Πιστεύετε στο κακό μάτι;; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Σωστό αυτό που λες! Η αρνητική ενέργεια που μας εκπέμπει κάποιος, με το ύφος, το βλέμμα και τα λόγια του, εύκολα την εντάσσουμε στη σκέψη μας, αφού γενικά ο άνθρωπος αφομοιώνει πιο εύκολα τα αρνητικά παρα τα θετικά ερεθίσματα. Έτσι, της επιτρέπουμε (της αρνητικής αυτης ενεργειας) να μολύνει τη σκεψη και τα συναισθήματα μας. Έτσι κάνουμε λάθη κι έχουμε αποτυχίες όταν θα ασχοληθουμε με αυτο στο οποίο αφορά η αρνητική ενέργεια. Και το αποδίδουμε στο μάτι!
    Τι είναι αυτό που αποδεικνύει την ύπαρξη αυτής της ενέργειας (θετικής ή αρνητικής) που εκπέμπεται από το ένα άτομο στο άλλο; θεωρώ ότι με την σημερτινή τεχνολογία θα ήταν εύκολο να διαπιστωθεί η ύπαρξη αυτής της ενέργειας που έχει την δυνατότητα να επηρεάσει εξ' αποστάσεως τα συναισθήματα κάποιου άλλου ατόμου. Ακόμα όμως δεν έχει συμβεί από ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο.

  2. #62
    Η ενεργεια ειναι ιδιοτητα της υλης.
    Δεν υπαρχει ενεργεια χωρις υλη ουτε υλη χωρις ενεργεια.

    Ο μεσος κοσμος νομιζει οτι ενεργεια ειναι αυλο και υπερφυσικο οπως στις ταινιες ή τα κομικς,ενω στην πραγματικοτητα ειναι κατι πολυ καθημερινο.

    Και το ιδιο το σωμα μας εχει κινητικη ενεργεια οταν περπαταμε ή δυναμικη ενεργεια οταν ημαστε σε μια αποσταση απο το εδαφος.Για να μην πουμε για την ηλεκτρικη ενεργεια που χρησιμοποιουμε καθημερινα που δεν ειναι παρα κινηση ηλεκτρονιων.

    Ειναι καταντια του εκπαιδευτικου συστηματος να βγαινουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν σε ματια,αυτια και ιστοριες...

  3. #63
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Εγώ και στους γονεις όσο μπορουσα το ειχα κοψει. Οχι απλα αυστηρα, φασιστικά! Γιατι αμα μπουν οι συγγενεις στη μεση αστα βραστα...
    σαν το σκυλο με τη γατα χωρις τελειωμο....
    Νομιζω καποιοι συγγενεις ειναι το χειροτερο ειδος υπανθρωπου...
    Και δυστυχώς, τους συγγενείς δεν τους διαλέγουμε, μόνο τους φίλους, άντε και τους συζύγους.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Τι είναι αυτό που αποδεικνύει την ύπαρξη αυτής της ενέργειας (θετικής ή αρνητικής) που εκπέμπεται από το ένα άτομο στο άλλο; θεωρώ ότι με την σημερτινή τεχνολογία θα ήταν εύκολο να διαπιστωθεί η ύπαρξη αυτής της ενέργειας που έχει την δυνατότητα να επηρεάσει εξ' αποστάσεως τα συναισθήματα κάποιου άλλου ατόμου. Ακόμα όμως δεν έχει συμβεί από ότι γνωρίζω κάτι τέτοιο.
    Εγώ λέω ότι θα παίζει και κβαντική, έννοιες χώρου κλπ....Μπορεί σήμερα η επιστήμη να είναι πίσω, να μην μπορείς να μετρήσεις αν με την γλωσσοφαγιά στέλνεται πχ ηλεκτρομαγνητικό κύμα από δω έως εκεί ...μπορεί να ξέρεις ότι επηρεάζεται το άλλο σώμα αλλά να μην ξέρεις το πως ......

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ λέω ότι θα παίζει και κβαντική, έννοιες χώρου κλπ....Μπορεί σήμερα η επιστήμη να είναι πίσω, να μην μπορείς να μετρήσεις αν με την γλωσσοφαγιά στέλνεται πχ ηλεκτρομαγνητικό κύμα από δω έως εκεί ...μπορεί να ξέρεις ότι επηρεάζεται το άλλο σώμα αλλά να μην ξέρεις το πως ......
    η αληθεια είναι ότι εχουν γινει καποια ''ανεπισημα'' πειραματα που εχουν γινει γνωστα οσο αφορα την μνημη του νερου και άλλες ιδιότητες του... και μιας και ειμαστε κατά το μεγαλυτερο ποσοστο από νερο αφορα και τον ανθρωπινο οργανισμο....

    πχ... το πειραμα απδειξε το πως διαφοροποειτε η κρυσταλλικη δομη του νερου κατω από ορισμενα ερεθισματα... ισως τον ιδιο αντικτυπο να εχει το ερεθισμα και στον ανθρωπινο οργανισμο... εχει μερικα ενδιαφερων βιντεακια στο youtube..

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    η αληθεια είναι ότι εχουν γινει καποια ''ανεπισημα'' πειραματα που εχουν γινει γνωστα οσο αφορα την μνημη του νερου και άλλες ιδιότητες του... και μιας και ειμαστε κατά το μεγαλυτερο ποσοστο από νερο αφορα και τον ανθρωπινο οργανισμο....

    πχ... το πειραμα απδειξε το πως διαφοροποειτε η κρυσταλλικη δομη του νερου κατω από ορισμενα ερεθισματα... ισως τον ιδιο αντικτυπο να εχει το ερεθισμα και στον ανθρωπινο οργανισμο... εχει μερικα ενδιαφερων βιντεακια στο youtube..

    Το ψαξα λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση........
    Εντάξει αν δεχτείς ότι είναι αλήθεια, ίσως να πεις ότι στέλνεις ακτινοβολία και σπας δεσμούς , αλλάζεις μήκη δεσμών ...ξέρω γω τι να πω..........

    Και πάνω σε αυτά έγραφαν και ένα πείραμα με ρύζι, ότι παίρνεις δύο βάζα στο ένα γράφεις σαγαπώ στο άλλο σε μισώ, στέλνεις συναίσθημα και καλά και το ένα σαπίζει και το άλλο όχι....μπούρδα μου φάνηκε..........μπορεί στο ένα απλά να έτυχε να αναπτυχθούν οργανισμοί βακτήρια κλπ και στο άλλο όχι,ξέρω γω......το σωστό θα ήταν να πάρουμε 20 βάζα να δούμε πόσα θα χαλάσουν.....και επανάληψη μετά άλλα 20 βαζα, στο πρώτο πείραμα μπορεί να πάρεις 10 χαλασμένα και στο δεύτερο 12 χαλασμένα.........εγώ θα το κάνω να δω...........η να πάρεις 10 βάζα και να γράψεις μόνο σαγαπώ..... Η να δεχτούμε ότι με την δύναμη της σκέψης και με συναισθήματα αδρανοποιούμαι μικροοργανισμούς........ξέρω γω........
    Πάω να κοιτάξω την μπανιέρα μου με την δύναμη της σκέψης να την απολυμάνω :p

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και ομως , εχω διαβασει πειραμα , που σε δυο φυτα ,στον ιδιο χωρο , με ιδιες συνθηκες , στο ενα φυτο , καποιοι μιλουσαν τρυφερα , του τραγουδαγαν , κλπ. , ε , αυτο το φυτο μεγαλωσε πιο γρηγορα ......................αλλο πειραμα , ειχαν ζωντανες γαριδες σε ενα δοχειο, σενα δωματιο , και αλλες , σε αλλο δοχειο , αλλο δωματιο , μολις τις μεν τις ριχναν σε βραστο νερο , οι δε , αναστατωνονταν ...................... εχουμε πολλα να μαθουμε ακομη για τα ειδη εκπομπων ακτινοβολιων λογιων λογιων ., που τωρα μας φαινονται εξωπραγματικα , για ολα υπαρχει μια εξηγηση ................

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Λοιπόν μάλλον και εγώ έχω "κακό μάτι"..Κοιτούσα μια ωραία κοπέλα που περνούσε με μια φίλη της χθες το βράδυ,με κοίταξε και αυτή και σκόνταψε κυριολεκτικά στο ίσιωμα..χαχαχα..ευτυχώς δεν έπαθε κάτι και γέλασε όπως και εγώ.
    Παλιότερα έπεσα και εγώ θύμα τέτοιων κατάστασεων.Περνούσα απο μια γειτονιά της πόλης μου που μένουν ρομά και 2 γιαγιές με κοίταξαν και μετά απο λίγα μέτρα γύρισε το πόδι μου επίσης χωρίς εμφανές εμπόδιο
    Αλλη φορά ένα απόγευμα πριν πολλά χρόνια πήγαινα με το ποδήλατό μου βόλτα και μου λέει ένας απο μια παρέα,"πεσε ρε" και έπεσα και χτύπησα το χέρι και το πόδι..Δε με ένοιαξε τόσο αυτό όσο το ρεζιλίκι και το γέλιο που προσέφερα άθελα μου σε εκείνον και την παρέα του

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Μα τι λέμε;; Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για κβαντική ούτε για κανέναν νόμο της φυσικής τα πράγματα είναι πιο απλά, σκέψου πόσο μπορεί να σε αρρωστήσει μια κουβέντα που θα σου πει κάποιος, μια πρόσβολή, μια λεκτική επίθεση ή μια άσχημη συμπεριφορά... δεν είναι αυτη μια ενεργεια που δέχεσαι; Και τίποτα να μην σου πει, μια γκριμάτσα ή ακόμη ένα βλέμμα υποτιμητικό... Φαίνεται τι σκέφτεται, τι νιώθει ο άλλος για σένα. Δεν λένε άλλωστε ότι τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής, είναι λοιπόν καθρέφτης και της σκέψης.
    Last edited by novia35; 25-09-2016 at 10:39.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-05-2014, 20:46
  2. Βασκανία, μάτι και μάγια
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2011, 14:26
  3. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 21:49
  4. ζήλεια και κακό μάτι
    By salin in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-2010, 22:31
  5. πονος στο ματι
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2010, 22:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •