Φόβος για τα πάντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Angry Φόβος για τα πάντα

    Υποφέρω πολλα χρονια απο κρίσεις πανικού , αγοραφοβία και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή ... Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή με anafranil και xanax.. Κατα καιρούς ήμουν πολυ καλα και μάλιστα για χρονικό διάστημα 10 χρόνων περίπου .. Πριν 2μιση χρονια χωρις προφανή λόγο όμως ξανάρχισαν οι φοβίες και το άγχος .. Ο γιατρός μου είχε συστήσει ψυχοθεραπεία αλλά όλο το ανέβαλα ... Ειχα κλεισει τον εαυτό μου και τις δραστηριότητες μου σε ενα πλέγμα και αν παρεκλινα απο αυτό φοβόμουν ... Πχ δεν μπορω να παω διακοπές πουθενά γιατι φεύγοντας απο το σπιτι νιώθω άγχος .. Εχω φτάσει πλέον σε ενα σημείο που σταδιακά άρχισα να φοβαμαι τα πάντα ... Να μη φάω κάτι άγνωστο μη παθω αλλεργικο σοκ , μη βάλω κρέμα σώματος γιατι θα παθω αλλεργια , μη μπω στο ασανσέρ μη κλειστώ μεσα , μη βρεθώ σε κίνηση με το αυτοκίνητο και πως θα ξεφύγω , μη κάτσω στον ήλιο γιατι θα παθω θερμοπληξία , και αλλά εκατομμύρια που δεν μπορω να γράφω γιατι θα παρει μερες ... Αύριο μετα απο καιρο το πηρα απόφαση και θα παω σε ψυχοθεραπευτη... Αναρωτιέμαι τόσοι πολλοί φόβοι δεν ειναι τρέλα ; Εχω τρελαθεί όντως ; Καθε μέρα μου φαίνεται βγάζω και κάτι καινούριο !!! Υπάρχει κανεις να με καταλαβαίνει και να με νιώθει ; Ειμαι μόνη νομίζω που φοβαμαι ολα αυτα ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,812
    ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΛΕΓΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΠΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΦΟΒΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΞΕΜΠΛΕΞΕΙ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    416
    Εκφρασου οπως νοιωθεις ειναι η γνωμη μου. Και δεν εισαι η μονη εχω ακουσει πολλες παρομιες εμπειριες. Και μη στεναχωριεσαι δεν τρελενεσαι. Φοβοι που θα σου φυγουν ειναι... Και εγω εχω παρα πολλες φοβιες...
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας γιατι βρίσκομαι σε απόγνωση ... Αν φοβαμαι για τόσα πολλα πράγματα σε λιγο τι θα γίνει δηλαδή ; Θα φοβαμαι να αναπνέω και να περπατάω ; Θεωρώ οτι φοβαμαι για υπερβολικά πολλα πράγματα και αυτό λέω πως θα αντέξω ; Το κεφάλι μου θα εκραγεί και θα τρελαθω ! Όλοι συνήθως φοβούνται συγκεκριμένα πράγματα ... Αυτός ο γενικευμένος φόβος με προβληματίζει και με κανει να σκέφτομαι οτι κάτι παει με το μυαλό μου πολυ στραβά ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,812
    ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΠΑΛΛΑ ΧΑΜΗΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Φόβος και άγχος είναι η διασταση μεταξύ σκέψης και πραγματικότητας. Ειναι δλδ η διαστρεβλομένη αντίκριση της πραγματικότητας. Λειπει απο τη σκεψη η εκλογίκευση, όλα αντικριζονται με υπερβολή, με φανταστικά σενάρια, καταστροφολογία, καχυποψία. Αποτελεσμα ειναι η αποφθγη και η στερηση μας από χαρες της ζωης. Η ουσία ειναι να βρουμε το κουραγια να κανουμε αυτο που μας φοβίζει. Τότε, πάντα διαπιστωνουμε πως τα πραγματα ειναι πολύ πιο ευκολα απ ότι πιστευαμε.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    zouzounitsa δυστυχώς όλοι πέφτουμε στην παγίδα που πολύ ωραία αναφέρει ο ioannis2.Δεν εκλογικεύουμε τα πράγματα και κάνουμε σενάρια δικά μας.
    Είναι δύσκολο βέβαια για μας να πείσουμε τους εαυτούς μας ότι δεν είναι αληθινές οι σκέψεις που κάνουμε,και αυτό νομίζω είναι κ το πρόβλημα στις ψυχικές διαταραχές.
    Πιστεύουμε ότι σκεφτόμαστε.
    Κατά καιρούς παιδεύομαι και εγώ με πολλές σκέψεις.
    Υπάρχουν μέρες που ζω μέσα από τα σενάρια μου και όχι στην πραγματικότητα ,την οποία και χάνω.
    Πάντως ioannis2 έχω δοκιμάσει πολλές φορές να κάνω αυτά που φοβάμαι,και τις περισσότερες φορές έχω φάει τα μούτρα μου.
    Τι κάνουμε τόσο λάθος και επαλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια λάθη.
    Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξη,αλλά κάποιο λάθος κάνουμε όλοι μας και συνεχίζουμε να βρισκόμαστε σ'αυτήν την κατάσταση.Τι να πω ας συνεχίσουμε τον αγώνα.

  8. #8
    Μην νομιζεις δεν εισαι η μονη..εγω εδω και 4 μηνες εχω κρισεις πανικου..και εχω αναπτυξει αγοραφοβια..γαινω εξω απο το σπιτι παω γυμναστηριο και νοιωθω οτι κοβοντε τα ποδια μου..και να φανταστεις οτι πριν 4 μηνες που ημουνα καλα ετσι ελεγα δηλαδη..εκανα υπερατλαντικα ταξιδια ολομοναχος χωρις να με νοιαζει τιποτα..

    Θα σου συμβουλευα να αρχισεις ψυχοθεραπεια εγω εχω αρχισει εδω και 1 μηνα οποτε δεν μπορω να δω αποτελεσματα ακομα.κανω ομαδικη ψυχοθεραπεια
    αλλα βλεπω τα αλλα παιδια που ειναι στην ομαδα καιρο και ποσο εχουν αλλαξει και λεω οτι θα τα καταφερω και εγω να το ξεπερασω αυτο..

    οσο για φοβιες ουυυυ να φανε και οι κοτες εκτος της αγοραφοβιας εχω και υψοφοβια..βεβαια αυτο το ειχα παντα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο που το εχω τωρα..μην ανησυχεις δεν προκειτε να τρελαθεις.και εγω αυτο φοβομουνα στην αρχη μην τρελαθθω και με κλεισουν πουθενα σε κανα τρελλαδικο μεσα..

    Τωρα οσο για την ψυχαναλυση να βρεις κανα καλο ψυχοθεραπευτη και οχι κανα κομπογιαννιτη..διοτι κατι εχεις μεσα σου απο μικρη που σε βασανιζει γιαυτο τα παθαινεις αυτα
    ελπιζω να σε βοηθησα και μην ανησυχεις δεν εισαι η μονη..υπαρχουν ανθρωποι εκει εξω με τετοια προβληματα παααααααααρα πολλοι..

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38
  5. Φοβος για τα παντα
    By yourgia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2007, 03:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •