ψυχωση-risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200

    ψυχωση-risperdal

    καλησπερα
    ειμαι καινουργια εδω, πινω εδω και ενα χρονο ρισπερνταλ λογω τοξικης ψυχωσης απτο χορτο. στα μισα του χρονου ξανακανα χορτο και επεστρεψαν οι φωνες αυξησα τη δοση κ ολα κομπλε.αρχικι δοση 6μγ, πριν κανα μηνα απο 3μγ πηγα στα 2μγ και ενω ξαπλωνα με τα ματια κλειστα ειδα δυο ματια ,πηρα το γιατρο μου ειπε να αυξησω τη δοση στα 4μγ και αποψε ειμαι σχεδον σιγουρη πως ακουω κ φωνες(απο αυριο αυξανω τη δοση). ο γιατρος ειπε πως μπορει να μ αλλαξει φαρμακο...εγω παρενεργειες δεν εχω περα τις ρυθμικες κινησεις της γλωσσας, υποτονικοτητας, και απαθειας φαση δεν εχω κλαψει εδω και πολλους μηνες..Υπαρχει καποιος που να παιρνει ρισπερνταλ και να νιωθει φυσιολογικος?φαση να μπορει να συγκεντρωθει να μην ειναι σαν ζομπι?γενικα με το περασμα του χρονου εχω βελτιωθει εχω γινει πιο κοινωνικη.επισης φοβαμαι μη γινει τπτ και παθω αντοχη στο φαρμακο κ να μην με πιανει , δε θελω να ξανακουσω ποτε μου φωνες.ευχαριστω εκ των προταιρων χ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εγω επαιρνα πριν risperdal και τωρα παιρνω invega και ειμαι πολυ πιο ευχαριστημενος.

    το invega ειναι η συνεχεια του risperdal με λιγοτερες παρενεργειες.

    θα νιωθεις λιγοτερο ζομπι, καλυτερη φυσικη κατασταση κ οι αλλες παρενενεργειες του ειναι λιγοτερες.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Έπαιρνα παλιά 3mg risperdal κ τώρα 6mg invega που είναι η εξέλιξη του της ιδιας εταιρίας.
    Στις αρχές ειναι δύσκολα για ολους κ αισθάνεσαι σαν ζόμπι.Με τον καιρό φεύγει αυτή η αίσθηση.

    Εγώ με αυτό το φάρμακο είχα κανει σχέση κ σεξουαλικά ήμουν καλά μπορω να πω.Κάθε χρονο αισθανομουν καλυτερα κ πιο ελαφρύς.
    Σίγουρα σε απόδοση σε κάποια πραγματα όπως σπουδες-δουλεια προσωπικά υστερούσα.

    Πάντως κάθε περιπτωση είναι διαφορετική.Αν συνεχίζεις την χρηση χόρτου καλό θα ηταν να το ελαττωσεις κ ακόμα καλυτερα να το κόψεις αν δεν θες να ακούς φωνές.
    Μπορούν να σου πουν περισσότερα πραγματα όσοι ξέρουν πανω σ'αυτο γιατί δεν είμαι χρήστης κάποιας ουσίας πέρα απο την τρομερή παλεπιριδονη. [emoji14]
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    ευχαριστω παιδια! το χορτο το εκοψα μαχαιρι αφου το πηρα και ξανακουσα φωνες το σεπτεμβρη,,εγω νιωθω πως δουλευει καλα το ρισπερνταλ πανω μου .απτο περασμενο μαη ξεκινησα να παιρνω τα φαρμακα και το σεπτεβρη εδωσα ενα μαθημα και το περασα(σπουδαζω φαρμακευτικη) το γεναρη κοπηκα γιατι ειχα χωρισει απο 2 μηνες σχεση κ το πηρα λιγο ασχημα κ δεν ημουν σε φαση διαβασματος και τωρα που μειωσα τη δοση στα 2μγ ξαναρχονται τα συμπτωματα και αγχονομαι διοτι θα ηθελα να μην χρειαζεται να παιρνω φαρμακα για μια ζωη..επισης μπορει να παιζει ρολο πως ημουν κυπρο οταν τα μειωσα για πασχα και μετα ηρθα πισω πατρα και η αλλαγη με αγχωσε,,αλλα ρε παιδια θελω να τελιωσω τη σχολη ...εσεις ειστε symptom free?εγω παντως με τα ρισπενταλ ναι..με το ινβεγκα εχεται περισσοτερη συγκεντρωση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    α επισης ποσο καιρο ειχατε ψυχωση και δεν τη θεραπευσατε?και ποσο καιρο παιρνατε ρισπερνταλ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    και γιατι αλλαξατε φαρμακο?δεν εφευγαν οι φωνες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Το χορτο προκαλει ψυχωση η κοκα ακομα χειροτερα ψυχωση με μανια και καταθλιψη.....
    Εγω περνω ρισπερνταλ 6mg η απαθεια θα φυγει με τον καιρο να σαι σιγουρη και εγω το ειχα και το χω συνηθισει πλεον το φαρμακο και η υποτονια θα περασει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,509
    εγω τους τελευταιους 6 μηνες ειμαι ειμαι χωρις συμπτωματα αλλα ο γιατρος δεν θελει να κοψουμε τα φαρμακα
    γενικος ειμαι πολυ καλα ελπιζω να συνεχισω ετσι,,, παιρνω 400 μγ σολιαν...
    τον ιουνιο που θα των δω θα του πω να μειωσουμε σε 200 μγ σολιαν αν και φοβαμαι της υποτροπες, θα δω τη θα μου πει. τωρα ειμαι πολυ καλα το βλεπουν και οι γονεις μου οι φιλοι μου... σαν να μην εχω τιποτα.
    ουτε τρεμουλα ουτε αγχος ουτε αλογια ουτε νευρικοτητες, ουτε φωνες ουτε ψευδεσθησης τιποτα χωρις κανενα συμπτωμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Παυλο με το δολιαν πηρες κιλα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,509
    πριν 3.5 χρονια στον πρωτο μηνα το εβαλα το δεκακιλο μου μετα σταθεροποιηθηκα ειμουν 104 και πηγα στα 114 μου ειχαι ανηξει η ορεξει και ετρωγα πολυ... και σιγα σιγα τα εχασα ξανα. τωρα ειμαι 98 κιλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ρε φιλε να σε ρωτησω αν ξερεις....ειναι δυνατον περνοντας ανυιψυχωτικα με διατροφη και γυμναστικη να χασεις κιλα? Η μπλοκαρουν τοσο πολυ υον μεταβολισμο? Θελω να χασω 3-4 κιλα και περνω ριαπερνταλ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Παιρνω ζολιαν 1200μγ και αλοπεριντιν 40 μγ.δεν εχω παρει κιλα.μαλλον ειμαι η εξαιρεση στον κανονα οτι τα χαπια αυτα παχαινουν
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,509
    φυσικαι πως κατεβηκα απο τα 114..... κοιτα περυσι των οκτωβρη ειχα φτασει τα 94 κιλα δεν προσεξα το χειμωνα και ξανα ανεβηκα πηγα στα 100
    τωρα και δυο βδομαδες εχω αρχισει προγραμμα αδυνατισματος... κανω 500 μετρα κολυμπι θαλασσα ειναι ακομα κρυα δυστηχως και δεν μπωρο περισσοτερο και δυο ωρες ποδηλασια δρομου σχεδον καθημερινα εχω στοχο τον οκτωβριο που χαλαει ο καιρος να εχω φτασει στα 80 κιλα, θελω να χανω γυρω στο ενα κιλο τη βδομαδα. πιστευω θα τα καταφερω. απο διατροφη τρωγω κανονικα πρωινο μεσημεριανο οτι ψηνη η μανα μου αλλα το βραδυ τρωω ενα γιαουρτι με μελι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Παυλο καλα ξηγιεσαι και εγω τρωω ενα μεσημεριανο και ενα μηλο η γιαουρτι αλλα εγω δεν το κανα οικιοθελως ξαφνικα μου κοπηκε η ορεξη συν το γεγονος οτι εχω παλινδρομηση ρινιτιδα και ιγμοριτιδα και εκοψα ολα τα τζανκ φουντ...
    Ενταξει η αληθεια ειναι πως οταν ημουν εθισμενος στην ηρωινη ημουν 61 κιλα αλλα τοτε το προσωπο μου εμοιαζε με νεκροκεφαλη και τωρα ειμαι 80 κατι κιλα και θελω να χασω μεχρι 5 κιλα....ειμαι 1.76 υψος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,509
    ο ογδοντα κιλα καλα εισαι εγω θα προσπαθουσα με γυμναστικη κυριως στο βαρος σου να χτισω μυικη μαζα και απο διατροφη θα βελτιωνα τη ποιοτητα της δεν θα στερωμουνα θερμιδες ιδιαιτερα. κυριως ποιοτητα ειναι το προβλημα σου να χτισεις μυικη μαζα να φτιαξης αντοχες.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. risperdal
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 30-11-2016, 19:30
  2. risperdal
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-05-2011, 15:01
  3. Risperdal.
    By shifter in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 19:02
  4. risperdal
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 22:57
  5. Συγκριση Risperdal Quicklet με Risperdal Consta
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2008, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •