ιδεο υχαναγκασμος και ψυχολογοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19

    ιδεο υχαναγκασμος και ψυχολογοι

    Γεια σας λεγομαι κυριακη κ ειμαι 21 ετων υποφερω απο ιδεοψυχαναγκασμο βαριας μορφης και καταθλιψη λοιπον το θεμα ου ειναι οτι με παρακολουθει ενας ψυχολογος αλλα εγω θελω να σας ρωτησω κατι οσοι πηγεναιτε σε ψυχολογο και κανετε ψυχοθεραπεία οταν ξεκινησατε σας εκανε να μιλησετε απο το παρελθόν σας μεχρι το παρον σας? Η απο την αρχη της συνενδρια σας σας εχει μιλησει μονο για τον ψυχαναγκασμο και αναφερεστε σε αυτα μονο....και καποιους φοβους που εχετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by kyriaki View Post
    Γεια σας λεγομαι κυριακη κ ειμαι 21 ετων υποφερω απο ιδεοψυχαναγκασμο βαριας μορφης και καταθλιψη λοιπον το θεμα ου ειναι οτι με παρακολουθει ενας ψυχολογος αλλα εγω θελω να σας ρωτησω κατι οσοι πηγεναιτε σε ψυχολογο και κανετε ψυχοθεραπεία οταν ξεκινησατε σας εκανε να μιλησετε απο το παρελθόν σας μεχρι το παρον σας? Η απο την αρχη της συνενδρια σας σας εχει μιλησει μονο για τον ψυχαναγκασμο και αναφερεστε σε αυτα μονο....και καποιους φοβους που εχετε
    καλημερα κυριακη!εγω προσωπικα εχω παει σε ψυχιατρο λογω ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης αλλα δεν εχω κανει ψυχοθεραπεια!μπορεις να αναλυσεις τους ψυχαναγκασμους σου-εμμονες ιδεες;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Κυριακη ο καθε ψυχολογος ψυχιατρος εχει το δικο του προγραμμα
    αλλοι ξεκινανε απο τα παλια και αλλοι αναφερονται πρωτα στους τροπους που λειτουργει εγκεφαλικα ο ιδεοψυχαναγκασμος

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    ιδεοψυχαναγκασμος τι ιδους ιδεοψυχαναγκασμο εχετε εσεις
    Last edited by kyriaki; 20-05-2015 at 00:27.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    Ειδες την απάντηση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Κυριακή γειά σου,
    Σε παρόντα χρόνο σε παρακολουθεί ψυχολόγος? ψυχίατρος? Και τα δύο συνδυαστικά ή κανείς?
    Τα άτομα που λες οτι σου φέρονται σαν να εισαι "τρελλή", ειναι γνωστοί? Φίλοι? Τους έχεις μιλήσει εσύ απο μόνη σου ή έχουν παρατηρήσει κάποια ασυνήθιστη συμπεριφορά?
    Θές να αναφέρεις ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα απο κάτι που σου κάνουν και σε στεναχωρούν?

    Στην δική σου ερώτηση για το τι φόβους έχω, θα έλεγα οτι ειναι αυτό που ΙΣΩΣ κάποιος θα έλεγε "ελαφριάς" μορφής. Παρότι λοιπόν ελαφριάς μορφής, συγκεντρώνω αρκετά απο αυτα που καταδεικνύουν την ΙΔΨ. Κάποια απο αυτά ειναι υψηλές προσδοκίες (σε βαθμό που μου δημιουργεί πρόβλημα). Πολύ υψηλοί στόχοι (επίσης), Υπερ-αυξημένο "εγώ" (επίσης), Υπερ-αυξημένο "Υπερεγώ" (επίσης) Υπερ-ανάλυση (επίσης ), τελειομανία, έλεγχος, ασυνείδητη η και συνειδητή μπορώ να πώ, απαγόρευση συναισθημάτων που θα μπορούσαν να με κάνουν να στεναχωρηθώ ή να χάσω τον έλεγχο (πολύ μεγάλο πρόβλημα αυτο) ή και συνδυασμοί αυτών, ορισμένοι απο τους οποίους οδηγούν σε αδιέξοδα και εμπόδια στην κοινωνικοποίηση μου. Ε και απο κει και πέρα αρκετοί επίσης αμυτικοί μηχανισμοί που σχετίζονται σε ενα βαθμό με ΙΔΨ, όπως πρόβλεψη, εκλογίκευση. Επίσης τιμωρητική διάθεση για τον εαυτό μου (ενοχές και μαζοχισμός).
    Ε, όπως καταλαβαίνεις σε όλα αυτα προσπαθούμε μαζί με το γιατρό να ρίξουμε τους τόνους και να Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ω Γ Ι Α Τ Ι Τ Α Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Α Ε Ι Ν Α Ι Α Π Λ Α. Να αράξω στα κυβικά μου και να απολαύσω το φραπέ. Εν τω μεταξύ, διαπιστώνω οτι έσπασα το προηγούμενο ρεκόρ μου στο χρόνο κατασκευής αυτού του μηνύματος και μάλιστα σε λιγότερες γραμμές απο τα άλλα!! 3 ώρες και κάτι. Αν δεν είναι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για να ξεπερνάνε κάθε φορά τον εαυτο τους, τότε πες μου εσύ ποιοί ειναι?!?! :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19

    με παρακολουθει

    ναι με παρακολουθει και ψυχολογος και ψυχιατρος με φαρμακευτικη αγωγη ...οι ανθρωποι που με κανουν και νιωθω ασχημα ειναι απο το οικογενειακο περιβαλλον απο οταν εμαθαν οτι πηγενω σε τετοιους γιατρους κ περνω φαρμακα εχουν ακομα πιο εντονη κ αδιαφορη συμπεριφορα απεναντι μου κυριως μετα απο μια μερα που μ ειπαν κατι π με ενοχλησε κ εγω τους την ειπα κ μετα απο εκεινη την μερα μπορει να τους μιλαω και με αγνοουν ενω ειμαι μπροστα τους δεν με κοιτανε καν νιαθω οτι με θεωρουν χαζη αλλα αυτοι ειναι!!! οσο για την συμπεριφορα οχι δεν εχω καποια περιεργη συμπεριφορα το κακο κ ο ιδψ ειναι κυριως στο μπανιο... εσυ τι ενοεις οτι εχεις μαζοχισμο και ενοχες , καθως και τι εννωεις οτι εκανες να το γραψεις 3 ωρες λογο του οτι ηθελες να το γραψεις στην εντελεια? και παιρνεις καποια φαρμακευτικη αγωγη?1984muzzy
    Last edited by kyriaki; 18-05-2015 at 20:35.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by kyriaki View Post
    ναι με παρακολουθει και ψυχολογος και ψυχιατρος με φαρμακευτικη αγωγη...οι ανθρωποι που με κανουν και νιωθω ασχημα ειναι απο το οικογενειακο περιβαλλον απο οταν εμαθαν οτι πηγενω σε τετοιους γιατρους κ περνω φαρμακα εχουν ακομα πιο εντονη κ αδιαφορη συμπεριφορα απεναντι μου κυριως μετα απο μια μερα που μ ειπαν κατι π με ενοχλησε κ εγω τους την ειπα κ μετα απο εκεινη την μερα μπορει να τους μιλαω και με αγνοουν ενω ειμαι μπροστα τους δεν με κοιτανε καν νιαθω οτι με θεωρουν χαζη αλλα αυτοι ειναι!!! οσο για την συμπεριφορα οχι δεν εχω καποια περιεργη συμπεριφορα το κακο κ ο ιδψ ειναι κυριως στο μπανιο... εσυ τι ενοεις οτι εχεις μαζοχισμο και ενοχες , καθως και τι εννωεις οτι εκανες να το γραψεις 3 ωρες λογο του οτι ηθελες να το γραψεις στην εντελεια? και παιρνεις καποια φαρμακευτικη αγωγη?
    παιδια ολοι εσεις που πασχετε απο ιψδ ειχατε ποτε βιωσει αποπροσωποποιηση;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    @lawer Τι ειναι αποπροσωποιηση ? Εξηγησε μου αν μπορείς... εσυ τι ιδους ιδψ εχεις δενμ ειπες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Καλησπέρα παιδιά,
    Όσον αφορά τα δικά σου θέματα και όπως τα εκθέτεις, για μένα πρέπει ο ψυχολόγος ή ο γιατρός να προτείνουν ή να επιδιώξουν, τουλάχιστον επαφή με τους γονείς σου.
    Οχι για να μαλώσουν κανέναν ή να τον φέρουν προ των ευθυνών του, αλλά για να τους μιλήσει ανοιχτά περί ΙΔΨ και αυτών που σου συμβαίνουν με σκοπό να γνωρίζουν πως να σου συμπεριφερθόυν ή πως να ΜΗΝ σου συμπεριφερθούν. Αυτό το πράγμα χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα και το υγιές περιβάλλον και η ενθάρρυνση πρώτα απο όλα μέσα απο το σπίτι, πρέπει να ειναι δεδομένη. Εγώ τουλάχιστον, οτιδήποτε διαφορετικό δεν το καταλαβαίνω.

    Όσον αφορά τα ερωτήματα σου σε μένα και συγκεκριμένα περί μαζοχισμού και ενοχών, το λέω με την έννοια της τάσης για αυτοήττα και αυτογκόλ με σκοπό (ασυνείδητο προφανώς)
    τον πόνο και την ενοχή. Με απλά λόγια δεν έχει τη μορφή της ευρείας έννοιας του μαζοχισμού που πιστεύει ο κόσμος οτι "παιρνω το μαστίγιο και πάμε.." αλλά την επιδίωξη με σκοπό να τα βάλω μετέπειτα με τον εαυτό μου. ΠΧ. Μου λέει μια φίλη που γουστάρω οτι την ενδιαφέρει ένας τύπος και εγώ την παροτρύνω να τα φτιάξει μαζί του χωρίς να σκεφτώ το δικό μου "θέλω" καθόλου. Ε, στη συνεχεία τα βάζω με τον εαυτό μου και ακολουθούν οι ενοχές. Το ένα πυροδοτεί το άλλο δηλαδή.

    Αυτό που έγραψα οτι έκανα 3 ώρες έχει εν μέρει αλήθειες. Περισσότερο θα έλεγα οτι κάνω "καλαμπούρι" και γι αυτό και υπερβάλλω μιλώντας περι ρεκόρ :)
    Όπως είπα όμως, έχει εν μέρει αλήθειες, καθώς δεν το φτιάχνω και σε πέντε λεπτά. Υπάρχει μέσα σε όλα και στοιχείο τελειομανίας όπως σωστά λές.

    Εγώ πηγαίνω σε ψυχίατρο και ειμαι προς το τέλος της βραχυπρόθεσμης ψυχοθεραπείας που ξεκίνησα οικειοθελώς. Παίρνω ενα φάρμακο για την κατάθλιψη αφού στην περίπτωσή μου
    ήταν κεκαλυμένη πίσω απο την ΙΔΨ και σιγά σιγά το σταματάμε και αυτό. Γενικά μιλώντας, το διασκεδάζω πολύ με τις συζητήσεις μας και μοιάζει να ειναι και αμφίδρομο μάλιστα.
    Επίσης, για μένα η φάση ειναι απο τα πιο "αξια" χρήματα που έχω δώσει σε κάτι μέχρι σήμερα.

    Στην ερώτησή σου lawer, δεν εχώ ιδέα τι ειναι η αποπροσωποποίηση. Απο εδώ το διάβασα πρώτη φορά. Εν συνεχεία το έψαξα στο google αλλά δεν μου λέει κάτι με βάση τη συμπτωματολογία του. Δεν μου έχει συμβεί υποθέτω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    1984muzzy οταν λεω απο το οικογενειακο περιβαλλον εννοω πολυ κοντινους συγγενείς ,οι γονεισ μου μιλανε και με τους δυο γιατρους εννοειτε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    παιδια ολοι εσεις που πασχετε απο ιψδ ειχατε ποτε βιωσει αποπροσωποποιηση;
    Ναι ειναι συνηθισμενο σε οσους εχουν πολυ αγχος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Εμενα προωπικα μου εχει μιλησει αρχικα για τους ψυχαναγκασμους μου αλλα εχω παει 4 φορες μονο αλλα μου εχει αναφερει οτι πρεπει να αρχισουμε να μιλαμε και για το παρελθον

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Στο βιβλίο του τάδε που αφορά την τάδε ιστορία περί θεραπείας και σχολών, ο συγγραφέας περιγράφει τις διαφορετικές σχολές με ένα παράξενο όπως το ονομάζει ανέκδοτο. Ναι μεν ανέκδοτο, αλλά σαφέστατο κατά την άποψη μου (όχι ως προς την ανάλυση της κάθε σχολής, αλλά ως προς το να καταστήσει σαφές στον αναγνώστη, ότι υπάρχουν διάφορες σχολές –προσεγγίσεις για έναν θεραπευόμενο).
    Θα το γράψω με δικά μου λόγια...
    Είναι ο τάδε και υποφέρει από εγκόπριση (χέζεται πάνω του) οπότε πάει αρχικά σε ψυχαναλυτή. Συναντάει τον φίλο μετά από πολυυυύ καιρό και ο φίλος του τον ρωτάει. Πως πάει η θεραπεία σου? Τα κάνεις ακόμα πάνω σου?
    Κοίταξε να δεις του απαντάει ο ταλαίπωρος ‘ακόμα τα κάνω, απλά τώρα ξέρω, το γιατί τα κάνω’!
    Πάει σε ένα δεύτερο ειδικό οποίος είναι συμπεριφοριστής. Συναντάει τον φίλο μετά από καιρό και ίδια ερώτηση. Τι λέει πως πάει η θεραπεία σου? Τα κάνεις ακόμα πάνω σου?
    Κοίταξε να δεις του απαντάει ο ταλαίπωρος ‘ακόμα τα κάνω, απλά τώρα φοράω λαστιχένια σώβρακα’.
    Πάει και σε ένα τρίτο ειδικό ο οποίος είναι της σχολής γκεστάλτ.
    ( Ίδια ερώτηση )
    Κοίταξε να δεις του απαντάει ο ταλαίπωρος ‘ακόμα τα κάνω, αλλά πλέον δε με νοιάζει’.

    ...Κατά τον συγγραφέα, υπάρχουν πάνω από 250 τρόποι θεραπείας και άλλες τόσες φιλοσοφικές απόψεις που τους συσχετίζουν. Διαφορετικές όλες σε προσέγγιση, μέθοδο και ιδεολογία όλες είναι για να βελτιώνουν την ποιότητα του ασθενούς. Όλοι αυτοί οι τρόποι-σχολές, ΑΝΑΛΟΓΑ με την έμφαση του κάθε ψυχοθεραπευτικού μοντέλου στην εξερεύνηση των προβλημάτων του, επικεντρώνουν στους 3 χρόνους. Παρελθόν, μέλλον, παρόν. Για αυτό το λόγο καμιά φορά μας κάνουν ερωτήσεις από το παρελθόν πχ. Ίσως βέβαια και να χρειαστεί να συγκεράσουν σχολές και θεωρήσεις. Τις ακαδημαϊκές γνώσεις τις έχουν τουλάχιστον.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    19
    Anakin να σε ρωτήσω κάτι είσαι κλειστος τυπος γενικα? Το ρωταω γιατιλογο του ψυχαναγκασμου γίνονται πιο κλειστα τα άτομα ακόμα και δε θελουν να ανοίγονται. θελω να σερωτησω νιώθεις οικιοτητα νιώθεις άβολα ανοιγεσε επειδή πρέπει η σε έχει κάνει να ανοιγεσαι χωρίς να διστάζεις,ισχύει σε σενα αυτό που λενε οτι νιώθεις την ψυχολογο ως φιλη?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η ζωή μας με την (ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή (obsessive compulsive disorder)
    By alekos1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 26-07-2014, 19:10
  2. Ψυχολογοι Θεσσαλονίκη.
    By Nikoss in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2011, 18:48
  3. ψυχολογοι
    By dora-agxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 26-06-2011, 23:45
  4. Ψυχολόγοι
    By Άγνωστος in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 07-06-2011, 20:20
  5. ψυχολογοι
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 126
    Last Post: 24-09-2009, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •