διπολική διαταραχή? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    περισσοτερο για οριακη διαταραχη μου δειχνει αυτο, παρα διπολικη...στην διπολικη πρεπει να υπαρχει οπωσδηποτε ενα επεισοδιο μανιας..κατα το οποιο δεν νιωθεις οτι κανεις διαφορα ακραια πραματα..
    η οριακη διαταραχη δημιουργει ακραια συναισθηματα..μπορεις να ζητησεις λεπτομερειες κ απο τον ψυχιατρο να σου πει τι βλεπει σε σενα...κ απο την ψυχολογο επισης..
    στην οριακη διαταραχη..ο ανθρωπος σκεφτεται υπερβολικα κ το συναισθημα του δημουργει καπως ακροτητα στις αντιδρασεις..δεν υπαρχει ποτε κατι ενδιαμεσο..ή θα βυθιστεις στην πολυ λυπη ή στην πολλη χαρα μετα απο λιγο..
    πιστευω οτι ο σταθεροποητης θα σε βοηθησει να ζησεις μια εντελως νορμαλ ζωη...
    αν κ μη φοβασαι..οι περισσοτεροι ανθρωποι ειμαστε οριακοι ...δλδ εχουμε χαρακτηριστικα χωρις την διαταραχη αυτη, δλδ ειμαστε καπως υπερβολικοι στο συναισθημα μας κ γι αυτο..αγχωνομαστε περισσοτερο ή λυπουμαστε περισσοτερο απο οσο πρεπει...οκ υπερβολλικες αντιδρασεις οι οποιες μας δημιουργουν προβληματα...
    ειπες μαλιστα οτι αυτοτραυματιζοσουν που αυτο ειναι συχνο συμπτωμα της οριακης..
    αλλα οπως κ να εχει ρωτα τον γιατρο σου, εγω γιατρος δεν ειμαι φυσικα..μια αποψη λεω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Προτεινω να πας σε ενα νοσοκομειο στα εξωτερικα ιατρεια.Δεν ξερω που μενεις αλλα στη Αθηνα υπαρχουν ειδικευμενα ιατρεια οπως το Αιγινητιο,το Δρομοκαιτιο στα οποια υπαρχουν οι καλυτεροι γιατροι Πανεπιστημιακοι κ.λ.π.Επιπλεον δεν πληρωνεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Εγω που πηγαινα σε ιδιωτες ειδα μεγαλη διαφορα οταν πηγα στα εξωτερικα στο Αιγινητιο.Εξαιρετικοι γιατροι,κοινωνικη λειτουργος που σου παιρνει το ιστορικο κ.λ.π.Μου το συστησε ενας φιλος μου που πηγαινε κ πραγματικα εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη.Αιγινητιο κ ξερο ψωμι χα χα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    xristoforos28 καταλαβαίνω τι εννοείς, και τελικά δεν ξέρουμε καν αν είναι σωστή η διάγνωσή τους και αν θα μας βοηθήσουν.Απλά στην απόγνωση μας δεχόμαστε ότι μας πουν και ότι φάρμακο δώσουν.Πειράματα δηλαδή.

    Σαπουνάκι_μπάνιου Καλημέρα σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Αυτό προσπαθώ να κάνω.Προσπαθώ να βρω τι πυροδοτεί όλη αυτή την κυκλοθυμία για να μπορέσω να την ελέγξω.
    Μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι έχω καλλιτεχνικές ανησυχίες.Ασχολούμαι με την ποίηση από πάρα πολύ μικρή ηλικία που οι συνομήλικοι μου δεν ήξεραν καν να γράφουν.Στο σχολείο οι δάσκαλοι μου ήταν πολύ εντυπωσιασμένοι από αυτά που έγραφα και πάντα ξεχώριζα γι'αυτό,αλλά είχα και έχω φοβερό πρόβλημα συγκέντρωσης, δεν σταματάει ποτέ να τρέχει και να αποσπάται το μυαλό μου.Εδώ και μερικά χρόνια ασχολούμαι και με το θέατρο που το λατρεύω.Γενικά βιώνω πολύ ακραία όλα τα συναισθήματα και ως ένα φυσιολογικό βαθμό αυτό είναι ένα κομμάτι του εαυτού μου που το θέλω γιατί με κάνει δημιουργική.Μετά από κάποιο σημείο βέβαια όλο αυτό ξεφεύγει και δημιουργεί πολλά προβλήματα ευερεθιστότητα, θλίψη,ενοχές,αυτοκαταστροφ ικές τάσεις και μετά ευφορία,έντονο ενθουσιασμό, υπερκινητικότητα και πολλά άλλα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    xristoforos28 καταλαβαίνω τι εννοείς, και τελικά δεν ξέρουμε καν αν είναι σωστή η διάγνωσή τους και αν θα μας βοηθήσουν.Απλά στην απόγνωση μας δεχόμαστε ότι μας πουν και ότι φάρμακο δώσουν.Πειράματα δηλαδή.

    Σαπουνάκι_μπάνιου Καλημέρα σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Αυτό προσπαθώ να κάνω.Προσπαθώ να βρω τι πυροδοτεί όλη αυτή την κυκλοθυμία για να μπορέσω να την ελέγξω.
    Μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι έχω καλλιτεχνικές ανησυχίες.Ασχολούμαι με την ποίηση από πάρα πολύ μικρή ηλικία που οι συνομήλικοι μου δεν ήξεραν καν να γράφουν.Στο σχολείο οι δάσκαλοι μου ήταν πολύ εντυπωσιασμένοι από αυτά που έγραφα και πάντα ξεχώριζα γι'αυτό,αλλά είχα και έχω φοβερό πρόβλημα συγκέντρωσης, δεν σταματάει ποτέ να τρέχει και να αποσπάται το μυαλό μου.Εδώ και μερικά χρόνια ασχολούμαι και με το θέατρο που το λατρεύω.Γενικά βιώνω πολύ ακραία όλα τα συναισθήματα και ως ένα φυσιολογικό βαθμό αυτό είναι ένα κομμάτι του εαυτού μου που το θέλω γιατί με κάνει δημιουργική.Μετά από κάποιο σημείο βέβαια όλο αυτό ξεφεύγει και δημιουργεί πολλά προβλήματα ευερεθιστότητα, θλίψη,ενοχές,αυτοκαταστροφ ικές τάσεις και μετά ευφορία,έντονο ενθουσιασμό, υπερκινητικότητα και πολλά άλλα.
    αυτο ακριβως που περιγραφεις ειναι η οριακη προσωπικοτητα...δεν σημαινει οτι εχεις την διαταραχη...αλλα η προσωπικοτητα σου ειναι ετσι δομημενη..
    κ γω καλλιτεχνης ειμαι κ ασχολουμαι επαγγελματικα με τα εικαστικα..κ βιωνω εντονα συναισθηματα, το μονο καλο μου ειναι οτι παρα το εντονο των συναισθηματων, εχω ισχυρη λογικη κ ζυγιζω τα πραματα με αποτελεσμα να εχω εξαιρετικες σχεσεις με τους ανθρωπους...
    δεν εχω δλδ προβληματα στο κοινωνικο μου περιβαλλον..ουτε εχω αυτοκαταστροφικοτητα, ουτε γενικα τετοια προβληματα.
    αυτο που νιωθω καποιες φορες ειναι οτι αγχωνομαι πολυ οταν συμβει κατι κ κανω καταθλιψη κ ΓΑΔ.αυτο.
    αν ολο αυτο σου δημιουργει προβλημα κ ελεγχει την ζωη σου, τοτε ειναι κατι που χρηζει θεραπειας..
    μη το αφησεις να σου πηδηξει γενικα τη ζωη κ τις σχεσεις σου.
    στις σχεσεις με τους ανθρωπους εισαι σταθερη?ή πχ αλλαζεις 100 γνωμες για εναν ανθρωπο κ δεν μπορεις να μεινεις σταθερα μαζι του?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    anxious4ever σ'ευχαριστώ για την απάντηση θα ψάξω να μάθω και για την οριακή διαταραχή.Η αλήθεια είναι ότι μανιακό επεισόδιο δεν έχω κάνει έτσι όπως διαβάζω εδώ.Εκτός από έντονο θυμό και ευερεθιστότητα σε σημείο να σπάω αντικείμενα και να λέω πράγματα που δεν θέλω και που δεν υπήρχε περίπτωση να τα πω αν ήμουν εντάξει και μετά να ντρέπομαι,δεν είχα ποτέ παραισθήσεις.Μόνο την τελευταία φορά που είχα πάθει πολύ έντονη κατάθλιψη σε σημείο να μου μιλάνε και να μην απαντάω ένιωθα ότι κάποιος μου ψιθύριζε στο αυτί συλλαβές που δεν έβγαζαν νόημα.Φοβήθηκα και έφυγα από το σπίτι όμως καταλάβαινα ότι αυτό δεν συμβαίνει στ' αλήθεια και όταν κατάφερα να εστιάσω την προσοχή μου σε κάτι άλλο σταμάτησε.Δεν το έχω πει στο γιατρό αυτό....ντρέπομαι πάρα πολύ. Μου είναι πολύ καινούργια όλα αυτά και δεν ξέρω από που να το πιάσω το θέμα.Αυτό που θέλω είναι να μπορέσω να ζήσω μία νορμάλ ζωή, βέβαια όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω καθόλου να παίρνω φάρμακα και η προοπτική του σταθεροποιητή με φοβίζει πολύ.

    lessing σ'ευχαριστώ για την πληροφορία,δυστυχώς μένω επαρχία αλλά επειδή σπουδάζω σε άλλη επαρχιακή πόλη περνάω συχνά από Αθήνα οπότε θα μπορούσα να πάω κάποια στιγμή.Και το ότι δεν πληρώνεις είναι σίγουρα ένα συν γιατί έχω ξοδέψει πολλά σε γιατρούς και ψυχολόγους.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Αλλάζω συνέχεια άποψη για όλους και για όλα δεν είναι τίποτα σταθερό για εμένα αλλά και η διάθεση μου αλλάζει συνέχεια...περνάω περιόδους κατάθλιψης και πολύ χαμηλής αυτοεκτίμησης και περιόδους λιγότερο συχνές που νιώθω τόσο όμορφα, τόσο δυνατή και με αυτοπεποίθηση .Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τώρα που είμαι σε μία πιο νορμάλ κατάσταση τα καταλαβαίνω αυτά, όταν συμβαίνουν όμως μου φαίνονται τόσο φυσιολογικά, ειδικά τις εκρήξεις θυμού δεν τις συνειδητοποιώ σχεδόν ποτέ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Αλλάζω συνέχεια άποψη για όλους και για όλα δεν είναι τίποτα σταθερό για εμένα αλλά και η διάθεση μου αλλάζει συνέχεια...περνάω περιόδους κατάθλιψης και πολύ χαμηλής αυτοεκτίμησης και περιόδους λιγότερο συχνές που νιώθω τόσο όμορφα, τόσο δυνατή και με αυτοπεποίθηση .Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τώρα που είμαι σε μία πιο νορμάλ κατάσταση τα καταλαβαίνω αυτά, όταν συμβαίνουν όμως μου φαίνονται τόσο φυσιολογικά, ειδικά τις εκρήξεις θυμού δεν τις συνειδητοποιώ σχεδόν ποτέ.
    διαβασε για την οριακη...ακριβως αυτα λεει..
    για μενα κακως δεν παιρνεις φαρμακο..θα φτιαξει η ποιοτητα της ζωης σου εξαιρετικα!! τι φοβασαι?
    δεν προκειται να παθεις κατι κακο..ισα ισα..θα ζεις ομορφα, ηρεμα κλπ..
    γιατι να μη θες το καλο σου?θες να σε αφησεις σε αυτη την κατασταση?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    για μενα κακως δεν παιρνεις φαρμακο..θα φτιαξει η ποιοτητα της ζωης σου εξαιρετικα!! τι φοβασαι?
    Σ'αυτό έχεις δίκιο.Δεν υπάρχει κάτι να φοβάμαι, έτσι και αλλιώς όπως είμαι τώρα ποιότητα δεν υπάρχει.Ραντεβού με το γιατρό έχω σε δυο εβδομάδες και η ψυχολόγος που θα μιλήσω μαζί της τη Δευτέρα δεν νομίζω να μπορεί να μου κάνει διάγνωση αλλά θα ξέρει να με ενημερώσει για την οριακή οπότε θα τη ρωτήσω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οι ψυχολογοι γνωριζουν ολες τις διαταραχες κ ολες τις ασθενειες τις ψυχικες..μπορεις ανετα να την ρωτησεις...μονοι τους δεν λενε διαγνωσεις, ομως αν ερωτηθουν, θα αναφερουν τι παρατηρουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Η ψυχολόγος μου έχει πει ότι παρατηρεί συνεχώς μία κυκλοθυμία,φυσικά διάγνωση μου είπε δεν μπορεί να βγάλει και ότι με σωστή αγωγή και ψυχοθεραπεία η κυκλοθυμία μπορεί να μην φεύγει πλήρως αλλά θα μειωθεί σημαντικά .Ο γιατρός μου είπε μόνο για κατάθλιψη,σταθεροποιητές,ό τι δεν είμαι απλή περίπτωση ζήτησε να ξέρει σε ποια ψυχολόγο πηγαίνω έτσι ώστε να υπάρχει συνεργασία και ότι θα υπάρχει συνεχής παρακολούθηση.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση anxious4ever.Νιώθω κάπως καλύτερα που το συζητάω εδώ.Σίγουρα διάγνωση δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί δεν είμαστε γιατροί αλλά εκτιμώ πολύ την κατανόηση από ανθρώπους που βιώνουν παρόμοιες καταστάσεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μην ανησυχεις εχεις μπεις σε σωστο δρομο, να παρεις τα φαρμακα που θα σου δωσει κ θα νιωσεις κ συ αλλος ανθρωπος! θα νιωσεις νορμαλ, θα βελτιωθουν οι σχεσεις σου κ θα μπορεις να κανεις αυτα που αγαπας ηρεμα κ ομορφα.
    στην οριακη αντικαταθλιπτικο δινουν κ σταθεροποιητη,...δεν ειπα οτι εισαι οριακη..
    οι ανθρωποι ολοι,ακομα κ οι υγιεις, "τσιμπαμε" στοιχεια διαταραχων..ο καθε ενας μοναδικος με τον δικο του ψυχισμο..
    αυτο μου το εχουν πει πολλοι γιατροι κ η θεραπευτρια μου, δλδ μπορει να εχεις στοιχεια οριακης κ καταθλιπτικης διαταραχης, αυτο ειναι προσωπικοτητα ομως..
    δλδ ειναι στοιχεια προσωπικοτητας,στην ουσια δεν νοσεις απο κατι συγκεκριμενο..
    αλλα εφοσον δεν σε αφηνει να εισαι λειτουργικη θα πρεπει οπωσδηποτε να βοηθησεις τον εαυτο σου..
    εγω πχ οταν συμβει κατι , συνηθιζω την τριχα να την κανω ΤΡΙΧΙΑ..να ξεκιναει στρες κ φοβος κ δεν μπορω να σταθω...
    ομως ολο αυτο δεν με επηρρεαζει οσον αφορα τα αυτοκαταστροφικα κ στις σχεσεις μου, ισα ισα..το αντιθετο, γινομται πιο επικοινωνιακη γιατι φοβαμαι κ θελω να μου μιλανε, κανω σαν κουταβι κ κουκουλωνομαι στο κρεβατι κ δεν σηκωνομαι ποτε!! γυρναω δλδ σε εμβρυακο σταδιο!χαχαχα!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Καλησπέρα Mary93 για διπολική διαταραχή τύπου 2 είναι απαραίτητο ένα υπομανιακό επεισόδιο και κάποια από αυτά που περιγράφεις αντιστοιχούν σε κάτι τέτοιο. Ψυχίατρος δεν είμαι οπότε μιλάω με βάση την προσωπική μου εμπειρία και ότι έχω βρει ψάχνοντας κυρίως σε internet και από συζητήσεις με επαγγελματίες και μη του χώρου της ψυχικής υγείας. Το άρθρο της wikipedia στα αγγλικά για τη διπολική διαταραχή το βρίσκω αρκετά ενημερωτικό https://en.wikipedia.org/wiki/Bipola...er?wprov=sfla1
    Μεταξύ οριακής και διπολικής διαταραχής υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά που μπορεί να οδηγήσουν σε μεταξύ τους παρερμηνεία και λανθασμένη διάγνωση. Ένα καλό άρθρο πάνω στο θέμα του διαχωρισμού των δύο αυτών παθήσεων είναι αυτό και πάλι στα αγγλικά http://www.webmd.com/mental-health/b...polar-disorder Υπάρχουν καλά άρθρα και στα ελληνικά φυσικά αλλά λιγότερα σε αριθμό και σε κάποιο βαθμό πιο ανακριβή σε σχέση με αντίστοιχα αγγλικά. Γενικά θα σου πρότεινα να το ψάξεις και μόνη σου όσο μπορείς από όλες τις διαθέσιμες πηγές.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αντε ρε ! η διπολικη τυπου 2 μοιαζει με οριακη?κ εχει αυτα τα συμπτωματα?μμμ...θα κατσω κ γω να το διαβασω..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχω μια φιλη που εχει διπολικη κ οταν ειναι σε εξαρση, νομιζει οτι ειναι βασιλισα κ τετοια..δεν ξερει τι λεει, κανει οριακα πραματα,νιωθει απιθανα κλπ...κ δεν θυμαται τι ελεγε κ τετοια..αυτο τι ειναι?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •