Δεν κοιμαμαι τα βράδια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209

    Δεν κοιμαμαι τα βράδια.

    Αν δεν πάει 6 το πρωί το μάτι γαρίδα. Είχα ηρεμήσει όταν έπαιρνα τα remeron αλλά πήρα κιλά και τα έκοψα. Ο γιατρός μου μου είπε ότι το να χειριστείς το θέμα του ύπνου είναι δεξιότητα που καλλιεργειται . Πως ρε παιδιά? ?? Έχω κάνει την νύχτα μέρα έχει καταντήσει κουραστικό. Και σερί να το πάρω πάλι την επόμενη θα κοιμηθω μετά τις 6. Έχω ξενερώσει! !! Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την κατάθλιψη αλλά γενικά πάω καλύτερα τελευταία με βοηθάει κ η αγωγή αρκετά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με τον γιατρο σου , δεν ειναι πια και τοσο δυσκολο να φτιαξεις τους ρυθμους υπνου / ξυπνηματος . Αμα κοιμασαι καταμεσης της μερας , οπως εγω , πως περιμενεις να εχεις σωστο κιρκαδιακο ρυθμο ? ξυπνα μια λογικη ωρα , αν δεν δουλευεις , πχ , 10.00 πρωι , μην κοιμηθεις ολη μερα , και να δεις το βραδυ κατα τις 01.00-02.00 τι ωραια που θα κοιμασαι . Κι εγω νεωτερος , 20-24 , ετων , ειχα κανει τα ωραρια μανταρα , σπουδαζα , κι ειχα βαλει το 1ο μαθημα στις 11.00 ( τα βαζεις οτι ωρα θελεις ) , και δεν κοιμομουν φυσιλογικα . Οταν πηγα στρατο , να δεις τι ωραια που κοιμομουν , μας ξυπναγαν 06.00 , και στις 23.00 δεν αντεχες αλλο , και επεφτες ξερος , μεχερχι τις 06.00 , κι αισθανομουν και δραστηριος , ουτε υπνηλιες ( δεν σεπαιρνε στο στρατο να κανεις νουμερα , τοτε , το 85 ) , ηταν η μονη εποχη που κοιμηθηκα σωστα στην ζωη μου , κι αισθανομουν δραστηριος .
    Καλα λενε οι Αγγλοι , το διαπιστωσα , early to bed , early to rise , makes a man healthy and wise , ισχυει απολυτως .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Είχα περιόδους στην ζωή μου ( λιγες) που κοιμόμουν πιο νορμάλ ώρες . Μερικές φορές νομίζω πως το κάνω επίτηδες κατά λάθος. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ . Το βράδυ το σπίτι έχει ησυχία κάτι που απολαμβάνω γτ την υπόλοιπη μέρα χαμός στο σπίτι. .. Παρόλαυτα δεν το διασκεδάζω πια με αυτον τον ρυθμό και σου ξαναλέω και σερί να το πάρω πάλι τα ίδια κι ας είμαι κουρασμένη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ενας γνησιος αυπνιακος , δεν θα ειχε καμμια περιοδο της ζωης του που θα κοιμοταν φυσιολογικα . Καταλαβαινω τι εννοεις , κι εμενα ενιοτε μαρεσει το ξενυχτι , αυτη η αποκοσμη ησυχια . Παλαιοτερα ξενυχτουσα συστηματικα , μου αρεσει η νυχτα , αλλωστε ειναι αποδεδειγμενο οτι υπαρχουν νυκτοβιοι και ημερροβιοι ανθρωποι.
    Προφανως εχεις συνηθησει σε αυτο το ωραριο , και δυσκολευεσαι να το αλλαξεις . Δεν ειναι ευκολο ναλλαξεις αρδην ωραριο . Νομιζω οτι και θελεις και δεν θελεις νεο ωραριο . Αμα σε αναγκαζε κατι να ξυπνας πρωι , θα δεις οτι θα κοιμοσουν καλα το βραδυ . Δεν ξερω αν εργαζεσαι , αν εργαζεσαι , δεν πρεπει να σηκωθεις νωρις ? τι κανεις ολη μερα ?
    Αμα λες , πρεπει να κοιμηθω , ειναι η χειροτερη συνταγη για να σε παρει ο υπνος

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχεις συνηθισει να κοιμασαι τη μερα γι αυτο

  6. #6
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Το βράδυ το σπίτι έχει ησυχία κάτι που απολαμβάνω γτ την υπόλοιπη μέρα χαμός στο σπίτι. ..
    Μηπως εκει εγκειται η αιτια ? Την νυχτα νιωθεις πιο χαλαρη, ελευθερη απο ερεθισματα αρα και αισθηση εαυτου ?
    Τα χαπια για τον υπνο ναι μεν βοηθανε στο σερι- αλλά αν ο νους εχει ενδιαφερον-ερεθισμα οση μαστουρα και να φερνουν εμεις αντιστεκομαστε.
    Θελεις να ξυπνας την ημερα ? Κ αν ναι, ξυπνωντας αντεχεις τον "χαμο" ?
    Νομιζω εκει χρειαζεται να στραφεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μηπως εκει εγκειται η αιτια ? Την νυχτα νιωθεις πιο χαλαρη, ελευθερη απο ερεθισματα αρα και αισθηση εαυτου ?
    Τα χαπια για τον υπνο ναι μεν βοηθανε στο σερι- αλλά αν ο νους εχει ενδιαφερον-ερεθισμα οση μαστουρα και να φερνουν εμεις αντιστεκομαστε.
    Θελεις να ξυπνας την ημερα ? Κ αν ναι, ξυπνωντας αντεχεις τον "χαμο" ?
    Νομιζω εκει χρειαζεται να στραφεις.
    Με έβαλες σε σκέψεις .... πάντα κάτι άλλο κρύβεται πίσω από το προφανές. .. Ευχαριστώ για την τροφή για σκέψη. .. Βέβαια ... και να βρω την πηγή της παθολογίας πόσο εύκολο είναι να αλλάξω τα δεδομένα .... ??

  8. #8
    Τα δεδομενα δεν τα αλλαζουμε καθοτι δεν μπορουμε να επεμβουμε στον χαρακτηρα των αλλων. Το μονο που μπορουμε να αλλαξουμε ειναι η δικη μας οπτικη και η δικη μας σταση.
    Η ψυχοθεραπεια που κανω με εχει βοηθησει αρκετα σε αυτο ! Δεν ειναι ευκολο φυσικα αλλά αξιζει τον κοπο !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Τα δεδομενα δεν τα αλλαζουμε καθοτι δεν μπορουμε να επεμβουμε στον χαρακτηρα των αλλων. Το μονο που μπορουμε να αλλαξουμε ειναι η δικη μας οπτικη και η δικη μας σταση.
    Η ψυχοθεραπεια που κανω με εχει βοηθησει αρκετα σε αυτο ! Δεν ειναι ευκολο φυσικα αλλά αξιζει τον κοπο !!!
    Κάνω κι εγώ ψυχοθεραπεια με τον ψυχίατρο μου. .. βοηθιεμαι αρκετά άλλα θέλει να σαι γαϊδούρι σε κάποια πράγματα για να μην σε επηρεάζουν. ..

  10. #10
    Γαιδουρι, μουλαρι Α και λιγο τρελιτσα
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Κοιμαμαι πολλες ωρες
    By persefoni78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-06-2012, 05:47
  2. Κοιμάμαι συνεχώς
    By Elenalda_Loukritia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 31-10-2011, 09:59
  3. καταθλιψη τα βραδια
    By calibans in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2011, 02:21
  4. κανεις που δν κοιμαται τα βραδια??
    By change in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 27-07-2011, 14:31
  5. Τα βράδια δεν ξεκουράζομαι καθόλου!
    By Ialu in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 15-04-2010, 01:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •