Πιστεύετε στο κακό μάτι;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Έχω ανησυχήσει πολύ. Και αισθάνομαι οτι δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς. Νιώθω αβοήθητη....
    Στη μιτροειδή και εγώ έχω μια ελαφριά ανεπάρκεια. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό...
    Για τη βιταμίνη D σου είπα και αλλού, ίσως πρέπει να πάρεις συμπλήρωμα, ρώτα ενδοκρινολόγο, δεν είναι κάτι σοβαρό, είναι συνηθέστατο. Και εγώ παίρνω πού και πού, απλά για τόνωση, δεν έχω έλλειψη.
    Τη Β12 σου την έχεις τσεκάρει?? το πιο πιθανό είναι να είναι στα πατώματα...

    Νομίζω πρέπει να κάνεις μια ριζική αναδιάρθρωση στη διατροφή σου!! να δυναμώσεις!!
    ένα γυμναστήριο για εκτόνωση συσσωρευμένου θυμού?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Στο μάτι λόγω θαυμασμού πιστεύετε ?

    Αν εισαι ομως ενεργειακα μια ισχυρη προσωπικοτητα , θετικος , δυσκολα σε πανει το ματι , αν εισαι σε περιοδο ψυχολογικης ξεχαρβαλωσης , εκει σε πιανει ευκολα .....................εχω διαβασει βιβλιο πανω στην βασκανια , μενδιαφερει το θεμα ......

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Α εγώ νόμιζα ότι απλά κάποιος σε μισεί και σε καταριέται και σου κάνει κακό ας πούμε, για αυτό νόμιζα ότι λέτε............
    Και ο θαυμασμός δεν έχει πάντα ζήλια.......αυτό που είπε η novia....
    Θυμάμαι μια κοπέλα με τακούνια, και μόλις ένας άντρας της είπε ''μα πως περπατάς με τα τακούνια , μπράβο σου '' γκρεμοτσακίστηκε.................. .........
    Ε τι να ζηλέψει ο άντρας? Τα ψηλοτάκουνα? Σύμπτωση? Μπορεί..........

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αν εισαι ομως ενεργειακα μια ισχυρη προσωπικοτητα , θετικος , δυσκολα σε πανει το ματι , αν εισαι σε περιοδο ψυχολογικης ξεχαρβαλωσης , εκει σε πιανει ευκολα
    αυτο το πιστεύω.
    Με άλλα λόγια, δίνεις δύναμη σε ό,τι πιστευεις.
    Αν πιστεύεις ότι σε ματιάζουν, θα σε ματιάζουν! αν τους έχεις γραμμένους, για να μην πω καμιά χειρότερη λέξη, τίποτα δεν σε πιάνει.
    Στους Σαββατογεννημένους πιστεύετε??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    αυτο το πιστεύω.
    Με άλλα λόγια, δίνεις δύναμη σε ό,τι πιστευεις.
    Αν πιστεύεις ότι σε ματιάζουν, θα σε ματιάζουν! αν τους έχεις γραμμένους, για να μην πω καμιά χειρότερη λέξη, τίποτα δεν σε πιάνει.
    Στους Σαββατογεννημένους πιστεύετε??
    Οχι , δεν εννοω στην περιπτωση αυτη οτι δινεις δυναμη σε οτι πιστυεις ,αν και ισχυει αυτο , υπαρχουν ανθρωποι πολυ συγκροτημενοι , ισχυρες προσωπικοτητες , που ΙΣΩΣ δεν τους πιανει το ματι , και λεω ισως , γιατι εχω δει να συμβαινουν ασχημα παιχνιδια της μοιρας σε ισχυρες προσωπικοτητες , πχ μια θανατηφορα ασθενεια .............εχω κατα νου καποιον ......δεν ειναι exact science το ματιασμα , οποτε δεν αποδυκνειεται κατι .................και μην αποδιδουμε τα λαθη μας στο κακο ματι , το βλεπω να συμβαινει κατα κορον .......................οπως και το ' ολα ειναι γραμμενα ' , αυτο το λενε μονο οι αποτυχημενοι , ενω οι επιτυχυμενοι ' ο καθενας φτιαχνει την τυχη μονος του ΄......................κατ εμε , η αληθεια ειναι καπου στην μεση .......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολα τα ψυχοφαρμακα κανουν καποια κατακρατηση .................εξεταση δεν υπαρχει , αλλα να πινεις πολλα νερα , οσο κι αν σου φαινεται περιεργο , αποτρεπουν την κατακρατηση ...................εγω , για να δω σε καποια χρονικη στιγμη , αν ειχα κατακρατηση , πηρα ενα lasix , ριχνει και την πιεση λιγο , αλλα αποβαλλει τα υγρα , αμα δω οτι ουρω πολυ παραπανω , συμπερασματικα , εχω κατακρατηση ........................η καθιστικη ζωη , επισης ευνοει την κατακρατηση , κυριως τα ψυχοφαρμακα ομως ..........
    Μα δεν παίρνω ψυχοφάρμακα, φαντάσου να έπαιρνα κιόλας... Ναι, αλλά το lasix δεν πρέπει να σου το συνταγογραφήσει γιατρός;; Απο μόνη μου δεν παίρνω τίποτα περαν του ότι έχω πάθει φαρμακοφοβία... και παθαίνω όλες τις παρενέργειες απο αυθυποβολή και μόνο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Μα δεν παίρνω ψυχοφάρμακα, φαντάσου να έπαιρνα κιόλας... Ναι, αλλά το lasix δεν πρέπει να σου το συνταγογραφήσει γιατρός;; Απο μόνη μου δεν παίρνω τίποτα περαν του ότι έχω πάθει φαρμακοφοβία... και παθαίνω όλες τις παρενέργειες απο αυθυποβολή και μόνο.
    Αμα δεν παιρνεις φαρμακα , ισως δεν πινεις πολλα νερα , ειπαμε οτι αποτρεπουν την κατακρατηση ......το lasix , δεν θελει συνταγη , και απαγορευεται να συστηνουμε φαρμακα , ειπα εγω τι εκανα για να δω αν εχω κατακρατηση .............αμα εισαι ιδεοληπτικη , δεν μππορω να βγαλω κανενα συμπερασμα ............

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    πηρα ενα lasix , ριχνει και την πιεση λιγο
    Εγώ είχα ανεβασμένη πίεση 16 και κάτι, είχα κάνει πανικό βέβαια πριν και στο τεστ κοπώσεως πριν ξεκινήσω μου την μέτρησε και ήταν 14 με 8

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Εγώ είχα ανεβασμένη πίεση 16 και κάτι, είχα κάνει πανικό βέβαια πριν και στο τεστ κοπώσεως πριν ξεκινήσω μου την μέτρησε και ήταν 14 με 8
    Πολυ ειναι για την ηλικια σου , το 16 + , που υποθετω οτι εισαι αρκετα νεα ...........αλλα αμα εχεις πανικο , μοιραια ακολουθει κι η πιεση .....και οι παλμοι ......

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Επίσης με την ψυχολόγο που κάνω συνεδρίες (σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας δημόσιου νοσοκομείου γιατί δεν έχω λεφτά) μιας και ανέφερες το ιδεοληπτική έκανα ένα τεστ προσωπικότητας και το τίναξα στον αέρα, η ψυχολόγος που το είδε μου λέει το ακύρωσα και δεν μπορεί να το λάβει υπόψιν της γιατί οι απαντήσεις που έδωσα με βγάζουν σε πολύ χειρότερη κατάσταση απ' ό,τι πραγματικά είμαι διότι μου έβγαλαν και ψύχωση και νεύρωση, έντονη εσωστρέφεια, υστερία, υποχονδριασμό, παράνοια και κάτι άλλα που δεν τα θυμαμαι ενώ εκείνη διακρίνει απλώς μια νεύρωση. Την επόμενη φορά θα κάνουμε ένα για να δούμε αν ανήκω στις ναρκισσισιτικές προσωπικότητες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ ειναι για την ηλικια σου , το 16 + , που υποθετω οτι εισαι αρκετα νεα ...........αλλα αμα εχεις πανικο , μοιραια ακολουθει κι η πιεση .....και οι παλμοι ......
    42 είμαι αλλά απο 20 έκανα κάτι νευροπιέσεις 14 με 10. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μπώ σε ένα πρόγραμμα να την μετράω αλλά αυτό με αγχώνει περισσότερο και έτσι την ανεβάζω περισσότερο. Μάλλον θα πρέπει κανένα αγχολυτικό να πάρω. Η φαρμακοποιός μου έδωσε κάτι φυτικά και μου είπε ότι δεν προκαλούν εθισμό αλλά φαντάσου φοβάμαι ως και αυτά να πάρω και αφήνω τον εαυτό μου να υποφέρει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι η μανα μου που ειναι 82 , υγιης καθ ολα , νευροπιεση εχει , και παιρνει αντιυπερτασικα , ειναι αγχωδης , δεν σε απαλλασει απο το να γινεις υπερτασικη η νευροπιεση ...........10 -14 ειναι υψηλη , ιδιως η συστολικη , το 10 δλδ .................. μαλλον κι εσυ εισαι αγχωδης , αμα αγχωνεσαι για το να παρεις την πιεση σου, και αυτο ανεβαζει την πιεση .............. αμα ηρεμησεις , θα σου πεσει , επειδη εμενα ο καφες , καμμια φορα μου ανεβαζει την πιεση , παιρνω πολυ περιστασιακα λιγο αντιυπερτασικο , που μουχει συστησει ο γιατρος μου ....................τις προαλλες που εκανα ενα πειραμα , επειδη παιρνω πολλα ζαναξ απο συνηθεια , δεν πηρα καθολυ ολη μερα , να δω ταποτελεσματα , ε , το βραδακι , μετραω την πιεση , 11-17 , παιρνω δυο απο τα ζαναξακια μου , κι ηρθα στα ισα μου , χωρις πανικους .............. νομιζω οτι πρεπει να σε δει ενας παθολογος , οχι φαρμακοποιος , διοτι δεν ειναι καλο να μεινεις με το 10-14 , ιδιως το 10 ....................και να μετρας την πιεση σου συχνα , εγω που και που , την μετραω , να ξερω που βρισκομαι ..........

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    42 είμαι αλλά απο 20 έκανα κάτι νευροπιέσεις 14 με 10. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μπώ σε ένα πρόγραμμα να την μετράω αλλά αυτό με αγχώνει περισσότερο και έτσι την ανεβάζω περισσότερο. Μάλλον θα πρέπει κανένα αγχολυτικό να πάρω. Η φαρμακοποιός μου έδωσε κάτι φυτικά και μου είπε ότι δεν προκαλούν εθισμό αλλά φαντάσου φοβάμαι ως και αυτά να πάρω και αφήνω τον εαυτό μου να υποφέρει.
    βαλεριάνα προφανώς, καλή είναι, βγαίνει και σε αφέψημα σαν το τσάι.

    Novia θεωρώ ότι πρέπει να σε δει καταρχήν ενας ενδοκρινολόγος να ρυθμίσεις τα ορμονολογικά σου! γιατί παίζουν τεράστιο ρόλο στην ψυχολογία μας, και μετά βλέπεις και τα ψυχολογικά...
    η έλλειψη Β12 και D έχουν αντίχτυπο στην διάθεση μας...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Όχι, δεν πιστεύω στο μάτι. Νομίζω πως συνδυάζουμε πράγματα στο μυαλό μας και καταλήγουμε σε αυθαίρετο συμπέρασμα.

    Όλες τις φορές που κάποιος μας κοίταξε με μίσος/ αρνητισμό κ δεν πάθαμε τπτ τις ξεχνάμε.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Όχι, δεν πιστεύω στο μάτι. Νομίζω πως συνδυάζουμε πράγματα στο μυαλό μας και καταλήγουμε σε αυθαίρετο συμπέρασμα.

    Όλες τις φορές που κάποιος μας κοίταξε με μίσος/ αρνητισμό κ δεν πάθαμε τπτ τις ξεχνάμε.
    Aυτό ισχύει, και με τα όνειρα που δεν '' βγαίνουν '' και δεν τα θυμάται κανείς ότι δεν του βγήκαν...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-05-2014, 20:46
  2. Βασκανία, μάτι και μάγια
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2011, 14:26
  3. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 21:49
  4. ζήλεια και κακό μάτι
    By salin in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-2010, 22:31
  5. πονος στο ματι
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2010, 22:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •