ο μαγικος αυλητης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ο μαγικος αυλητης

    Δανειστηκα τον τιτλο αυτου του παραμυθιου , οπου ενας μυστηριωδης αντρας , υποσχεθηκε σε μια γερμανικη πολη , το 1280 , να διωξει τα τρωκτικα , που την ειχαν κατακλυσει , παιζοντας τον μαγικο αυλο του , μεχρι που αυτα αρχισαν να τον ακολουθουν τυφλα , φτανοντας μεχρι το ποταμι , οπου και τα οδηγησε και πνιγηκαν ..... οταν δεν πληρωθηκε απ τους κατοικους , επαιξε παλι τον αυλο του , οδηγωντας αυτην την φορα τα παιδια της πολης , μεχρι που και αυτα πνιγηκαν .......γιατι το αναφερω αυτο ....γιατι ακουμε ως μαγικο αυλητη τον καθε γιατρο , η καταφευγουμε σε αυτον χωρις σοβαρο λογο , ακουμε τυφλα τις επιταγες του για την αγωγη που θα παρουμε , ενω ενιοτε δεν χρειαζεται αγωγη , παρα μονον προσωπικη προσπαθεια , αλλα ειμαστε τοσο πεπεισμενοι για την αποτελεσματικη καθοδηγηση του γιατρου , που δεν κανουμε βημα χωρις αυτον , οτι πει ο γιατρος ...........αναφερομαι σε διαταραχες τυπου καταθλιψη , η καποια ελαφρα , οχι σοβαρες , που εκει δεν γνωριζω τι πρεπει να γινει .............. ακουω τους αυλητες 12 χρονια τωρα , μαλλον ακουγα , χωρις αποτελεσμα , τουναντιον , εθιστηκα σε βενζο , και πλεον αποφασισα εδω και πολλους μηνες να παρω την κατασταση στα χερια μου ..............με τον ρολο του γιατρου απλα συμβουλευτικο , οχι αυλητου .......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,783
    εγω δεν ξερω κανεναν που να μπορουσε να γινει καλα μονος του και να πηγε στον γιατρο.
    ουτε κανεναν που να ηταν καλα και να πηρε φαρμακα για πλακα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω δεν ξερω κανεναν που να μπορουσε να γινει καλα μονος του και να πηγε στον γιατρο.
    ουτε κανεναν που να ηταν καλα και να πηρε φαρμακα για πλακα.
    Ναι, αλλα εγω δεν ξερω κανεναν που ναγινε καλα με φαρμακα , δεν υπαρχει .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,552
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι, αλλα εγω δεν ξερω κανεναν που ναγινε καλα με φαρμακα , δεν υπαρχει .....
    Ίσως να μην γίνονται θαύματα και να μην μπορούμε να γίνουμε εντελώς καλά αλλά και μόνο βελτίωση να δούμε τουλάχιστον για μένα είναι σημαντικό...από τότε που μου αύξησε ο ψυχίατρος τα anafranil είμαι καλύτερα απ' ότι πριν αν εξαιρέσεις τον μήνα που μας πέρασε που έχω πέσει πάλι λίγο κι επίσης με τα αντιψυχωσικά έχω σταματήσει τους αυτοτραυματισμούς ως επί το πλείστον...ποιος ο λόγος να υποφέρεις αν μπορείς να αισθανθείς καλύτερα;
    Οι βενζοδιαζεπίνες (αν το γράφω σωστά) είναι τα xanax?
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,783
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι, αλλα εγω δεν ξερω κανεναν που ναγινε καλα με φαρμακα , δεν υπαρχει .....
    εγω ξερω.
    και ξερω ακομα περισσοτερους που ειναι πολυ ΚΑΛΥΤΕΡΑ με φαρμακα απ οτι χωρις. κυριως αυτο...
    δεν λυνονται ολα τα θεματα. καποια μονο βελτιωνονται.εκει, ο στοχος ειναι η βελτιωση και η λειτουργικοτητα.

    επισης καποια λυνονται με φαρμακα και θεραπεια μαζι. καποια μονο με θεραπεια, καποια καθολου...
    νομιζω οτι τον πιο σημαντικο ρολο παιζει η σωστη καθοδηγηση για καθε περιπτωση. αντε βρες την ομως με τους σκιτζηδες που λυμαινονται το επαγγελμα του ψυχολογου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,783
    για την καταθλιψη μαλιστα που σε ενδιαφερει, εχω φιλη απο εδω, που πηρε για μικρο διαστημα φαρμακα και εκανε ομως ψυχοθεραπεια παραλληλα και την ξεπερασε. εκοψε ΚΑΙ τα φαρμακα και ειναι μια χαρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ίσως να μην γίνονται θαύματα και να μην μπορούμε να γίνουμε εντελώς καλά αλλά και μόνο βελτίωση να δούμε τουλάχιστον για μένα είναι σημαντικό...από τότε που μου αύξησε ο ψυχίατρος τα anafranil είμαι καλύτερα απ' ότι πριν αν εξαιρέσεις τον μήνα που μας πέρασε που έχω πέσει πάλι λίγο κι επίσης με τα αντιψυχωσικά έχω σταματήσει τους αυτοτραυματισμούς ως επί το πλείστον...ποιος ο λόγος να υποφέρεις αν μπορείς να αισθανθείς καλύτερα;
    Οι βενζοδιαζεπίνες (αν το γράφω σωστά) είναι τα xanax?
    Οι βενζο , σωστα ειναι τα ζαναξακια .......... τα φαρμακα δεν σε κανουν καλα , οσον αφορα κτθλψη , εχω φιλιο μελος , γνώστη φαρμακων , που το χρησιμοποιησε για ενα μηνα, το αναφρανιλ , και τοπαρατησε μετα , εγω δεν υπαρχει αντικθλκο , που να μην εχω παρει , δεν βλεπω καμμια βελτιωση επι 14 χρονια που παιρνω , παρα μονο με προσωπικη προσπαθεια ειδα .............. για τους αυτοτραυματισμους , τα αντιψυχωτικα σε ηρεμουν πολυ καλα , και γινεσα απαθης , εχω παρει , και τοχω διαπιστωσει ............τα δε αντικ./κα , αν σε πιασουν , σε πιανουν στην αρχη , για μερικους μηνες , και μετα σε κρατανε σε μια υποτυπωδη συντηρηση , οχι θεραπεια , αν δεν ζοριστεις , δεν βαλεις τα δυνατα σου , να σκεφτεσαι πιο θετικα , να βγεις απ την αδρανεια , δεν κανουν και πολλα τα φαρμκα , απλα σε κανουν πιο απαθη , και ισως με αυτο τον τροπο , εχειςλιγοτερο κινητρο να βγεις απο το λουκι .........τουλαχιστον σεμενα ......
    Last edited by Macgyver; 12-09-2016 at 12:42.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για την καταθλιψη μαλιστα που σε ενδιαφερει, εχω φιλη απο εδω, που πηρε για μικρο διαστημα φαρμακα και εκανε ομως ψυχοθεραπεια παραλληλα και την ξεπερασε. εκοψε ΚΑΙ τα φαρμακα και ειναι μια χαρα.
    Μα το φαρμακο , δεν ειναι η θεραπεια , η ψυχοθεραπεια , ναι , μπορει να σε κανει καλα ........μπορει παντα ....και δεν ισχυριζομαι οτι η κτθλψη ειναι ανικητη , αλλα οτι καταφερα , το καταφερα λογω της θετικης μου στασης , ποτε δεν εγκατελειψα το χιουμορ , παντα προσπαθω να κρατω την ψυχραιμια μου , και προσπαθω να μην αδρανω ............οχι οτι ειμαι καλα , αλλα ειμαι πολυ καλυτερα σε σχεση με 1.5 χρονο πριν , πριν απο 3 χρονια , ουτε στο σμρκετ δεν μπορουσα να παω ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,783
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα το φαρμακο , δεν ειναι η θεραπεια , η ψυχοθεραπεια , ναι , μπορει να σε κανει καλα ........μπορει παντα ....και δεν ισχυριζομαι οτι η κτθλψη ειναι ανικητη , αλλα οτι καταφερα , το καταφερα λογω της θετικης μου στασης , ποτε δεν εγκατελειψα το χιουμορ , παντα προσπαθω να κρατω την ψυχραιμια μου , και προσπαθω να μην αδρανω ............οχι οτι ειμαι καλα , αλλα ειμαι πολυ καλυτερα σε σχεση με 1.5 χρονο πριν , πριν απο 3 χρονια , ουτε στο σμρκετ δεν μπορουσα να παω ......
    μπορει αν απευθυνοσουν σε ΣΩΣΤΟ ψυχοθεραπευτη εξ αρχης (αντε βρες τον), πριν τα 10 χρονια φαρμακα, να ησουν ηδη καλα. με λιγα φαρμακα μονο για την αρχικη σου κριση.
    δεν το δοκιμασες.
    ετσι εγινε καλα η φιλη μου.
    εξ αρχης ψυχοθεραπεια και μικρο διαστημα με φαρμακα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπορει αν απευθυνοσουν σε ΣΩΣΤΟ ψυχοθεραπευτη εξ αρχης (αντε βρες τον), πριν τα 10 χρονια φαρμακα, να ησουν ηδη καλα. με λιγα φαρμακα μονο για την αρχικη σου κριση.
    δεν το δοκιμασες.
    ετσι εγινε καλα η φιλη μου.
    εξ αρχης ψυχοθεραπεια και μικρο διαστημα με φαρμακα.
    Αυτο ειναι σωστο , εξ αρχης ψυχοθεραπεια , αλλα οταν παρουσιαστηκαν τα πρωτα συμπτωματα , το 1999 , δεν ηταν και τοσο διαδεδομενη η κτθλψη , και μοιραια απευθυνθηκα σε ψυχιατρο , αν την παθαινα ωρα , αυτο θακανα ......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι, αλλα εγω δεν ξερω κανεναν που ναγινε καλα με φαρμακα , δεν υπαρχει .....
    Εγώ ξέρω........άτομο με κατάθλιψη....τύπου είμαι όλη μερα στο κρεβάτι, μόνο με φάρμακα! όχι ψυχολόγοι και ψυχοθεραπείες....φάρμακα και στήριξη από το περιβάλλον...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,783
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο ειναι σωστο , εξ αρχης ψυχοθεραπεια , αλλα οταν παρουσιαστηκαν τα πρωτα συμπτωματα , το 1999 , δεν ηταν και τοσο διαδεδομενη η κτθλψη , και μοιραια απευθυνθηκα σε ψυχιατρο , αν την παθαινα ωρα , αυτο θακανα ......
    ισως να γινεται και τωρα, να απευθυνθεις σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη για την στηριξη και την θεραπεια και σε εναν ψυχιατρο που να συνεργαστειτε να κοψεις τα φαρμακα. να σου πει τις σταδιακες δοσεις κλπ., αντι να τα παιρνεις τυφλοσουρτη και να διαιωνιζεις τον εθισμο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο ειναι σωστο , εξ αρχης ψυχοθεραπεια , αλλα οταν παρουσιαστηκαν τα πρωτα συμπτωματα , το 1999 , δεν ηταν και τοσο διαδεδομενη η κτθλψη , και μοιραια απευθυνθηκα σε ψυχιατρο , αν την παθαινα ωρα , αυτο θακανα ......
    Και επειδή
    α. παίζει πολύ εκμετάλλευση αλλά και
    β. επειδή δεν είσαι ο ίδιος ψυχοθεραπευτής για να κρίνεις το αν είναι ή όχι καλός θερπευτής ή εκμεταλλευτής του ανθρώπινου πόνου και
    γ. επειδή το θεσμικό πλάισιο είναι σκόπιμα στημένο ώστε να αφήνει τους ψυχοθεραπευτές στο απυρόβλητο κάθε ελέγχου, καλό θα ήταν να απαιτήσεις εξ' αρχής την έγγραφη διάγνωση σου και το πλάνο εργασίας το οποίο σου προτείνει καθώς επίσης και να ζητήσεις την έγγραφη συναίνεση του στην καταγραφή των συνεδριών σας για να μη φας τα νιάτα σου τζάμπα και βερεσέ.

    Όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει πιο πολλά σχετικά με το όλο θέμα, μπορεί να μεταβεί στο νήμα Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29) και στο ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D).
    Last edited by M87; 12-09-2016 at 21:27.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Και επειδή
    α. παίζει πολύ εκμετάλλευση αλλά και
    β. επειδή δεν είσαι ο ίδιος ψυχοθεραπευτής για να κρίνεις το αν είναι ή όχι καλός θερπευτής ή εκμεταλλευτής του ανθρώπινου πόνου και
    γ. επειδή το θεσμικό πλάισιο είναι σκόπιμα στημένο ώστε να αφήνει τους ψυχοθεραπευτές στο απυρόβλητο κάθε ελέγχου, καλό θα ήταν να απαιτήσεις εξ' αρχής την έγγραφη διάγνωση σου και το πλάνο εργασίας το οποίο σου προτείνει καθώς επίσης και να ζητήσεις την έγγραφη συναίνεση του στην καταγραφή των συνεδριών σας για να μη φας τα νιάτα σου τζάμπα και βερεσέ.
    D[/URL]).

    Πολυ σωστη η επισημανση σου για 1) την εκμεταλλευση , ολοι ξερουμε για τα ταξιδακια των γιατρων του ΙΚΑ , ανα τον κοσμο , με χρηματα ασθενων , και 2) σωστο κι αυτο , με τι κριτηρια θα αξιολογησω τον εκαστοτε ψυχοθεραπευτη , αφου δεν γνωριζω το αντικειμενο , παρα μονο εκ του αποτελεσματος ......................

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ σωστη η επισημανση σου για 1) την εκμεταλλευση , ολοι ξερουμε για τα ταξιδακια των γιατρων του ΙΚΑ , ανα τον κοσμο , με χρηματα ασθενων , και 2) σωστο κι αυτο , με τι κριτηρια θα αξιολογησω τον εκαστοτε ψυχοθεραπευτη , αφου δεν γνωριζω το αντικειμενο , παρα μονο εκ του αποτελεσματος ......................
    Αναφέρθηκα στους ψυχοθεραπευτές γενικά είτε δημοσίου, είτε ιδιωτικού τομέα και όχι μόνο για τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές ή ψυχίατρους του δημοσίου όπως αφήνεις να εννοηθεί. Η ιδέα είναι να παραμείνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΑΠΟΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΧΗ ΜΑΣ (τσιγάρα, αλκοόλ, ζάχαρη, φαγητό, νόμιμα/παράνομα ναρκωτικά, ψυχοφάρμακα, συνεδρίες κλπ)! Εάν εσύ ή κάποιος άλλος θέλει περισσότερες εξηγήσεις σχετικά με το θέμα μπορεί να μεταβεί στη σελίδα 50 των σχολίων του θέματος Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...E%91%29/page50)

    Ναι... "παρά μόνο εκ του αποτελέσματος" αλλά φρόντισε να μπορείς να αποζημιωθείς αν στα δέκα χρόνια ασχολείσαι ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ και ποτέ με τα ΚΥΡΙΩΣ θέματα σου, γιατί αλλιώς "η εμπειρία" θα σου έχει κοστίσει χωρίς να δικαιούσε οποιαδήποτε αποζημίωση.
    Last edited by M87; 13-09-2016 at 01:00.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •