Zώνη άνεσης - Comfort zone
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407

    Zώνη άνεσης - Comfort zone

    Eίναι ένας ψυχολογικός όρος όπου εκφράζει το οικείο και γνώριμο. Το περιβάλλον που δεν προκαλεί άγχος και πίεση.

    Νομίζω όλοι μας αναζητάμε μια ''ζώνη άνεσης'' όπου θα βιώνουμε μειωμένο άγχος και θα είμαστε άνετα. Αυτό στις ψυχολογικές παθήσεις έχει μεγάλη σημασία και για την ανάρρωση. Μπορεί όμως από ένα σημείο και μετά να γίνει δίκοπο μαχαίρι στην προσωπική μας πρόοδο και ωρίμανση.

    Ποια είναι η οπτική σας πάνω σε αυτό;; Αισθάνεστε αρκετά ''βολεμένοι'' ή είστε τολμηροί και δοκιμάζετε πάντα νέες εμπειρίες με αντίτιμο να βιώνετε ανασφάλεια αλλά με προσωπικό κέρδος την εμπειρία και βελτίωση;;

    Προσωπικά πέρασα τα τελευταία χρόνια αρκετά ''βολικά'' και το μειωμένο άγχος που είχα είχε σαν θετικό αποτέλεσμα στην καλή ανάρρωση. Έκανα και κάποια μικρά βήματα προς το άγνωστο όπως ένα ταξίδι στο Λονδίνο αν και με βοήθεια. Από δω και πέρα νομίζω είναι ανάγκη να ξεβολευτώ γιατί αυτή η κατάσταση δεν μου προσφέρει κάτι και δεν ωφελεί στην πρόοδο μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Σειριε νομιζω οτι οι προκλησεις, σε μια τετοια παθηση, δεν ειναι ό,τι καλυτερο.
    Αλλο ο εμπλουτισμος και η αλλαγη παραστασεων, και αλλο οι προκλησεις που θετουν εν αμφιβολω ό,τι με κοπο εχεις κατακτησει...
    Και αν χασεις τη γαληνη που εχεις αποκτησει, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να την ξανααποκτησεις.

  3. #3
    Ειμαι αρκετα βολεμενος αλλα οχι σε βαθμο που να χω βαλτωσει προσωπικα και επαγγελματικα.

    Σιγουρα θα μπορουσα να χα κανει περισσοτερα πραγματα και στους δυο τομεις,αλλα με αυτην την ψυχολογια που ειχα και εχω κατα καιρους,εκανα απλως ο,τι μπορουσα καλυτερο για να προφυλαξω την ψυχικη μου υγεια χωρις να παω την ζωη μου πισω.

    Επισης,φταιει οτι εχω φαει τα μουτρα μου στο παρελθον σε πολλες εμπειριες,μαλλον επειδη προσπαθησα λαθος ή προσπαθησα για λαθος πραγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    @Αλαφροίσκιωτε ο φόβος της αποτυχίας είναι ένας παράγοντας να μένουμε σ'αυτή την ζώνη ασφάλειας.

    @Μαρα Νομίζω χρειάζεται να σηκώνουμε τον πήχη χιλιοστό χιλιοστό. Δεν συμφωνώ με την απαισιόδοξη πλευρά στην σχιζοφρένεια ότι δεν υπάρχουν προοπτικές και είναι μια καταδίκη αλλά ούτε και σε μια οπτική ότι δεν θα υπάρξουν εμπόδια και κάποια όρια. Σημασία έχει να ανακαλύψεις ποια είναι τα όρια και να ξεπεράσεις τα εμπόδια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    Ελλάδα - Αμερική
    Posts
    42
    Συνέχισε την καλή δουλειά φίλε μου, εφόσον είσαι σε θέση να συνειδητοποιείς ότι η ζώνη άνεσης σου καθορίζει και την ποιότητα της ζωής σου τότε συνέχισε να βγαίνεις σιγά σιγά από αυτήν. Απλά μάθε να εκτιμάς και να απολαμβάνεις το ταξίδι στην διαδικασία αυτήν!

  6. #6
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @Αλαφροίσκιωτε ο φόβος της αποτυχίας είναι ένας παράγοντας να μένουμε σ'αυτή την ζώνη ασφάλειας.
    Εννοειται.Κοιταξε ολοι εχουμε μια τετοια ζωνη.Το θεμα ειναι να ειναι αρκετα ευρεια ωστε να ικανοποιει τις αναγκες μας.

  7. #7
    Τον εχω ξανα ακουσει αυτο τον ορο ειδικα σε συναρτηση με την αγωγη πχ ssri και τις επιλογες του ανθρωπου. Απο προσωπικη εμπειρια δεν αισθανομαι οτι ειμαι σε περιβαλλον μη αγχους, εφυγα απο το υπερ αγχος και βρεθηκα σε ενα αλλο ειδος περιβαντολλογικου αγχους. Παρηγοριεμαι σκεπτομενη οτι ανα διαστηματα μαλλον ειμαι εκει που πρεπει να ειμαι για να αποκομισω κατι. Απο το καθετι κατι λαμβανεις ή εκπαιδευεις τον εαυτο σου.
    Ειδικα τωρα τελευταια σκεφτομαι οτι παλι πρεπει να προετοιμαστω για αλλαγη αλλά να η παγιδα καθε φορα συνειδητοποιω οτι δεν υπαρχει συναισθηματικη προετοιμασια, οργανωση με την λογικη ναι αλλά συναισθηματικα τραβαω ζορι. Εκει νιωθω τοσο διαφορετικη με το συνολο που ο φοβος γιγαντωνεται και λεω " τι το θελα" ? και ξανα απο την αρχη.
    Κατοπιν ετων αυτο λεω και σε ειδκους, τον εαυτο μου πλεον δεν εμπιστευομαι, δεν τον ξερω και νιωθω φυσικα ανασφαλεια αλλα και οι ειδικοι μεχρι στιγμης με προτρεπουν σε αλλαγες.
    Δε βγαζω ακρη. Καλη εβδομαδα
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •