Νοημοσύνη/Σκέψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 109
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    33

    Νοημοσύνη/Σκέψη

    Καλησπέρα σας!!

    Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την νοημοσύνη και την σκέψη.

    Α. Τι είναι αυτό που μας κάνει να σκεφτόμαστε;

    Β. Μπορεί κάποιος να μάθει να σκέφτεται πολύ γρήγορα;

    Γ. Εκτός του ότι η EQ είναι πιο σημαντική απο IQ, το IQ αναπτύσσεται;

    Δ. Αν κάποιος θέλει να σκέφτεται γρήγορα, η παραψυχολογία μπορεί βοηθήσει, εκτός της ψυχολογίας ή δεν είναι πιθανό να χρειάζεται;

    Ε. Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο επάνω στην βελτίωση της σκέψης ή κάτι παρόμοιο; Έχω ακούσει οτι το thinking fast & slow είναι αρκετά καλό...
    Last edited by vasia05; 17-05-2016 at 16:06.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπερδευτικα λιγο αλλα θα το ξεμπερδεψω..
    αν ενα πραγμα το χρειαζεσε παρα πολυ αυτο σημαινει οτι θα το εχεις
    αλλα ειναι καπως απιθανο να βρισκεσαι σε τοσο μεγαλη αναγκη οστε να χρειαστεις ακομα κ τη παραψυχολογια για να τα βγαλεις περα στη ζωη σου...
    το απιθανο παντως θα μπορουσε να ειναι υπαρκτο αν χρειαζεσε τα αδυνατα να γινουν δυνατα για να τα βγαλεις περα η φυση θα σε βοηθησει αλλιως αν δε τα χρειαζεσε θα αρχισει τις τσιγκουνιες...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    33
    Καλησπέρα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. :-)
    Έχεις δίκιο, δεν διευκρίνισα τι εννοώ όταν λέω παραψυχολογία...

    Εν συντομία... Όταν ήμουν μικρός(κάτω απο 10), ή ο καθένας από εμάς, είχαμε διαφορετικό τρόπο σκέψης. Τώρα στα 16 μισό, σαν να σταμάτησα να σκέφτομαι, ή σκέφτομαι εντελώς διαφορετικά σε σχέση με μικρότερες ηλικίες. Με την παραψυχολογία εννοώ όλους τους δυνατούς τρόπους, πέραν των γνωστών, που μπορεί να εξηγήσουν τέτοιες καταστάσεις. Για παράδειγμα, τι συμβάλλει στην αλλαγή τρόπου σκέψης;
    Επίσης, σκεφτόμαστε ή θυμόμαστε; Μπορεί να λειτουργήσει η σκέψη χωρίς μνήμη;
    "
    Last edited by vasia05; 17-05-2016 at 16:17.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Xαίρομαι που βλέπω έναν νεανία να θέτει ώριμα ερωτήματα που ούτε εγώ δεν έχω απάντηση.
    Θα προσπαθήσω να δώσω την δική μου άποψη σε μερικά από τα ερωτήματα σου.
    1.Ένας από τους λόγους που δεν σκέφτεσαι όπως μικρός ίσως είναι οι γρήγοροι ρυθμοί της ζωής μας,η ρουτίνα,και η χρήση της τεχνολογίας που απορροφά πολύ χρόνο από την καθημερινότητα μας.Ίσως να μη έχεις τα κατάλληλα ερεθίσματα.Γενικά ο σύγχρονος τρόπος ζωής με την άμεση πληροφόρηση που σου δίνει την ψευδαίσθηση της γνώσης και της μάθησης αλλά μόνο ημιμάθεια προσφέρει.Ίσως ακόμα δεν βίωσες την μοναχικότητα που είναι πρόσφορο έδαφος για την σκέψη και την αυτογνωσία παράλληλα με τις σχέσεις με του άλλους ανθρώπους και το περιβάλλον μας.Ίσως το μυαλό σου να είναι πιο ώριμο από την ηλικία του και να σου φαίνονται αδιάφορα τα όσα αντιμετωπίζεις στο σχολείο.
    Πολλά ίσως από ότι βλέπεις.Δεν είμαι ειδήμων.
    2.Το IQ αναπτύσσεται μέχρι μια ηλικία όταν ωριμάζει ο εγκέφαλος από ότι ξέρω,μέχρι τα 20 νομίζω.Όσο μεγάλο και να είναι δεν σημαίνει κ πολλά αφού είναι στο χέρι του καθενός να το αναπτύξει και να το εκμεταλευτεί.Το ΕQ είναι επίσης πολύ σημαντικό που μπορείς να το βελτιώσεις γιατί έχει να κάνει με το πως διαχειρίζεσαι καταστάσεις κάτω από στρες ας πούμε.
    3.Δεν γνωρίζω κάποιο βιβλίο,αλλά μη αναζητάς βοηθήματα που θα σε φτάσουν σε κάποιο επίπεδο,νομίζω είναι πολύ ρηχό αυτό και δεν έχει να κάνει με την υγιή σκέψη.
    Αν θες ξεκίνα να διαβάζεις φιλοσοφία.Ο Κrishnamurti από τον οποίο είναι κ η υπογραφή μου έχει αναπτύξει μια φιλοσοφία που περιέχει ίσως όλο το φάσμα της ζωής και της σκέψης.Μη ρωτήσεις περισσότερα,μια μικρή ιδέα έχω πάρει,δεν τον ανάλυσα.Τα λέει πολύ απλά αλλά είναι πολύ δύσκολο να επιτύχεις ότι έκανε γιατί αντιβαίνει στις συνηθισμένες νόρμες.Μάλιστα ο ίδιος λέει πως ο δρόμος της αλήθειας είναι ένας δρόμος μοναχικός που δεν θα σου τον δώσει κανένας γκουρού ή θρησκεία.Είναι ενδιαφέρον αυτά που λέει κ ριζοσπαστικά.Φυσικά υπάρχουν και άλλες φιλοσοφίες και πολλά βιβλία και ρεύματα που πολλές φορές μπερδεύουν παρά φέρνουν μια λύση σ'αυτήν την ζωή :P

    Aυτό που παρατηρώ είναι πως όποιος κάνει ερωτήσεις σε τρίτους αυτοί του απαντάνε ''παράτα μας ρε φίλε,βαριέμαι να σκεφτώ'' ειδικά αν τα ερωτήματα είναι δύσκολα και αφορούν την ζωή ή τον εαυτό τους.Νομίζω μπαίνουμε σε μια εποχή που θα σκεφτόμαστε όλο και λιγότερο και θα καταπίνουμε την πληροφορία αμάσητη.

    Καλή συνέχεια από μένα και συνέχισε να σκέφτεσαι και να αμφισβητείς.!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα μπορουσα να το εψαχνα παραπανω αλλα δεν εχω το ενδιαφερον που ειχα πιο νεος παντως θα μπορουσα να το πω πολυ πιο απλα απο οτι το εθεσες για να ειναι πιο ευκολονοητο...
    οταν κατι το θες πολυ το εχεις
    το αν θες κατι πολυ το εχεις ψαξει?
    αυτο ειναι το βασικοτερο αλλα κ το απλουστερο...
    μεχρι τωρα απο αυτα που γραφεις δε βλεπω να θες κατι πολυ μαλον γι αυτο κ δε μπορεις κ να το κατανοησεις
    οταν θες κατι πολυ το καταλαβαινεις με τη μια κ οτιδηποτε αλλο το προσπερνας...

  6. #6
    favvel
    Guest
    γεια σου κι από μένα..
    διαπιστώνω ότι τα έχεις κάνει όλα πολύ νωρίς..
    πολύ νωρίς άρχισες να σκέφτεσαι(στο δημοτικό)και πολύ νωρίς σταμάτησες να σκέφτεσαι(στα 17 σχεδόν)..

    αυτό που λες σχετικά με τη μνήμη και τη σκέψη μου θυμίζει τη θεωρία του Σωκράτη περί ανάμνησης..ότι τα έχουμε όλα μέσα μας και αρκεί να τα θυμηθούμε και να τα ανασύρουμε με τη μέθοδο της διαλεκτικής..
    θα μπορούσαμε να πούμε με βάση αυτό ότι παρελθόν,παρόν και μέλλον εξισώνονται..αν όλα τα έχουμε μέσα μας καταργείται ο χρόνος..μπορούμε να σκεφτούμε πέρα απ΄τα χρονικά όρια..να σκεφτούμε για το παρελθόν και το παρόν(που είναι το πιο εύκολο και το κάνουμε όλοι μας)αλλά και για το μέλλον..γιατί η ψυχή μας γνωρίζει τα πάντα..το μόνο που χρειάζεται είναι να τα ανασύρει..
    πράγματι τώρα που το λες η σκέψη δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς τη μνήμη..γιατί για να σκεφτούμε κάτι χρησιμοποιούμε κάποιες προηγούμενες σκέψεις οι οποίες έχουν αποθηκευτεί μέσα μας σαν δεδομένα..ακόμα και όταν αυτές οι σκέψεις είναι οι λέξεις..γιατί όταν σκεφτόμαστε χρησιμοποιούμε λέξεις τις οποίες είχαμε μάθει στα πρώτα χρόνια της ζωής μας και τις έχουμε αποθηκεύσει στη μνήμη μας..
    δεν μπορούμε να σκεφτούμε χωρίς τη μνήμη..γιατί η σκέψη έχει μια συνέχεια..έχει μια λογική..απ'το αίτιο στο αποτέλεσμα..που αν ξεχνάμε τη σειρά είναι αδύνατη η σκέψη..
    κι εγώ αυτό το παθαίνω πολύ συχνά πια γι'αυτό δυσκολεύομαι να σκεφτώ..

    δεν ξέρω τι είναι αυτό που μας κάνει να σκεφτόμαστε..ίσως είναι η περιέργειά μας για να ανακαλύψουμε τον κόσμο γύρω μας με τη βοήθεια της παρατήρησης..
    ίσως είναι τα ερεθίσματα..δλδ η αλληλεπίδραση μας με το περιβάλλον..
    δράση(ερέθισμα) απ'το περιβάλλον οδηγεί σε αντίδραση(σκέψη)..αν δεν ήμασταν ενταγμένοι σε ένα περιβάλλον δεν θα μπορούσαμε να σκεφτούμε..
    δε θα είχαμε αντικείμενο σκέψης..με το περιβάλλον εννοώ τους άλλους ανθρώπους και τη φύση..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τι ειναι σκεψη ? ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Η εγω ειμαι ο αναπηροσ που σκεφτομαι ολη μερα η εσεισ που δε σκεφτεστε καθολου δεν υπαρχει αλλη εξηγηση
    Εμενα μαλλον χαλασε η σκεψη δε ξερω αλλα εχω οτι να ναι σκεψεισ οτι να ναι ομωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Η εγω ειμαι ο αναπηροσ που σκεφτομαι ολη μερα η εσεισ που δε σκεφτεστε καθολου δεν υπαρχει αλλη εξηγηση
    Εμενα μαλλον χαλασε η σκεψη δε ξερω αλλα εχω οτι να ναι σκεψεισ οτι να ναι ομωσ
    το ξερουμε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Ναι παιρνω κ φαρμακα αλλα δε γινεται κ πολυ καλη δουλεια στον τομεα των σκεψεων δηλαδη εσεισ δε σκεφτεστε;
    Πωσ εχετε ψυχολογικα τοτε για να καταλαβω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    33
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τα ερωτήματα παραμένουν.. Φυσιολογικές δεν είναι οι ερωτήσεις;
    Δεν έκανα ερωτήσεις όπως τι σημαίνει το όνομα του Κρισναμούρτι :-P

    Επίσης, μπορώ να κάνω κάπου κάποιο έγκυρο τεστ IQ ; Εκείνα με τις εικόνες είναι αρκετά ωραία...

    Σε ένα της mensa, αυτό δηλαδή,
    http://mensa.dk/test-din-ik
    μου έβγαλε αποτέλεσμα 124 ή 126, δεν θυμάμαι..
    Καλό είναι; Δεν έχω ιδέα :P
    Απλή περιέργεια...
    Last edited by vasia05; 17-05-2016 at 16:18.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Καλο ειναι το αποτελεσμα σου αλλα ο λογοσ ειναι μπρδεμενοσ θελεισ δουλεια ακομα αλλα για συζητηση εισαι καλοσ γιατι καταπιανεσαι με θεματα τεραστια τα οποια αμα κατσουμε να τα συζητησουμε δε θα τελειωνουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ελις εμας δεν μας απαντησε... μας πέρασε μαλλον για χαζους :(...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Το περασε για τσατ που θα τ πουν οτι ειναι εξυπνοσ θελω να σε δω να τουσ αναλαμβανεισ αλλα μου τουσ αφηνεισ κ δε μ αρεσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Σου προτείνω Φίλιππε ένα βιβλίο, το ''Known and Unknown'' του Donald Rumsfled.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θετικη σκεψη ?
    By bibi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2014, 13:52
  2. ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ
    By ALIA in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 18-09-2011, 19:24
  3. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42
  4. Μια καλη σκεψη ....
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 03-09-2009, 23:22
  5. σκεψη πανικου..
    By coyotaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2009, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •