αλλαγη σε invega
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    αλλαγη σε invega

    παιδες τελικα απο σολιαν μετα απο χρονια γυρναω σε ινβενγκα λογω υπνηλιας κυριως, το παιρνω 2 μερες κ εχω ξεκινησει απο τα 3μγ μαζι με το σολιαν το οποιο θα σταματησω σταδιακα μου ειπε ο γιατρος μεχρι να φορεσω το νεο μου εγκεφαλικο κοστουμι κ να παω στα 6μγ, υπαρχει καποιος στο φορουμ που παιρνει το ινβενγκα για καιρο? το παιρνω 2 μερες κ δεν εχω παρατηρησει τιποτα εκτος απο λιγο πονοκεφαλο, θα ηθελα τις εμπειριες σας απο αυτο το φαρμακο ιδιετερα τις μακροχρονιες αν υπαρχουν, τι να περιμενω απο το ινβενγκα σε ενα μηνα? σε 6 μηνες σε ενα χρονο? ειναι αποτελεσματικο στα αρνητικα συμτπτωματα εστω κ λιγο η δεν κανει τιποτα οπως τα πιο πολλα? παχαινει οσο το ρισπερνταλ ? γενικα βελτιωθηκε σε σχεση με τον προκατοχο του? ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Kαι εγώ στα 6mg invega είμαι και στα 300mg solian.
    Έτσι όπως λαμβάνω τα φάρμακα δηλ. τον συνδιασμό και των 2 δεν μου δημιούργησαν μεγάλη πρόσληψη βάρους. Μετά το καλοκαίρι δεν κάνω κάποιου είδους γυμναστική και δεν έχω βάλει κιλά. Προσωπικά είμαι κοντά στο κανονικό μου και αν δεν ξεφύγω στο φαγητό δεν βάζω.
    Από ύπνο κοιμάμαι κανένα 12ωρο. Πιστεύω αρκετά πράγματα συντελλούν σε αυτό εκτός από τα φάρμακα. Αυτή την στιγμή δεν έχω κάποια σταθερή ρουτίνα και έχω βαλτώσει και δεν υπάρχει το κίνητρο να σηκώνομαι πρωί. Πάντως όταν υπήρχε τα κατάφερνα αλλά όχι πάντα.

    Έπαιρνα και risperdal παλιότερα και νομίζω είναι πιο ανεκτό σε μένα το invega.

    Τώρα για τα αρνητικά δεν ξέρω τι να περιμένεις. Έχει να κάνει πολλές φορές και με τον τύπο της ψύχωσης αν θα έχεις αρνητικά και αν θα έχεις την τύχη να αντιμετωπιστούν κάπως. Εγώ τα πάω καλά με αυτόν τον συνδιασμό και στην αρχή είχα τα περισσότερα αρνητικά.

    Αν εχεις αρκετά χρόνια ανάρρωσης από το τελευταίο επεισόδιο σου δεν θα έλεγα να περιμένεις πολλά. Βέβαια πρέπει να σε πιάσει και να έχεις τις λιγότερες επιπτώσεις από αυτή την αλλαγή.

    Εύχομαι καλή αλλαγή με τις λιγότερες δυνατές παρενέργειες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Ευχαριστω Σειριε, παει σχεδον μια βδομαδα που παιρνω το ινβεγκα κ ως τωρα ψιλα πραματα με χουν ενοχλησει, λιγη ανυσηχια ισως οταν εχω ηδη πιει κ κανα 2 καφεδες(ελληνικους τον νες τον εκοψα) το οποιο αντιμετωπιζω με ζαναξ 0,25 κ κεινο οσο πιο λιγο μπορω, ειδα κ παθα να ξεμπλεξω με τα ηρεμιστικα δεν θελω να ξαναπεσω, επισης εχω να προσθεσω πως ξυπνησε ο εγκεφαλος μου ρε παιδια στη κυριολεξια, εφυγε το συννεφο του σολιαν απο πανω μου, τωρα κτλβα ποσο κατασταλτικο φαρμακο ειναι, δεν σου δινει περιθωριο ουτε να σκεφτεις τι θα κανεις τα επομενα 5 λεπτα οχι να κανεις ονειρα για το μελλον κ να δεις τη ζωη θετικα, δεν ξερω αν ειναι απορρεια της ανοιξης αυτη η διαθεση ή η αλλαγη θεραπειας παντως νιωθω πολυ καλυτερα, ευχομαι μονο να μη ξεφουσκωσει ολο αυτο οπως αλλες φορες με αντικαταθλιπτικα, αν κ αυτη τη φορα ειμαι αποφασισμενος να παλεψω και τις δυσκολιες για τους στοχους που εθεσα, μου ελειπε διαθεση κ h ενεργεια κ τωρα εχω κ τα 2 νομιζω καλη μου τυχη λοιπον :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Θέλει προσοχή η αλλαγή φαρμάκου. Το έχω βιώσει μόνο σε αρχή θεραπείας όταν γίνονται οι δοκιμές και όχι μετά από σταθεροποίηση. Έχει έναν κίνδυνο.
    Κάνε συχνές επισκέψεις στον γιατρό για να καταλαβαίνει αν σε πιάνει και να αποφύγεις καμιά υποτροπή. Σημείωνε κάπου ότι αλλαγή νιώθεις.
    Ευχομαι να πάνε όλα καλά!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    τα κεφια συνεχιζουν να πανε καλα αλλα παραπονιεται λιγο το στομαχι, γι αυτο βεβαια δεν ευθυνεται μονο το φαρμακο δεδομενου οτι αγαπω τα καυτερα το σκορδο κ τους καφεδες, επισης σημερα εχω λιγη ζαλη, πηγα να σηκωθω αποτομα απο το κρεββατι κ μου ρθε ζαλαδα, νομιζω πως ολα αυτα ειναι τα παροδικα που εχει καθε φαρμακο στην αρχη, γυρισα 8η μερα κ ολα καλα κανενας λογος ανυσηχιας, ευχομαι το ινβεγκα να μου ταιριαξει ακομα πιο καλα, παντως σε σχεση με σολιαν ειναι καλυτερο σε καποια σημεια, τουλαχιστον αυτο παρατηρω αρχικα, φτου μη ματιαστω που λενε,σημαδια υποτροπης δεν βλεπω σειριε κ μαλλον χειροτερα ημουν πριν παρω το φαρμακο για να πω την αληθεια, ειμαι σε φαση που μπορω να δω λιγο παραπερα τα πραγματα με λιιιγη περισσοτερη αισιοδοξια κ αυτοπεποιθηση, αυτο για να πω την αληθεια δεν οφειλεται 100% στην αλλαγη θεραπειας αλλα κ σε μικρες αλλαγες που εκανα στην καθημερινοτητα μου, στη διατροφη μου τα οποια σε συνδιασμο με το ινβεγκα με βοηθησαν να νιωσω αρκετα πιο καλα και να ανακαμψω απο τη κακοκεφια κ τα συμπτωματα, γιατρο θα επισκεφθω στις 23 του μηνος παλι για φαρμακα κ εξεταση για κεπα, ευχομαι κ σε σενα καλη πορεια στην αναρρωση σειριε, να εισαι καλα

Similar Threads

  1. invega 6mg
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 20-05-2023, 14:50
  2. invega
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2013, 20:07
  3. Invega και αρρυθμίες
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-10-2013, 09:47
  4. INVEGA SOS ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 30-11-2012, 02:41
  5. Invega
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-10-2009, 10:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •