Νέα έρευνα για τα αίτια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Νέα έρευνα για τα αίτια


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εξαιρετικα ενδιαφερον αρθρο...
    Αν ισχυει το οτι οι βιολογικες αλλαγες στον εγκεφαλο που συντελουν στην αναπτυξη ψυχωσης προκαλουνται απο παιδικα τραυματικα βιωματα τοτε αυτο σημαινει πως μπορουν να υπαρχουν καποιες κατευθυντηριες γραμμες ως προς την προληψη εναντια των ψυχωσεων απο νωρις. Μου φαινεται πιο ελπιδοφορο/ελεγξιμο απο το να ειναι καθαρα βιολογικο το θεμα.
    Ωστοσο η συνδεση του στρες και των τραυματικων βιωματων με αλλαγες στον εγκεφαλο δεν αναιρει τελειως την βιολογικη προδιαθεση, καθως υπαρχει αν δε κανω λαθος ερευνα σε διδυμα αδερφια που μεγαλωναν ξεχωριστα και δειχνει πως αν νοσει απο καποια ψυχικη ασθενεια το ενα τοτε υπαρχει αρκετα σημαντικο ποσοστο πιθανοτητας να νοσησει και το αλλο...αυτο ειναι ενδειξη και καποιας γενετικης προδιαθεσης ασχετα που δεν εχουν εντοπιστει επακριβως τα γονιδια η οι μηχανισμοι που τα προκαλουν.
    Απο οτι καταλαβαινω λοιπον ειναι πολυπαραγοντικα τα αιτια πισω απο τις ψυχωσεις, βιολογικα και περιβαλλοντικα.
    Εδω θελω να τονισω πως βιολογικη προδιαθεση δεν σημαινει πως εκφραζεται παντα ετσι; Μπορει να εχω γενετικη προδιαθεση πχ να νοσησω στη καρδια αλλα αν προσεχω ως προς τους περιβαλλοντικους παραγοντες (διατροφη, ασκηση, ξεκουραση, ελλειψη στρες) να μην παρουσιασω ποτε καρδιακα προβληματα στη πραξη.
    Ετσι υποθετω και παιδια με καποια γενετικη προδιαθεση αν θα μεγαλωνουν σε ισορροπημενα ηρεμα και καταλληλα για την υγιη αναπτυξη τους περιβαλλοντα μπορει να μην την εκφρασουν ποτε...

    Τωρα δεν ξερω κατα ποσο το βιωματικο κομματι στην αναπτυξη των ψυχωσεων σημαινει οτι θα μπορει μελλοντικα να ειναι αντιμετωπισιμα τα συμπτωματα μιας ψυχωσης καθαρα με ψυχοθεραπεια σε ενηλικες...
    Σε αυτο ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικη. Η αλλαγη στη φυσιολογια του εγκεφαλου εχει ηδη γινει για τον α η β λογο με τον ενα η τον αλλο τροπο. Καταρχην για να κατσει να κανει ψυχοθεραπεια πρεπει να ειναι σε θεση να θελει/να μπορει αντιληπτικα. Χωρις φαρμακα δυσκολα θα μπει στη διαδικασια καποιος με ενεργα ψυχωτικα συμπτωματα.
    Ωστοσο ειμαι παρα πολυ υπερ του να μετριαζεται η χρηση φαρμακων οσο περισσοτερο γινεται και να μην θεωτουνται η μοναδικη υπερτατη λυση, παρα μονο ενα βοηθημα και φυσικα να παιρνει τον πανω ρολο η ψυχοθεραπεια σταδιακα οσο περισσοτερο γινεται για να παιρνει το ατομο ολο και περισσοτερο τη ζωη του στα χερια του...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,834
    Εγώ πιστεύω ότι άγχος κατάθλιψη βγάζουν αυτοί με τις λάθος ιδέες για να βγάλεις ψύχωση πρέπει να τραβήξεις κανάλι αλλιώς δε γίνεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Για τη βιολογικη βαση της αρρωστειας εχει πολυ ενδιαφεροντα βιντεακια στα ελληνικα απο τον ψυχιατρο-νευρολογο Κιουντουρη.

    https://www.youtube.com/c/%CE%B2%CE%...A%CE%B1/videos

    Τωρα για τα ψυχολογικα τραυματα εχει δικιο η pillow.

    Ωστοσο δε κανει καλο να τα σκαλιζουμε κατα τη γνωμη μου...

    Γιατι και οι αλλοι δεν ενδιαφερονται για εμας ουτε νιωθουν τυψεις... Ειναι τοσο γαϊδουρια.

    Οποτε να κοιταξουμε να το ξεπερασουμε και να περασουμε καλα τη ζωη μας.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Pillow τι κάνεις? Χάθηκες! Κι εγώ μην φανταστείς, δεν μπαίνω συχνά! Ενδιαφέρον το άρθρο!

Similar Threads

  1. ερευνα
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2012, 01:19
  2. Ερευνα
    By NikosD. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-2011, 03:05
  3. ερευνα????
    By Lou! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-11-2010, 00:18
  4. ερευνα
    By anteas26 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-11-2007, 13:53
  5. Νέα Έρευνα
    By Joker in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2006, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •