικο υφος παρακαλω πολυ(για οποιοδηποτε απαντησει)απλα θα ηθελα συμβουλες για να καταλαβω καλυτερα αν ειναι σωστο αυτο που κανω και σκεφτομαι.και εφοσων εχει μπει σε προγραμμα εχει τη θεληση γενικα για τη στιγμη δεν υπαρχει καποια αλλη μεγαλυτερη εγγυηση αν γινεται κατι.δυσκολος δρομος,δυσκολη προσπαθεια ουτε εγω ουτε κανεις μπορει να εγγυηθει τα αποτελεσματα απλα θελω να εχω πιστη

  4. #4
    Όλια, εσυ έχεις Πίστη και έχεις επενδύσει συναισθηματικά στον ανθρωπο σου. Οι γονείς σου, θέλουν να σε προστατέψουν απο φόβο μην τυχόν σου συμβεί κατι κακό και πληγωθείς. Εφοσον καλεισαι να διαλεξεις αναμεσα σε Συντροφο και γονεις, η θεση σου ειναι δυσκολη. Μπορεις να προσπαθήσεις να τους καθησυχασεις και να νιωσουν οτι αν δεν νιωθεις καλα μαζι του θα σε προστατεψεις η ιδια. Επειδη και για εκεινους η εμπειρια ειναι τραυματικη τωρα θα μιλαει μονο η αρνηση.

    Θελει το χρονο του.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ
    ΚΑΙ ΟΥΣΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
    ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    11
    αυτο δε θελω να μπω στη θεση να διαλεξω τους αγαπω ολους εννοειται με διαφορετικο τροπο το καθενα αλλα εξισου δυνατα.προσπαθω να κανω τα παντα να τους ηρεμησω και να τους δειξω οτι πλεον μπορω να προστατεψω τον εαυτο μου αν εβλεπα ξανα μια ασχημη κατασταση.αλλα τωρα οπως ειπες υπαρχει μονο αρνηση.και το γεγονος οτι ειμαι στη μεση με εχει κανει χαλια ψυχολογικα.elis πριν αρχισει τη χρηση οι γονεις μου τον ειχαν παραπανω απο παιδι τους ημασταν καθε μερα σπιτι τους,μας βοηθουσαν οικονομικα και ψυχικα μας στηριζαν σε ολες μας τις αποφασεις.και ηταν χαρουμενοι και περιμεναν πως θα παντρευτουμε στο μελλον.μετα εγινε αυτο και αλλαξαν εντελως.νιωθουν τοσο προδωμενοι που εδωσαν τοσα και φερθηκε ετσι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Καλησπέρα, Όλια. Ο δρόμος είναι ανηφορικός κι έχεις μπει σε δύσκολα μονοπάτια. Ο άνθρωπος αυτός έχει διάθεση να σώσει τον εαυτό του;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    11
    καλησπερα,ναι εχει μετανιωσει και δειχνει πως καταλαβε πως πεταξε οτι ομορφο ειχε χτισει στη ζωη του.ακολουθει το προγραμμα και προσπαθει.δε θελει να γινει οπως ηταν πριν αλλα καλυτερος,διατεθημενος να αλλαξει το κυκλο του,τον τροπο ζωης που ειχε εως τωρα τα παντα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by féerie View Post
    Καλησπέρα, Όλια. Ο δρόμος είναι ανηφορικός κι έχεις μπει σε δύσκολα μονοπάτια. Ο άνθρωπος αυτός έχει διάθεση να σώσει τον εαυτό του;
    Και συμπληρώνω: Κανείς δεν είναι ο σωτήρας κανενός. "Για να βοηθήσεις κάποιον, θα πρέπει και ο ίδιος να έχει αποδείξει εμπράκτως ότι θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του". Έχε στο μυαλό σου αυτό και πράξε αναλόγως.

  10. #10
    Θα κανεις υπομονη, θα κανεις την κουφη και πρωτα ο Θεος... αν επανελθει ο ανθρωπος σου δυναμικα -καποια στιγμη ολα θα μπουν στη θεση τους. ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ... και εχεις συνειδηση ολων απλα θα αγωνιστεις. Ηδη το κανεις. Συνεχισε :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΚΑΙ ΟΥΣΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
    ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ
    καλα..αυτο ειναι το θεμα?αν δεν τον θελουν οι δικοι της??μη τρελαθουμε..ελεος.το θεμα ειναι αν θες εσυ εναν ανθρωπο ο οποιος εκμεταλευεται τα παντα και εσενα και τους γονεις σου και ολους..ειναι δυνατον να κλεβει??και απο το σπιτι σου?τι θα πει εχει προβλημα?να κατσει να το λυσει.απαραδεκτο πραγματικα δεν εχω λογια.τα ξερω αυτα τα ατομα πολυ καλα.ολο στη γκρινια και στην ευκολη λυση ,στην πουστια .στο να παρουν απ τον αλλον..με δικαιολογιες ενα σωρο -ουσιες-...μακρια...οχι δεν δικαιολογω κατι τετοιο εγω.αν εσυ την παλευεις μαυτο το "πραγμα" δικαιωμα σου..αλλα σε αυτο καθετα ΟΧΙ..το χω ζησει προσπαθησα να βοηθησω αλλα δεν..γινεται

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Φιλικά πάντα, πρόσεξε μην φύγεις από τους χειριστές γονείς και καταλήξεις σε μια χειριστική ερωτική σχέση. :(
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    καλα πως εμπλεξες με εναν ανθρωπο ο οποιος το μονο ενδιαφερον στη ζωη του ειναι η δωση του?οχι πως εμπλεξες μαλλον πως μπορεις να κανεις ενα βημα μαζι του και αρραβωνιαστηκες με συγχωρεις αλλα αν ημουν πατερας σου θα σας πεταγα εξω με τις κλωτσιες χαραμοφαηδες δεν προκειται να θρεψω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    και αν νοιωθεις θυμωμενη βρες μια δουλιτσα και πηγαινε να τον ζησεις το προβλημα σου δεν ειναι προβλημα των γονιων σου πραγματικα εισαι ανευθυνη και το μονο που σκεφτεσαι ειναι η παρτυ σου τους γονεις σου τους σκεφτεσαι καθολου?απομακυνσου το ταχυτερο δυνατον απο αυτον τον ανθρωπο αλλιως βρες τροπο να τον βοηθησεις

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εγω δεν καταλαβαινω... γιατι μενατε με τους δικου σου? ειστε ανεργοι? εργαζοταν καποιος απο εσας??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να βοηθήσω....?
    By adranis in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 24-09-2015, 00:22
  2. Πώς να βοηθήσω??
    By fim in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2015, 02:12
  3. Πως να τον βοηθησω??
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-03-2013, 08:17
  4. Πώς να τον βοηθήσω;
    By ilektra15 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-11-2012, 15:41
  5. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •