εργαζόμενη εκπαιδευτικός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    εργαζόμενη εκπαιδευτικός

    Παιδιά, δεν ξέρω τι γίνεται μαζί μου ενώ τρώω καλό πρωινό και ενδιάμεσο 1 φρούτο όταν έρχομαι απ΄το σχολείο θέλω να φάω όλο τον κόσμο και σοκολάτα για επιδόρπιο. Γιατί γίνεται αυτό; Το καλοκαίρι δεν το έχω αυτό που είμαι πιο χαλαρή και ξυπνώ πιο αργά. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; Περσι λόγω αυτού έβαλα 10 κιλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    καλησπέρα!! σε νιώθω χαχα!

    μπορείς πριν πάς στο σπίτι,να τρώς και άλλο ένα σνάκ ώστε να μην πεινάς! γενικά προσπάθησε να τρώς πολλές φορές την ημέρα (εγώ τρώω 5 φορες) ωστε να μην αισθάνεσαι την πείνα! εννοείται βέβαια σε λογικές ποσότητες!
    Να προσέχεις να έχεις ποικιλία στα φαγητά σου ώστε να παίρνει ο οργανισμός όλα αυτά που χρειάζεται γιατί αλλιώς σίγουρα θα αισθάνεσαι κουρασμένη και έτοιμη να φας όλο τον κόσμο! :P

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Βοηθάει επίσης κι η κατανάλωση τροφών που σε χορταίνουν.
    Όταν κάνεις δίαιτα, μειώνεις πολύ τις ποσότητες που τρως με αποτέλεσμα το αίσθημα της πείνας να γίνεται μεγαλύτερο και συχνότερο. Όμως, υπάρχει τρόπος να το καταπολεμήσεις χωρίς να λάβεις επιπλέον θερμίδες.
    Για την ακρίβεια, τρώγοντας τροφές που σε χορταίνουν και δημιουργούν ένα αίσθημα κορεσμού θα καταφέρεις να πετύχεις το στόχο σου.
    Μήλο.
    Φάε ένα μήλο μισή ώρα πριν το φαγητό σου. Οι φυτικές ίνες και το νερό που περιέχει θα σε κάνουν να αισθανθείς χορτάτη. Το αποτέλεσμα; Θα καταναλώσεις λιγότερη ποσότητα από το γεύμα σου, κάτι που θα σε βοηθήσει στο χάσιμο βάρους.
    Όσπρια
    Τα όσπρια, όπως τα ρεβίθια, οι φακές, τα φασόλια και τα μπιζέλια είναι πλούσια σε πρωτεΐνες, φυτικές ίνες, αντιοξειδωτικά, βιταμίνη Β και σίδηρο. Τρώγοντας περισσότερα από αυτά μπορείς να ελέγξεις πολύ καλύτερα την όρεξή σου.
    Τσίλι
    Σύμφωνα με διατροφική μελέτη, που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Appetite, διαπίστωθηκε ότι η προσθήκη 1/4κ.γ. τσίλι σε κάθε γεύμα καταφέρνει να αυξήσει το αίσθημα κορεσμού και πληρότητας κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Μαύρη σοκολάτα
    Η μαύρη σοκολάτα μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της πίεσης του αίματος και προστατεύει την καρδιά και τον εγκέφαλο. Είναι επίσης πιο χορταστική από τη σοκολάτα γάλακτος και μπορεί να μειώσει την όρεξή σου για γλυκά και αλμυρά τρόφιμα.
    Αυγά
    Τα αυγά είναι η μια τέλεια επιλογή για να ξεκινήσεις την ημέρα σου, αφού είναι πλούσια σε πρωτείνη. Ένα πρωινό μάλιστα 300 θερμίδων που αποτελείται από 30 έως 39 γραμμάρια πρωτεΐνης, μειώνει το αίσθημα της πείνας και αυξάνει αυτό της πληρότητας κατά τη διάρκεια του πρωινού και του μεσημεριανό γεύματος.
    Καρύδια
    Οι ξηροί καρποί είναι σχεδιασμένοι να ελέγχουν την όρεξη, επειδή είναι πλούσιοι σε υγιή ακόρεστα λιπαρά, πρωτεΐνη και φυτικές ίνες. Οι τρεις αυτές θρεπτικές ουσίες επιβραδύνουν την πέψη και ρυθμίζουν την ποσότητα σακχάρου στο αίμα, όταν συνδυάζονται με υδατάνθρακες, όπως φρούτα, πλιγούρι βρώμης ή καστανό ρύζι.

    Το κύριο μέλημα κάποιου που θέλει να χάσει βάρος τρώγοντας λιγότερο και νιώθοντας χορτάτος είναι οι φυτικές ίνες, οι οποίες βρίσκονται σε προϊόντα ολικής άλεσης, φρούτα, λαχανικά και όσπρια. Ο λόγος που ωφελούν εν προκειμένω, είναι ότι επειδή χωνεύονται δύσκολα, αυξάνουν το αίσθημα πληρότητας που νιώθουμε για περισσότερη ώρα, ενώ ταυτόχρονα ελέγχουν τη χοληστερίνη και το σάκχαρο του αίματος και διατηρούν το έντερο υγιές.

    Βέβαι σημαντικό ρόλο παίζει κι η οργάνωση. Εσύ θα κανονίσεις το διατροφικό σου πρόγραμμα με βάση τις απαιτήσεις και την κατανομή του χρόνου σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •