καταθλιψη , στεναχωρια η δυσαρεσκεια ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    καταθλιψη , στεναχωρια η δυσαρεσκεια ..

    Εχω την εντυπωση , οτι επειδη η καταθλιψη ειναι της μοδός , πολλοι βαφτιζουμε τις αντιξοοτητες της ζωης , τις στεναχωριες , την δυσαρεσκεια μας και αλλα συναφη δυσαρεστα συναισθηματα , κατθλιψη ......η καταθλιψη ομως , ειναι μια ασθενεια με συγκεκριμενη συμπτωματολογια , και νομιζω οτι αν ρωτησεις εναν καταθλιπτικο , γιατι εχει καταθλιψη , η τι του φταει , θα σου απαντησει , ' δεν ξερω ' , εγω τουλαχιστον δεν ξερω , και ουτε μου φταει τιποτα πλεον , ουτε μου λειπει και κατι ιδιαιτερο ................ δεν εχω οτι θαθελα στην ζωη μου , μια συντροφο ας πουμε , αλλα κατα ταλλα , δεν εχω παραπονο απο κατι , δεν μου λειπει κατι ..............ξερω την γενεσιουργο ιτρια της δικης μου κτθλψης , δεν υπαρχει πλεον , αλλα η ασθενεια ' καταθλιψη ' εχει αοκτησει δικη της υποσταση , εχει αυτονομηθει , και πιστευω , οτι εχω βολευτει σε αυτην την κατασταση , ευπροσαρμοστος γαρ , και δεν ειμαι ιδιαιτερα δυσαρεστημενος , πραμα κακο , διοτι δεν προσπαθω αρκετα να συνελθω , ιδιαις δυναμεις , προσπαθω , αλλα χαλαρα , δεν αγχονωμαι .............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,771
    πως θα μπορουσες να "προσπαθησεις" περισσοτερο να συνερθεις? τι νομιζεις οτι θα μπορουσες να κανεις, που τωρα δεν κανεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω την εντυπωση , οτι επειδη η καταθλιψη ειναι της μοδός , πολλοι βαφτιζουμε τις αντιξοοτητες της ζωης , τις στεναχωριες , την δυσαρεσκεια μας και αλλα συναφη δυσαρεστα συναισθηματα , κατθλιψη ......η καταθλιψη ομως , ειναι μια ασθενεια με συγκεκριμενη συμπτωματολογια , και νομιζω οτι αν ρωτησεις εναν καταθλιπτικο , γιατι εχει καταθλιψη , η τι του φταει , θα σου απαντησει , ' δεν ξερω ' , εγω τουλαχιστον δεν ξερω , και ουτε μου φταει τιποτα πλεον , ουτε μου λειπει και κατι ιδιαιτερο ................ δεν εχω οτι θαθελα στην ζωη μου , μια συντροφο ας πουμε , αλλα κατα ταλλα , δεν εχω παραπονο απο κατι , δεν μου λειπει κατι ..............ξερω την γενεσιουργο ιτρια της δικης μου κτθλψης , δεν υπαρχει πλεον , αλλα η ασθενεια ' καταθλιψη ' εχει αοκτησει δικη της υποσταση , εχει αυτονομηθει , και πιστευω , οτι εχω βολευτει σε αυτην την κατασταση , ευπροσαρμοστος γαρ , και δεν ειμαι ιδιαιτερα δυσαρεστημενος , πραμα κακο , διοτι δεν προσπαθω αρκετα να συνελθω , ιδιαις δυναμεις , προσπαθω , αλλα χαλαρα , δεν αγχονωμαι .............
    Η κατάθλιψη είναι πολύ κωλοαρρώστια την είχα εγώ ένα χρόνο,Για να μου ξανάερθουνε τα συναισθηματα χαράς και ξεγνοιασιάς πέρασαν τουλάχιστον 2 χρόνια και αυτό το μόνο π μ βοήθησε ουσιαστικά ήταν ο έρωτας ,ότι ερωτευτηκα,τα χάπια σ πάνε μέχρι κάποιο σημείο δεν σ φτάνουν ως το τέρμα μετά μόνοι μας ότι κάνουμε.

    Δλδ εσύ εκτόσ από μια σχέση ,δεν σ λείπει τπτ άλλο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    H κατάθλιψη δεν είναι της μόδας, όταν ο κόσμος αρχίζει και πιέζεται είτε γιατί είναι άνεργος, είτε γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει οικονομικά πλέον στην καθημερινότητα του και αρχίζει να μην τρώει, να μην μπορεί να κοιμηθεί και οι αυτοκτονίες να αυξάνονται με γοργούς ρυθμόυς είναι αστείο να λέμε ότι η κατάθλιψη είναι της μόδας. Δεν έχουμε ιδέα πόσες χιλιάδες άνθρωποι έχουν αυτοκτονήσει μέχρι σήμερα στην Ελλάδα και σίγουρα δεν ξυπνάει κάποιος ένα πρωί και λέει πάω να αυτοκτονήσω, αρχίζει και του μαζεύεται η απόγνωση και κάποια στιγμή ξεσπάει και πέφτει από κάποια ταράτσα. Εσύ μπορεί να μην έχεις καν κατάθλιψη και επειδή είχες κάποτε να νομίζεις πως την έχεις ακόμα, δεν ξέρω, ίσως τα φάρμακα που παίρνεις αν παίρνεις να σε έχουν σε μια ικανοποιητική κατάσταση, υπάρχει κόσμος όμως που έχει χάσει την λειτουργικότητα του και δεν υπάρχει κανένα φάρμακο να τον κάνει καλά... Κανένα φάρμακο και καμία ψυχοθεραπεία δεν πρόκειται να σε κάνει καλά όταν είσαι άνεργος και έχεις παιδιά που πεινάνε... Δεν είναι μόδα το να γυρνάς στην Ερμου χθες το βράδυ στις 11 και να βλέπεις παντού άστεγους και η ζωή συνεχίζεται... Αυτός που έχει κατάθλιψη γνωρίζει πολύ καλά γιατί έχει κατάθλιψη, το θέμα είναι αν θα το αναγνωρίσει ή αν θα κρυφτεί πίσω από το δάκτυλο του...

  5. #5
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    H κατάθλιψη δεν είναι της μόδας, όταν ο κόσμος αρχίζει και πιέζεται είτε γιατί είναι άνεργος, είτε γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει οικονομικά πλέον στην καθημερινότητα του και αρχίζει να μην τρώει, να μην μπορεί να κοιμηθεί και οι αυτοκτονίες να αυξάνονται με γοργούς ρυθμόυς είναι αστείο να λέμε ότι η κατάθλιψη είναι της μόδας. Δεν έχουμε ιδέα πόσες χιλιάδες άνθρωποι έχουν αυτοκτονήσει μέχρι σήμερα στην Ελλάδα και σίγουρα δεν ξυπνάει κάποιος ένα πρωί και λέει πάω να αυτοκτονήσω, αρχίζει και του μαζεύεται η απόγνωση και κάποια στιγμή ξεσπάει και πέφτει από κάποια ταράτσα. Εσύ μπορεί να μην έχεις καν κατάθλιψη και επειδή είχες κάποτε να νομίζεις πως την έχεις ακόμα, δεν ξέρω, ίσως τα φάρμακα που παίρνεις αν παίρνεις να σε έχουν σε μια ικανοποιητική κατάσταση, υπάρχει κόσμος όμως που έχει χάσει την λειτουργικότητα του και δεν υπάρχει κανένα φάρμακο να τον κάνει καλά... Κανένα φάρμακο και καμία ψυχοθεραπεία δεν πρόκειται να σε κάνει καλά όταν είσαι άνεργος και έχεις παιδιά που πεινάνε... Δεν είναι μόδα το να γυρνάς στην Ερμου χθες το βράδυ στις 11 και να βλέπεις παντού άστεγους και η ζωή συνεχίζεται... Αυτός που έχει κατάθλιψη γνωρίζει πολύ καλά γιατί έχει κατάθλιψη, το θέμα είναι αν θα το αναγνωρίσει ή αν θα κρυφτεί πίσω από το δάκτυλο του...
    Συμφωνω !!! Θελω ομως να επισημανω οτι αν εχει γεννηθει καποιος με κληρονομικο γονιδιο εμφανισης ψυχικης νοσου, τοτε αναλογα με το ποσες αρνητικες αφορμες θα δωθουν, αναλογα με την οικονομικη του ευχερεια να αντιμετωπισει τον ογκολιθο που τον κατατρεχει ισως βγει απο το σκοτος πιο συντομα ή πιο αργα.

    Η καταθλιψη οποιος μελετησει χωριζεται σε τυπους, εχει διαβαθμισεις και πολλες φορες συσχετιζεται με καταχρηση ή χρηση ουσιων ή την απωλεια ή καποιο πολυ εντονο τραυματικο σωματικα ή ψυχολογικα σοκ !

    Το οτι ειναι λεξη καραμελα, το οτι και καλα ευαισθητοποιηθηκε ο κοσμος που βλεπει τηλεοραση και νομιζει οτι κατι ξερει --- αυτα εγω τα ακουω βερεσε.

    Πως γινεται να ειμαι καλα οταν ο διπλανος πραγματικα αργο σβηνει και δεν εχει κανεναν να πιαστει ? ενα χερακι.
    Τελος παντων... για αυτο ολοι ψαχνουμε απο εναν ειδικο για να δουμε γιατι νοσησαμε ή εστω πως θα βγουμε απο αυτο.
    Ειμαστε ξεχωριστες ιστοριες ετσι κι αλλιως ολοι μας.

    Εχω δει ανθρωπο να βιωνει πενθος μ τοσο υγιη τροπο που ενιωθα οτι ειμαι μηδενικο σε ψυχικη αντοχη. Αρα τι μου μενει να κανω ? Να δω σε τι εχω ελλειψη - να ενδυναμωσω οτι καλο εχω μεσα μου - να ελεγχω οτι με ριχνει στην τρυπα της απελπισιας.

    CC.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    καταθλιψη δεν ειναι το να εισαι απλα στεναχωρημενος ή λυπημενος για κατι... η καταθλιψη σου γινετε τροπος ζωης...ζεις και δεν ξερεις γιατι ζεις...χτυπαει η καρδια σου και δεν νοιωθεις ικανοποιημενος απο αυτο που ζεις...ολα σου φαινονται μαυρα διχως αισθημα αισιοδοξιας, ολα ματαια... κοιτεσαι στο κεββατι και δεν ξερεις αν στο υπνο σου θα ξεφυγεις εστω αν καταφερει να σε παρει τελικα...νοιωθεις απελπισμενος και αγχος σε κυριευει...προσπαθεις να το παλεψεις και να γινεις καλα, αλλα δυστυχως δεν βρισκεις την πορτα απο την οποια μπηκες για να βγεις...καταφευγεις στα φαρμακα ελπιζοντας πως θα γινεις καλα, αλλα εν τελη δεν σε βοηθουν ουσιαστικα...ειναι σαν μικρα ναρκωτικα τα οποια οταν τα γευεσαι χαλαρωνεις (ηρεμιστικα) ή καπως αισιοδοξεις (αντικαταθλιπτικα)...αλλα δεν σε λυνουν το προβλημα, απλα σε ναρκωνουν..στρεφεσαι στο θεο ζητας να σε δωσει κουραγιο ή να σε παρει και να τελειωνουν ολα τα βασανα...στο τελος δεν γινετε ουτε το ενα, ουτε το αλλο οποτε αποφασιζεις πως η ζωη θα ηταν καλυτερη χωρις εσενα και για αυτο 'θα πηδηχτεις απο το παραθυρο''

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    πολυ αισιοδοξο μηνυμα βρε Μενι μου χαχα!! συμφωνω με c.c. !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω την εντυπωση , οτι επειδη η καταθλιψη ειναι της μοδός , πολλοι βαφτιζουμε τις αντιξοοτητες της ζωης , τις στεναχωριες , την δυσαρεσκεια μας και αλλα συναφη δυσαρεστα συναισθηματα , κατθλιψη ......η καταθλιψη ομως , ειναι μια ασθενεια με συγκεκριμενη συμπτωματολογια , και νομιζω οτι αν ρωτησεις εναν καταθλιπτικο , γιατι εχει καταθλιψη , η τι του φταει , θα σου απαντησει , ' δεν ξερω ' , εγω τουλαχιστον δεν ξερω , και ουτε μου φταει τιποτα πλεον , ουτε μου λειπει και κατι ιδιαιτερο ................ δεν εχω οτι θαθελα στην ζωη μου , μια συντροφο ας πουμε , αλλα κατα ταλλα , δεν εχω παραπονο απο κατι , δεν μου λειπει κατι ..............ξερω την γενεσιουργο ιτρια της δικης μου κτθλψης , δεν υπαρχει πλεον , αλλα η ασθενεια ' καταθλιψη ' εχει αοκτησει δικη της υποσταση , εχει αυτονομηθει , και πιστευω , οτι εχω βολευτει σε αυτην την κατασταση , ευπροσαρμοστος γαρ , και δεν ειμαι ιδιαιτερα δυσαρεστημενος , πραμα κακο , διοτι δεν προσπαθω αρκετα να συνελθω , ιδιαις δυναμεις , προσπαθω , αλλα χαλαρα , δεν αγχονωμαι .............
    mac
    με τα προβλήματα που ζούμε σήμερα δεν είναι της μόδας είναι η καθημερινότητα μας
    όταν ζητάς δουλειά και βρίσκεις πόρτες κλειστές όταν ζεις στα όρια της φτώχειας και με το ζόρι καταφέρνει να τα φέρεις βόλτα όταν η τράπεζες σε περνούν τηλ. κάθε μέρα όταν βγαίνεις βόλτα και δεν βλέπεις χαρούμενους ανθρώπους...κλπ....ναι ζούμε μια μορφή κατάθλιψης....άλλη πιο βαριά μορφή άλλη πιο ήπια αλλά την ζει
    ο κόσμος πλέον δεν έχει την όρεξη και την δύναμη ούτε να φωνάξει δεχόμαστε καθημερινά πιέσεις και δεν φτάνει η φωνή μας στο στόμα....
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    πολυ αισιοδοξο μηνυμα βρε Μενι μου χαχα!! συμφωνω με c.c. !
    ας μου δωσει κανεις κουραγιο!! φαινεται το ποσο αισιοδοξος ειμαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ας μου δωσει κανεις κουραγιο!! φαινεται το ποσο αισιοδοξος ειμαι...
    καλό κουράγιο

  11. #11
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    καταθλιψη δεν ειναι το να εισαι απλα στεναχωρημενος ή λυπημενος για κατι... η καταθλιψη σου γινετε τροπος ζωης...ζεις και δεν ξερεις γιατι ζεις...χτυπαει η καρδια σου και δεν νοιωθεις ικανοποιημενος απο αυτο που ζεις...ολα σου φαινονται μαυρα διχως αισθημα αισιοδοξιας, ολα ματαια... κοιτεσαι στο κεββατι και δεν ξερεις αν στο υπνο σου θα ξεφυγεις εστω αν καταφερει να σε παρει τελικα...νοιωθεις απελπισμενος και αγχος σε κυριευει...προσπαθεις να το παλεψεις και να γινεις καλα, αλλα δυστυχως δεν βρισκεις την πορτα απο την οποια μπηκες για να βγεις...καταφευγεις στα φαρμακα ελπιζοντας πως θα γινεις καλα, αλλα εν τελη δεν σε βοηθουν ουσιαστικα...ειναι σαν μικρα ναρκωτικα τα οποια οταν τα γευεσαι χαλαρωνεις (ηρεμιστικα) ή καπως αισιοδοξεις (αντικαταθλιπτικα)...αλλα δεν σε λυνουν το προβλημα, απλα σε ναρκωνουν..στρεφεσαι στο θεο ζητας να σε δωσει κουραγιο ή να σε παρει και να τελειωνουν ολα τα βασανα...στο τελος δεν γινετε ουτε το ενα, ουτε το αλλο οποτε αποφασιζεις πως η ζωη θα ηταν καλυτερη χωρις εσενα και για αυτο 'θα πηδηχτεις απο το παραθυρο''
    Και ομως στο μειζον επεισοδιο ετσι ενιωθα. Ενιωθα οτι δεν ενιωθα ( τρομος ) . Αδεια ή επιπεδη ή μαυρισμενη. Κενο. Πονος. Αποπροσωποποιηση. Δεν ειναι ορατο στον αλλον αλλά οποιος εχει βιωσει επεισοδιο και θυμαται ξερει ποσο αλλοιωνεται ο ιδιος εγκεφαλος ως προς την λειτουργια του.
    Αν ακουσω καποιον να λεει εχω καταθλιψη γιατι μια εβδομαδα κλαιω πιο συχνα, αλλα μετα ξεχνιεμαι, τρωω, κοιμαμαι κανονικα, θελω να ψυχαγωγηθω τοτε σκεφτομαι - δεν εχεις καταθλιψη -

    Το ζητημα μενη ειναι αν δεν σε πιανουν τα ρημαδια τα σκευασματα να το κουβεντιασεις. Αν τηρεις προγραμμα δεν πινεις αλκοολ και τα συναφη και εισαι συνεπης, η επομενη κινηση ειναι ψυχοθεραπεια, αλλιως αλλαγη σκευασματων λογικα ή κουβεντα με νεο ιατρο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πως θα μπορουσες να "προσπαθησεις" περισσοτερο να συνερθεις? τι νομιζεις οτι θα μπορουσες να κανεις, που τωρα δεν κανεις?
    Δεν ξερω τι να κανω , ισως δεν προσπαθω αρκετα , προσπαθω να μην καθομαι μεσα , αλλα επειδη η κτθλψη και η κοινωνικη αποσυρση , εχουν κλεισει 10ετια , θεωρω , οτι , οπως λεει κι ο mindcrime , ισως εχω ξεπερασει σε μαγαλο βαθμο την κτθλψη , εχω συνηθησει ομως το μεσα , εχω καπου ' ιδρυματοποιηθει ' ........... η οικονομικη ανεση , δεν ειναι συμμαχος , διοτι , οπως λεει κιι ο γιατρος μου , ειμαι κτω απο μια ' ομπρελλα ' ασφαλειας οικονομικης , κι εχω κι εναν πατερα , που θελει να τα κανει ολα ο ιδιος , στην προσπαθεια του , ναποδειξει στον εαυτο του , οτι δεν γερασε , ειναι 90 , κρατιεται , αλλα δεν τον ενδιαφερει αν εχω κτθλψη η οχι , κοιταει την παρτη του , και δεν μου δινει πρωτοβουλιες εδω και 10 χρονια , αφου θελει να τα κανει ολα μονος , ειμαι καταδικασμενος στο να καθομαι ( αυτο ειναι ειρωνια για την εποχη μας !! ) , να μηνκανω τιποτα , εχω ενα εισοδημα απο την εταιρεια μου ,, την ναυτιλιακη , που ειναι σε αδρανεια τωρα , και καλα κανει , δεν ειναι εποχες για τετοια , οποτε δεν εχω οικονομικο προβλημα .......................... η αδρανεια ομως ειναι ο μεγαλυτερος συμμαχος της κτθλψης , οποτε του λεω για δουλεια , πχ συναλλαγμα που το κατεχω , δεν γνωριζει κριση το συναλλαγμα , παντα θανοβοκατεβαινουν οι ισοτιμιες , παντα αρνητικος , προτιμαει να μην κανουμε τιποτα , ειναι απαισιοδοξος , απο χαρακτηρος , και τα βλεπει ολα μαυρα , οχι οτι δεν ειναι ! αλλα αυτος τα παραβλεπει μαυρα , και οντας εγω δημιουργικος ανθρωπος , καλο δεν μου κανει η κατασταση αυτη .........
    Last edited by Macgyver; 23-04-2016 at 06:30.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Η κατάθλιψη είναι πολύ κωλοαρρώστια την είχα εγώ ένα χρόνο,Για να μου ξανάερθουνε τα συναισθηματα χαράς και ξεγνοιασιάς πέρασαν τουλάχιστον 2 χρόνια και αυτό το μόνο π μ βοήθησε ουσιαστικά ήταν ο έρωτας ,ότι ερωτευτηκα,τα χάπια σ πάνε μέχρι κάποιο σημείο δεν σ φτάνουν ως το τέρμα μετά μόνοι μας ότι κάνουμε.

    Δλδ εσύ εκτόσ από μια σχέση ,δεν σ λείπει τπτ άλλο?
    Ουσιαστικα οχι , δεν ειμαι και της μεγαλης ζωης , εχω ολα τα υλικα αγαθα που χρειαζομαι , δεν θελω πολλα πολλα , και οντως , οταν εκανα μια σχεση προ 1.5 ετους , ημουν πολυ καλυτερα , αλλα δεν ημουν ερωτευμενος , δεν ηταν αυτο που εψαχνα ( οχι οτι ημουν εγω αυτο που εψαχνε η κοπελα ! ) .......αν ερωτευομουν , ειμαι και δυσκολος ο σκασμενος , σαν τον Γουαι !! , πιστευω θα την ξεπερνουσα την κτθλψη , εχει κανει πλεον τον κυκλο της ..........δεν ειχε επιπλοκες , και πιστευω οτι η κτθλψη μου , ειναι πλεον ' χημικη ' , αμα εχεις παρει τα 12 τελευταια χρονια 35.000 ζαναξ , και ενα καρο αντικαταθλιπτικα , ειναι ματαιο να περιμενεις νασαι καλα ...................αμα κοψω τα φαρμακα , που οι προσπαθειες μου , εκει στοχευουν , μπορει να εχω θεαματικη βελτιωση ........μπορει και οχι ........παντως , μακροπροθεσμα , τοσα φαρμακα , καλο δεν κανουν ..........
    Last edited by Macgyver; 23-04-2016 at 06:32.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giang View Post
    mac
    με τα προβλήματα που ζούμε σήμερα δεν είναι της μόδας είναι η καθημερινότητα μας
    όταν ζητάς δουλειά και βρίσκεις πόρτες κλειστές όταν ζεις στα όρια της φτώχειας και με το ζόρι καταφέρνει να τα φέρεις βόλτα όταν η τράπεζες σε περνούν τηλ. κάθε μέρα όταν βγαίνεις βόλτα και δεν βλέπεις χαρούμενους ανθρώπους...κλπ....ναι ζούμε μια μορφή κατάθλιψης....άλλη πιο βαριά μορφή άλλη πιο ήπια αλλά την ζει
    ο κόσμος πλέον δεν έχει την όρεξη και την δύναμη ούτε να φωνάξει δεχόμαστε καθημερινά πιέσεις και δεν φτάνει η φωνή μας στο στόμα....
    Ακριβως αυτο , εγω δεν το θεωρω κτθλψη , ενα ειδος πενθους ειναι , μια μονιμη πηγη αγχους , αν ξαφνικα , λεμε , λυνοντουσαν ολα αυτα τα προβληματα που αναφερεις , ολοι , ως δια μαγειας , θα συνερχοντουσαν ..................δν ασθενουν απο την τρομερη αυτη ασθενεια .........................εμενα οτι και να μου δωσεις , που δεν μου λειπει και κατι , δεν προκειται να συνελθω , δεν υπαρχει κατι να με πιεζει , η να με στεναχωρει , εδω ειναι το παραδοξο αυτης της ασθενειας ................στην Σουηδια , που δεν υπαρχει φτωχος , γιατι ειναι η μονη χωρα , που η 1η αιτια θανατου , ειναι οι αυτοκτονιες απο κθλψη , ενω στην Αφρικη , που πεινανε , οι κτθλψεις , ειναι ελαχιστες ? κατι αλλο φταιει , που δεν εχει ανακαλυφτει ακομα .................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το προβλημα , οπως εχω ξαναγραψει , συμφωνα με πολλους γιατρους , ειναι οτι μετα απο ενα διαστημα , η κτθλψη αυτονομειται , αποκτα δικη της υποσταση .......και ξεφευγει απο την γενεσιουργο αιτια ...............αμα την εχεις στα γονιδια σου , σε μια στρεσογονο κατασταση , μπορει να εκδηλωθει , οπως οταν στρεσσαρομαι πολυ , δλδ σπανια , βγαζω φωριαση , αυτο δεν σημαινει οτι οποιος στρεσσαριστει , θα παθει ψωριαση , την εχω γονιδιακα , αλλοι εχουν μια ζωη ψωριαση , εγω μολις ξεσρεσσαριστω , περναει κι η ψωριαση ................... αυτο δεν συμβαινει με την κθλψη , διοτι αυτονομειται , αμα πυροδοτηθει , δεν την σταματας ευκολα , ακομη κι ολα να περασουν .......

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. χωρισμός και στεναχώρια
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-11-2014, 12:50
  2. στεναχωρια απο ταινια
    By Unforgiven in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 21-09-2014, 18:29
  3. στεναχώρια για μια σχέση
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 28-05-2014, 08:33
  4. ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ
    By Χάιντι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 01-08-2010, 01:27
  5. Στεναχώρια..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2008, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •