Έχω γίνει υπερβολικά αναστατωμένος και θέλω να το βγάλω απο μέσα μου, παιδιά... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    το κειμενο σου μοιαζει να ειναι γραμμενο σε ξενη γλωσσα και να το εχεις βαλει στην αυτοματη μεταφραση του γκουγκλ. δεν μπορω να μπω σε τοσο κοπο να μαντευω η καθε φραση τι θα μπορουσε να εννοει, σορι κιολας.
    Υπερβάλεις. Αυτή την περιγραφή που έδωσες δεν είναι έγκυρη. Το κείμενο μου βγάζει νόημα. Μπορεί να έχω κάποια λάθη γραμματικής εδώ και εκεί, αλλά δεν το έκανα "Google Translate". Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις.

    *σημαίνει (όχι εννοεί)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ειτε εχει σχεση ειτε οχι πρεπει να την πιασεις κουβεντα νε μαθεις και φτιαξε βρε ενα φβ δεν ειναι κοπος ειδικα οταν προκειτε για κυνηγη ;-)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Ειτε εχει σχεση ειτε οχι πρεπει να την πιασεις κουβεντα νε μαθεις και φτιαξε βρε ενα φβ δεν ειναι κοπος ειδικα οταν προκειτε για κυνηγη ;-)
    Ευχαριστώ ρε φίλε.

  4. #19
    Quote Originally Posted by Κέλας View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Ο γραπτός λογος ως γνωστον παρεξηγειται. Σε ρωτησα εαν αισθανθηκες καλυτερα.
    Μετεφρασες τον λογο μου ως επιθεση και μου απαντησες σε αμυνα.
    Εκανα την ερωτηση γιατι μπορει για παραδειγμα να ειχες μεγαλωσει στο εξωτερικο ή να πηρες το ανωτατο πτυχιο Αγγλικων σε μικρη ηλικια και να εχεις εφεση στις ξενες γλωσσες. Εισαι νεο μελος στο φορουμ και σιγουρα φορτσατο.
    Εαν κανεις μισο βημα πισω θα δεις οτι καποια μελη εχουμε μια ποιοτητα συμπεριφορας και οι κανονες χρησης εχουν γινει πιο αυστηροι ως προς τις τσαμπα διενεξεις.

    "Δε βγηκε καλη η αλλαγη αλλά ειναι μια νεα προκληση στην ζωη σου. "
    Αυτη ηταν η συμβουλη μου, εαν μπορεσεις να υπερβεις το αρνητικο αισθημα τοτε θα νιωσεις το θετικο, το οποιο σημαινει προκληση αρα και αναπτυξη δεξιοτητων.
    Last edited by Aeon; 16-04-2016 at 13:54.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by Κέλας View Post
    Ευχαριστώ ρε φίλε.
    Φιλη και ενοητε εαν θες μιλαμε εγω εχω φβ και δεν ποτε οχι σε παρειτσα ;_)
    Good luck και εδω ειμαστε
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,758
    Quote Originally Posted by Κέλας View Post
    Υπερβάλεις. Αυτή την περιγραφή που έδωσες δεν είναι έγκυρη. Το κείμενο μου βγάζει νόημα. Μπορεί να έχω κάποια λάθη γραμματικής εδώ και εκεί, αλλά δεν το έκανα "Google Translate". Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις.

    *σημαίνει (όχι εννοεί)
    no, i won't bother any more.
    thanks for asking anyway...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ο γραπτός λογος ως γνωστον παρεξηγειται. Σε ρωτησα εαν αισθανθηκες καλυτερα.
    Μετεφρασες τον λογο μου ως επιθεση και μου απαντησες σε αμυνα.
    Εκανα την ερωτηση γιατι μπορει για παραδειγμα να ειχες μεγαλωσει στο εξωτερικο ή να πηρες το ανωτατο πτυχιο Αγγλικων σε μικρη ηλικια και να εχεις εφεση στις ξενες γλωσσες. Εισαι νεο μελος στο φορουμ και σιγουρα φορτσατο.
    Εαν κανεις μισο βημα πισω θα δεις οτι καποια μελη εχουμε μια ποιοτητα συμπεριφορας και οι κανονες χρησης εχουν γινει πιο αυστηροι ως προς τις τσαμπα διενεξεις.

    "Δε βγηκε καλη η αλλαγη αλλά ειναι μια νεα προκληση στην ζωη σου. "
    Αυτη ηταν η συμβουλη μου, εαν μπορεσεις να υπερβεις το αρνητικο αισθημα τοτε θα νιωσεις το θετικο, το οποιο σημαινει προκληση αρα και αναπτυξη δεξιοτητων.
    Αν ανατρέξεις πίσω στο σχόλιο σου στην πραγματικότητα δεν μου ρώτησες αυτό συγκεκριμένα, αλλά ναι είχα κάτι σαν έφεση στα αγγλικά και πήρα πτυχίο στην εφηβεία. Και τι με αυτό; Τέλος πάντων, χάρηκα που μιλήσαμε.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    no, i won't bother any more.
    thanks for asking anyway...
    Ρε φίλε, σοβαρά τώρα; Μπράβο, συγχαρητήρια. Τελείωσες; Πες τι σε απασχολεί.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Κέλας View Post
    Αν ανατρέξεις πίσω στο σχόλιο σου στην πραγματικότητα δεν μου ρώτησες αυτό συγκεκριμένα, αλλά ναι είχα έφεση στα αγγλικά και πήρα πτυχία στην εφηβεία. Και τι με αυτό; Τέλος πάντων, χάρηκα που μιλήσαμε.
    Η μεταφραση των λεξεων - σημαινον και σημαινομενο - ειναι καθαρα υποκειμενικη. Ο τιτλος σου ειχε μεσα το ρημα "εχω αναστατωθει". Ευλογα λοιπον ρωτησα εαν αισθανεσαι καλυτερα κατοπιν καταγραφης των ζητηματων.
    Δευτερον, ισως να στην λενε καποιοι επειδη εχεις δεξιοτητα στην αγγλικη γλωσσα για αυτο αμεσα θεωρησες πως και εγω μεσα σε ολους ηθελα να στην "πω". Ουδεμια σχεση ομως το ξεκαθαριζω.

    Τριτον, ισως η τελευταια μου φραση πραγματι να εχριζε μεγαλυτερης αναλυσης. Δεν το σκεφτηκα ομως.
    Καλη συνεχεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Η μεταφραση των λεξεων - σημαινον και σημαινομενο - ειναι καθαρα υποκειμενικη. Ο τιτλος σου ειχε μεσα το ρημα "εχω αναστατωθει". Ευλογα λοιπον ρωτησα εαν αισθανεσαι καλυτερα κατοπιν καταγραφης των ζητηματων.
    Δευτερον, ισως να στην λενε καποιοι επειδη εχεις δεξιοτητα στην αγγλικη γλωσσα για αυτο αμεσα θεωρησες πως και εγω μεσα σε ολους ηθελα να στην "πω". Ουδεμια σχεση ομως το ξεκαθαριζω.

    Τριτον, ισως η τελευταια μου φραση πραγματι να εχριζε μεγαλυτερης αναλυσης. Δεν το σκεφτηκα ομως.
    Καλη συνεχεια.
    Σχετικά για την μισοφωνία;

  11. #26
    Μια ειλικρινης ερωτηση που αν θες την απαντας.
    Αισθανεσαι την αναγκη να μιλησεις με εναν συμβουλο ψυχικης υγειας για οσα αισθανεσαι οτι σου καθιστουν τη ζωη λιγοτερο ευχαριστη ?
    Υποψιαζομαι πως ηδη εχεις κανει ερευνα www.misophonia.com .

    Το μονο που μπορω να σου πω ως ανθρωπος διεγνωσμενος με διαταραχη ειναι οτι οταν ημουν σε περιοδο εντονου στρες ορισμενοι ηχοι με ενοχλουσαν παραπανω απο οσα θα επρεπε. Η αισθηση της ακοης μου ηταν ανεβασμενη.

    Αυτα γνωριζω Κέλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #27
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μια ειλικρινης ερωτηση που αν θες την απαντας.
    Αισθανεσαι την αναγκη να μιλησεις με εναν συμβουλο ψυχικης υγειας για οσα αισθανεσαι οτι σου καθιστουν τη ζωη λιγοτερο ευχαριστη ?
    Υποψιαζομαι πως ηδη εχεις κανει ερευνα www.misophonia.com .

    Το μονο που μπορω να σου πω ως ανθρωπος διεγνωσμενος με διαταραχη ειναι οτι οταν ημουν σε περιοδο εντονου στρες ορισμενοι ηχοι με ενοχλουσαν παραπανω απο οσα θα επρεπε. Η αισθηση της ακοης μου ηταν ανεβασμενη.

    Αυτα γνωριζω Κέλα.
    Πήγα σε ωτορινολαρυγγολόγο και με διάγνωσε στο ένα αυτί οτι μπορώ να πιάσω συχνότητες ήχου κοντά στο 0,0 ή όπως είπε "σαν νυχτερίδα". Αυτό όμως είναι μειονέκτημα για 'μένα γιατί τα παιδιά που γκαρίζουν συνέχεια, τα οχήματα που με σπάνε την συγκέντρωση όταν θέλω να συλλογιστώ κάτι το κάνουν αδύνατο να διαβάσω.

    Πιθανότητα είναι γιατί ίσως νοιώθω πως το κάνουν σαν μια μορφή ανεπίδευτου ψευτονταηλικιού να δείξουν τα παιδιά π.χ. οτι είναι φωνακλάδες άρα "μάγκες" άρα καλύτεροι άρα "έξυπνοι" κτλ. Αυτή την εντύπωση μου δίνει απο εμπειρία που ξέρω πως ο καθένας στην Ελλάδα θέλει να το παίξει "μάγκας" ας πούμε. Ο βασιλιάς ουραγκοτάγκος της φυλής. Και εγώ κρατάω αυτή την άμυνα και δεν αποκλείω την υπόθεση.

    Το περιβάλλον μου ή το νεοελληνικό περιβάλλον μας γενικότερα με καθοδήγησε έτσι ώστε να με κάνει να πιστέψω πως το πιο αντιπαθητικά θρασύ και βαρύφωνο άτομο είναι, όπως με πίεσαν να πιστέψω, το "έξυπνο". Δυστηχώς.

  13. #28
    Μακαρι να γνωριζα περισσοτερα επι του θεματος αλλα δεν γνωριζω Κελα.
    Αρα ειναι κατι με το οποιο προσπαθεις να συνηθισεις, συμβιβαστεις, αποδεχτεις ισως, παρολο που σε κανει να νιωθεις ανυποφορα.
    Δεν ξερω αν υπαρχει κατι ή καποιος που να σου δωσει σωστες συστασεις για την αντιμετωπιση αυτης της πολυ δυσκολης συνθηκης που βιωνεις.

    Αυτες οι γνωστες ωτο-ασπιδες που μια φορα τις δοκιμασα παντως δεν ενιωσα καμια διαφορα.

    Καλη συνεχεια, μακαρι καποιοι εδω να γνωριζουν περισσοτερα απο εμενα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #29
    Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μακαρι να γνωριζα περισσοτερα επι του θεματος αλλα δεν γνωριζω Κελα.
    Αρα ειναι κατι με το οποιο προσπαθεις να συνηθισεις, συμβιβαστεις, αποδεχτεις ισως, παρολο που σε κανει να νιωθεις ανυποφορα.
    Δεν ξερω αν υπαρχει κατι ή καποιος που να σου δωσει σωστες συστασεις για την αντιμετωπιση αυτης της πολυ δυσκολης συνθηκης που βιωνεις.

    Αυτες οι γνωστες ωτο-ασπιδες που μια φορα τις δοκιμασα παντως δεν ενιωσα καμια διαφορα.

    Καλη συνεχεια, μακαρι καποιοι εδω να γνωριζουν περισσοτερα απο εμενα.
    Ευχαριστώ και συγνώμη για το χρόνο.

  15. #30
    Δεν μου εφαγες χρονο. Με ελευθερη βουληση βρισκομαι εδω και συν - διαλεγομαι.

    Απλα θα ηθελα να σου προσθεσω πως ολοι οι ανθρωποι απο κατι πασχουμε το οποιο μας "ριχνει " λογω αισθησης αδυναμιας.
    Για παραδειγμα το συνδρομο ευερεθιστου εντερου ειναι παρα πολυ δυσκολο και παρα πολυ αβολο για τον παθων και το περιβαλλον του επειδη ισως να γκρινιαζει για αυτο.
    Εφερα ενα τυχαιο παραδειγμα απλα για να σου δωσω λιγη ενθαρρυνση στο κομματι του οτι καποια ζητηματα ειναι κληρονομικα και εκ γενετης και καποια επικτητα. Μπορει να μην σε ανακουφιζει ο λογος μου σε αυτη την φαση αλλά εγω γραφω εκφραζοντας το μυαλο μου δηλαδη την μεταφραση " του κοσμου, του ανθρωπου " κτλ κτλ.

    :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?
    By marouliw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 11-09-2015, 21:34
  2. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 21:32
  3. Παιδια θελω την ΒΟΗΘΕΙΑ σας
    By arpp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2012, 19:45
  4. θελω να γελασω μια φορα μεσα απο την καρδια μου!!
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-02-2012, 14:26
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 29
    Last Post: 12-02-2008, 19:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •