Πόσοι πιστεύετε ότι οι ψυχικές διαταραχές,σχετίζονται με δαιμονικές ενέργειες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,259

    Πόσοι πιστεύετε ότι οι ψυχικές διαταραχές,σχετίζονται με δαιμονικές ενέργειες;

    Καλησπέρα,ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα γιατί τελευταία διαβάζω πολύ συχνά ανθρώπους να συσχετίζουν τις ψυχικές διαταραχές με την ύπαρξη κάποιων αρνητικών ενεργειών στον άνθρωπο.
    Αυτή η θεωρία,δεν είναι μόνο της εκκλησίας.
    Ποιά είναι η δική σας άποψη;

    Κάποιος που έχει μία ψυχική διαταραχή και έχει επαφή με τα θεία,έχει δει κάποια βελτίωση;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    70
    Είμαι αγνωστικιστής! Δεβ έχω βιώσει κάτι τέτοιο! Η εκκλησία λέει κάμποσα ψέματα αλλά δε μπορώ να από κλείσω αυτές οι διαταραχές όντως να υπάρχουν με την προϋπόθεση ότι υπάρχει Θεός το οποίο ούτε πιστεύω ούτε αποκλειω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νομίζω ότι ό,τι δεν μπορούν να εξηγήσουν με τη λογική και δεν είναι προς όφελος κανενός το δαιμονοποιούν.
    Η ψυχικη διαταραχη οφειλεται σε αρνητισμο! αλλά δικό μας αρνητισμο, όχι των άλλων που επιβαλλονται σε εμας σε βαρος της θελησης μας.

    Η επαφη με τα θεια, γενικα η πνευματικοτητα, χαλαρωνει απο το αγχος, τονωνει το πεσμενο ηθικο, σου δινει μια ωθηση να προσπαθησεις για κατι καλό. Επειδη γενικά οσοι εχουν επαφη με τα θεια εχουν αγωνιστικο φρονημα και εχουν μια κοσμοθεωρια αθλητη, σχηματιζεις μια νοοτροπια του τυπου θα κανω ό,τι μπορώ και από εκεί και περα ό,τι θελει ο θεος/το συμπαν κλπ.
    Η ταπείνωση, το ταπεινο φρονημα επισης βοηθαει. Περνάς πιο ευκολα μεσα απο τις δυσκολιες... ενω αν το δεις Ο ΚΑΠΟΙΟΣ παθαινεις πιο ευκολα εμμονες και κολλάς....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω παντα προσευχομαι , και η προσευχη απελευθερωνει δυναμεις που εχουμε σε λανθανουσα κατασταση μεσα μας .........μπορει να μην πηγαινω στην εκκλησια , αλλα ειμαι θρησκευομενος , και εχω τα δυο τελευταια χρονια μια σοβαρη βελτιωση , με βοηθα η πιστη μου να μην χανω το κουραγιο μου ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,259
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω παντα προσευχομαι , και η προσευχη απελευθερωνει δυναμεις που εχουμε σε λανθανουσα κατασταση μεσα μας .........μπορει να μην πηγαινω στην εκκλησια , αλλα ειμαι θρησκευομενος , και εχω τα δυο τελευταια χρονια μια σοβαρη βελτιωση , με βοηθα η πιστη μου να μην χανω το κουραγιο μου ......
    To πιο σημαντικό παραλείπεις Μακ.
    Η εκκλησία είναι γεννήτρια θετικής ενέργειας....
    Δες λίγο https://www.youtube.com/watch?v=Q2n4662h48I

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    να υποθεσω ότι λετε για την ''εκκλησια'' του δημου... καθαρα ελληνικη εφευρεση...

    αν αναφέρεστε στις άλλες των θρησκειων.... μην ξεχασετε να θυμηθητε ότι τα φιδια μιλανε.. οι παρθενες γεννανε, οι νεκροι ανασταινοντε και αγγελοι σας παρακολουθουν... κακα παιδακια!!!

    τωρα για το θεμα... όλα εχουν να κανουν με την χημεια του εγκεφαλου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,259
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    όλα εχουν να κανουν με την χημεια του εγκεφαλου
    Η οποία είναι μέρος του όλου....με εννοείς φαντάζομαι

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Υπαρχει αμεση συσχετιση μεταξυ βαριων ψυχωτικων ασθενειων και θρησκειας...καμια φορα η απομακρυνση του ανθρωπου απο τον θεο εχει σαν αποτελεσμα η ψυχη να βρισκεται στο σκοτος και να βασανιζεται απο δαιμονικες σκεψεις...Μακρυα απο το φως του Θεου...''Εγω ειμι το φως το αληθηνων...'' Υπαρχει και μια ταινια ο εξορκισμος της Εμιλυ ροουζ, την οποια δεν εκατσα να την δω ποτε επειδη ειναι και πιο τρομαχτικη και απο θριλερ...Βασισμενο σε αληθινο γεγονος, που ελαχιστοι το γνωριζουν...Παραθετω το λινκ: http://www.i-typos.gr/emily_rose/

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Υπαρχει αμεση συσχετιση μεταξυ βαριων ψυχωτικων ασθενειων και θρησκειας...καμια φορα η απομακρυνση του ανθρωπου απο τον θεο εχει σαν αποτελεσμα η ψυχη να βρισκεται στο σκοτος και να βασανιζεται απο δαιμονικες σκεψεις...
    ωιμεεεεε ολοταχως για τον μεσαιωνα... μηπως πιστευετε ότι ο κοσμος φτιαχτηκε και το 5505 πνχ συμφωνα με το πατριαρχειο ιεροσολυμων?
    http://www.jerusalem-patriarchate.in...BA%CE%B1%CE%B9

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    To πιο σημαντικό παραλείπεις Μακ.
    Η εκκλησία είναι γεννήτρια θετικής ενέργειας....
    Δες λίγο https://www.youtube.com/watch?v=Q2n4662h48I
    Ο καθενας πιστευει με τον τροπο του , δεν υπαρχουν κανονες .............

    Και μην δαιμονοποιουμε τις ασθενειες , ειναι φαινομενα της εποχης , που εφερε η απομονωση , η πιεση η εργασιακη , η καταχρηση η/υ , και ολο το κακο συναπαντημα , .ολξη αυτη η παρακμη ..................... αλλο η δυναμη της πιστης , για να βοηθηθεις , να συνελθεις .....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο καθενας πιστευει με τον τροπο του , δεν υπαρχουν κανονες .............
    κάθε δογμα εχει τους κανονες του ή εισαι πιστος ενός δογματος ή δεν εισαι....

    μακ για αιρετικο σε κοβω.... εκτος αν πιστευεις και εσυ ότι ο κοσμος φτιαχτηκε το 5508πνχ συμφωνα με την επισημη θρησκεια της ορθοδοξιας

  12. #12
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Η οποία είναι μέρος του όλου....με εννοείς φαντάζομαι
    Ποιου ολου?Αν εννοεις του σωματος ΟΚ.

    Αν εννοεις την ψυχη,δεν εχει αποδειχθει οτι υπαρχει.Ο,τι αποδιδοταν στην ψυχη εχει αποδειχθει οτι οφειλοταν σε λειτουργιες του εγκεφαλου.

    Στις ψυχικες ασθενειες νοσει το μυαλο,αυτο ειναι ολο.Αν ειχε μεινει ο ανθρωπος στην θρησκευτικη και μεταφυσικη αντιληψη θα ειχαμε μεινει στο επιπεδο των εξορκισμων.Ουτε ενα φαρμακο δε θα υπηρχε.

    Οπως δεν περναει ενας πυρετος με αγιασμο,δε θα περασει μια ΙΔΨ ή ψυχωση με προσευχες.ΟΚ μπορει καποιοι ανθρωποι να ηρεμουν απο αυτο,αλλα ειναι θεμα αυθυποβολης απο εκει και περα,οχι μεταφυσικης.Δεν ειναι οτι θα γινουν καλα απο αυτο και μονο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    ωιμεεεεε ολοταχως για τον μεσαιωνα... μηπως πιστευετε ότι ο κοσμος φτιαχτηκε και το 5505 πνχ συμφωνα με το πατριαρχειο ιεροσολυμων?]
    θα μπορουσε να ειχε ερθει ο ανθρωπος πανω στην γη τοτε, αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι τοτε δημιουργηθηκε και η γη και το συμπαν αλλα τοτε ηρθαν οι πρωτοπλαστοι Αδαμ και Ευα.... παρολα αυτα ειναι προφανες καθως τοτε περιπου χρονολογειται η Νεολιθικη εποχη..δηλαδη ο ανθρωπος που σαν εργαλειο ειχε ολο και ολο μια πετρα! Καθως πιο πισω δεν υπαρχουν γραπτες μαρτυριες οτι ο ανθρωπος ηταν στην γη, αφου δεν ηξερα ουτε να γραφει! Οσο για τα υπολοιπα εθιξα βαριες ψυχωτικες ασθενειες πως θα μπορουσαν να ταυτιστουν με τον δαιμονισμο...και παλι οχι ολες αλλα καποιες...σαφως και οχι η καταθλιψη που κυριως εχει να κανει με τους εξωφρενικους ρυθμους ζωης...

  14. #14
    Εγώ πιστεύω οτι στο βαθμό που η ψυχική ασθένεια έχει να κάνει με τον εγωισμό μας και την κακή προαίρεσή μας θα μπορούσε να πει κανείς οτι προσελκύουμε αρνητικές δυνάμεις. Άλλες φορές είναι θέμα γονιδίων και κατασκευής του εγκεφάλου, άλλες φορές από ατύχημα και άλλες από άσχημα ή σοκαριστικά βιώματα.
    Να σας πω όμως κάτι άλλο: Το σπίτι μου είναι μια ανάσα από την μάντρα του ψυχιατρείου του Δαφνιού. Τα βράδια, μερικές φορές ακούω κάποιους βαριά ψυχοπαθείς να φωνάζουν. Κάποιοι ακούγονται φρικαλέα με φωνές ζώων και έχουν διάρκεια 3-4 ωρών, κάτι που είναι εντελώς αφύσικο γιατί με την ένταση που φωνάζουν έπρεπε να έχει κλείσει ο λαιμός τους μετά τα 3 λεπτά. Είναι πραγματικά περίεργο! Χθες το βράδυ μάλιστα κάποιος έκανε την φωνή του παγωνιού για 4-5 ώρες μέχρι τα ξημερώματα! Ακουγόταν πάρα πολύ δυνατά και διαπεραστικά και ήταν πολύ τρομαχτικό.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    θα μπορουσε να ειχε ερθει ο ανθρωπος πανω στην γη τοτε, αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι τοτε δημιουργηθηκε και η γη και το συμπαν αλλα τοτε ηρθαν οι πρωτοπλαστοι Αδαμ και Ευα.... παρολα αυτα ειναι προφανες καθως τοτε περιπου χρονολογειται η Νεολιθικη εποχη..δηλαδη ο ανθρωπος που σαν εργαλειο ειχε ολο και ολο μια πετρα! Καθως πιο πισω δεν υπαρχουν γραπτες μαρτυριες οτι ο ανθρωπος ηταν στην γη, αφου δεν ηξερα ουτε να γραφει! Οσο για τα υπολοιπα εθιξα βαριες ψυχωτικες ασθενειες πως θα μπορουσαν να ταυτιστουν με τον δαιμονισμο...και παλι οχι ολες αλλα καποιες...σαφως και οχι η καταθλιψη που κυριως εχει να κανει με τους εξωφρενικους ρυθμους ζωης...
    να σας ενημερώσουμε ότι ο Homo sapiens εκανε την εμφανιση του στην γη περι τα 200.000 πριν... ναι ναι ο διαφωτισμος στην ελλαδα αργησε κατι αιωνες...

    δλδ εγω που εχω σχιζοφρενεια συμφωνα με τα λεγομενα σου είμαι δαιμονισμένος.... πωπω αν ησουν στην ιερα εξεταση τον μεσαιωνα θα ειχες καψει κοσμο και κοσμακη

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΣΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
    By ΜΑΡΙΑ1967 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2014, 13:24
  2. Replies: 10
    Last Post: 01-10-2013, 03:14
  3. Με ψυχικές διαταραχές συνδέεται η δημιουργικότητα
    By deleted-member-06-05-2016 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-12-2012, 20:23
  4. ψυχικες διαταραχες
    By Ακροβατης in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 25-01-2010, 00:10
  5. Πληροφορίες σχετικά με ψυχικές διαταραχές
    By kater1na in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-04-2008, 23:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •